Poranne mdłości – oznaka ciąży czy problem zdrowotny?

Najbardziej oczywistym skojarzeniem związanym z porannymi mdłościami jest ciąża. Okazuje się jednak, że ten bardzo charakterystyczny objaw nie jest przypisany jedynie przyszłym mamom. Poranne nudności mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne. Jakie konkretnie i jak je zdiagnozować?

Poranne Mdlosci
Poranne mdłości

Poranne mdłości w ciąży

Mierzy się z nimi większość ciężarnych. Bardzo często poprzedzają wymioty, ale nie jest to regułą. W kontekście ciąży mówi się o porannych mdłościach, jednak w rzeczywistości dolegliwości te pojawiają się o różnych porach dnia, czasami w nocy. Występują samoistnie lub mogą się nasilać pod wpływem zapachów, czynności lub określonych sytuacji. Najbardziej dokuczliwe są w pierwszym trymestrze, później zwykle ustępują. Jednakże część kobiet zmaga się z nimi przez cały okres ciąży.

Czy wymioty mogą zaszkodzić ciężarnej?

Nudności w ciąży przeważnie nie wymagają leczenia specjalistycznego, często w ich łagodzeniu pomagają domowe sposoby. Niektóre kobiety doświadczają jedynie łagodnych mdłości, jednak u części z nich występują niepowściągliwe wymioty. Tu warto zaznaczyć, że poranne mdłości i niepowściągliwe wymioty to dwie różne dolegliwości. Te pierwsze to proces fizjologiczny, drugie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety i życia rozwijającego się płodu. W ich wyniku dochodzi do groźnego odwodnienia, zaburzenia równowagi elektrolitowej i podwyższenia ciał ketonowych w moczu. Przypadłość ta jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji w pierwszej połowie ciąży.

Jak sobie pomóc?

Istnieje kilka sposobów, aby złagodzić nudności i ograniczyć częstotliwość wymiotów. Oczywiście, nie mówimy o sytuacji uporczywych wymiotów – te powinny podlegać nadzorowi ginekologa prowadzącego ciążę i być leczone farmakologicznie. Aby przetrwać najtrudniejsze momenty, warto zastosować sprawdzone i bezpieczne rozwiązania:

 • unikaj drażniących zapachów, czynności czy sytuacji,
 • gdy czujesz zbliżające się wymioty, pij zimną wodę małymi łykami,
 • zrezygnuj z obfitych posiłków – nie obciążysz nadmiernie żołądka, a w razie wymiotów wydostanie się mniejsza treść,
 • spaceruj – świeże powietrze działa dobroczynnie na samopoczucie,
 • włącz do diety migdały i imbir – osłabiają działanie kwasów żołądkowych, niwelując mdłości,
 • śpij, jeżeli tylko masz możliwość. Sen to najskuteczniejszy i najzdrowszy lek ze wszystkich dostępnych.

Gdy dostępne sposoby zawodzą, konieczne jest zasięgnięcie opinii specjalisty.

A co, jeśli to nie ciąża?

Poranne mdłości, wbrew obiegowej opinii, nie dotyczą jedynie ciężarnych. Jeżeli nudności lub wymioty mają charakter nawracający i nie można powiązać z nimi żadnej innej przyczyny, należy zgłosić się na wizytę w gabinecie lekarskim.

Istnieje kilka chorób, dla których objawami charakterystycznymi są właśnie poranne mdłości i uporczywe wymioty:

 • mocznica – to schyłkowa niewydolność nerek. Uszkodzone nerki nie są w stanie usuwać szkodliwych produktów przemiany materii, a to prowadzi do wzrostu stężenia mocznika w organizmie,
 • zatrucie alkoholowe – dochodzi do niego w wyniku wypicia bardzo dużej ilości alkoholu w krótkim czasie, nie należy mylić go z kacem. Osoba z zatruciem jak najszybciej powinna znaleźć się pod opieką lekarską,
 • choroba wrzodowa – nudności łączą się często z bólem brzucha o różnym stopniu nasilenia i ustępują po zjedzeniu posiłku,
 • uraz głowy – wymioty są jednym z pierwszych objawów wstrząśnienia mózgu,
 • udar – mdłości połączone z niedowładem, splątaniem, zaburzeniami mowy i widzenia mogą świadczyć o przebytym udarze mózgu. W przypadku wystąpienia nudności, którym towarzyszą niepokojące objawy neurologiczne, wymagana jest pilna interwencja lekarska,
 • nowotwór – uporczywe bóle głowy połączone z nudnościami i wymiotami, senność, problemy z koncentracją powinny skłonić do konsultacji u neurologa.

Należy pamiętać, że każdy niepokojący objaw, a już szczególnie nawracający lub trwały, wymaga konsultacji lekarskiej. Tylko specjalista jest w stanie ocenić przyczynę, ale też postawić prawidłową i skuteczną diagnozę. 

e-Konsultacja z Receptą Online Nudności i wymioty

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.