Swędzenie, łaskotanie i drapanie w gardle – co oznacza, jak leczyć?

Swędzenie, łaskotanie i drapanie w gardle

Najważniejsze informacje:

  • Dyskomfort w gardle to subiektywne odczucie, które może być określane jako swędzenie, łaskotanie, uczucie drapania, a nawet ból i trudności z połykaniem.
  • Swędzenie w gardle może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak: alergie, infekcje, podrażnienia mechaniczne, zanieczyszczenia powietrza, a nawet stres.
  • Leczenie drapania w gardle zależy od przyczyny i może obejmować zmiany stylu życia, domowe środki, a w niektórych przypadkach może wymagać konsultacji lekarskiej i farmakoterapii.

Swędzenie, łaskotanie i drapanie w gardle to stosunkowo powszechne dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Choć często są wynikiem nieszkodliwych czynników, takich jak suchość powietrza, czy nadmierna ekspozycja na dym tytoniowy, mogą również wskazywać na poważniejsze problemy, takie jak infekcje, reakcje alergiczne, a nawet choroby przewlekłe. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na objawy towarzyszące i szukać profesjonalnej pomocy, jeśli dolegliwości utrzymują się lub nasilają. Dowiedz się, co może oznaczać swędzenie gardła i jakie są metody radzenia sobie z przypadłością.

Czym jest łaskotanie w gardle?                              

Łaskotanie w gardle opisywane również jako swędzenie, drapanie czy uczucie dyskomfortu zazwyczaj nie przyczyniają się do cierpienia pacjenta, tak jak silny ból gardła, ale mogą być bardzo dokuczliwe. Ciągłe uczucie łaskotania w gardle może zakłócać sen, mówienie czy jedzenie, ponieważ suchość gardła i nieprzyjemne uczucie drapania prowadzą zazwyczaj do częstego odchrząkiwania i suchego kaszlu.

Jest wiele możliwych przyczyn wpływających na podrażnienie gardła, objawiające się swędzeniem czy łaskotaniem, np. alergeny, zanieczyszczenia oraz infekcje. Zjawisko to jest dość powszechne, dlatego zwykle nie wywołuje niepokoju, ale w niektórych przypadkach, szczególnie gdy trwa długo lub nasila się, wymaga konsultacji z lekarzem, postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki

Swędzenie gardła – objawy

Swędzenie gardła bywa bardzo uciążliwym uczuciem i może przeszkadzać w codziennych czynnościach. W zależności od przyczyn mogą towarzyszyć mu inne objawy, np.

  • drapanie w gardle i kaszel,
  • swędzenie w gardle i uszach,
  • smyranie, łaskotanie,
  • suchość w gardle,
  • pieczenie, gryzienie w gardle,
  • katar i spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Należy pamiętać, że jeśli objawy są wyjątkowo dokuczliwe, trwają długo lub pojawia się silny ból gardła i gorączka, należy skonsultować się z lekarzem.

Drapanie w gardle i suchy kaszel – przyczyny dolegliwości

Drapanie w gardle, szczególnie w połączeniu z suchym kaszlem, może mieć różne przyczyny, wśród najpowszechniejszych można wymienić:

  • infekcje – zazwyczaj wywołane przez wirusy, które atakują układ oddechowy, powodując podrażnienie i zapalenie gardła,
  • alergie – ekspozycja na alergeny może wywołać reakcję uczuleniową, co często skutkuje swędzeniem w gardle i kaszlem,
  • zanieczyszczenie powietrza – przebywanie w obszarach wysoko zanieczyszczonych może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych i skutkować drapaniem w gardle i suchym kaszlem,
  • przeciążenie głosu – szczególnie dotyczy osób, które zawodowo go używają, np. wokalistów, wykładowców,
  • długotrwałe przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach – może dochodzić do nadmiernego przesuszania się błony śluzowej gardła i podrażnienia,
  • refluks żołądkowo-przełykowy – cofający się z żołądka do przełyku kwas może prowadzić do podrażnienia, pieczenia lub drapania w gardle i kaszlu.

Diagnostyka ciągłego uczucia łaskotania w gardle – co może oznaczać?

Ciągłe uczucie łaskotania w gardle może być wynikiem wielu czynników, dlatego w przypadku utrzymywania się objawu przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem, który może przeprowadzić odpowiednie badania lub zlecić testy diagnostyczne.

  • Badanie gardła – to podstawowe badanie, podczas którego lekarz może sprawdzić, czy występują jakiekolwiek widoczne oznaki infekcji lub podrażnienia,
  • Testy alergiczne – w przypadku podejrzenia uczulenia, należy spróbować zidentyfikować alergeny,
  • Endoskopia górnych dróg oddechowych – jeżeli łaskotanie w gardle utrzymuje się i nie można ustalić przyczyn, lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia endoskopii górnych dróg oddechowych, aby dokładniej zbadać stan gardła i przełyku.

Co na drapanie w gardle – leczenie

Docelowe leczenie drapania w gardle zależy od przyczyny dolegliwości. Ponieważ swędzenie w gardle może być wywoływane przez infekcje, alergie, zanieczyszczenie, nadmierną suchość pomieszczeń czy nadwyrężanie gardła, przy wyborze metody leczenia należy uwzględniać te różnice. Wśród najpopularniejszych metod przeciwdziałania podrażnieniu i drapaniu w gardle można wyróżnić:

  • wprowadzenie zmian w stylu życia – np. rezygnację z palenia tytoniu, picia alkoholu, unikanie substancji drażniących (zanieczyszczenia), nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, ograniczanie używania klimatyzacji, dbanie o higienę gardła w miejscu pracy,
  • domowe środki – dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu (wpływa na nawilżenie śluzówki gardła), spożywanie naparów lub płukanek o działaniu powlekającym gardło (tymianek, prawoślaz, porost islandzki), picie soku malinowego, który łagodzi podrażnienia,
  • zastosowanie preparatów farmakologicznych – w przypadku nasilonego lub długotrwałego drapania w gardle konieczna jest konsultacja z lekarzem, w innych przypadkach można zastosować leki bez recepty łagodzące podrażnione gardło, np. pastylki do ssania z porostem islandzkim.

Leki na swędzące gardło

Na rynku dostępne są różne leki, które mogą pomóc złagodzić swędzenie gardła. Wybór zależy od objawów towarzyszących, takich jak kaszel czy ból gardła, oraz od rozpoznanych przyczyn drapania w gardle (np. zapalenie gardła). Zazwyczaj w łagodzeniu swędzenia w gardle pomocne są:

  • syropy – zawierają składniki łagodzące, które redukują uczucie drapania w gardle i kaszel, np. tymianek, miód, porost islandzki, prawoślaz,
  • tabletki do ssania – zawierające również składniki łagodzące podrażnienia gardła, np. porost islandzki, tymianek, podbiał, miód,
  • leki przeciwhistaminowe – wykorzystywane w przypadku swędzenia gardła o podłożu alergicznym,

Należy pamiętać, że każdy lek powinien być zastosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Domowe sposoby na drapanie w gardle

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić dolegliwości związane z dyskomfortem w gardle. W przypadku odczuwania drapania w gardle zaleca się zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza, ponieważ suchość może nasilać dokuczliwe objawy. Z tego samego powodu należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Szczególnie poprzez spożywanie naparów ziołowych z miodem wpływających na łagodzenie podrażnień, takich jak rumianek czy nagietek. Warto również unikać substancji drażniących, np. dymu papierosowego, alkoholu oraz ostrego jedzenia (zwłaszcza w przypadku refluksu).

Jeśli domowe sposoby na drapanie w gardle nie przynoszą ulgi, lub jeśli odczuwasz ciągły dyskomfort, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Pobierz aplikację
Pobierz aplikację

Receptomat w telefonie!