Syrop, tabletki, spray – co na suchy kaszel?

Syrop, tabletki, spray

Syrop, tabletki, spray – co na suchy kaszel?

Najważniejsze informacje:

  • Suchy kaszel, zwany również kaszlem nieproduktywnym, to męczący efekt podrażnienia błon śluzowych w drogach oddechowych.
  • Metody leczenia kaszlu suchego powinny uwzględniać przyczyny, dlatego przed zastosowaniem leków zaleca się konsultację z lekarzem.
  • Najczęściej na kaszel suchy stosuje się syropy, tabletki lub spraye, które zawierają składniki łagodzące podrażnienie gardła oraz leki przeciwkaszlowe działające na ośrodek kaszlowy w mózgu.

Kaszel suchy to męcząca dolegliwość, która w znacznym stopniu może pogorszyć samopoczucie pacjenta. Właściwie dobrany preparat leczniczy może pomóc złagodzić objawy i poprawić komfort, ale o wyborze leku powinien zdecydować lekarz po rozpoznaniu przyczyn dolegliwości. Dowiedz się, co podać dziecku, gdy kaszel utrudnia zasypianie. Co powinien zawierać dobry syrop na suchy kaszel dla dorosłych?

Czym jest suchy kaszel?

Suchy kaszel to jedna z najczęstszych dolegliwości dotyczących układu oddechowego. Dolegliwość nazywana jest często kaszlem nieproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Kaszel suchy powstaje w wyniku podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych i często towarzyszy infekcjom wirusowym, np. zapaleniu gardła.

Zazwyczaj odruch kaszlowy pojawia się nagle i jest dość silny, a napady kaszlu mogą występować o każdej porze. Szczególnie dokuczliwy jest suchy, męczący kaszel w nocy, ponieważ utrudnia zasypianie i przyczynia się do poczucia zmęczenia w ciągu dnia.

Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki

Przyczyny suchego kaszlu

Suchy kaszel może mieć wiele przyczyn, wśród najpowszechniejszych wymienia się:

  • infekcje wirusowe,
  • alergie,
  • astmę,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • choroby serca,
  • podrażnienie wywołane przez inne czynniki, np. obecnością ciała obcego, dymem papierosowym, wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Ze względu na różnorodność przyczyn przedłużający się suchy kaszel wymaga konsultacji z lekarzem i szczegółowej diagnostyki. Szczególnie, jeśli uporczywego kaszlu pacjent ma inne niepokojące objawy, takie jak trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, utrata wagi lub podwyższona temperatura ciała.

Suchy kaszel – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka długotrwałego suchego kaszlu jest niezbędna do określenia przyczyn i wyboru odpowiedniej metody leczenia. Rozpoznanie zaczyna się od wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego, a w razie potrzeby lekarz może zalecić różne badania dodatkowe, takie jak rentgen klatki piersiowej, spirometria, testy alergiczne, badanie krwi, czy badanie kwasowości w przełyku.

Leczenie suchego kaszlu zależy od podłoża przypadłości, ale w przypadku infekcji wirusowej (głównej przyczyny kaszlu) stosuje się najczęściej leczenie objawowe, a dolegliwość ustępuje samoistnie po kilku dniach lub tygodniach.

Co na suchy kaszel – leki

Istnieje wiele leków dostępnych bez recepty, które mogą pomóc złagodzić objawy suchego kaszlu. Do najpopularniejszych należą:

  • syropy – działają poprzez łagodzenie podrażnienia błony śluzowej gardła lub oddziałują na ośrodek kaszlowy w mózgu,
  • tabletki – mogą zawierać składniki, które tłumią odruch kaszlowy oraz substancje łagodzące i chroniące błonę śluzową,
  • spraye – działają miejscowo, nawilżając i łagodząc podrażnienia.

W przypadku podejrzenia, że suchy kaszel nie jest związany z infekcją wirusową, należy skonsultować się z lekarzem.

Syrop na suchy kaszel

Syrop to często pierwszy wybór w łagodzeniu uciążliwych objawów kaszlu. Syropy zawierają:

  • substancje wpływające na ośrodek kaszlowy w ośrodkowym układzie nerwowym,
  • ekstrakty z ziół i inne substancje, które działają łagodząco na podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, np. tymianek, podbiał, porost islandzki, lipa, prawoślaz, miód, propolis.

Większość syropów na kaszel suchy dostępna jest bez recepty.

Tabletki na suchy kaszel

Tabletki na suchy kaszel, podobnie jak syropy, często zawierają składniki działające bezpośrednio na ośrodek kaszlowy w mózgu, tłumiąc odruch kaszlowy, jak np. dekstometorfan, oraz substancje łagodzące podrażnienia, takie jak ekstrakty ziołowe (tymianek, podbiał, porost islandzki, prawoślaz) oraz inne wspierające odporność i komfort dróg oddechowych (np. miód, propolis).

Pobierz aplikację
Pobierz aplikację

Receptomat w telefonie!

Spray na suchy kaszel

Spray na kaszel jest praktycznym i szybkim rozwiązaniem. Działa lokalnie, nawilżając i łagodząc podrażnioną błonę śluzową gardła, co pomaga zredukować dokuczliwe objawy. Wśród najważniejszych składników preparatów dostępnych na rynku, można wyróżnić glicerynę, oliwę z oliwek oraz olejki ziołowe (np. z drzewa herbacianego, anyżowy).

Co na suchy kaszel u dziecka?

Leczenie suchego kaszlu u dziecka wymaga specjalnej uwagi, ponieważ nie wszystkie leki dla dorosłych są odpowiednie dla małych pacjentów. Dlatego przed konsultacją z lekarzem zaleca się zastosowanie domowych sposobów, takich jak:

  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko,
  • inhalacje z soli fizjologicznej – pomagają nawilżyć błonę śluzową gardła,
  • zapewnienie odpowiedniego nawodnienia – należy zachęcać dziecko do częstego picia wody lub lekkich herbatek ziołowych z dodatkiem miodu,
  • syrop z cebuli i miodu – ma właściwości łagodzące kaszel i wspiera regenerację organizmu.

W przypadku, kiedy objawy są dokuczliwe, w czasie oczekiwania na wizytę można zastosować syrop na suchy kaszel u dziecka. Należy pamiętać o dokładnym przestrzeganiu zaleceń producenta.