Suchość w gardle – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

 • Suchość w gardle to powszechny problem dotyczący osób w każdym wieku.
 • Za odczuwanie suchości gardła może odpowiadać niedostateczne nawodnienie organizmu, różnorodne czynniki drażniące lub choroby ogólnoustrojowe.
 • Dolegliwość charakteryzuje się uczuciem drapania lub pieczenia w gardle, a czasami również problemami z przełykaniem.
 • Skuteczne przeciwdziałanie suchości w gardle wymaga dokładnego ustalenia przyczyn przypadłości.
suchość w gardle

Suchość w gardle to stan, z którym boryka się wiele osób niezależnie od wieku. To nieprzyjemne uczucie może wpływać na komfort codziennego funkcjonowania, przede wszystkim mówienia i przełykania. Na występowanie przypadłości mogą wpływać czynniki zewnętrzne, takie jak suche i gorące powietrze lub wewnętrzne, czyli problemy zdrowotne, lub przyjmowanie określonych leków. Wybór metody postępowania zależy od bezpośrednich przyczyn dolegliwości. Dowiedz się, z czego wynika suchość gardła i jak można ją leczyć?

Czym jest suchość w gardle?

Suchość w gardle jest dolegliwością charakteryzującą się uczuciem suchości, drapania, a czasami pieczenia w obszarze gardła. Może występować przy zbyt niskiej wilgotności powietrza, paleniu papierosów lub pod wpływem innych czynników drażniących np. zanieczyszczenia powietrza. Przypadłość może być również związana z określonymi chorobami, np. przewlekłym zapaleniem gardła lub przyjmowaniem określonych leków.

W gardle znajdują się delikatne błony śluzowe, które są niezbędne do nawilżania i ochrony tkanek. Niewystarczająca produkcja śluzu sprawia, że stają się suche i są źródłem znacznego dyskomfortu.

Suchość w gardle – objawy

Najczęstsze objawy to uczucie drapania, pieczenia, łaskotania, suchości jamy ustnej, trudności z przełykaniem, a u niektórych osób występuje również chrypka, pochrząkiwanie i kaszel. Dolegliwości wpływają na pogorszenie komfortu pacjenta, a najbardziej dokuczliwe stają się w trakcie mówienia (szczególnie długotrwałego) lub jedzenia, ponieważ niewystarczająca ilość śliny utrudnia połykanie pokarmów.

Suchość w gardle i uczucie duszenia

U niektórych osób suchości w gardle towarzyszy dodatkowo uczucie duszenia. To niepokojący objaw, który powinien być skonsultowany z lekarzem. Chociaż w wielu przypadkach związany jest z subiektywnym odczuwaniem suchości, na jego pojawienie się może również wpływać przewlekłe zapalenie gardła, nerwica, problemy z tarczycą lub zmiany patologiczne w obrębie gardła, dlatego nie należy bagatelizować tego objawu.

Suchość w gardle i biały nalot na języku

Suchość w gardle w połączeniu z białym nalotem na języku może wskazywać na różnorodne problemy w obrębie jamy ustnej lub całego organizmu, takie jak niewłaściwa dieta, choroby ogólne lub miejscowe, przyjmowane leki. Biały nalot i suchość jamy ustnej mogą być również efektem grzybicy – kandydozy. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Suchość w gardle i kaszel

Kaszel i suchość w gardle są często ze sobą powiązane. Suchość w jamie ustnej może doprowadzać do podrażnienia i powodować nieproduktywny kaszel. Przyczyny takiego stanu są zróżnicowane. Zwykle takie objawy pojawiają się w przebiegu infekcji wirusowych, alergii oraz przy astmie. W niektórych przypadkach mogą to być również skutki uboczne przyjmowania określonych leków. Dlatego, jeśli objawy pojawiły się podczas jakiejkolwiek kuracji, warto zapoznać się z ulotką i objawami niepożądanymi.

Suchość w gardle i gęsta ślina

Suchość w gardle, związana z niewystarczającym wydzielaniem śliny przez gruczoły, może wpływać na wrażenie jej zagęszczenia. Gęsta ślina często ma związek z nieprawidłowym nawodnieniem organizmu lub przyjmowaniem leków moczopędnych. Występowanie tego objawu zaraz po przebudzeniu może świadczyć również o chorobie refluksowej. U pacjentów z suchością gardła i zagęszczeniem śliny mogą występować poważne problemy z przełykaniem pokarmów.

Suchość w gardle – przyczyny

Jest wiele przyczyn suchości gardła, a często przypadłość jest wynikiem współwystępowania określonych czynników. Najczęściej na uczucie suchości w gardle wpływa:

 • niewystarczające nawodnienie organizmu,
 • cukrzyca,
 • choroba autoimmunologiczna, np. zespół Sjögrena,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • palenie papierosów,
 • zanieczyszczone powietrze,
 • przebywanie w suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. antyhistaminowych, moczopędnych, kardiologicznych,
 • stres,
 • wiek (zmiany są zauważalne szczególnie u kobiet po 50. roku życia).

Co na suchość w gardle – leczenie dolegliwości

Leczenie suchości w gardle zależy od jej przyczyn. Jeśli dolegliwość spowodowana jest przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, paleniem tytoniu lub nieodpowiednim nawodnieniem organizmu, wprowadzenie stosunkowo niewielkich zmian może wpłynąć na poprawę komfortu pacjenta. Niestety w przypadku przyjmowania wielu leków czy występowania chorób przewlekłych często nie jest możliwe wyeliminowanie czynników wpływających na przesuszanie śluzówek. Wówczas przy uporczywych objawach warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty z apteki, np. tabletki, żel lub spray na suchość w gardle, które nawilżają śluzówki i łagodzą podrażnienia.

Niezależnie od stosowanych leków i przyczyny suchości, kluczową rolę w przeciwdziałaniu nieprzyjemnym objawom odgrywa odpowiednie nawodnienie organizmu, wpływające na lepsze nawilżenie błon śluzowych.

Lek na suchość w gardle

Większość leków na suchość gardła zawiera naturalne składniki powlekające śluzówki i niwelujące nieprzyjemne drapanie. Preparaty dostępne są w formie tabletek, syropu, żelu lub sprayu i często w ich składzie znajdują się tłuszcze (np. gliceryna lub oliwa). Oleista konsystencja sprawia, że utrzymują się na ściankach gardła dłużej, pozwalając na długotrwałe łagodzenie dolegliwości. W większości preparatów na suche gardło można znaleźć również zioła o działaniu nawilżającym, takie jak np. chrząstnica kędzierzawa, porost islandzki, prawoślaz lekarski, babka lancetowata czy malwa czarna.

Dodatkowo niektóre leki na suchość gardła działają poprzez stymulowanie wydzielania śliny, dzięki czemu wpływają na naturalne nawilżenie błon śluzowych.

Żele, syropy i tabletki na suchość w gardle i przełyku

Tabletki na suchość w gardle stanowią jedną z najpopularniejszych form leczenia przypadłości. Podobnie, jak żele i syropy zawierają substancje nawilżające i powlekające, które tworzą ochronną warstwę na ściankach gardła i przełyku oraz przyspieszają ich regenerację (np. kwas hialuronowy). Dodatkowo składniki, takie jak porost islandzki czy korzeń prawoślazu mają właściwości przeciwzapalne, co jest szczególnie przydatne w przypadku podrażnień i zmian wywołanych nadmierną suchością błon śluzowych.

Na rynku dostępne są również preparaty stymulujące wydzielanie śliny, które wspomagają naturalne nawilżenie gardła.

Spray na suchość w gardle

Spraye na suche gardło mogą być idealnym wyborem dla osób szukających szybkiego i bezpośredniego nawilżenia. Zapewniają natychmiastowe działanie, ponieważ umożliwiają aplikację składników bezpośrednio na gardło (nawet na tylną ścianę gardła). Wiele sprayów ma gęstą, oleistą konsystencję, dzięki czemu preparat utrzymuje się znacznie dłużej.

Domowe sposoby na suchość w gardle

Oprócz preparatów dostępnych w aptece warto również wypróbować domowe sposoby, które wpływają na lepsze nawilżenie gardła, takie jak:

 • dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu,
 • płukanie ust naparami ziołowymi (szczególnie z korzenia prawoślazu, babki lancetowatej i malwy czarnej),
 • ssanie plastra cytryny lub popijanie wody z cytryną,
 • żucie gumy,
 • spożywanie kleiku z siemienia lnianego,

Należy pamiętać, że przy przewlekłych objawach suchości w gardle warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie.