Receptomat | e-Recepta w 5 min

Jak funkcjonować na co dzień z depresją?

W danym momencie na świecie choruje na nią kilka procent całej populacji. W ciągu całego życia jej epizodu doświadczy kilkanaście procent osób. Depresja, bo o niej mowa, to najczęstsze spośród zaburzeń psychicznych - choroba znacząco zmniejsza zadowolenie z życia, zwiększa ryzyko zachorowania na inne choroby, a także utrudnia funkcjonowanie zawodowe i społeczne. Jak sobie pomóc? Jak poprawić jakość życia z depresją?

Spis treści

Najczęstsze zaburzenie nastroju. Czym jest depresja?

Depresja to najczęstsza choroba z grupy tzw. zaburzeń nastroju, czyli tych zaburzeń psychicznych, których objawy skupiają się wokół nieprawidłowej regulacji nastroju.

Depresja często rozwija się bardzo długo i przebiega w sposób niezauważony. Coraz bardziej jednak wpływa na człowieka, powoli wyniszczając jego życie - zmusza do wycofania się z relacji towarzyskich, nie pozwala czerpać radości z aktywności i negatywnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Dlatego należy z nią walczyć, np. za pomocą leku Pramolan.

Codzienne życie z depresją. Jak funkcjonować?

Objawy depresji - choroby, która znacznie obniża jakość życia

Aby znaleźć odpowiedź na to, jak funkcjonować z depresją, warto najpierw nauczyć się jej rozpoznawania. Epizod depresyjny, trwający przynajmniej 2 tygodnie, to okres, w którym typowo występują objawy takie jak:

 • obniżony nastrój,

 • utrata zainteresowań lub przyjemności z czynności, które dotychczas ją sprawiały (anhedonia),

 • brak energii (anergia).

U chorego na depresję występują również:

 • spadek poczucia własnej wartości,

 • trudności w skupieniu się i podejmowaniu decyzji,

 • pobudzenie (na skutek lęku) lub spowolnienie ruchowe,

 • zaburzenia snu - wczesne wybudzanie się ze snu lub nadmierna senność,

 • zaburzenia łaknienia - zmniejszenie apetytu i spadek wagi lub jego zwiększenie i przybieranie na wadze,

 • stale występujące napięcie,

 • spadek popędu seksualnego,

 • myśli samobójcze.

Leczenie depresji - farmako- i psychoterapia

Depresja to powszechna choroba, którą można i warto leczyć. Kluczowe z perspektywy osób obserwujących u siebie objawy depresji, jak również ich bliskich, jest niebagatelizowanie symptomów i zasięgnięcie pomocy specjalisty. 

Leczenie depresji może obejmować farmakoterapię lub psychoterapię, a często wskazana jest zespołowa opieka - prowadzona jednocześnie przez lekarza psychiatrę i psychoterapeutę.

Wizytę u specjalisty szybko i wygodnie umówisz przez serwis Receptomat.pl i  W jej trakcie możesz uzyskać e-receptę na leki stosowane w depresji.

Przyjmowane przez chorego leki na depresję, które mają na celu usunąć dolegliwości psychiczne i somatyczne, znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pomagają czerpać wymierne korzyści z terapii

Depresja pod kontrolą - jak sobie pomóc?

1. Zdrowa dieta

Olbrzymią rolę w leczeniu depresji odgrywa zbilansowana dieta. Ważne jest, by w codziennym jadłospisie chorego znajdowały się odpowiednie ilości warzyw i owoców, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz cynku, selenu i żelaza. Unikać należy natomiast przetworzonej żywności i używek, takich jak alkohol czy papierosy.

2. Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stan chorych na zaburzenia nastroju. Osoba z depresją może nie mieć motywacji do jakiegokolwiek działania, jednak warto z tym walczyć - każdy wysiłek fizyczny, na przykład spacery czy pływanie, znacząco poprawia samopoczucie.

3. Techniki relaksacyjne

U chorych na depresję często występuje lęk, napięcie i drażliwość. Sposobem na skuteczną walkę z nimi są rozmaite techniki relaksacyjne, takie jak joga, medytacja czy ćwiczenia oddechowe. Wykonywane regularnie pozwalają pozbyć się uczucia niepokoju i odgonić nieprzyjemne myśli.

4. Higiena snu

U chorych na depresję obserwuje się zaburzenia snu, który jest podstawą naszego optymalnego funkcjonowania. Poprawę w tym zakresie może przynieść dbałość o odpowiednią higienę snu - pilnowanie stałych pór kładzenia się i wstawania, unikanie drzemek w ciągu dnia oraz ograniczenie spożywania alkoholu przed snem.

5. Zmiana sposobu myślenia

Terapia poznawczo-behawioralna wykorzystywana w depresji polega na rozpoznaniu zniekształconych zachowań, które przyczyniają się do rozwoju choroby. W trakcie psychoterapii chory pracuje nad zmianą dotychczasowych schematów myślowych.

e-Konsultacja z Receptą Online

Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o depresji: