Depresja to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Nie każdy jednak wie, że w naszym kraju chorzy na depresję, a także ich bliscy, mogą korzystać z różnych bezpłatnych źródeł wsparcia. Pomocną dłoń wyciągają do nich rozmaite firmy i instytucje – szczegóły ich działalności, wraz z numerami telefonów zaufania, przedstawiamy w poniższym artykule.
Objawy depresji – kiedy szukać pomocy?
Depresja – afektywne zaburzenie nastroju, coraz częściej diagnozowane zarówno u dorosłych, dzieci, jak i osób starszych, to choroba, która objawia się przez:
- obniżony nastrój,
- utratę zainteresowań,
- zmniejszoną energię,
- wzmożoną męczliwość,
- osłabienie koncentracji,
- niską samoocenę,
- poczucie winy,
- zaburzenia snu,
- bóle głowy i mięśni,
- pesymistyczne widzenie przyszłości,
- myśli i czyny samobójcze.
Depresja to choroba często bagatelizowana – warto jednak wiedzieć, że jej objawy nigdy nie mijają same. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Instytucje pomagające w depresji – zadzwoń pod telefon zaufania
Osoby, które obserwują u siebie lub u swoich bliskich spadek nastroju, utratę zainteresowań i brak energii, mogą sięgnąć po specjalistyczne wsparcie oferowane przez instytucje pomagające w walce z depresją.
Poniżej przedstawiamy telefony zaufania, będące do dyspozycji osób w potrzebie – dorosłych, dzieci i osób starszych.
Całodobowa Linia Wsparcia – 800 70 2222
W Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod telefonem całodobowo dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA, którzy udzielają porad i kierują dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej. Wsparcie można uzyskać również poprzez e-mail oraz czat.
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka – 22 654 40 41
Infolinia działa w godzinach 17:00-20:00 w poniedziałki i czwartki. Konsultantami przy tym telefonie są lekarze psychiatrzy zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem depresji. Informacje na temat wsparcia, którego udziela fundacja, można znaleźć na stronie: www.stopdepresji.pl.
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00
Forum Przeciw Depresji to portal społecznościowy prowadzony w ramach ogólnopolskiej kampanii, na którym można znaleźć szereg informacji na temat częstego zaburzenia nastroju. Połączenia przyjmowane są w każdą środę i czwartek od 17:00 do 19:00.
Telefon zaufania dla dzieci – 116 111
Pierwszy bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi, prowadzony przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Z konsultantami można się również skontaktować wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl.
Telefon dla rodziców i nauczycieli – 800 100 100
Infolinia prowadzona przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Oferuje bezpłatną i anonimową pomoc telefoniczną dla rodziców i nauczycieli, poszukujących informacji w zakresie pomocy dzieciom z depresją, mającym myśli samobójcze, a także uzależnionym, z zaburzeniami odżywiania czy wykazującym przejawy agresji. Więcej informacji na stronie www.800100100.pl
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12
Bezpłatny i czynny całodobowo przez siedem dni w tygodniu. Psycholodzy i pedagodzy infolinii udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom, które odczuwają smutek, niepokój i osamotnienie, mogące świadczyć o depresji. Pod tym numerem problemy dzieci mogą zgłaszać również rodzice.
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123
Bezpłatne konsultacje dla dorosłych, którzy mierzą się z depresją. Porady udzielane są im codziennie od poniedziałku do piątku od 14:00 do 22:00.
Stowarzyszenie Profilaktyki Depresji Iskra – 022 665 39 77
W ramach poradni działa telefon zaufania czynny w piątki w godzinach 13:00-16:00.
Telefon zaufania dla osób starszych – 22 635 09 54
Infolinia dla seniorów czynna w poniedziałek, środę i czwartek w godz. 17:00-20:00.
Rozpocznij e-konsultację
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
