Instytucje, które pomogą w walce z depresją. Sprawdź nazwy wraz z numerami

Depresja to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Nie każdy jednak wie, że w naszym kraju chorzy na depresję, a także ich bliscy, mogą korzystać z różnych bezpłatnych źródeł wsparcia. Pomocną dłoń wyciągają do nich rozmaite firmy i instytucje – szczegóły ich działalności, wraz z numerami telefonów zaufania, przedstawiamy w poniższym artykule. 

Objawy depresji – kiedy szukać pomocy?

Depresja – afektywne zaburzenie nastroju, coraz częściej diagnozowane zarówno u dorosłych, dzieci, jak i osób starszych, to choroba, która objawia się przez:

 • obniżony nastrój,
 • utratę zainteresowań,
 • zmniejszoną energię,
 • wzmożoną męczliwość,
 • osłabienie koncentracji,
 • niską samoocenę,
 • poczucie winy,
 • zaburzenia snu,
 • bóle głowy i mięśni,
 • pesymistyczne widzenie przyszłości,
 • myśli i czyny samobójcze.

Depresja to choroba często bagatelizowana – warto jednak wiedzieć, że jej objawy nigdy nie mijają same. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Mezczyzna Wykonuje Telefon
Mężczyzna wykonuje telefon

Instytucje pomagające w depresji – zadzwoń pod telefon zaufania

Osoby, które obserwują u siebie lub u swoich bliskich spadek nastroju, utratę zainteresowań i brak energii, mogą sięgnąć po specjalistyczne wsparcie oferowane przez instytucje pomagające w walce z depresją

Poniżej przedstawiamy telefony zaufania, będące do dyspozycji osób w potrzebie – dorosłych, dzieci i osób starszych.

Całodobowa Linia Wsparcia – 800 70 2222

W Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod telefonem całodobowo dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA, którzy udzielają porad i kierują dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej. Wsparcie można uzyskać również poprzez e-mail oraz czat.

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka – 22 654 40 41

Infolinia działa w godzinach 17:00-20:00 w poniedziałki i czwartki. Konsultantami przy tym telefonie są lekarze psychiatrzy zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem depresji. Informacje na temat wsparcia, którego udziela fundacja, można znaleźć na stronie: www.stopdepresji.pl

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00

Forum Przeciw Depresji to portal społecznościowy prowadzony w ramach ogólnopolskiej kampanii, na którym można znaleźć szereg informacji na temat częstego zaburzenia nastroju. Połączenia przyjmowane są w każdą środę i czwartek od 17:00 do 19:00.

Telefon zaufania dla dzieci – 116 111

Pierwszy bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi, prowadzony przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Z konsultantami można się również skontaktować wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl.

Telefon dla rodziców i nauczycieli – 800 100 100

Infolinia prowadzona przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Oferuje bezpłatną i anonimową pomoc telefoniczną dla rodziców i nauczycieli, poszukujących informacji w zakresie pomocy dzieciom z depresją, mającym myśli samobójcze, a także uzależnionym, z zaburzeniami odżywiania czy wykazującym przejawy agresji. Więcej informacji na stronie www.800100100.pl

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

Bezpłatny i czynny całodobowo przez siedem dni w tygodniu. Psycholodzy i pedagodzy infolinii udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom, które odczuwają smutek, niepokój i osamotnienie, mogące świadczyć o depresji. Pod tym numerem problemy dzieci mogą zgłaszać również rodzice.

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123

Bezpłatne konsultacje dla dorosłych, którzy mierzą się z depresją. Porady udzielane są im codziennie od poniedziałku do piątku od 14:00 do 22:00.

Stowarzyszenie Profilaktyki Depresji Iskra – 022 665 39 77

W ramach poradni działa telefon zaufania czynny w piątki w godzinach 13:00-16:00.

Telefon zaufania dla osób starszych – 22 635 09 54

Infolinia dla seniorów czynna w poniedziałek, środę i czwartek w godz. 17:00-20:00.

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.