Zapalenie ucha – jak radzić sobie z bólem u osoby dorosłej i dziecka? Wyjaśniamy

Zapalenie ucha jest przyczyną nieprzyjemnego, kłującego bólu o charakterze napadowym. Dolegliwości często towarzyszą inne objawy, jak gorączka, osłabienie, ból głowy. W większości przypadków zapalenie ucha ustępuje po kilku dniach. W porę zaaplikowane środki przeciwzapalne mogą skutecznie wyleczyć infekcję. Kiedy udać się do lekarza? Czego nie należy robić przy zapaleniu ucha? Sprawdź!

Jak Sobie Radzic Z Bolem Ucha
Jak sobie radzić z bólem ucha

Ból ucha u dziecka – jak sobie poradzić? 

Zgłoszony przez dziecko ból ucha powinien być od razu poddany kontroli specjalisty. W przypadku dzieci infekcja rozwija się w bardzo szybkim tempie, powodując dodatkowo ból głowy, katar, rozdrażnienie. W niektórych przypadkach u maluchów obserwuje się wystąpienie nudności, biegunki i wymiotów. Przed udaniem się do lekarza, warto wcześniej podać dziecku leki przeciwbólowe i niesteroidowe środki przeciwzapalne. Należy pamiętać, by nigdy na własną rękę nie aplikować kropli, olejków i nie podawać dziecku preparatów ziołowych. Absolutnie zakazana jest próba oczyszczania kanału słuchowego lub sprawdzania jego drożności za pomocą patyczków. Należy zadbać o maksymalną ochronę uszu przed przewianiem i utratą ciepła poprzez zakładanie dziecku czapki lub opaski. 

Jak sobie radzić z zapaleniem ucha u osoby dorosłej?

Zapalenie ucha u osoby dorosłej wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów w postaci bólu ucha, głowy i gorączki, należy sięgnąć po leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Dobrym pomysłem jest wzięcie gorącej, rozgrzewającej kąpieli, pamiętając o zabezpieczeniu uszu opaską. W pierwszych dniach choremu zaleca się odpoczynek i zabezpieczenie uszu przed wilgocią oraz przewianiem. Nie powinno się na własną rękę aplikować do kanału słuchowego kropli ani olejków rozgrzewających. Nie zaleca się również stosowania ciepłych okładów czy wkładania do uszu waty. Rozgrzewanie ucha, w którym rozwija się infekcja, jeszcze bardziej sprzyja namnażaniu bakterii. 

Ból ucha – kiedy udać się do lekarza? 

Stosowanie środków łagodzących stan zapalny powinno przynieść efekt po 3 dniach. Jeśli pomimo upływu czasu objawy nie mijają, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Tym bardziej, jeśli chory skarży się na silny, kłujący ból, gorączkę, złe samopoczucie, ból głowy. Do konsultacji z lekarzem powinien nas również skłonić wyciek z ucha, bardzo nieprzyjemny zapach lub odczuwalna wilgoć we wnętrzu przewodu słuchowego. Bagatelizowane objawy infekcji szybko przybierają na sile. W ostrym stanie zapalnym pojawiają się nudności, wymioty i zawroty głowy, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. 

Zapalenie ucha i możliwe powikłania 

Brak podjęcia leczenia zapalenia ucha skutkuje poważnymi powikłaniami. Odpowiedzialne za infekcję patogeny rozprzestrzeniają się na inne tkanki, prowadząc do porażenia nerwu twarzowego czy zapalenia opon mózgowych. Dodatkowo bagatelizowane zapalenie ucha ujawnia się również na zewnętrznej części, poprzez wyraźny obrzęk i zaczerwienienie małżowiny. W skrajnych przypadkach nieleczony stan zapalny ucha prowadzi do całkowitej utraty słuchu. 

Zapalenie ucha w większości przypadków leczy się za pomocą leków przeciwzapalnych i środków o działaniu przeciwbakteryjnym. Choroba ma tendencję do gwałtownego rozwoju, dlatego powodzenie leczenia zależy od szybkości naszej reakcji i konsultacji ze specjalistą.