Kłujący ból ucha – przyczyny, jak leczyć

Najważniejsze informacje:

 • Kłujący ból ucha może mieć różne przyczyny. Nie we wszystkich przypadkach proces chorobowy dotyczy narządu słuchu.
 • Dolegliwości należy zawsze skonsultować z lekarzem i rozpocząć odpowiednią terapię.
 • W celu złagodzenia kłucia w uchu można doraźnie sięgnąć po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub domowe metody.
Kłujący ból ucha

Kłujący ból ucha jest jednym z objawów choroby toczącej się w narządzie słuchu, a niekiedy również schorzeń dotyczących innych struktur twarzoczaszki. Dolegliwości nigdy nie powinny być bagatelizowane, gdyż zaniechanie leczenia może prowadzić do powikłań. Zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem, który ustali przyczynę problemu i wdroży odpowiednią terapię. Dowiedz się, jak poradzić sobie z kłującym bólem ucha

Jakie są przyczyny kłującego bólu ucha?

Jedną z przyczyn kłującego bólu ucha jest zapalenie ucha środkowego. To schorzenie, które może być następstwem infekcji górnych dróg oddechowych. Wirusy lub bakterie przenikają do ucha środkowego przez trąbkę Eustachiusza, co prowadzi do stanu zapalnego. W konsekwencji w uchu środkowym gromadzi się płyn, który wywołuje wzrost ciśnienia i może powodować ból. Inne objawy, które towarzyszą zapaleniu ucha środkowego, to między innymi:

 • zatkanie ucha,
 • gorączka,
 • szum w uszach.

Przy zapaleniu ucha środkowego najczęściej występuje kłujący ból ucha przy przełykaniu. Ruchy mięśni gardła i jamy ustnej mogą powodować wzrost ciśnienia w uchu środkowym, co nasila dolegliwości bólowe.

Częstą przyczyną kłucia w uszach jest nadmiar woskowiny. Wydzielina, zamiast wydostać się na zewnątrz, gromadzi się i zalega w przewodzie słuchowym. Z czasem twardnieje i przekształca się w czop trudny do usunięcia. Stały ucisk na tkanki może powodować charakterystyczne kłucie. Poza tym pojawia się wrażenie zatkania ucha i dochodzi do pogorszenia słuchu. Podobne objawy występują, gdy w przewodzie słuchowym znajdzie się ciało obce (np. kawałek waty z patyczka kosmetycznego, klocek, koralik).

Silne unerwienie twarzoczaszki sprawia, że dolegliwości bólowe często promieniują do sąsiadujących obszarów. Dlatego kłujący ból ucha może być efektem chorób zębów, np. próchnicy, ropnia, ostrego zapalenia miazgi, nieprawidłowego wyrzynania się ósemek. Dodatkowe objawy, na które trzeba zwrócić uwagę to:

 • zaczerwienienie dziąseł,
 • szczękościsk,
 • obrzęk dziąseł,
 • tkliwość dziąseł,
 • ropna wydzielina,
 • nieprzyjemny zapach z ust.

Kłujący ból ucha i skroni może wskazywać na zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Ich przyczynami są m.in. nieprawidłowości w zgryzie, długotrwały stres, zmiany w budowie anatomicznej czy predyspozycje genetyczne. Jednym ze schorzeń jest zespół Costena. W jego przebiegu poza kłującym bólem ucha i głowy obecne są także problemy z otwieraniem jamy ustnej oraz trzaski dochodzące ze stawu skroniowo-żuchwowego.

Kłujący ból małżowiny usznej

Często zgłaszany problemem jest kłujący ból małżowiny usznej. Dolegliwość może być spowodowana urazem mechanicznym lub ukąszeniem owada. Charakterystyczne szczypanie i kłucie skóry pojawiają się, gdy dojdzie do nadmiernego wychłodzenia tej części ciała.

Kłujący ból małżowiny usznej może również wskazywać na zapalenie ucha zewnętrznego. To proces zapalny będący skutkiem infekcji – najczęściej bakteryjnej. Rozwojowi choroby sprzyja wilgoć, dlatego zwykle obserwuje się ją u osób często korzystających z basenu lub sauny, ale do czynników ryzyka zalicza się także używanie dousznych słuchawek czy aparatów słuchowych. Kłuciu w uchu często towarzyszy świąd, zaczerwienienie przewodu słuchowego i tkliwość małżowiny usznej.

Kłujący ból w uchu – diagnostyka

Kłucie ucha zawsze wymaga konsultacji z laryngologiem. Specjalista przeprowadza diagnostykę, której celem jest ustalenie źródła problemu. Pozwala to na wdrożenie leczenia, które nie tylko łagodzi dolegliwości, ale przede wszystkim usuwa ich przyczynę.

Diagnostyka kłującego bólu ucha opiera się na badaniu otoskopowym. Polega ono na zajrzeniu do ucha przy pomocy specjalnego wziernika. Lekarz może ocenić stan ucha środkowego na podstawie wyglądu błony bębenkowej, a także potwierdzić lub wykluczyć obecność wysięku, ciała obcego czy czopa woskowinowego. Niekiedy konieczne jest wykonanie innych badań (np. audiometrii, tomografii komputerowej) lub skonsultowanie kłucia w uchu z innym specjalistą (np. neurologiem lub stomatologiem).

Kłujący ból ucha – leczenie

Leczenie zawsze zależy od przyczyny kłującego bólu ucha. Lekarz dobiera terapię indywidualnie do każdego pacjenta. W przypadku infekcji bakteryjnych może być konieczne wdrożenie antybiotykoterapii doustnej lub w postaci kropli do ucha. Przy stanach zapalnych trzeba zastosować leki o działaniu przeciwzapalnym. Ciało obce lub zalegający w przewodzie słuchowym czop woskowinowy wymaga niezwłocznego usunięcia przez laryngologa.

Jeżeli kłujący ból ucha ma związek z chorobami zębów, konieczna jest terapia stomatologiczna. Może obejmować wypełnienie ubytków próchnicowych, leczenie kanałowe lub ekstrakcję zęba. Przy dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego powodujących kłucie ucha zalecane są m.in. zabiegi fizjoterapeutyczne, ćwiczenia, korekta wad zgryzu, iniekcje z toksyny botulinowej lub operacje chirurgiczne.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna kłucia w uchu, doraźnie można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Środki z paracetamolem łagodzą dolegliwości bólowe, a preparaty z grupy NLPZ (m.in. ketoprofen, ibuprofen) dodatkowo działają przeciwzapalnie. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem leków zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Domowe sposoby na kłujący ból ucha

Domowe sposoby na kłucie w uchu mogą wspomóc proces zdrowienia. Ważne jest, aby pamiętać, że te metody nie zastępują profesjonalnej opieki medycznej, lecz są jej dodatkowym elementem.

Przy kłującym bólu ucha zalecane jest stosowanie ciepłych okładów. W tym celu można użyć wilgotny ręcznik, butelkę wypełnioną ciepłą wodą lub termofor. Ważne jest, aby temperatura nie była zbyt wysoka, gdyż w przeciwnym razie może dojść do oparzeń. Kompresy można stosować nawet kilka razy dziennie. Jedna sesja powinna trwać około 10–15 minut.

Innym domowym sposobem na złagodzenie kłującego bólu ucha jest zastosowanie olejku kamforowego. Powinno się go delikatnie nałożyć na obszar wokół ucha. Olejek ten jest ceniony za swoje właściwości rozgrzewające i przynoszące ulgę w bólu. Należy pamiętać, że nie można aplikować go do wnętrza ucha.

Pomóc może również przyjmowanie odpowiedniej pozycji do spania, gdyż kłucie w uchu może nasilać się w nocy. Zalecane jest spanie z głową umieszczoną wyżej niż zwykle, co może przyczynić się do zmniejszenia nacisku na bolące ucho.

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kłującego bólu ucha.

Co oznacza kłucie w uchu co jakiś czas?

Kłucie w uchu co jakiś czas może pojawić się, gdy do przewodu słuchowego dostanie się woda. Pod wpływem wilgoci pęcznieje zalegająca woskowina, co powoduje ucisk na tkanki.

Jakie są przyczyny kłującego bólu ucha i głowy?

Kłujący ból ucha i głowy może wskazywać na dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęściej towarzyszą mu charakterystyczne trzaski i trudności z otwieraniem ust. Zdarza się, że dolegliwości są spowodowane promieniowaniem bólu z zębów.

Co zrobić, gdy pojawi się kłujący ból w okolicy ucha?

Kłucie w okolicy ucha należy skonsultować z laryngologiem. Lekarz wykona badanie otoskopowe, a w razie konieczności zleci dodatkowe testy diagnostyczne i konsultacje z innymi specjalistami. Doraźnie można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub domowe sposoby (np. ciepłe okłady).

Jak leczyć kłujący ból w uchu?

Leczenie kłującego bólu w uchu zależy od przyczyny. Przy infekcjach bakteryjnych konieczne jest zastosowanie antybiotyków, stan zapalny wymaga wdrożenia leków przeciwzapalnych, a czop woskowinowy lub ciało obce muszą zostać usunięte przez laryngologa. Jeżeli ból promieniuje z zębów lub stawu skroniowo-żuchwowego, terapię prowadzi stomatolog.

Jakie są domowe sposoby na kłujące ucho?

Domowe sposoby na kłucie w uchu obejmują stosowanie ciepłych okładów lub smarowanie skóry wokół ucha olejkiem kamforowym, który ma działanie rozgrzewające. Doraźnie można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Kiedy pojawia się kłujący ból ucha przy przełykaniu?

Kłucie w uchu przy przełykaniu często występuje przy zapaleniu ucha środkowego i jest skutkiem wzrostu ciśnienia wywołanego ruchami mięśni jamy ustnej.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból ucha

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.