Jak odetkać zatkane ucho? 

Najważniejsze informacje:

 • Zatkane ucho może powodować znaczny dyskomfort i prowadzić do pogorszenia słuchu.
 • Przyczyny zatkanego ucha to m.in. nadmiar woskowiny, woda, zmiany ciśnienia atmosferycznego, ciało obce, infekcja górnych dróg oddechowych.
 • Istnieje kilka sposobów na odetkanie ucha. Wybór metody zależy od przyczyny. W niektórych sytuacjach konieczna jest pomoc lekarza.
Jak odetkać zatkane ucho

Zatkane ucho to częsta i zazwyczaj niegroźna dolegliwość. Problem może być spowodowany nagłymi zmianami ciśnienia, nagromadzeniem się woskowiny, wodą, infekcjami górnych dróg oddechowych lub ciałem obcym. Pacjenci opisują go jako niekomfortowy i wpływający negatywnie na jakość życia. Dlatego warto znać sposoby na zatkane ucho.

Zatkane ucho – objawy

Zatkane ucho może dotyczyć osób w każdym wieku. Przez wszystkich opisywane jest jako uczucie nieprzyjemne i powodujące znaczny dyskomfort. Często towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak:

 • pogorszenie słuchu (słyszane dźwięki są stłumione),
 • szum w uszach,
 • świąd,
 • uczucie pełności w uszach,
 • trzaski w uszach,
 • zawroty głowy,
 • ból ucha.

Zatkane ucho – przyczyny

Jest kilka przyczyn zatkanego ucha. Jedną z najczęstszych jest nagła zmiana ciśnienia atmosferycznego, która powoduje zwiększenie ciśnienia w uchu wewnętrznym. Zwykle objaw pojawia się podczas wspinaczki górskiej, lotu samolotem czy nurkowania.

Inną częstą przyczyną zatkanego ucha jest nadmiar woskowiny. Zamiast wydostać się na zewnątrz, wydzielina zalega w przewodzie słuchowym, powodując jego niedrożność. Do czynników ryzyka zalicza się czyszczenie uszu patyczkami kosmetycznymi, noszenie aparatu słuchowego, stosowanie słuchawek dousznych.

Wiele osób zgłasza zatkane ucho po basenie. Przyczyną jest obecność wody w kanale słuchowym. Warto mieć na uwadze, że utrzymująca się wilgoć zwiększa ryzyko infekcji.

Uczucie zatkanego ucha towarzyszy zapaleniu ucha środkowego. Chorobę wywołują wirusy lub bakterie, dostające się do ucha środkowego z nosogardła przez trąbkę słuchową. Na skutek zakażenia rozwija się stan zapalny, zwiększa się ciśnienie i gromadzi płyn. Do objawów towarzyszących należą: gorączka, ból, szumy w uchu.

Infekcje górnych dróg oddechowych są kolejną przyczyną zatkanego ucha, którym towarzyszy katar. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła podrażnia tkanki, co powoduje obrzęk. Wówczas trąbka słuchowa nie może spełniać swojej funkcji, jaką jest wyrównywanie ciśnienia między uchem środkowym a środowiskiem zewnętrznym.

Ucho może zatkać się również przez ciało obce, które zwęża lub blokuje przewód słuchowy. Może być to przedmiot lub owad. Bardzo często przyczyną zatkania ucha jest kawałek waty oderwanej od patyczka kosmetycznego.

Jak odetkać ucho zatkane powietrzem?

Odetkanie ucha zatkanego z powodu zmiany ciśnienia atmosferycznego jest stosunkowo proste. Podstawową metodą jest tzw. manewr Valsalvy. Polega on na delikatnym wydmuchiwaniu powietrza przy zamkniętych ustach i zaciśniętym nosie. Dzięki temu dochodzi do wyregulowania ciśnienia w uchu.

Aby wykonać manewr Valsalvy, należy wziąć głęboki oddech, zacisnąć nos palcami, zamknąć usta i delikatnie wydmuchiwać powietrze z płuc. Nie trzeba używać do tego zbyt dużo siły. Po chwili powinno pojawić się charakterystyczne „kliknięcie” lub „pęknięcie” w uszach, co jest oznaką wyrównania ciśnienia.

Innym sposobem na zatkane ucho jest żucie gumy lub ssanie cukierka. Ruch żuchwy pomaga w wyrównaniu ciśnienia w uchu środkowym. Jest to szczególnie pomocne podczas lotów samolotem czy przy zmianach wysokości. Dobrze sprawdza się też ziewanie lub częste przełykanie śliny.

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Zatkane ucho przy katarze wymaga podjęcia działań, których celem jest ograniczenie infekcji i zmniejszenie stanu zapalnego. Wskazana jest konsultacja z lekarzem, ponieważ może być konieczne zastosowanie leków dostępnych na receptę (np. antybiotyków).

Przy uchu zatkanym od kataru ważna jest higiena nosa. Wskazane jest przeprowadzanie regularnej irygacji solą fizjologiczną. Pozwala to na usunięcie zalegającej wydzieliny, zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Pomocne są także inhalacje oraz krople udrażniające nos i zmniejszające obrzęk tkanek.

Jak odetkać zatkane ucho woskowiną?

Jeżeli ucho jest zatkane woskowiną, można podjąć samodzielną próbę jej ewakuacji. W tym celu przydatne są dedykowane krople lub spraye do uszu dostępne w aptece bez recepty. Preparaty zawierają substancje, które zmiękczają woskowinę, dzięki czemu może wydostać się na zewnątrz. Ten sposób na zatkane ucho może okazać się nieskuteczny, gdy doszło do powstania czopu woskowinowego. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza.

Nie można podejmować próby odetkania ucha kroplami i sprayem, jeżeli obecne są:

 • ból ucha,
 • szumy uszne,
 • niedosłuch,
 • krwawienie z ucha.

Należy unikać stosowania patyczków higienicznych do czyszczenia uszu, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej lub głębszego wtłoczenia woskowiny do kanału słuchowego, co zwiększa ryzyko powstania powikłań.

Domowe sposoby na zatkane ucho po basenie

Zatkane ucho po basenie można odetkać dzięki pozbyciu się wody z przewodu słuchowego. Należy wykorzystać siłę grawitacji. Wystarczy przechylić głowę na bok i pociągnąć za płatek uszny. Po chwili ciecz powinna samoistnie wypłynąć.

Jeżeli zatkane ucho wodą zaczyna boleć, pogarsza się słuch, pojawia się świąd i nasila się uczucie pełności w przewodzie słuchowym, należy udać się do lekarza. Objawy mogą wskazywać na infekcję bakteryjną, wirusową lub grzybiczą.

Sposoby na zatkane ucho ciałem obcym

Jeżeli ciało obce jest miękkie i dobrze widoczne z zewnątrz, można spróbować usunąć je pęsetą. Lepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza, który wyciągnie zalegający przedmiot pod kontrolą wziernika lub mikroskopu operacyjnego. Konsultacja zalecana jest niezwłocznie.

Niewskazane jest samodzielne usuwanie przedmiotów okrągłych, pęczniejących lub baterii. Takie działanie może prowadzić do powikłań – w tym podrażnienia tkanek, uszkodzenia przewodu słuchowego lub przepchnięcia przewodu głębiej i uszkodzenia błony bębenkowej.

Zatkane ucho – kiedy do lekarza?

Wizyta u lekarza jest wskazana w kilku przypadkach. Do specjalisty należy zgłosić się, jeżeli przyczyną zatkanego ucha jest ciało obce zalegające głęboko. Konsultacja jest niezbędna także, gdy:

 • w uchu zalega czop woskowinowy,
 • pojawiają się objawy wskazujące na infekcję,
 • samodzielne próby odetkania ucha nie przynoszą rezultatów,
 • pojawia się ból ucha.

Lekarz przeprowadza badanie otolaryngologiczne w celu ustalenia przyczyny zatkanego ucha. Na tej podstawie zleca odpowiednie leczenie. Może ono obejmować zabieg płukania ucha lub terapię farmakologiczną – w tym stosowanie antybiotyków, jeżeli stwierdzi infekcję bakteryjną oraz krople na zatkane ucho, gdy problem leży w nadmiarze woskowiny.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, jak odetkać zatkane ucho.

Jak szybko odetkać ucho?

Szybkim sposobem na odetkanie zatkanego ucha jest manewr Valsalvy. Polega on na wydmuchiwaniu powietrza z płuc przy zamkniętych ustach i zatkanym nosie. Można także intensywnie przełykać ślinę, ziewać lub ssać cukierka. Jeżeli objawy nie ustępują, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Co na zatkane ucho może poradzić lekarz?

Lekarz wykona badanie otoskopowe, aby ustalić przyczynę zatkania ucha. Przy infekcjach najczęściej zaleca leczenie farmakologiczne. Jeżeli ucho zatkało się przez nadmiar woskowiny lub ciało obce, specjalista wykonuje zabieg mający na celu ich usunięcie.

Jakie są objawy zatkanego ucha?

Objawy zatkanego ucha to: dyskomfort, pogorszenie słuchu, uczucie pełności w uszach, szumy uszne. Niekiedy pojawia się ból, zawroty głowy lub trzaski w uszach.

Co zrobić, gdy ma się zatkane ucho?

Można podjąć samodzielną próbę odetkania ucha. Przy zmianie ciśnienia wskazany jest manewr Valsalvy, ziewanie, przełykanie śliny lub ssanie cukierka. Nadmiar wody z przewodu słuchowego można usunąć poprzez przechylenie głowy na bok i pociąganie za płatek uszny. Jeżeli ucho jest zatkane od kataru, konieczne jest leczenie infekcji, płukanie nosa i stosowanie kropli udrażniających nos. Zalegającą woskowinę można próbować usunąć przy pomocy dedykowanych kropli lub sprayu. W przypadku ciała obcego lub zapalenia ucha wskazana jest konsultacja lekarska.

Czy zatkane ucho może się samo odetkać?

Zdarza się, że zatkane ucho odtyka się samo. Najczęściej ma to miejsce, gdy przyczyną jest różnica ciśnień między uchem środkowym a środowiskiem zewnętrznym.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból ucha

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.