Zapalenie ucha u dziecka – objawy, leczenie, domowe sposoby

Zapalenie ucha u dziecka – objawy, leczenie, domowe sposoby
Najważniejsze informacje:
- Zapalenie ucha u dziecka może obejmować ucho zewnętrzne lub wewnętrzne.
- Objawy zależą od umiejscowienia stanu zapalnego. Główną dolegliwością jest ból. W przypadku niemowląt i małych dzieci należy zwrócić uwagę na niepokój, rozdrażnienie, dotykanie chorego ucha.
- Leczenie zapalenia ucha u dziecka trzeba prowadzić pod okiem lekarza. Wsparciem terapii mogą być domowe sposoby.
Zapalenie ucha to najczęstsza dolegliwość wieku dziecięcego. Infekcja może obejmować ucho wewnętrzne lub zewnętrzne. Od przyczyny i umiejscowienia stanu zapalnego zależą objawy choroby. Rodzice powinni zachować czujność, ponieważ u niemowląt i małych dzieci dolegliwości są niespecyficzne. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć zapalenie ucha u dziecka.
Zapalenie ucha środkowego u dziecka
Zapalenie ucha środkowego u dziecka to stan zapalny obejmujący wyściółkę ucha środkowego. To powszechna choroba wieku dziecięcego, występująca szczególnie często u maluchów między 6. a 24. miesiącem życia. Wyróżnia się:
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
- ropne zapalenie ucha środkowego,
- nieropne zapalenie ucha środkowego,
- wysiękowe zapalenie ucha środkowego.
Choroba może mieć ostry lub przewlekły przebieg. Wyróżnia się także nawracające zapalenie ucha środkowego u dziecka. Jest to sytuacja, w której występuje 3 lub więcej zachorowań w ciągu 6 miesięcy lub ponad 4 zachorowania w roku.
Przyczyną zapalenia ucha środkowego u dziecka jest infekcja bakteryjna (wywołana przez m.in. Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Haemophilus influenzae) lub wirusowa (spowodowana m.in. enterowirusami, adenowirusami). Patogeny dostają się do jamy bębenkowej przez trąbkę słuchową z gardła lub nosogardła.
Zapalenie ucha zewnętrznego u dziecka
Zapalenie ucha zewnętrznego u dziecka to stan zapalny obejmujący małżowinę uszną, przewód słuchowy zewnętrzny i/lub błonę bębenkową. Przyczyną jest infekcja:
- bakteryjna (m.in. pałeczką ropy błękitnej, gronkowcem złocistym),
- wirusowa (m.in. wirusem opryszczki, wirusem ospy wietrznej i półpaśca),
- grzybicza (m.in. Candida, Aspergillus),
- mieszana (głównie bakteryjno-grzybicza).
Zakażeniu sprzyja maceracja naskórka spowodowana obecnością wody w przewodzie słuchowym wewnętrznym oraz uszkodzenia mechaniczne. Zapalenie ucha zewnętrznego może być ograniczone lub rozlane.
Zapalenie ucha u dziecka – objawy
Objawy zapalenia ucha u dziecka zależą od umiejscowienia stanu zapalnego i przyczyny infekcji. Wspólną cechą jest ból ucha, który przyjmuje nasilenie od łagodnego do silnego.
Przy zapaleniu ucha środkowego obecne są:
- jednostronny ból ucha nasilający się w pozycji leżącej,
- pogorszenie słuchu,
- podwyższona temperatura ciała,
- ogólnie złe samopoczucie,
- uczucie pełności w uchu.
Jeżeli dojdzie do perforacji błony bębenkowej, pojawia się wydzielina z ucha. Często objawy zapalenia ucha środkowego poprzedzone są infekcją górnych dróg oddechowych.
Zapalenie ucha zewnętrznego może objawiać się:
- bólem ucha,
- tkliwością małżowiny usznej,
- swędzeniem i pieczeniem ucha,
- zaczerwienieniem i obrzękiem zewnętrznego przewodu słuchowego,
- wydzieliną z ucha,
- zmianami skórnymi w obrębie małżowiny usznej i przewodu słuchowego.
Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy zapalenia ucha u niemowlaka lub małego dziecka, które z racji wieku nie może zakomunikować i precyzyjnie określić dolegliwości. W takich przypadkach na stan zapalny mogą wskazywać:
- wybudzanie się z płaczem,
- niepokój,
- rozdrażnienie,
- brak apetytu,
- niechęć do ssania,
- płacz,
- zaburzenia snu,
- pocieranie lub dotykanie chorego ucha.
Zdarza się, że zapaleniu ucha towarzyszą nudności, wymioty, biegunka.
Zapalenie ucha u dziecka – ile trwa?
Ostre zapalenie ucha u dziecka zazwyczaj trwa kilka dni. Objawy zaczynają ustępować w ciągu 48–72 godzin od wdrożenia leczenia. Należy pamiętać, że przebieg infekcji jest indywidualny i zależy od wielu czynników (np. patogenu, który wywołał infekcję). Dlatego w niektórych przypadkach zapalenie ucha może utrzymywać się dłużej.
Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?
Objawy wskazujące na zapalenie ucha u dziecka należy skonsultować z lekarzem. Specjalista zbiera wywiad lekarski, wykonuje badanie otoskopowe, a w niektórych przypadkach zleca dodatkowe testy (np. wymaz z ucha). Diagnostyka pozwala ocenić stan błony bębenkowej i przewodu słuchowego, a także ustalić umiejscowienie stanu zapalnego i jego przyczynę. Na tej podstawie lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie zapalenia ucha u dziecka.
Co na zapalenie ucha u dziecka?
Leczenie zapalenia ucha u dziecka zależy od przyczyny i umiejscowienia stanu zapalnego. Terapia może obejmować stosowanie leków i antybiotyków doustnych lub kropli o działaniu miejscowym. Wsparcie stanowią domowe sposoby, które pomagają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i poprawić samopoczucie maluszka.
Zapalenie ucha u dziecka – leki
Początkowo leczenie zapalenia ucha środkowego u dziecka polega na podaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Maluszek powinien być czujnie obserwowany przez rodziców. Jeżeli takie postępowanie nie przynosi poprawy, lekarz wdraża antybiotykoterapię ogólną. Antybiotyk na zapalenie ucha środkowego u dziecka jest podawany od razu, gdy:
- dziecko ma mniej niż 6 miesięcy,
- występuje wysoka gorączka,
- doszło do obustronnego zapalenia ucha środkowego,
- dziecko zmaga się z nawracającym zapaleniem ucha środkowego,
- obecne są wymioty,
- lekarz stwierdza obecność wydzieliny z ucha.
Wirusowe zapalenie ucha środkowego u dziecka leczy się bez antybiotyków. W takich przypadkach zalecane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przy burzliwym przebiegu choroby, nasilonych dolegliwościach lub podejrzeniu powikłań może być konieczne nacięcie błony bębenkowej.
W leczeniu zapalenia ucha zewnętrznego wywołanego przez bakterie zastosowanie mają krople do uszu z antybiotykiem. Leki przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym stosowane są przy infekcjach grzybiczych. Jeżeli stan zapalny jest spowodowany wirusami, lekarz może wdrożyć środki przeciwwirusowe.
Bez względu na przyczynę zapalenia ucha u dziecka w celu złagodzenia objawów można stosować leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Są to środki, które zawierają np. paracetamol lub ibuprofen. Należy podawać je zgodnie z zaleceniami opisanymi w ulotce dołączonej do opakowania. Dawkę i sposób podania trzeba dopasować do wieku dziecka. W razie wątpliwości konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Zapalenie ucha u dziecka – domowe sposoby
Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka wspierają terapię zaleconą przez lekarza. To niefarmakologiczne metody, których celem jest złagodzenie nieprzyjemnych objawów.
Domowe sposoby na zapalenie uszu u dziecka to:
- ciepłe okłady na okolicę ucha (np. z ręcznika namoczonego w wodzie lub termoforu wypełnionego pestkami wiśni),
- smarowanie skóry wokół ucha olejkiem kamforowym.
Zarówno ciepłe okłady, jak i olejek kamforowy rozgrzewają tkanki. Ciepło poprawia krążenie oraz działa rozluźniająco i kojąco.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zapalenia ucha u dziecka.
Jak leczyć zapalenie ucha u niemowlaka?
Zapalenie ucha u niemowlaka należy leczyć pod okiem lekarza. Specjalista wdraża terapię dopasowaną do umiejscowienia i przyczyny stanu zapalnego. W przypadku infekcji bakteryjnych konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Zakażenia grzybicze leczy się lekami przeciwgrzybiczymi, a wirusowe środkami przeciwwirusowymi i przeciwzapalnymi.
Czy zapalenie ucha u dziecka jest zaraźliwe?
Zapalenie ucha nie jest zaraźliwe. Zdrowe dziecko nie może zarazić się od chorego rówieśnika lub rodzeństwa.
Czy dziecko z zapaleniem ucha może wychodzić na dwór?
Przy zapaleniu uszu u dziecka można wychodzić na krótki spacer, jeżeli nie ma gorączki. Dla pewności zalecane jest omówienie tej kwestii z lekarzem.
Jakie są objawy zapalenia ucha u rocznego dziecka?
Zapalenie ucha u rocznego dziecka może objawiać się gorączką, bólem ucha, pogorszeniem słuchu, wyciekiem wydzieliny z ucha. Maluszek nie jest w stanie zakomunikować dolegliwości, dlatego choroba najczęściej manifestuje się m.in. rozdrażnieniem, płaczliwością, niepokojem, brakiem apetytu, wymiotami, dotykaniem chorego ucha.
Jakie są domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka?
Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka to ciepłe okłady i smarowanie skóry wokół ucha olejkiem kamforowym, który ma działanie rozgrzewające. Metody te wspierają łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.
Co może oznaczać spuchnięte i czerwone ucho u dziecka?
Spuchnięte i zaczerwienione ucho u dziecka może wskazywać na zapalenie ucha zewnętrznego. Objawy należy skonsultować z lekarzem.
Czym jest kataralne zapalenie ucha u dziecka?
Kataralne zapalenie ucha u dziecka to inaczej wirusowe zapalenie ucha. Jest spowodowane przedostaniem się wirusów z nosogardła do jamy bębenkowej. Najczęściej poprzedza je infekcja górnych dróg oddechowych.
Ile trwa gorączka przy zapaleniu ucha u dziecka?
Gorączka przy zapaleniu ucha u dziecka może utrzymywać się przez kilka dni. Najczęściej dolegliwości ustępują w ciągu 48–72 godzin od wdrożenia leczenia. Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje indywidualnie.
Podobne wpisy o bólu ucha:
Warto wiedzieć
- Kłujący ból ucha – przyczyny, jak leczyć
- Zapalenie ucha środkowego – objawy, przyczyny, leczenie
- Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy, ile trwa, leczenie
- Krople do uszu z antybiotykiem – kiedy zastosować?
- Ból ucha i gardła – co oznacza, jak leczyć?
- Co na ból ucha w ciąży? Domowe sposoby
- Zapalenie ucha – objawy, rodzaje, leczenie
- Ból ucha u dziecka – co robić, co podać, domowe sposoby
- Jak odetkać zatkane ucho?
- Ból ucha przy przełykaniu – przyczyny, leczenie, domowe sposoby
- Gronkowiec w uchu – objawy, leczenie
- Ból ucha a zatoki. Co znaczy ból ucha po płukaniu zatok?
- Domowe sposoby na ból ucha – co działa, jak stosować?
- Kiedy z bolącym uchem należy zgłosić się do lekarza? Jakiego specjalistę wybrać?