Ciprinol
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Ciprinol – antybiotyk z grupy fluorochinolonów
- Ciprinol to antybiotyk dostępny w formie tabletek powlekanych oraz koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji.
- Substancją czynną leku Ciprinol jest cyprofloksacyna.
- Ciprinol jest stosowany m.in. w leczeniu zakażeń układu oddechowego, ucha, układu moczowego i narządów płciowych, przewodu pokarmowego, skóry i tkanek miękkich, kości oraz stawów.
- Preparat jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ciprinol jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zakażenia układu oddechowego, zapalenie ucha, zapalenie zatok, zakażenia układu moczowego, zakażenia narządów płciowych, zakażenia układu pokarmowego i wewnątrzbrzuszne, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia kości i stawów, profilaktyka zakażenia N. meningitidis, wąglik |
postać | tabletki powlekane, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji |
dawka | 250 mg, 500 mg, 10 mg/ml |
substancja czynna | Cyprofloksacyna (Ciprofloxacinum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Ciprinol koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji - ulotka (pdf) dla pacjenta – pobierz
Ciprinol tabletki powlekane - ulotka (pdf) dla pacjenta – pobierz
Ciprinol koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) – pobierz
Ciprinol tabletki powlekane - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) – pobierz
Ciprinol to lek zawierający substancję czynną cyprofloksacynę (antybiotyk fluorochinolonowy). Preparat może być stosowany u dorosłych oraz (pod specjalistyczną kontrolą lekarską) u dzieci i młodzieży. Jest wskazany w leczeniu zakażeń o różnej lokalizacji układowej, w tym infekcji dróg oddechowych, układu moczowego, przewodu pokarmowego, skóry, kości czy stawów. Standardowa terapia trwa od 5 do 21 dni. Lek nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ciprinol – co to za lek?
Ciprinol to antybiotyk wykazujący aktywność głównie wobec bakterii Gram-ujemnych, m.in. Salmonella, Shigella, Escherichia coli, Neisseria gonorrhoeae, Neissera meningitidis, Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus influenzae. Cyprofloksacyna, będąca substancją czynną preparatu, jest zaliczana do fluorochinolonów. Ta grupa leków wykazuje działanie bakteriobójcze wynikające z hamowania syntezy bakteryjnego DNA. Ciprinol znajduje zastosowanie w różnych infekcjach bakteryjnych, w tym zakażeniach układu oddechowego, układu moczowego i płciowego, układu pokarmowego, skóry, tkanek miękkich, kości i stawów.
Na co stosuje się Ciprinol?
U osób dorosłych lek Ciprinol stosuje się w przypadku infekcji układu oddechowego, długotrwałych lub nawracających zakażeń ucha lub zatok, zakażeń układu moczowego i narządów płciowych, zakażeń układu pokarmowego i wewnątrzbrzusznych, zakażeń skóry i tkanek miękkich, a także zakażeń kości i stawów. Ponadto, lek jest wskazany w zapobieganiu zakażeniom wywoływanym przez bakterię Neisseria meningitidis oraz w leczeniu oraz profilaktyce płucnej postaci wąglika. Ciprinol może być zalecony również w sytuacji, gdy pacjent cierpi na neutropenię z towarzyszącą gorączką, która może być wynikiem zakażenia bakteryjnego.
Stosowanie Ciprinol u dzieci i młodzieży wymaga specjalistycznej kontroli lekarskiej. Preparat może być podawany w przypadku zakażeń płucno-oskrzelowych wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa u pacjentów z mukowiscydozą, powikłanych zakażeń układu moczowego, ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek oraz w leczeniu i zapobieganiu płucnej postaci wąglika. Lek może być również stosowany w leczeniu innych ciężkich zakażeń, jeśli lekarz uzna to za konieczne.
Jak działa Ciprinol?
Ciprinol wykazuje działanie bakteriobójcze na wybrane szczepy bakterii.
Dla kogo jest przeznaczony lek Ciprinol?
Lek Ciprinol może być stosowany przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe, przy czym jego stosowanie u dzieci i młodzieży wymaga szczególnej kontroli lekarskiej.
Co wchodzi w skład leku Ciprinol?
Poszczególne preparaty Ciprinol zawierają substancję czynną cyprofloksacynę w następujących ilościach:
- Ciprinol 250 mg – 250 mg chlorowodorku cyprofloksacyny,
- Ciprinol 500 mg – 500 mg chlorowodorku cyprofloksacyny,
- Ciprinol koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji – 10 mg cyprofloksacyny w 1 ml koncentratu.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w tabletkach powlekanych Ciprinol: celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi, poliwinylopyrolidon, karboksymetylocelulozy sól sodowa, krzemu dwutlenek koloidalny, magnezu stearynian, hydroksypropylometyloceluloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), glikol propylenowy,
- zawarte w koncentracie do sporządzania roztworu do infuzji Ciprinol: kwas mlekowy, kwas solny stężony, disodu edetynian, woda do wstrzykiwań.
Ciprinol – zamienniki
Zamiennikami leku Ciprinol (dla różnych postaci) są m.in. Ciphin, Cipronex, Cipropol, Proxacin.
Ciprinol – dawkowanie
Leczenie zazwyczaj trwa od 5 do 21 dni, jednak w przypadku ciężkich zakażeń może ulec wydłużeniu. Podczas leczenia zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów. U pacjentów mających problemy z nerkami lekarz może dostosować dawkowanie.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Ciprinol, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletki powlekane Ciprinol – dawkowanie
Tabletki Ciprinol należy przyjmować w całości, o tej samej porze każdego dnia, podczas posiłku lub niezależnie od posiłków. Ważne, aby unikać zażywania leku w połączeniu z produktami nabiałowymi (np. mlekiem, jogurtem) oraz sokami owocowymi wzbogaconymi w wapń, takimi jak sok pomarańczowy. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących liczby tabletek i sposobu ich przyjmowania.
Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji Ciprinol – dawkowanie
Dawkowanie leku Ciprinol jest ściśle ustalane przez lekarza prowadzącego i zależy od rodzaju oraz ciężkości zakażenia. Lek podawany jest w formie powolnej infuzji dożylnej, co pozwala na uniknięcie nagłych działań niepożądanych. Dla dzieci czas trwania infuzji wynosi 60 minut. Dorośli pacjenci otrzymują infuzję dawki 400 mg przez 60 minut, natomiast dawka 200 mg podawana jest przez 30 minut.
Pominięcie zastosowania leku Ciprinol
Nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie pominiętej dawki, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej. W takiej sytuacji należy przyjąć pojedynczą dawkę o normalnej porze i kontynuować leczenie zgodnie z harmonogramem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ciprinol, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Ciprinol, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Pacjent powinien, o ile to możliwe, zabrać ze sobą opakowanie lub tabletki leku, aby móc je pokazać lekarzowi.
Przerwanie stosowania leku Ciprinol
Nie należy przerywać stosowania leku Ciprinol bez konsultacji z lekarzem, nawet jeśli nastąpi poprawa stanu zdrowia. Przedwczesne zakończenie terapii może skutkować niedoleczeniem infekcji, powrotem lub nasileniem objawów. Może przyczynić się także do rozwoju oporności bakterii na antybiotyk.
Ciprinol – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Ciprinol – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na substancję czynną, inne leki z grupy chinolonów lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- jednoczesne przyjmowanie tyzanidyny.
Środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:
- problemów z nerkami,
- chorób neurologicznych, w tym padaczki,
- problemów ze ścięgnami podczas stosowania antybiotyków z grupy chinolonów w przeszłości,
- poszerzenia dużego naczynia krwionośnego (tj. tętniak aorty lub dużej tętnicy obwodowej),
- przebytego rozwarstwienia aorty,
- niedomykalności zastawek serca,
- tętniaka aorty, rozwarstwienia aorty, wrodzonej choroby zastawek serca w wywiadzie rodzinnym lub występowania innych czynników ryzyka i stanów predysponujących w rodzinie (chorób tkanki łącznej lub naczyń krwionośnych),
- cukrzycy,
- miastenii,
- niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD).
Szczególna ostrożność jest wymagana u pacjentów:
- z wrodzonym lub rodzinnym wydłużeniem odstępu QT,
- z zaburzeniami równowagi elektrolitowej (w szczególności ze zbyt niskim poziomem potasu i magnezu we krwi),
- z bradykardią,
- z niewydolnością serca,
- po zawale serca,
- płci żeńskiej lub w podeszłym wieku,
- stosujących inne leki mogące wpływać na EKG.
Jeśli podczas stosowania Ciprinol wystąpi którakolwiek z poniższych reakcji, należy odstawić lek i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem:
- ciężka reakcja alergiczna,
- ból i obrzęk stawów, stany zapalne lub zerwanie ścięgien,
- objawy neurologiczne u pacjenta z padaczką lub inną chorobą neurologiczną,
- objawy psychopatologiczne (nasilenie depresji lub psychozy, myśli i próby samobójcze),
- objawy uszkodzenia nerwów (ból, pieczenie, mrowienie, drętwienie lub osłabienie kończyn),
- ciężka biegunka,
- utrata apetytu, żółtaczka, ciemny mocz, świąd skóry, drażliwość żołądka.
Ponadto natychmiastowy kontakt z lekarzem jest zalecany w następujących przypadkach:
- nagły ból brzucha, pleców lub klatki piersiowej,
- duszność,
- obrzęki,
- kołatanie serca,
- zaburzenia widzenia,
- objawy zakażenia (gorączka, znaczne pogorszenie stanu ogólnego, ból gardła, krtani lub jamy ustnej, problemy z układem moczowym).
Osoby przyjmujące Ciprinol powinny unikać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na silne światło słoneczne lub promieniowanie UV. Pacjenci z cukrzycą powinni regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi, gdyż Ciprinol może powodować hiperglikemię lub hipoglikemię (aż do śpiączki hipoglikemicznej).
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Ciprinol z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Ciprinol w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, jej podejrzenia lub planowania oraz w przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Antybiotyk Ciprinol nie powinien być stosowany w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Ciprinol a prowadzenie pojazdów
Ciprinol może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń i maszyn poprzez osłabienie koncentracji. Działania niepożądane o charakterze neurologicznym mogą zakłócić zdolność do bezpiecznego kierowania pojazdem lub obsługi maszyn. Zaleca się, aby przed podjęciem takich czynności pacjent dokładnie ocenił indywidualną reakcję na lek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, zaleca się konsultację z lekarzem.
Ciprinol – skutki uboczne
Stosując lek Ciprinol należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Poniższe ciężkie działania niepożądane Ciprinol wymagają przerwania stosowania leku i natychmiastowego kontaktu z lekarzem:
- rzadkie skutki uboczne: drgawki, zapalenie okrężnicy, reakcja alergiczna, obrzęk naczynioruchowy, hipoglikemia, splątanie, dezorientacja, stany lękowe, nietypowe sny, depresja,
- bardzo rzadkie skutki uboczne: ciężkie reakcje alergiczne, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna nekroliza naskórka, zapalenie trzustki, martwica wątroby, osłabienie mięśni, zapalenie ścięgien, zerwanie ścięgna, objawy miastenii,
- skutki uboczne występujące z nieznaną częstością: neuropatia obwodowa, polineuropatia, zespół DRESS, zespół AGEP, arytmia zagrażająca życiu, zaburzenia rytmu serca z wydłużeniem odstępu QT, śpiączka hipoglikemiczna.
Niektóre skutki uboczne chinolonów i fluorochinolonów mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy lub lat bądź mieć charakter trwały.
Lek Ciprinol może powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstotliwością.
Częste skutki uboczne Ciprinol dotyczą mniej niż u 1 na 10 osób i obejmują:
- nudności, biegunki,
- bóle stawowe (u dzieci).
Niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób) występują:
- nadkażenia grzybicze,
- wysoki poziom eozynofili,
- pogorszenie łaknienia,
- nadmierna aktywność, pobudzenie,
- bóle głowy, zawroty głowy, problemy ze snem, zaburzenia smaku,
- wymioty, bóle brzucha, zaburzenia trawienia,
- wzrost poziomu aminotransferaz i bilirubiny we krwi,
- wysypka, świąd, pokrzywka,
- bóle stawowe,
- pogorszenie czynności nerek,
- bóle mięśniowe i kostne, osłabienie, gorączka,
- wzrost aktywności fosfatazy zasadowej we krwi.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Ciprinol?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Ciprinol? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Ciprinol znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Ciprinol nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Antybiotyk Ciprinol jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych o różnej lokalizacji, m.in. infekcji dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, układu moczowego, skóry, kości i stawów. Jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Dawka preparatu, sposób jego podawania oraz czas trwania terapii są ustalane przez lekarza w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Należy obserwować reakcję organizmu na lek, gdyż niektóre działania niepożądane mogą wymagać odstawienia leku oraz natychmiastowej pomocy medycznej.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na ból ucha:
Nie, lek Ciprinol jest dostępny wyłącznie na receptę.
Informacja na temat bezpieczeństwa spożywania alkoholu podczas stosowania Ciprinol nie została zawarta w ulotce ani ChPL. Zazwyczaj w trakcie antybiotykoterapii nie zaleca się spożywania alkoholu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Tak, Ciprinol zawiera cyprofloksacynę będącą antybiotykiem z grupy fluorochinolonów. Cyprofloksacyna uniemożliwia tworzenie materiału genetycznego w komórkach bakteryjnych, co prowadzi do śmierci bakterii.
Ciprinol wykazuje aktywność głównie wobec bakterii Gram-ujemnych. Należą do nich m.in. Salmonella, Shigella, Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Neisseria gonorrhoeae oraz Pseudomonas aeruginosa.
U osób dorosłych Ciprinol może być stosowany m.in. w leczeniu infekcji układu oddechowego, przedłużających się lub nawracających infekcji ucha lub zatok, infekcji układu moczowego i narządów płciowych, zakażeń pokarmowych i wewnątrzbrzusznych, zakażeń skóry, tkanek miękkich, kości oraz stawów. Ponadto jest wskazany w profilaktyce zakażeń wywoływanych przez N. meningitidis oraz w leczeniu i profilaktyce wąglika płucnego.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.