Zapalenie ucha jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Objawy infekcji są zależne od rodzaju patogenu, który jest odpowiedzialny za jej rozwój. W przypadku nieznacznego zapalenia ucha, choroba może ustąpić samoistnie w przeciągu kilku dni. Wielu chorych jednak cierpi z powodu nasilających się dolegliwości. Sprawdź, które objawy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza i dlaczego zapalenia ucha nie powinno się bagatelizować.

Kiedy do lekarza z bólem ucha?
Objawy zapalenia ucha mogą mieć różnorodny charakter i też różny stopień nasilenia. Niewielka infekcja powinna ustąpić po trzech dniach od pojawienia się pierwszych dolegliwości. W przypadku nasilania się lub pojawienia nowych objawów, konieczna jest wizyta u specjalisty. Kontakt z lekarzem tym bardziej jest wskazany, jeśli zapaleniu ucha towarzyszą inne choroby np. infekcje górnych dróg oddechowych.
Niepokojące objawy, będące wskazaniem do konsultacji ze specjalistą:
- silny, napadowy ból ucha.
- intensywny ból głowy o charakterze pulsującym.
- wysoka gorączka.
- zawroty głowy.
- nudności, wymioty.
- znaczne pogorszenie słuchu.
- tkliwość zewnętrznej części ucha i części twarzy.
- wyciek z ucha.
- kaszel i katar.
- uczucie zatkanych zatok.
Do nietypowych objawów zapalenia ucha należą drażliwość i bezsenność.
Do jakiego lekarza z bólem ucha?
Pierwsze symptomy wskazujące na zapalenie ucha mogą być konsultowane z lekarzem rodzinnym. W przypadku ostrego zapalenia ucha lub ryzyka wystąpienia powikłań, należy zwrócić się do laryngologa (otolaryngologa). Specjalista zajmuje się również problemem przewlekłego zapalenia ucha, a także diagnozowaniem i leczeniem narządów zlokalizowanych w obrębie głowy – gardło, nos, krtań, zatoki.
Ostre zapalenie ucha niemożliwe jest do samodzielnego wyleczenia w warunkach domowych, dlatego terapia powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. W przypadku bakteryjnej etiologii infekcji niezbędne jest podanie choremu antybiotyków, leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i obkurczających. Infekcja wirusowa leczona jest natomiast środkami przeciwwirusowymi i przeciwzapalnymi. Terapia ostrego zapalenia ucha trwa około 3 tygodni. Jeśli pomimo przyjmowania przez pacjenta leków, objawy ustępują w nieznacznym stopniu, niezbędna jest wizyta u laryngologa i przeprowadzenie badania otoskopowego w celu oceny jamy bębenkowej.
Samodzielne leczenie zapalenia ucha
Domowe leczenie zapalenia ucha polega przede wszystkim na odpoczynku i ochranianiu głowy przed przewianiem. Pomocna będzie gorąca, rozgrzewająca kąpiel. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu uszu przed wilgocią i dostaniem się do środka wody. Specjaliści polecają sięgnąć po ogólnodostępne leki przeciwbólowe bez recepty z paracetamolem lub ibuprofenem. Środki te są skuteczne w łagodzeniu bólu o średnim napięciu, a ponadto działają przeciwgorączkowo.
Zapalenie ucha jest dolegliwością, której nie powinno się lekceważyć. Powodujące ją patogeny mają skłonność do rozprzestrzeniania się i zakażania tkanek znajdujących się w obrębie czaszki. Zapalenie ucha może również powstać jako powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
