Kiedy z bolącym uchem należy zgłosić się do lekarza? Jakiego specjalistę wybrać?

Zapalenie ucha jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Objawy infekcji są zależne od rodzaju patogenu, który jest odpowiedzialny za jej rozwój. W przypadku nieznacznego zapalenia ucha, choroba może ustąpić samoistnie w przeciągu kilku dni. Wielu chorych jednak cierpi z powodu nasilających się dolegliwości. Sprawdź, które objawy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza i dlaczego zapalenia ucha nie powinno się bagatelizować. 

Bol Ucha
ból ucha

Kiedy do lekarza z bólem ucha?

Objawy zapalenia ucha mogą mieć różnorodny charakter i też różny stopień nasilenia. Niewielka infekcja powinna ustąpić po trzech dniach od pojawienia się pierwszych dolegliwości. W przypadku nasilania się lub pojawienia nowych objawów, konieczna jest wizyta u specjalisty. Kontakt z lekarzem tym bardziej jest wskazany, jeśli zapaleniu ucha towarzyszą inne choroby np. infekcje górnych dróg oddechowych.  

Niepokojące objawy, będące wskazaniem do konsultacji ze specjalistą:

  • silny, napadowy ból ucha
  • intensywny ból głowy o charakterze pulsującym. 
  • wysoka gorączka.
  • zawroty głowy. 
  • nudności, wymioty. 
  • znaczne pogorszenie słuchu. 
  • tkliwość zewnętrznej części ucha i części twarzy. 
  • wyciek z ucha.
  • kaszel i katar. 
  • uczucie zatkanych zatok. 

Do nietypowych objawów zapalenia ucha należą drażliwość i bezsenność.

Do jakiego lekarza z bólem ucha?

Pierwsze symptomy wskazujące na zapalenie ucha mogą być konsultowane z lekarzem rodzinnym. W przypadku ostrego zapalenia ucha lub ryzyka wystąpienia powikłań, należy zwrócić się do laryngologa (otolaryngologa). Specjalista zajmuje się również problemem przewlekłego zapalenia ucha, a także diagnozowaniem i leczeniem narządów zlokalizowanych w obrębie głowy – gardło, nos, krtań, zatoki.

Ostre zapalenie ucha niemożliwe jest do samodzielnego wyleczenia w warunkach domowych, dlatego terapia powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. W przypadku bakteryjnej etiologii infekcji niezbędne jest podanie choremu antybiotyków, leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i obkurczających. Infekcja wirusowa leczona jest natomiast środkami przeciwwirusowymi i przeciwzapalnymi. Terapia ostrego zapalenia ucha trwa około 3 tygodni. Jeśli pomimo przyjmowania przez pacjenta leków, objawy ustępują w nieznacznym stopniu, niezbędna jest wizyta u laryngologa i przeprowadzenie badania otoskopowego w celu oceny jamy bębenkowej

Samodzielne leczenie zapalenia ucha

Domowe leczenie zapalenia ucha polega przede wszystkim na odpoczynku i ochranianiu głowy przed przewianiem. Pomocna będzie gorąca, rozgrzewająca kąpiel. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu uszu przed wilgocią i dostaniem się do środka wody. Specjaliści polecają sięgnąć po ogólnodostępne leki przeciwbólowe bez recepty z paracetamolem lub ibuprofenem. Środki te są skuteczne w łagodzeniu bólu o średnim napięciu, a ponadto działają przeciwgorączkowo.

Zapalenie ucha jest dolegliwością, której nie powinno się lekceważyć. Powodujące ją patogeny mają skłonność do rozprzestrzeniania się i zakażania tkanek znajdujących się w obrębie czaszki. Zapalenie ucha może również powstać jako powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych. 

e-Konsultacja z Receptą Online Ból ucha

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.