Receptomat | e-Recepta w 5 min

Kiedy z bolącym uchem należy zgłosić się do lekarza? Jakiego specjalistę wybrać?

Zapalenie ucha jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Objawy infekcji są zależne od rodzaju patogenu, który jest odpowiedzialny za jej rozwój. W przypadku nieznacznego zapalenia ucha, choroba może ustąpić samoistnie w przeciągu kilku dni. Wielu chorych jednak cierpi z powodu nasilających się dolegliwości. Sprawdź, które objawy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza i dlaczego zapalenia ucha nie powinno się bagatelizować. ból ucha - kiedy do lekarza?

Spis treści

Kiedy do lekarza z bólem ucha?

Objawy zapalenia ucha mogą mieć różnorodny charakter i też różny stopień nasilenia. Niewielka infekcja powinna ustąpić po trzech dniach od pojawienia się pierwszych dolegliwości. W przypadku nasilania się lub pojawienia nowych objawów, konieczna jest wizyta u specjalisty. Kontakt z lekarzem tym bardziej jest wskazany, jeśli zapaleniu ucha towarzyszą inne choroby np. infekcje górnych dróg oddechowych.  

Niepokojące objawy, będące wskazaniem do konsultacji ze specjalistą:

  • silny, napadowy ból ucha

  • intensywny ból głowy o charakterze pulsującym. 

  • wysoka gorączka.

  • zawroty głowy. 

  • nudności, wymioty. 

  • znaczne pogorszenie słuchu. 

  • tkliwość zewnętrznej części ucha i części twarzy. 

  • wyciek z ucha.

  • kaszel i katar. 

  • uczucie zatkanych zatok. 

Do nietypowych objawów zapalenia ucha należą drażliwość i bezsenność.

Do jakiego lekarza z bólem ucha?

Pierwsze symptomy wskazujące na zapalenie ucha mogą być konsultowane z lekarzem rodzinnym. W przypadku ostrego zapalenia ucha lub ryzyka wystąpienia powikłań, należy zwrócić się do laryngologa (otolaryngologa). Specjalista zajmuje się również problemem przewlekłego zapalenia ucha, a także diagnozowaniem i leczeniem narządów zlokalizowanych w obrębie głowy - gardło, nos, krtań, zatoki. Serwis Receptomat.pl umożliwia szybkie otrzymanie e-recepty (np. na Duomox) i kontakt ze specjalistą.

Ostre zapalenie ucha niemożliwe jest do samodzielnego wyleczenia w warunkach domowych, dlatego terapia powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. W przypadku bakteryjnej etiologii infekcji niezbędne jest podanie choremu antybiotyków, leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i obkurczających. Infekcja wirusowa leczona jest natomiast środkami przeciwwirusowymi i przeciwzapalnymi. Terapia ostrego zapalenia ucha trwa około 3 tygodni. Jeśli pomimo przyjmowania przez pacjenta leków, objawy ustępują w nieznacznym stopniu, niezbędna jest wizyta u laryngologa i przeprowadzenie badania otoskopowego w celu oceny jamy bębenkowej

Samodzielne leczenie zapalenia ucha

Domowe leczenie zapalenia ucha polega przede wszystkim na odpoczynku i ochranianiu głowy przed przewianiem. Pomocna będzie gorąca, rozgrzewająca kąpiel. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu uszu przed wilgocią i dostaniem się do środka wody. Specjaliści polecają sięgnąć po ogólnodostępne leki przeciwbólowe bez recepty z paracetamolem lub ibuprofenem. Środki te są skuteczne w łagodzeniu bólu o średnim napięciu, a ponadto działają przeciwgorączkowo. Dobrym pomysłem jest zastosowanie olejku kamforowego, którym należy natrzeć okolice ucha. 

Zapalenie ucha jest dolegliwością, której nie powinno się lekceważyć. Powodujące ją patogeny mają skłonność do rozprzestrzeniania się i zakażania tkanek znajdujących się w obrębie czaszki. Zapalenie ucha może również powstać jako powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych. 

e-Konsultacja z Receptą Online

Ból Ucha

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o bólu ucha: