Amoksiklav ES
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Amoksiklav ES to lek stosowany w leczeniu zakażeń ucha środkowego i płuc.
- Lek zawiera amoksycylinę i kwas klawulanowy, wykazujący działanie przeciwbakteryjne.
- Lek Amoksiklav ES ma postać proszku do sporządzania zawiesiny doustnej i przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 3. miesiąca życia, młodzieży i dorosłych.
- Lek Amoksiklav ES jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zakażenia ucha środkowego, zakażenia płuc |
postać | proszek do sporządzania zawiesiny doustnej |
dawka | (600 mg + 42,9 mg)/5 ml |
substancja czynna | Amoksycylina (Amoxicillinum) + Kwas klawulanowy (Acidum clavulanicum) |
podmiot odpowiedzialny | Sandoz GmbH |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Amoksiklav ES? Cena, refundacja
Lek Amoksiklav ES to lek refundowany. Jego cena 100% zależy od wielkości opakowania.
- Amoksiklav ES 600 mg + 42,9 mg/5 ml cena za opakowanie 50 ml wynosi 23,58 zł,
- Amoksiklav ES 600 mg + 42,9 mg/5 ml cena za opakowanie 100 ml wynosi 37,32 zł.
Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej.
Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Amoksiklav ES – jak działa, na co i dla kogo
Amoksiklav ES zawiera dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina (antybiotyk należący do penicylin) zabija bakterie odpowiedzialne za wywoływanie zakażeń. Jej działanie może być jednak ograniczone przez mechanizmy obronne bakterii. Kwas klawulanowy zapobiega deaktywacji amoksycyliny, co pozwala na skuteczniejsze zwalczanie patogenów.
Preparat Amoksiklav ES jest przeznaczony do stosowania u niemowląt od 3. miesiąca życia i dzieci, ale może być też stosowany u młodzieży i dorosłych.
Wskazaniem do jego zastosowania jest leczenie zakażeń ucha środkowego oraz płuc.
Amoksiklav ES – skład leku
Substancjami czynnymi leku Amoksiklav ES są amoksycylina i kwas klawulanowy. Każde 5 ml zawiesiny zawiera 600 mg amoksycyliny i 42,9 mg kwasu klawulanowego oraz substancje pomocnicze: kwas cytrynowy, cytrynian sodu, celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, guma ksantan, krzemionka koloidalna bezwodna, dwutlenek krzemu, aromat malinowy (zawierający składniki poprawiające smak i zapach, maltodekstrynę kukurydzianą, glikol propylenowy, trioctan glicerolu, alkohol benzylowy, etanol i sód), aromat pomarańczowy (zawierający naturalne i sztuczne składniki poprawiające smak i zapach, maltodekstrynę kukurydzianą, skrobię kukurydzianą, sód i siarczyny), aromat karmelowy (zawierający składniki poprawiające smak i zapach, maltodekstrynę kukurydzianą, cytrynian trietylu, etanol i sód), sacharyna sodowa (E 954).
Amoksiklav ES – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie u dorosłych i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej
Ta zawiesina zazwyczaj nie jest rekomendowana dla dorosłych i dzieci ważących 40 kg lub więcej. W celu uzyskania porady dotyczącej stosowania w tej grupie pacjentów, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.
Dawkowanie u dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg
Standardowa dawka wynosi 90 mg + 6,4 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, podawane w dwóch podzielonych dawkach. Dawki leku są ustalane na podstawie masy ciała dziecka w kilogramach. W opakowaniu znajduje się strzykawka z miarką, którą należy użyć do precyzyjnego podania dawki. Lekarz prowadzący określi odpowiednią dawkę leku Amoksiklav ES dla niemowlęcia lub dziecka. Lek nie jest zalecany dla dzieci poniżej 3 miesięcy.
Dawkowanie u pacjentów z chorobami nerek i wątroby
U dzieci z zaburzeniami czynności nerek dawka leku może ulec zmianie. Lekarz może zalecić również lek o innej mocy lub inny preparat. Dzieci z zaburzoną czynnością wątroby mogą wymagać częstszych badań krwi w celu monitorowania jej funkcji.
Lek Amoksiklav ES należy podawać z posiłkiem, a po przyjęciu zawiesiny powinna zostać wypita szklanka wody. Przed każdą dawką butelkę trzeba dokładnie wstrząsnąć. Dawkowanie powinno być równomiernie rozłożone w ciągu dnia, z przerwami wynoszącymi co najmniej cztery godziny, unikając podawania dwóch dawek w ciągu jednej godziny. Leku Amoksiklav ES nie należy stosować dłużej niż przez dwa tygodnie. W przypadku gdy dziecko nadal źle się czuje wymagana jest ponowna konsultacja z lekarzem.
Po przedawkowaniu mogą wystąpić objawy takie jak: podrażnienie żołądka (nudności, wymioty lub biegunka) lub drgawki. Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem i zabrać ze sobą opakowanie leku, aby je pokazać.
Jeśli dziecko nie przyjęło leku o ustalonej porze, należy ją podać niezwłocznie. Należy odczekać około 4 godzin od ostatniego podania w celu podania kolejnej dawki. Nie powinno się stosować dawki podwójnej w celu rekompensaty za dawkę pominiętą.
Lek powinien być stosowany tak długo jak zalecił to lekarz, nawet jeśli dziecko wcześniej poczuje się lepiej. Wszystkie dawki leku są konieczne do zwalczenia infekcji. Zakażenie może nawrócić, jeśli część bakterii przetrwa.
Amoksiklav ES – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Amoksiklav ES należy skonsultować się lekarzem lub farmaceutą w przypadku wątpliwości czy którakolwiek z powyższych sytuacji lub schorzeń dotyczy pacjenta.
Przeciwwskazania do stosowania leku Amoksiklav ES:
- uczulenie na amoksycylinę, kwas klawulanowy, penicylinę lub na którykolwiek z pozostałych składników leku,
- ciężka reakcja alergiczna na jakikolwiek inny antybiotyk w przeszłości. Może się to objawiać: wysypką skórną, obrzękiem twarzy lub gardła,
- zaburzenia czynności wątroby lub żółtaczka (zażółcenie skóry), spowodowane stosowaniem antybiotyku w przeszłości.
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Amoksiklav ES konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje którakolwiek z poniższych sytuacji lub schorzeń:
- mononukleoza zakaźna,
- leczenie z powodu zaburzeń czynności wątroby lub nerek,
- nieregularnie oddawanie moczu.
W pewnych sytuacjach lekarz może określić, która bakteria spowodowała infekcję. Na podstawie tych ustaleń dziecko może otrzymać Amoksiklav ES o różnym stężeniu lub inny lek.
Stosowanie leku Amoksiklav ES może nasilić objawy niektórych istniejących chorób lub wywołać poważne działania niepożądane, takie jak reakcje alergiczne, drgawki i zapalenie jelita grubego. Podczas stosowania Amoksiklavu ES należy monitorować dziecko pod kątem występowania określonych objawów, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych problemów zdrowotnych.
Przed wykonaniem badania krwi (np. morfologii krwi lub testów funkcji wątroby) albo badania moczu (na obecność glukozy), należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę, że dziecko przyjmuje lek Amoksiklav ES, gdyż może on wpływać na wyniki tych badań.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Amoksiklav ES istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno przez pacjenta lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Lek Amoksiklav ES może wchodzić w interakcje z:
- allopurynolem – lek stosowany w leczeniu dny moczanowej. Zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia skórnej reakcji alergicznej,
- probenecydem – lek stosowany w leczeniu dny moczanowej. Równoczesne stosowanie probenecydu nie jest zalecane, gdyż może zmniejszać wydalanie amoksycyliny,
- lekami, które zmniejszają krzepliwość krwi (takimi jak warfaryna) – może zajść konieczność wykonania dodatkowych badań krwi,
- metotreksatem – lek stosowany w leczeniu nowotworów i ciężkiej łuszczycy. Penicyliny mogą zmniejszać wydalanie metotreksatu w związku z czym rośnie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych,
- mykofenolanem mofetylu – lek stosowany w zapobieganiu odrzuceniu przeszczepionego narządu. Amoksiklav ES może wpływać na jego działanie.
Stosowanie Amoksiklav ES w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.
Amoksiklav ES a karmienie piersią
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem.
Amoksiklav ES – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Należy zwrócić uwagę na poniższe dolegliwości:
Reakcje alergiczne:
- wysypka skórna,
- zapalenie naczyń krwionośnych (vasculitis), które może się objawiać czerwonymi lub fioletowymi wzniesionymi plamami na skórze, ale może również dotyczyć innych części ciała,
- gorączka,
- ból stawów, obrzęk węzłów chłonnych na szyi, pod pachą lub w pachwinie,
- obrzęk, czasami twarzy lub gardła (obrzęk naczynioruchowy), powodujący trudności w oddychaniu,
- omdlenie,
- ból w klatce piersiowej związany z reakcją alergiczną, mogący być objawem alergii prowadzącej do zawału serca (zespół Kounisa).
W przypadku wystąpienia u dziecka któregokolwiek z powyższych objawów, należy przerwać stosowanie leku Amoksiklav ES i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Zapalenie jelita grubego
Zapalenie jelita grubego, które powoduje wodnistą biegunkę, zazwyczaj z domieszką krwi i śluzu, bólem żołądka i (lub) gorączką.
Ostre zapalenie trzustki
Jeśli u pacjenta pojawia się silny i ciągły ból w okolicy żołądka, to może to świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki.
Zapalenie jelit indukowane lekami (ang. drug-induced enterocolitis syndrome, DIES) Występowało ono głównie u dzieci otrzymujących amoksycylinę z kwasem klawulanowym. Jest to pewien rodzaj reakcji alergicznej, której głównym objawem są powtarzające się wymioty od 1 do 4 godzin po podaniu leku. Może się to objawiać również bólem brzucha, letargiem, biegunką i niskim ciśnieniem krwi. W przypadku wystąpienia u dziecka któregokolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u dziecka wystąpi którekolwiek z poniższych działań niepożądanych:
- zapalenie wątroby (hepatitis),
- żółtaczka na skutek zwiększenia stężenia bilirubiny we krwi (substancji wytwarzanej w wątrobie), która może wywołać zażółcenie skóry i białkówek oczu dziecka,
- zapalenie kanalików nerkowych,
- przedłużony czas krzepnięcia krwi,
- pobudzenie ruchowe,
- drgawki (u osób otrzymujących duże dawki leku Amoksiklav ES lub osób z zaburzeniami czynności nerek),
- czarny język, który wygląda jak owłosiony,
- przebarwienie zębów (u dzieci), które zazwyczaj może być usunięte przez szczotkowanie. znaczne zmniejszenie liczby krwinek białych – widoczne w badaniach krwi,
- mała liczba krwinek czerwonych (niedokrwistość hemolityczna) – widoczne w badaniach krwi.
Po zastosowaniu leku Amoksiklav ES działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- biegunka (u dorosłych).
Często (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- pleśniawki (kandydoza – zakażenie drożdżakowe pochwy, jamy ustnej lub fałd skórnych),
- nudności, zwłaszcza przy przyjmowaniu dużych dawek leku. W razie ich wystąpienia lek należy przyjmować z jedzeniem,
- wymioty,
- biegunka (u dzieci).
Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- wysypka skórna,
- świąd,
- wypukła, swędząca wysypka (pokrzywka),
- niestrawność,
- zawroty głowy,
- ból głowy,
- zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych – widoczne w badaniach krwi.
Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Amoksiklav ES znajduje się w ulotce leku.
Przechowywanie leku
Lek Amoksiklav ES należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed wilgocią i temperaturą powyżej 25°C. Gotową zawiesinę należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2°C do 8°C i zużyć w ciągu 10 dni.
Inne leki na ból ucha:
Nie, lek Amoksiklav ES dostępny jest wyłącznie na receptę.
Zamiennikiem leku Amoksiklav ES jest m.in. Augmentin ES.
Tak, dawka leku Augmentin ES zależy od wagi dziecka.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.