Krople do uszu z antybiotykiem – kiedy zastosować?

Najważniejsze informacje:

 • Krople do uszu z antybiotykiem dostępne są wyłącznie na receptę. Można je stosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
 • Najczęściej antybiotyk w kroplach jest zalecany przy zapaleniu ucha zewnętrznego. Niekiedy lek może być używany przy zapaleniu ucha środkowego.
 • Antybiotykoterapia powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy przestrzegać dawki i czasu stosowania preparatu.
Krople do uszu z antybiotykiem

Jednym z leków, które lekarz może zlecić przy chorobach narządu słuchu, są krople do uszu z antybiotykiem. Preparaty powinny być stosowane tylko w określonych przypadkach. Nie należy po nie sięgać bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Użycie leków na własną rękę może zaszkodzić, zamiast pomóc. Dowiedz się, jak działają krople do uszu z antybiotykiem i jakie są wskazania do ich zastosowania.

Jak działają krople do uszu z antybiotykiem?

Antybiotyki to szeroka grupa substancji stosowanych w różnego rodzaju zakażeniach bakteryjnych. Powodują śmierć patogenu lub blokują jego zdolność do namnażania się. Może to przebiegać kilku mechanizmach – poprzez m.in.:

 • blokowanie zdolności bakterii do produkcji białek,
 • niszczenie błon komórkowych bakterii,
 • hamowanie gyrazy DNA bakterii (enzymu, który odpowiada za zwijanie nici DNA).

Krople do uszu z antybiotykiem działają miejscowo. Oznacza to, że substancje obecne w preparacie eliminują zakażenie wyłącznie w miejscu zaaplikowania leku. Na cały organizm działa antybiotykoterapia doustna, domięśniowa lub dożylna. 

Krople do uszu mogą zawierać następujące antybiotyki:

 • cyprofloksacynę,
 • neomycynę,
 • oksytetracyklinę,
 • polimyksynę B,
 • gramicydynę.

O tym, jakie krople do uszu z antybiotykiem zastosować w danym przypadku zawsze decyduje lekarz.

Krople do uszu z antybiotykiem – na receptę czy bez recepty?

Obecnie w aptekach dostępne są wyłącznie krople do uszu z antybiotykiem na receptę. Lek może przepisać lekarz pierwszego kontaktu (POZ) lub laryngolog. Przed ich zastosowaniem konieczne jest zebranie wywiadu i wykonanie badania otoskopem w celu wykluczenia innych przyczyn dolegliwości oraz przeciwwskazań.

Natomiast krople do uszu bez recepty mogą zawierać wyłącznie substancje uśmierzające ból, łagodzące stan zapalny i ułatwiające usuwanie wydzieliny zalegającej w przewodzie słuchowym. Można stosować je w ramach wsparcia terapii zleconej przez lekarza.

Krople do uszu z antybiotykiem dla dzieci i dorosłych – wskazania

Krople do uszu z antybiotykiem dla dzieci i dorosłych stosowane są przy infekcjach wywołanych przez bakterie. Głównym wskazaniem do tego rodzaju leku jest zapalenie ucha zewnętrznego. Chorobę najczęściej wywołuje gronkowiec złocisty lub pałeczka ropy błękitnej. Zakażeniu sprzyja wilgotne środowisko. Objawy, które mogą wskazywać na bakteryjne zapalenie ucha zewnętrznego to:

 • silny ból ucha,
 • wyciek ropny z ucha,
 • jednostronne pogorszenie słuchu,
 • obrzęk i przekrwienie ucha,
 • tkliwość małżowiny usznej.

Niekiedy lekarz może zadecydować o włączeniu kropli do ucha z antybiotykiem przy zapaleniu ucha środkowego wywołanego przez bakterie. Na skutek infekcji w uchu środkowym pojawia się stan zapalny i gromadzi się płyn. Do objawów choroby zalicza się:

 • podwyższenie temperatury ciała,
 • ból ucha,
 • uczucie pełności w uchu,
 • upośledzenie słuchu,
 • wyciek ropnej wydzieliny (jeżeli dojdzie do perforacji błony bębenkowej).

Inne wskazania do stosowania kropli do ucha z antybiotykiem to:

 • stany zapalne ucha po zabiegu chirurgicznym,
 • urazy zewnętrznego przewodu słuchowego.

Krople do uszu z antybiotykiem nie mogą być stosowane przez wszystkie osoby. Głównym przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek ze składników leku. Nie należy aplikować preparatu, gdy doszło do pęknięcia błony bębenkowej.

Jak stosować krople do uszu z antybiotykiem?

Krople do uszu z antybiotykiem należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz treścią ulotki dołączonej do opakowania. Nie można samodzielnie modyfikować dawki leku ani skracać lub wydłużać czasu terapii. Zwykle antybiotykoterapia trwa do 7 dni.

Krople do ucha z antybiotykiem podaje się w następujący sposób:

 1. Należy umyć ręce i przyjąć pozycję leżącą z chorym uchem zwróconym do góry.
 2. Należy pociągnąć za dolną część małżowiny usznej.
 3. Odkręconą butelkę z kroplami należu odwrócić do góry nogami i delikatnie ścisnąć jej ścianki.
 4. Po wciśnięciu odpowiedniej liczby kropli należy odwrócić i zakręcić butelkę.

Zalecane jest pozostanie w pozycji leżącej przez kilka minut. Trzeba uważać, aby do zakropionego ucha nie dostała się woda. W razie problemów z aplikacją leku można poprosić o pomoc drugą osobę.

Kiedy zaczynają działać krople do ucha z antybiotykiem?

Antybiotyk w kroplach do uszu zaczyna działać od razu w miejscu podania. Objawy ustępują dopiero po pewnym czasie, gdy zmniejsza się stan zapalny. Dlatego ważne jest aplikowanie leku przez tyle dni i w takiej dawce, jaką zalecił lekarz. Wcześniejsze odstawienie kropli może skutkować nawrotem dolegliwości.

Należy pamiętać, że krople z antybiotykiem działają tylko na infekcje bakteryjne. W przypadku zakażeń wirusowych i grzybiczych tego rodzaju leki nie przyniosą poprawy.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kropli do uszu z antybiotykiem.

Jak długo stosować krople do uszu z antybiotykiem?

Krople do uszu z antybiotykiem należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz. Zwykle terapia trwa do 7 dni.

Na co pomagają krople do uszu z antybiotykiem?

Antybiotyk w kroplach do uszu pomaga na zakażenia wywołane przez bakterie. Najczęściej znajduje zastosowanie przy zapaleniu ucha zewnętrznego. Lek można stosować również po zabiegach chirurgicznych i urazach zewnętrznego przewodu słuchowego.

Czy można kupić krople do uszu z antybiotykiem bez recepty?

Krople do uszu z antybiotykiem dla dzieci i dorosłych dostępne są wyłącznie na receptę.

Kiedy zastosować krople do uszu z antybiotykiem dla dzieci?

Krople do uszu z antybiotykiem dla dzieci należy stosować wyłącznie na zlecenie lekarza. Specjalista może przepisać lek przy zapaleniu ucha zewnętrznego, a niekiedy również przy zapaleniu ucha środkowego, po zabiegach chirurgicznych i urazach zewnętrznego przewodu słuchowego.

Czy antybiotyk w kroplach do ucha jest na receptę?

Antybiotyk w kroplach do ucha jest dostępny w aptece wyłącznie na receptę. O wdrożeniu antybiotykoterapii zawsze decyduje lekarz.

Czy krople z antybiotykiem wyleczą zapalenie ucha?

Jednym ze wskazań do stosowania kropli z antybiotykiem do ucha jest zapalenie ucha zewnętrznego. Leki przyniosą poprawę, jeżeli przyczyną choroby są bakterie.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból ucha

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.