Ból ucha przy przełykaniu – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Najważniejsze informacje:

 • Ból ucha przy przełykaniu może być spowodowany stanem zapalnym narządu słuchu, ale także infekcją górnych dróg oddechowych, chorobą nowotworową lub procesami chorobowymi zębów.
 • Dolegliwości należy zawsze skonsultować z lekarzem, aby ustalić przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.
 • Aby złagodzić ból ucha przy przełykaniu śliny, można doraźnie sięgnąć po domowe sposoby lub leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Ból ucha przy przełykaniu

Ból ucha przy przełykaniu śliny może mieć różne przyczyny – od prostych infekcji po poważniejsze problemy zdrowotne. Zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie. W celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów można sięgnąć po domowe sposoby i leki przeciwbólowe. Dowiedz się, dlaczego boli ucho przy przełykaniu i jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami.

Jakie są przyczyny bólu ucha przy przełykaniu śliny?

Ból ucha przy przełykaniu śliny może być spowodowany zapaleniem ucha środkowego. Stan ten często rozwija się jako powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych. Wirusy lub bakterie odpowiedzialne za zakażenie mogą przeniknąć do ucha środkowego przez trąbkę Eustachiusza, co prowadzi do stanu zapalnego, gromadzenia się płynu i zwiększonego ciśnienia w uchu. Objawy to:

 • ból ucha,
 • uczucie zatkania ucha,
 • gorączka (nie u wszystkich osób),
 • szumy w uchu.

Ból ucha często nasila się podczas połykania, ponieważ ruchy mięśni gardła i języka wpływają na ciśnienie w uchu środkowym. W przypadku dzieci, które nie są w stanie wyrazić swoich dolegliwości, objawami mogą być płacz, drażliwość, niechęć do ssania oraz dotykanie i ciągnięcie chorego ucha.

Ból ucha i migdałka przy przełykaniu śliny może wskazywać na anginę. W większości przypadków za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie paciorkowcowe, ale mogą wywołać ją również inne patogeny. Infekcja przenosi się drogą kropelkową z osoby chorej na zdrową. Angina powoduje silne zapalenie i obrzęk gardła, co może wpłynąć na nerwy odpowiedzialne za czucie w uchu. Do pozostałych objawów należą:

 • wysoka gorączka,
 • biały nalot na migdałkach,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • zaczerwienienie gardła,
 • trudności z przełykaniem,
 • ogólnie złe samopoczucie,
 • wymioty i nudności (szczególnie u dzieci).

Inną przyczyną bólu ucha przy przełykaniu śliny może być nowotwór gardła. Rozwija się na skutek niekontrolowanego podziału komórek w obrębie nosogardła, gardła środkowego lub gardła dolnego. Głównym czynnikiem predysponującym jest palenie tytoniu i/lub nadużywanie alkoholu. Objawy, takie jak ból ucha przy przełykaniu, uczucie przeszkody w gardle, zmiana zabarwienia głosu, trudności w połykaniu, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Zdarza się, że ból ucha przy przełykaniu występuje przy chorobach zębów. Dolegliwości promieniują do okolicznych struktur przez mocno rozbudowaną sieć nerwów czuciowych. Objawy obserwuje się m.in. przy ostrym zapaleniu miazgi, ropnym zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych lub zatrzymaniu zęba mądrości.

Ból ucha podczas przełykania – kiedy do lekarza?

Ból ucha przy przełykaniu śliny powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem w celu ustalenia przyczyny. Dolegliwości mogą być wywołane infekcją wirusową lub bakteryjną, która wymaga leczenia farmakologicznego. Zaniechanie terapii może nasilać stan zapalny i prowadzić do groźnych powikłań.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ból ucha przy przełykaniu, który nasila się z czasem i nie reaguje na domowe sposoby lub środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Nie można również bagatelizować dodatkowych objawów, takich jak m.in. gorączka, zaburzenia słuchu, szumy w uszach, problemy z otwieraniem ust, wydzielina z ucha.

Ból uszu przy przełykaniu – leczenie

Leczenie zależy od przyczyny bólu ucha przy przełykaniu śliny. Przy infekcjach zastosowanie mają leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe przyjmowane doustnie. Jeżeli choroba ma podłoże bakteryjne, konieczne jest zastosowanie antybiotyków (np. amoksycyliny lub cefuroksymu). Ich rodzaj i sposób dawkowania ustala lekarz po ustaleniu przyczyny.

W leczeniu zastosowanie mają również krople do uszu. Preparaty mogą zawierać antybiotyki, przeciwzapalne sterydy, substancje przeciwgrzybicze lub oczyszczające. Przed ich użyciem konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i potwierdzenie, że nie doszło do perforacji błony bębenkowej.

Ból ucha przy przełykaniu spowodowany chorobami zębów wymaga leczenia stomatologicznego. Dentysta może uzupełnić ubytki, przeprowadzić leczenie endodontyczne, zlecić antybiotykoterapię, a w skrajnych przypadkach usunąć chorego zęba.

Ból ucha przy przełykaniu – domowe sposoby

Domowe sposoby na ból ucha przy przełykaniu można stosować pomocniczo w celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z metod są ciepłe okłady przykładane do twarzy po stronie występowania objawów. Można wykonać je z namoczonego ręcznika, butelki wypełnionej wodą lub termoforu. Ważne jest, aby nie były zbyt gorące. Okłady należy stosować kilka razy dziennie.

Na ból ucha przy przełykaniu śliny można użyć olejek kamforowy. Należy posmarować nim skórę wokół ucha. Substancja ma działanie rozgrzewające i kojące.

Jeżeli przyczyną bólu ucha przy przełykaniu śliny jest infekcja górnych dróg oddechowych, można płukać gardło ziołowymi naparami (np. z szałwii lekarskiej, rumianku) lub roztworem z soli. Przy chorobie wywołanej wirusami lub bakteriami sprawdzi się także regularna higiena nosa i zatok. Irygację przeprowadza się przy pomocy soli fizjologicznej i specjalnej butelki, którą można kupić w aptece. Płukanie ma na celu pozbycie się zalegającej wydzieliny, drobnoustrojów i zanieczyszczeń.

Osoby z bólem ucha przy przełykaniu po lewej lub prawej stronie powinny odpoczywać, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i unikać wychodzenia z domu do momentu ustąpienia objawów. Wskazane jest spanie z lekko uniesioną głową, bez wywierania ucisku na chore ucho.

Ból ucha przy przełykaniu śliny – leki przeciwbólowe

Jeżeli ból ucha przy przełykaniu śliny jest nasilony, można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Preparaty zawierają m.in. paracetamol lub ibuprofen. Ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a w razie wątpliwości skonsultowanie się z lekarzem. Leki należy przyjmować doraźnie, w najmniejszej możliwej dawce i zgodnie z zaleceniami dotyczącymi czasu stosowania.

Leki przeciwbólowe na ból uszu przy przełykaniu mają na celu złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Nie leczą przyczyny problemu. Dlatego zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą i wdrożenie indywidualnie dopasowanej terapii.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bólu ucha przy przełykaniu śliny,

Co oznacza ból ucha przy przełykaniu po prawej stronie?

Ból ucha przy przełykaniu po prawej stronie najczęściej jest objawem zapalenia ucha środkowego. Do innych możliwych przyczyn zalicza się infekcje górnych dróg oddechowych, choroby zębów, nowotwór gardła.

Jakie są przyczyny bólu ucha przy przełykaniu po lewej stronie?

Ból ucha przy przełykaniu po lewej stronie może być spowodowany zapaleniem ucha środkowego. Dolegliwości występują również przy anginie, nowotworze gardła lub chorobach zębów. Dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.

Co robić, gdy pojawi się ból uszu przy przełykaniu?

Ból uszu przy przełykaniu śliny należy skonsultować z lekarzem w celu ustalenia przyczyny problemu. Doraźnie można sięgnąć po domowe sposoby (np. ciepłe okłady, olejek kamforowy, płukanie gardła) lub leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty.

Jak złagodzić lekki ból ucha przy przełykaniu?

Przy lekkim bólu ucha podczas przełykania śliny mogą sprawdzić się domowe sposoby. Należą do nich ciepłe okłady, smarowanie skóry w okolicy ucha olejkiem kamforowym, płukanie gardła naparem z szałwii lub rumianku, płukanie nosa i zatok. Jeżeli dolegliwości nasilają się, można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Co oznacza ból ucha i migdałka przy przełykaniu śliny?

Ból ucha i migdałka przy przełykaniu śliny może być spowodowany anginą. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeżeli dolegliwościom towarzyszy wysoka gorączka, zaczerwienienie gardła, biały nalot na migdałkach, trudności w połykaniu. Do ucha i gardła może promieniować też ból spowodowany chorobami zębów.

e-Konsultacja z Receptą Online Ból ucha

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.