Tabletki czy plastry – co lepsze w Twoim przypadku? Podpowiadamy

Chcesz rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, ale zastanawiasz się, czy wybrać plastry, czy tabletki? Dowiedz się, jakie są ich zalety i wady, aby zdecydować się na najbardziej odpowiednią dla Ciebie formę antykoncepcji.

Tabletki Czy Plastry
Tabletki czy plastry

Plastry antykoncepcyjne – jak działają?

Plastry antykoncepcyjne zawierają syntetyczne estrogeny i progestageny, tak samo jak tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Plaster przyklejony na skórę uwalnia dziennie stałą ilość hormonów bezpośrednio do krwi, w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych, które najpierw przechodzą metabolizm wątrobowy. Schemat przyjmowania jest jednakowy jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych o schemacie 21+7, czyli trzy tygodnie terapii hormonalnej i tydzień przerwy między opakowaniami. Różnica jednak polega na tym, że jeden plaster nakleja się raz w tygodniu, a każde opakowanie plastrów antykoncepcyjnych zawiera ich trzy sztuki.

Plastry antykoncepcyjne – zalety

Jedną z głównych zalet plastrów antykoncepcyjnych jest łatwość ich stosowania – aplikuje się je tylko raz na tydzień, w odróżnieniu od pigułek antykoncepcyjnych, gdzie musisz pamiętać, aby codziennie o tej samej porze przyjąć tabletkę. Dodatkowo drogą przezskórną omija się pierwsze przejście leku przez wątrobę, występujące w przypadku preparatów doustnych – nie obciążamy więc dodatkowo tego narządu. Działanie plastrów jest również odwracalne – w przypadku wystąpienia skutków ubocznych bardzo łatwo jest przerwać kurację i zmienić preparat. Kolejną ważną zaletą jest fakt, że dzięki przezskórnej drodze podania biegunka i wymioty nie mają wpływu na wchłanianie się hormonów.

Plastry mają również wysoką skuteczność – wskaźnik Pearla przy całkowicie prawidłowym stosowaniu wynosi 0,2, natomiast uwzględniający błędy wynosi 0,8. Są to wartości bardzo zbliżone do skuteczności tabletek antykoncepcyjnych (wskaźnik Pearla od 0,01-0,7).

Plastry antykoncepcyjne – wady

Główną wadą plastrów antykoncepcyjnych jest ryzyko ich odklejenia – bielizna lub ubrania bardzo łatwo mogą zahaczać o naklejony plaster. Niestety odklejenie się plastra może się wiązać z obniżeniem skuteczności antykoncepcji – aby mógł on działać w pełni, musi stale uwalniać hormony do krwioobiegu. Dodatkowo czasem ciężko jest określić, jak długo plaster antykoncepcyjny nie miał kontaktu z powierzchnią skóry, co nie ma miejsca w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej, ponieważ bierze się je zawsze o tej samej porze.

Ze względu na zawartość estrogenów plastry antykoncepcyjne nie są także odpowiednią formą zapobiegania ciąży dla kobiet palących po 35 roku życia oraz kobiet, u których wcześniej występowały epizody zakrzepowo-zatorowe. Kolejną wadą jest dość wysoka cena – w przypadku plastrów waha się ona od 40 do 70zł

Tabletki antykoncepcyjne – zalety

Główną zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest ich bardzo wysoka skuteczność. Dodatkowo są łatwe w stosowaniu – codziennie przyjmuje się jedną tabletkę, a po zakończeniu blistra robi tydzień przerwy. Blistry są zwykle oznakowane za pomocą dni tygodnia, przez co łatwo jest się szybko zorientować, jeśli się którąś z tabletek się pominęło. W takim przypadku są również jasne algorytmy postępowania tak, aby prawdopodobieństwo osłabienia skuteczności antykoncepcji było jak najmniejsze. Kolejną zaletą jest również odwracalność tej metody antykoncepcji hormonalnej, co jest niezwykle istotne w przypadku pojawienia się działań niepożądanych. Jest to także stosunkowo tanie rozwiązanie – cena opakowania tabletek antykoncepcyjnych waha się od 7 do 35 zł. 

Tabletki antykoncepcyjne – wady

Sposób przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych może być dla niektórych kobiet ich wadą, ze względu na to, że trzeba je przyjmować codziennie o tej samej porze. Rodzi to konieczność utrzymania regularności w ich stosowaniu, co czasem może stanowić problem. Ponadto doustna droga podania może obciążać wątrobę, a wymioty i biegunka mogą zaburzać wchłanianie tabletki.

Jeżeli cenisz sobie wygodę i wiesz, że trudno byłoby Ci pamiętać codziennie o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej, plaster może być dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Musisz się jednak liczyć z możliwością odklejenia się plastra i ryzykiem zmniejszenia skuteczności antykoncepcji. Jeśli natomiast regularność nie jest dla Ciebie problemem, możesz rozważyć tabletki antykoncepcyjne (np. Slinda).

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.