Najważniejsze informacje:
Slinda to doustny, skuteczny i bezpieczny środek antykoncepcyjny bez estrogenów. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Na receptomat.pl możesz umówić się na teleporadę do lekarza i zamówić e-receptę na lek Slinda.
postać / dawka | tabletki powlekane, 4 mg |
substancja czynna | drospirenon (drospirenonum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Exeltis Poland Sp. z o.o. ul. Szamocka 8, 01-748 Warszawa |
Slinda nie podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek powlekanych, w dawce 4 mg i w opakowaniu po 28 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Slinda to jednoskładnikowy doustny środek antykoncepcyjny, który chroni przed zajściem w nieplanowaną ciążę.
Sprawdź opinie pacjentek o Slinda.
Zawiera drospirenon, hormonalną substancję czynną zaliczaną do grupy progestagenów. Działa on na organizm kobiety poprzez zahamowanie owulacji (zatrzymanie dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajnika) i zmianę właściwości śluzu szyjki macicy – poprzez zagęszczenie śluzu utrudnia migrację plemników.
W ten sposób długotrwałe stosowanie leku chroni przed zapłodnieniem i pojawieniem się nieplanowanej ciąży. Produkt przeznaczony jest dla kobiet dorosłych.
Lek Slinda nie posiada zamienników z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę.
Inne leki antykoncepcyjne to m.in. Vibin Mini, Vines.
Lek Slinda zawiera substancję czynną - drospirenon.
Białe tabletki powlekane, aktywne - każda tabletka powlekana zawiera 4 mg drospirenonu. Zielone tabletki powlekane, placebo - tabletki nie zawierają substancji czynnej.
Pozostałe składniki leku:
Białe tabletki powlekane, aktywne:
Zielone tabletki powlekane placebo:
W każdym blistrze preparatu Slinda znajduje się 28 tabletek, przeznaczonych do stosowania przez cały 28-dniowy cykl. Ułożone są one w określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Pierwsze 24 białe tabletki zawierają substancję aktywną (drospirenon), przez co określane są jako tzw. tabletki aktywne. Kolejne 4 zielone tabletki nie zawierają związków hormonalnych i określane są jako tabletki placebo.
Lek Slinda, który zawierają wyłącznie syntetyczny hormon z grupy progestagenów, określany jest jako preparat POP (czyli ang. progestogen-only pill). Nie ma w swoim składzie estrogenów, dzięki czemu mogą go stosować kobiety, które z różnych względów nie mogą (np. nie tolerują) zażywania estrogenów.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Podczas stosowania leku Slinda należy pamiętać o regularności przyjmowania tabletek.
Kobieta powinna zażywać ten doustny preparat raz (jedną tabletkę) na dobę. Na blistrze pigułki ułożone są w określonej kolejności, w której należy je przyjmować. Oznaczone są dniami tygodnia dla łatwiejszej kontroli nad poprawnością przyjmowania leku.
Przez pierwsze 24 dni cyklu należy przyjmować białe aktywne tabletki według harmonogramu na blistrze. Następnie kobieta powinna zażywać zielone tabletki placebo przez kolejne 4 dni. Pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku nie należy robić przerwy. Pierwszą białą tabletkę z nowego blistra należy zażyć następnego dnia po wzięciu ostatniej zielonej tabletki z poprzedniego opakowania.
Wskazane jest przyjmowanie jednej tabletki na dobę według schematu na blistrze, codziennie mniej więcej o tej samej porze, najlepiej wieczorem, co 24 godziny, aby stężenie leku w organizmie utrzymywało stały poziom. Tabletkę należy połknąć w całości, nie żuć, nie rozgryzać, popić niewielką ilością wody w zależności od potrzeb. Można ją zażywać niezależnie od posiłków lub podczas jedzenia. Nie ma to wpływu na wchłanianie się leku.
W zależności od tego, w którym momencie cyklu (w którym tygodniu przyjmowania leku pominięto tabletkę) i od ilości zapomnianych pigułek zależy schemat postępowania w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą.
W przypadku pominięcia jednej z zielonych tabletek placebo należy zapomnianą pigułkę wyrzucić, a kolejne przyjmować o stałej porze. Skuteczność leku jest zachowana w okresie stosowania tabletek placebo, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.
Jeśli została pominięta jedna z białych tabletek aktywnych w pierwszym tygodniu stosowania leku Slinda, a w poprzednim tygodniu (w okresie, gdy pacjentka stosuje tabletki placebo zielone) doszło do stosunku bez zabezpieczenia, wówczas znacznie wzrasta ryzyko zajścia w ciążę. W takim wypadku warto skontaktować się ze swoim lekarzem.
Gdy kobieta zapomniała zażyć jedną z białych tabletek w pozostałych tygodniach, wówczas powinna przyjąć jak najszybciej zapomnianą pigułkę, nawet jeśli miałoby to oznaczać zażycie jednocześnie dwóch tabletek. Przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywy) podczas stosunku seksualnego. Dodatkowo, jeśli pominięto tabletkę z trzeciego lub czwartego rzędu na blistrze, wówczas należy pominąć zielone tabletki placebo i od razu po zażyciu ostatniej białej tabletki z jednego blistra rozpocząć stosowanie białych tabletek z kolejnego opakowania Slinda.
Nie należy przyjmować leku, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tabletek należy zachować, jeśli:
Podczas stosowania pigułek Slinda mogą pojawić się nieregularne krwawienia z dróg rodnych w różnych momentach cyklu. Warto mieć tego świadomość, że pojawienie się plamienia lub krwawienia nawet w czasie stosowania białych aktywnych tabletek Slinda jest normalne. Różne kobiety w różny sposób mogą reagować na zażywanie tego leku. Krwawienia mogą także w ogóle się nie pojawiać i nie jest to jednoznaczne z zajściem w ciążę.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Główny składnik leku opiera się na mechanizmie zahamowania owulacji i utrudnieniu migracji plemników.
Lek Slinda a ciąża
Ma to na celu niedopuszczenie do zapłodnienia, co chroni przed ciążą. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, nie powinna stosować leku Slinda. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem i przeprowadzić badania mające na celu wykluczenie ciąży.
Warto pamiętać, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Slinda ma na celu zapobieganie ciąży. Lek nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej.
Producent tego leku z drospirenonem informuje, że może być on zażywany przez kobiety karmiące piersią. Nie powinien mieć wpływu na noworodki i niemowlęta karmione piersią. Trzeba mieć jednak świadomość, że niewielkie ilości substancji czynnej (drospirenonu) mogą przenikać do mleka matki. Warto omówić z lekarzem wszystkie za i przeciw stosowania metod antykoncepcji hormonalnej podczas karmienia piersią i wspólnie podjąć decyzję o wyborze najlepszej metody.
Drospirenon zawarty w leku, oprócz działania antykoncepcyjnego, ma także działanie antyandrogenne, przez co zmniejsza poziom wolnego testosteronu. Ponadto nie powoduje zatrzymania wody w organizmie, co redukuje obrzęki i tzw. cellulit wodny związany z długotrwałym przyjmowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej. Drospirenon jest wykorzystywany jako składnik jedno- lub dwuskładnikowych preparatów zapobiegających zajściu w ciążę oraz w lekach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) u kobiet w okresie menopauzy.
Drospirenon jest zaliczany do grupy progestagenów. Slinda to jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, które mogą być stosowane przez kobiety, które z różnych powodów nie mogą przyjmować estrogenów.
W czasie stosowania leku Slinda mogą pojawić się działania niepożądane.
Częste działania niepożądane Slinda (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) to:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentek) to:
Do rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1000 pacjentów) zalicza się:
Jeśli objawy niepożądane będą utrzymywać się długotrwale należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Slinda.
Jednym z częstych skutków ubocznych leku jest przyrost masy ciała. Może wystąpić u 1 na 10 pacjentów.
Nie. Lek antykoncepcyjny występuje tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.