Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Slinda

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Slinda

Slinda to doustny, skuteczny i bezpieczny środek antykoncepcyjny bez estrogenów. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i ulotki producenta. Na receptomat.pl możesz umówić się na teleporadę do lekarza i zamówić e-receptę na Slindę.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Slinda:

  • nazwa: Slinda
  • dawka: 4 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: drospirenon (drospirenonum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 3x28 tabletek, 6x28 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Slinda – jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne dla kobiet, które nie tolerują estrogenów

Prosty skład i wysoka skuteczność – pigułki Slinda zawierają jeden składnik hormonalny, który zapobiega zajściu w nieplanowaną ciążę. Drospirenon ma wysoki poziom ochrony przed zajściem w ciążę, ponadto zmniejsza niektóre dolegliwości związane z długotrwałym stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Tabletki Slinda – co zawierają, jak działają?

Slinda to jednoskładnikowy doustny środek antykoncepcyjny, który chroni przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Zawiera drospirenon, hormonalną substancję czynną zaliczaną do grupy progestagenów. Działa on na organizm kobiety poprzez zahamowanie owulacji (zatrzymanie dojrzewania i uwalniania komórki jajowej z jajnika) i zmianę właściwości śluzu szyjki macicy – poprzez zagęszczenie śluzu utrudnia migrację plemników. W ten sposób długotrwałe stosowanie leku chroni przed zapłodnieniem i pojawieniem się nieplanowanej ciąży.

Antykoncepcja hormonalna Slinda a skutki uboczne

Drospirenon zawarty w leku, oprócz działania antykoncepcyjnego, ma także działanie antyandrogenne, przez co zmniejsza poziom wolnego testosteronu. Ponadto nie powoduje zatrzymania wody w organizmie, co redukuje obrzęki i tzw. cellulit wodny związany z długotrwałym przyjmowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej. Drospirenon jest wykorzystywany jako składnik jedno- lub dwuskładnikowych preparatów zapobiegających zajściu w ciążę oraz w lekach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) u kobiet w okresie menopauzy.

Drospirenon jest zaliczany do grupy progestagenów. Slinda to jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, które mogą być stosowane przez kobiety, które z różnych powodów nie mogą przyjmować estrogenów.

Lek Slinda a ciąża

Główny składnik leku opiera się na mechanizmie zahamowania owulacji i utrudnieniu migracji plemników. Ma to na celu niedopuszczenie do zapłodnienia, co chroni przed ciążą. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, nie powinna stosować leku Slinda. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem i przeprowadzić badania mające na celu wykluczenie ciąży.

Warto pamiętać, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Slinda ma na celu zapobieganie ciąży. Lek nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej.

Opakowanie Slinda – co zawiera?

W każdym blistrze preparatu Slinda znajduje się 28 tabletek, przeznaczonych do stosowania przez cały 28-dniowy cykl. Ułożone są one w określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Pierwsze 24 białe tabletki zawierają substancję aktywną (drospirenon), przez co określane są jako tzw. tabletki aktywne. Kolejne 4 zielone tabletki nie zawierają związków hormonalnych i określane są jako tabletki placebo.

Lek Slinda, który zawierają wyłącznie syntetyczny hormon z grupy progestagenów, określany jest jako preparat POP (czyli ang. progestogen-only pill). Nie ma w swoim składzie estrogenów, dzięki czemu mogą go stosować kobiety, które z różnych względów nie mogą (np. nie tolerują) zażywania estrogenów.

Środek antykoncepcyjny Slinda – jak stosować?

Kobieta powinna zażywać ten doustny preparat raz (jedną tabletkę) na dobę. Na blistrze pigułki ułożone są w określonej kolejności, w której należy je przyjmować. Oznaczone są dniami tygodnia dla łatwiejszej kontroli nad poprawnością przyjmowania leku.

Przez pierwsze 24 dni cyklu należy przyjmować białe aktywne tabletki według harmonogramu na blistrze. Następnie kobieta powinna zażywać zielone tabletki placebo przez kolejne 4 dni. Pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku nie należy robić przerwy. Pierwszą białą tabletkę z nowego blistra należy zażyć następnego dnia po wzięciu ostatniej zielonej tabletki z poprzedniego opakowania.

O jakiej porze przyjmować tabletki antykoncepcyjne Slinda?

Wskazane jest przyjmowanie jednej tabletki na dobę według schematu na blistrze, codziennie mniej więcej o tej samej porze, najlepiej wieczorem, co 24 godziny, aby stężenie leku w organizmie utrzymywało stały poziom. Tabletkę należy połknąć w całości, nie żuć, nie rozgryzać, popić niewielką ilością wody w zależności od potrzeb. Można ją zażywać niezależnie od posiłków lub podczas jedzenia. Nie ma to wpływu na wchłanianie się leku.

Tabletki Slinda a krwawienia

Podczas stosowania pigułek Slinda mogą pojawić się nieregularne krwawienia z dróg rodnych w różnych momentach cyklu. Warto mieć tego świadomość, że pojawienie się plamienia lub krwawienia nawet w czasie stosowania białych aktywnych tabletek Slinda jest normalne. Różne kobiety w różny sposób mogą reagować na zażywanie tego leku. Krwawienia mogą także w ogóle się nie pojawiać i nie jest to jednoznaczne z zajściem w ciążę.

Czy tabletki Slinda mogą być stosowane podczas karmienia piersią?

Producent tego leku z drospirenonem informuje, że może być on zażywany przez kobiety karmiące piersią. Nie powinien mieć wpływu na noworodki i niemowlęta karmione piersią. Trzeba mieć jednak świadomość, że niewielkie ilości substancji czynnej (drospirenonu) mogą przenikać do mleka matki. Warto omówić z lekarzem wszystkie za i przeciw stosowania metod antykoncepcji hormonalnej podczas karmienia piersią i wspólnie podjąć decyzję o wyborze najlepszej metody.

Slinda – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W zależności od tego, w którym momencie cyklu (w którym tygodniu przyjmowania leku pominięto tabletkę) i od ilości zapomnianych pigułek zależy schemat postępowania w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą.

W przypadku pominięcia jednej z zielonych tabletek placebo należy zapomnianą pigułkę wyrzucić, a kolejne przyjmować o stałej porze. Skuteczność leku jest zachowana w okresie stosowania tabletek placebo, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Jeśli została pominięta jedna z białych tabletek aktywnych w pierwszym tygodniu stosowania leku Slinda, a w poprzednim tygodniu (w okresie stosowania zielonych pigułek placebo) doszło do stosunku bez zabezpieczenia, wówczas znacznie wzrasta ryzyko zajścia w ciążę. W takim wypadku warto skontaktować się ze swoim lekarzem.

Gdy kobieta zapomniała zażyć jedną z białych tabletek w pozostałych tygodniach, wówczas powinna przyjąć jak najszybciej zapomnianą pigułkę, nawet jeśli miałoby to oznaczać zażycie jednocześnie dwóch tabletek. Przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywy) podczas stosunku seksualnego. Dodatkowo, jeśli pominięto tabletkę z trzeciego lub czwartego rzędu na blistrze, wówczas należy pominąć zielone tabletki placebo i od razu po zażyciu ostatniej białej tabletki z jednego blistra rozpocząć stosowanie białych tabletek z kolejnego opakowania Slinda.

Opis produktu – ulotka leku Slinda 4 mg

Podobne leki: