Tabletka antykoncepcyjna a udany seks

Dla większości par seks jest ważnym elementem w związku. Jeżeli coś zaczyna się psuć w tej sferze naszego życia seksualnego, może to negatywnie zadziałać na naszą relację. Czy antykoncepcja hormonalna może mieć wpływ na seks? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.

Tabletki Antykoncepcyjne A Seks
Tabletki antykoncepcyjne a seks

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych a udany seks

Antykoncepcja hormonalna w postaci pigułek ma bardzo wysoką skuteczność – w skali Pearla waha się między 0,2-1. Taki poziom zabezpieczenia eliminuje strach przed niechcianą ciążą, czego nie można powiedzieć na przykład o prezerwatywach, które bywają zawodne. Kobieta odczuwa pełen komfort psychiczny, dzięki czemu może całkowicie oddać się chwili. To bez wątpienia przekłada się na bardziej udany seks. 

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych a seks

Niekiedy źle dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać wiele niepożądanych skutków ubocznych. Na udany seks bardzo silny wpływ ma samopoczucie kobiety, jej samoocena i poczucie własnej kobiecości. Jeżeli podczas ich stosowania odczuwasz silne bóle głowy i obniżenie nastroju, jasne jest, że prawdopodobnie nie będziesz miała ochoty na seks. Dodatkowo źle dopasowane składniki antykoncepcji mogą działać androgennie i powodować tycie oraz trądzik i łojotok. Aby dobrze czuć się w łóżku, powinnaś najpierw czuć się dobrze w swoim ciele – a takie zmiany w wyglądzie mogą znacznie obniżyć Twoją samoocenę.

Czy tabletka antykoncepcyjna zmniejsza ochotę na seks?

Spadek libido jest jednym ze skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej, występującym przy złym dobraniu tabletek antykoncepcyjnych. Taki efekt wywołują zwykle preparaty z pochodną progesteronu działającą silnie androgennie. Jeżeli zauważyłaś u siebie spadek ochoty na seks podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, poproś lekarza o zmianę preparatu. Prawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna nie powinna wywoływać spadku libido.

Jak zadbać o udany seks?

Oprócz tabletek antykoncepcyjnych (np. Slinda) istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na naszą ochotę na seks. Spadek libido może powodować zmęczenie, natłok obowiązków, a także stres w domu lub w pracy. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni balans między pracą a odpoczynkiem, a także ograniczać stres do minimum.

Na udany seks składa się wiele czynników – niekiedy skutki uboczne tabletek hormonalnych mogą negatywnie wpływać na nasze pożycie. Z tego powodu, jeżeli występują u ciebie działania niepożądane antykoncepcji hormonalnej, skontaktuj się ze swoim lekarzem. 

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.