Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – czy wpływa na płodność i kiedy przestają działać?

Przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej większość kobiet ma obawy odnośnie tego, czy odzyska płodność po zakończeniu jej stosowania. Czy antykoncepcja hormonalna wpływa na możliwość zajścia w ciążę? Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Odstawienie Tabletek Antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Odstawianie tabletek antykoncepcyjnych – jak to zrobić?

Teoretycznie pigułki antykoncepcyjne można przestać przyjmować w każdym momencie ich stosowania, na przykład w połowie opakowania czy po wzięciu dwóch tabletek. Jednak lekarze ginekolodzy zalecają ich odstawienie dopiero po skończonym całym blistrze.

Wpływ antykoncepcji na płodność

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed ciążą w okresie ich stosowania. Uzyskiwana wtedy niepłodność jest pożądana i mija po odstawieniu pigułek. Jeżeli antykoncepcja hormonalna była dobrze dobrana oraz prawidłowo przyjmowana, nie powinna mieć wpływu na płodność kobiety – zwykle wraca już w następnym cyklu po zaprzestaniu odstawieniu tabletek.

Owulacja i menstruacja po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Owulacja u większości kobiet wraca już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek (np. Slinda). Mimo to każda z nas indywidualnie reaguje na taką zmianę hormonalną – z tego powodu u niektórych kobiet przez kilka cykli jajeczkowanie może nie wystąpić. Powrót owulacji wiąże się z możliwością zajścia w ciążę – kobieta może być więc płodna praktycznie od momentu odstawienia tabletek. Pierwsze krwawienie to krwawienie z odstawienia, takie samo jakie miałaś przez cały okres brania tabletek. Prawdziwą miesiączką jest dopiero kolejne krwawienie.

Brak miesiączki po odstawieniu – czy to powód do obaw?

Tak jak już wcześniej wspomniano, każda kobieta jest inna i czasem organizm może potrzebować więcej czasu na regulację cyklu po odstawieniu tabletek. Czas ten różni się w zależności od wieku, rodzaju przyjmowanych tabletek, a także od tego, jak długo były stosowane. Przyjmuje się, że regularne miesiączki powinny powrócić po 3-4 miesiącach od odstawienia antykoncepcji. Jeżeli po tym czasie Twoje cykle wciąż są nieregularne lub występują inne niepokojące objawy (na przykład bóle miednicy, plamienia międzymiesiączkowe czy upławy) skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem. Mogą je powodować inne niż antykoncepcja stany chorobowe, takie jak mięśniaki macicy czy nadżerki.

Kiedy zajdę w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi – niektóre kobiety mogą zajść w ciążę już w ciągu pierwszego miesiąca bez antykoncepcji hormonalnej, a inne potrzebują więcej czasu. Jeżeli jednak mimo intensywnych starań nie dochodzi do zapłodnienia, konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem. Mogła wystąpić u Ciebie hormonalna blokada jajeczkowania, która jest bardzo rzadkim skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jednak w zdecydowanej większości przypadków przyczyny bezpłodności są niezwiązane ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. W takim wypadku u kobiet mogą występować zaburzenia owulacji i endometrioza, a u mężczyzn oligospermia. Również często nie da się ustalić przyczyny niepłodności – wtedy jest to tak zwana bezpłodność idiopatyczna.

Tabletki antykoncepcyjne są bezpieczną metodą zapobiegania ciąży. Czas powrotu płodności u kobiety po ich odstawieniu jest sprawą bardzo indywidualną. W szczególności w ciągu pierwszych trzech miesięcy krwawienia mogą być nieregularne lub wcale nie występować. Podobnie jest z płodnością – niektóre kobiety zachodzą w ciążę od razu, inne później. Niekiedy potrzeba czasu, aby organizm kobiety powrócił do funkcjonowania jak przed przyjmowaniem tabletek, szczególnie, jeśli antykoncepcja była stosowana przez długi czas.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.