O co zapyta Cię ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych?

Wiemy doskonale, że wizyta u ginekologa może być dla Ciebie stresująca. Z tego powodu przygotowaliśmy listę pytań, które prawdopodobnie zada Ci ginekolog przed wypisaniem recepty na antykoncepcję hormonalną.

Rozmowa Z Ginekologiem
Rozmowa z ginekologiem

Czy miesiączkuje Pani regularnie?

Lekarz ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych zbierze szczegółowy wywiad na temat Twoich cykli. Interesuje go w szczególności, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę, jakie objawy odczuwasz w jej trakcie (ich stopień nasilenia), a także o to, czy krwawienia są obfite. Ginekolog zapyta Cię również o samopoczucie przed miesiączką i czy bardzo odczuwasz objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. To istotne, ponieważ przy pomocy tabletek lekarz może dodatkowo uregulować cykle oraz wpłynąć na zbyt obfite krwawienia.

Czy miała Pani kiedykolwiek problemy z zakrzepami kończyn dolnych?

Choroba zatorowo-zakrzepowa i przebyte w przeszłości incydenty zakrzepowe są głównymi przeciwwskazaniami do stosowania tabletek dwuskładnikowych, to znaczy takich zawierających zarówno estrogeny, jak i progesteron. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny zwiększają syntezę czynników krzepnięcia w wątrobie, przez co krzepliwość krwi wzrasta. Przed wizytą przypomnij sobie, czy taki incydent miał u Ciebie kiedykolwiek miejsce, ponieważ lekarz ginekolog na pewno Cię o to zapyta. W przypadku wcześniejszej lub obecnej zakrzepicy przepisze Ci antykoncepcję jednoskładnikową, zawierającą tylko progesteron, który nie zwiększa krzepliwości krwi.

Ginekolog może Cię zapytać również o to, czy u Ciebie w rodzinie występowały epizody zakrzepicy, a także czy Ty lub któryś z członków rodziny ma skłonność do żylaków. Może to być ważna wskazówka dla specjalisty odnośnie tego, jakie tabletki antykoncepcyjne przepisać.

Czy choruje Pani przewlekle?

Jest to istotne pytanie, gdyż niektóre niewyrównane zaburzenia są przeciwwskazaniami do stosowania antykoncepcji hormonalnej (np. Vines) Zalicza się do nich ciężką nieleczoną cukrzycę, nadciśnienie i zbyt wysokie stężenie lipidów we krwi. Lekarz nie przepisze antykoncepcji hormonalnej, jeżeli w pacjentka zgłosi przebycie zawału serca, a także jeżeli choruje na chorobę niedokrwienną serca, choroby wątroby czy niewydolność nerek. Powiedz ginekologowi również o innych chorobach, które u Ciebie występują – ułatwi to dobranie preparatu o odpowiednim składzie.

Czy przyjmuje Pani na stałe leki?

Jeżeli odpowiesz na to pytanie twierdząco, ginekolog zapewne dopyta, o jakie dokładnie leki chodzi. Dlatego przed wizytą możesz przygotować listę nazw preparatów razem z dawkami, jakie przyjmujesz. Wiele leków może osłabiać działanie antykoncepcji. Chodzi tutaj głównie o środki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne oraz o preparaty zawierające ziele dziurawca. Działając na metabolizm wątrobowy, mogą one zmniejszać stężenie we krwi składników tabletek antykoncepcyjnych.

Czy pali Pani papierosy?

Palenie papierosów samo w sobie zwiększa ryzyko incydentów zakrzepowo-zatorowych. Przy jednoczesnym paleniu i stosowaniu antykoncepcji hormonalnej ryzyko zakrzepicy jest bardzo wysokie. Z tego powodu przed rozpoczęciem terapii powinnaś postarać się całkowicie rzucić palenie.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.