Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Vines

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Vines

vinesSkuteczna antykoncepcja hormonalna bez ryzyka pojawienia się nadwagi – czy to możliwe? Tak, sięgnij po bezpieczny i sprawdzony lek antykoncepcyjny Vines do długotrwałego stosowania. Sprawdź poniżej informacje o leku i przeczytaj ulotkę. Porozmawiaj ze specjalistą na e-wizycie i zamów e-receptę na Vines na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Vines (Gestodenum + Ethinylestradiolum):

  • nazwa: Vines
  • dawka: 60 mcg + 15 mcg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: gestoden (gestodenum), etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 84 tabletki, 168 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Vines – dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne na receptę, chroniące przed zajściem w ciążę

Hormonalne leki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej skutecznych i odwracalnych metod zapobiegania zajściu w ciążę. Jednak ich wysoka skuteczność jest gwarantowana wyłącznie w sytuacjach, kiedy są one stosowane prawidłowo oraz nie występują żadne czynniki, które wpływałyby na bezpieczeństwo i skuteczność stosowania tych metod antykoncepcji, jak np. długotrwałe zażywanie leków wchodzących w interakcję z nimi.

Jak działają tabletki Vines?

Te pigułki antykoncepcyjne to złożony preparat chroniący przed zajściem w ciążę, który zawiera dwie substancje czynne będące syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych. Gestoden i etynyloestradiol mają wielokierunkowe działanie w organizmie kobiety. Zapobieganie ciąży dzięki stosowaniu leku Vines opiera się na trzech mechanizmach:

  • Brak owulacji w każdym cyklu poprzez hamowanie uwalniania komórek jajowych przez jajniki.
  • Zmiana funkcjonowania błony śluzowej macicy, co w konsekwencji uniemożliwia proces zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w macicy.
  • Zagęszczenie wydzieliny (w tym m.in. śluzu) w okolicy szyjki macicy, co znacznie utrudnia wędrówkę spermy w tym obszarze i dotarcie do komórki jajowej. A to skutecznie uniemożliwia zapłodnienie.

Jak stosować Vines, aby zapobiec zajściu w ciążę

Jedno opakowanie leku hormonalnego Vines zawiera 28 tabletek, ułożonych w określonej kolejności. W każdym blistrze znajdują się 24 żółte tabletki zawierające substancje czynne w postaci pochodnych żeńskich hormonów płciowych. Kolejno w opakowaniu Vines występują 4 zielone tabletki bez substancji czynnej, określane jako tabletki placebo.

Rozpoczynając od pierwszego pola, należy przez pierwsze 24 dni cyklu stosować żółte tabletki, a przez kolejne 4 dni zielone tabletki. Lek należy przyjmować w odstępach dobowych. Podobnie jak w przypadku innych leków, np. Atywia.

Kiedy przyjmować tabletki Vines?

Należy przyjmować jedną tabletkę Vines na dobę, o tej samej porze, najlepiej wieczorem. W razie potrzeby, można popić niewielką ilością wody. Te pigułki antykoncepcyjne można stosować niezależnie od posiłków lub podczas jedzenia. Kobieta powinna pilnować, by nie pomylić zażywania żółtych i zielonych tabletek. Warto zwrócić uwagę, by każdą kolejną pigułkę przyjmować w odstępach jednodniowych oraz w kolejności wskazanej przez strzałki na opakowaniu.

Kiedy rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania leku antykoncepcyjnego Vines?

Pierwszą żółtą tabletkę z kolejnego opakowania należy przyjąć po zakończeniu poprzedniego opakowania, czyli kolejnego dnia po zażyciu ostatniej zielonej pigułki. Nie ma przerwy w przyjmowaniu tabletek pomiędzy kolejnymi blistrami.

Lek Vines – tabletki antykoncepcyjne bez recepty czy na receptę?

Hormonalny środek antykoncepcyjny Vines wydawany jest wyłącznie na receptę z przepisu lekarza. Specjalista, po zbadaniu stanu zdrowia pacjentki, dopasowuje najlepszą metodę antykoncepcyjną dla każdej kobiety. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy podczas stosowania tabletek placebo leku Vines kobieta jest chroniona przed zajściem w ciążę?

Tak, jeśli żółte pigułki zawierające substancję czynną były stosowane prawidłowo, wówczas kobieta jest chroniona przed zajściem w ciążę także w 4-dniowym okresie zażywania zielonych tabletek placebo.

Czy podczas stosowania tabletek placebo leku Vines powinno wystąpić krwawienie z odstawienia?

Tak, podczas przerwy od stosowania tabletek z hormonami, czyli w okresie 4-dniowego stosowania tabletek placebo, powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj pojawia się ono w 2-3 dni od zażycia ostatniej tabletki z substancjami czynnymi.

Co zrobić, jeśli krwawienie w okresie stosowania tabletek placebo nie pojawi się?

Pojedyncze cykle, w których nie wystąpi krwawienie podczas zażywania tabletek placebo, mogą mieć miejsce. Jeśli nie wystąpiły jakiekolwiek czynniki, które mogłyby wpływać na skuteczność leku (np. stosowanie innych leków, wymioty, biegunka), wówczas jest bardzo mało prawdopodobne, by doszło do zapłodnienia i by kobieta była w ciąży.

W sytuacji, gdy oczekiwane krwawienie nie pojawi się kolejno dwa razy w dwóch kolejnych cyklach, wówczas należy poinformować o tym lekarza. Kobieta nie powinna rozpoczynać kolejnego opakowania leku antykoncepcyjnego Vines, dopóki lekarz nie wykluczy ciąży.

Czy podczas stosowania tabletek Vines z substancją czynną mogą pojawić się krwawienia?

Kobieta powinna mieć świadomość, że w pierwszych miesiącach stosowania leku hormonalnego Vines organizm musi przystosować się do zmian hormonalnych, co może objawiać się plamieniami lub krwawieniami śródcyklicznymi. Jeśli pojawiają się one przez pierwsze 21 dni, czyli w okresie przyjmowania tabletek z substancjami aktywnymi, a minęło już kilka pierwszych miesięcy, wówczas warto o tym poinformować swojego lekarza.

Niepokojące mogą być także krwawienia śródcykliczne, gdy pojawiają się dopiero po pewnym czasie lub stają się coraz bardziej obfite. To wyraźny sygnał alarmowy, że należy dokładnie zbadać problem.

Lek antykoncepcyjny Vines – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Jeśli kobieta pominęła zażycie jednej z 4 zielonych tabletek placebo, wówczas nie ma to wpływu na skuteczność antykoncepcyjną leku Vines. Nie należy także przyjmować pominiętej tabletki.

Jeśli zaś pacjentka pominęła żółtą tabletkę zawierającą substancje czynne, należy dokładnie zapoznać się z ulotką Vines i zaleceniami producenta, a w razie wątpliwości – skontaktować się ze swoim lekarzem.

Gdy pominięta tabletka zostanie przyjęta w czasie krótszym niż 12 godzin od zwykłej pory zażywania tabletki, wówczas należy przyjąć zapomnianą tabletkę i dalej stosować lek według schematu. W takiej sytuacji nie ma ryzyka zmniejszenia skuteczności działania środka antykoncepcyjnego.

Jednak jeśli opóźnienie w przyjęciu żółtej tabletki jest większe niż 12 godzin, wówczas ochrona przed zajściem w ciążę może być zmniejszona. W takich sytuacjach warto dokładnie przeczytać ulotkę lub porozmawiać z lekarzem.

Czy można stosować tę metodę antykoncepcji w okresie karmienia piersią?

Nie wszystkie preparaty mogą być stosowane jako środki antykoncepcji po porodzie. Mogą one nie tylko wpływać na ilość i skład mleka, ale także w niewielkich ilościach przenikać do niego. Jeśli kobieta karmi piersią lub planuje to robić, przed zastosowaniem leku hormonalnego Vines powinna porozmawiać ze swoim lekarzem. Producent w ulotce Vines wyraźnie zaznacza, aby nie przyjmować tego leku w okresie karmienia piersią. 

Opis produktu – ulotka leku Vines 60 mikrogramów + 15 mikrogramów

Podobne leki