Czy niepłodność może być wywołana wcześniejszym przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych? To możliwe?

Szacuje się, że w Polsce z problemem niepłodności mierzy się co 5 para. Problemy w zajściu w ciąże mogą wynikać z wielu przyczyn. Często upatruje się ich we wcześniej stosowanej antykoncepcji. Dowiedź się, czy przyjmowane w przeszłości tabletki antykoncepcyjne mogą powodować niepłodność.

Czym jest niepłodność i jakie mogą być jej potencjalne przyczyny?

Niepłodność to stan, gdy kobieta przez 12 miesięcy regularnego współżycia bez zabezpieczenia, co najmniej 2 do 4 razy w tygodniu, nie zachodzi w ciąże. Należy ją różnicować z bezpłodnością. Niepłodność w przeciwieństwie do niej jest stanem odwracalnym, który może ustąpić na skutek zastosowanego leczenia. Wiele zaburzeń hormonalnych oraz chorób współistniejących może być przyczyną niepowodzeń w staraniach się o dziecko. Należy pamiętać o tym, że problem niepłodności dotyczy obojga partnerów i przyczyna tego stanu może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Zaburzenia hormonalne oraz niedrożność jajowodów stanowią najczęstsze podłoże niepłodności u płci żeńskiej. 

Czy tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko niepłodności w przyszłości?

Głównym wskazaniem do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych (np. Atywia Daily) jest uniknięcie niechcianej ciąży. Ich zadaniem jest czasowe zahamowanie funkcji hormonalnej jajników, dzięki czemu nie dochodzi do owulacji, a śluz szyjkowy staje się mniej przepuszczalny dla plemników. Można więc uznać, że tabletki antykoncepcyjne wywołują czasową niepłodność w czasie ich przyjmowania. Natomiast żadne badania nie potwierdziły negatywnego wpływu antykoncepcji hormonalnej dowolnego rodzaju (tabletek, zastrzyków, plastrów czy wkładek wewnątrzmacicznych) na płodność kobiet po jej odstawieniu. Co więcej, preparaty tego typu mogą mieć wręcz pozytywne działanie na zdolności prokreacyjne kobiety po zaprzestaniu ich przyjmowania. W zespole policystycznych jajników hamują nieprawidłową czynność hormonalną jajników. Dzięki temu zlokalizowane na nich nieprawidłowe pęcherzyki ulegają wchłonięciu. Po odstawieniu tabletek może pojawić się upragniona owulacja niezbędna dla zapłodnienia.

Jak szybko można zajść w ciąże po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Starania się o dziecko możesz rozpocząć natychmiast po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Hormony zawarte w preparatach antykoncepcyjnych nie kumulują się w organizmie, dlatego nie musisz z tym czekać. Czynność hormonalna jajników zazwyczaj wraca do normy w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek. W tym czasie więcej kobiet zachodzi w ciążę bliźniaczą, ponieważ jajniki próbując nadrobić zaległości uwalniają więcej komórek jajowych. Niektóre panie mogą natomiast potrzebować 3 do 4 miesięcy dla ustabilizowania się gonad. Sygnałem, że Twoja gospodarka hormonalna się unormowała będzie odzyskanie regularnych krwawień miesiączkowych poprzedzonych owulacją. Jeśli pomimo wielu prób nie zajdziesz w ciąże po upływie 12 miesięcy, zgłoś się do lekarza ginekologa w celu pogłębienia diagnostyki.

Przyczyn niepłodności jest wiele, jednak stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w przeszłości do nich nie należy. Po odstawieniu tych preparatów możesz od razu rozpocząć starania się o dziecko.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.