Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Vibin

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Vibin

vibinSzukasz skutecznej i bezpiecznej ochrony przed zajściem w ciążę? Sięgnij po dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne Vibin o potwierdzonej skuteczności działania. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej, skonsultuj się ze specjalistą lub zamów e-receptę na tabletki Vibin na receptomat.pl

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Vibin (Drospirenonum + Ethinylestradiolum):

 • nazwa: Vibin
 • dawka: 3 mg + 0,03 mg
 • postać: tabletki powlekane
 • substancja czynna: drospirenon (drospirenonum), etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
 • dostępne wielkości opakowań: 28 tabletek, 56 tabletek, 84 tabletki
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Vibin – dwuskładnikowe hormonalne tabletki antykoncepcyjne, które chronią przed zajściem w ciążę

Lek antykoncepcyjny Vibin to preparat doustny zawierający w składzie dwie substancje czynne. Ten złożony lek stosuje się, by zabezpieczyć kobietę przed zajściem w ciążę. To lek jednofazowy, co oznacza, że każda z tabletek zawierających substancję czynną zawiera jej taką samą ilość.

Jak działają tabletki Vibin?

Lek zawiera dwie substancje czynne, będące syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych. Te hormony sterydowe (drospirenon z grupy progestagenów i etynyloestradiol z grupy estrogenów) wielokierunkowo wpływające na procesy fizjologiczne, chroniąc kobietę przed zajściem w ciążę. Ich mechanizm działania opiera się na:

 • zatrzymaniu dojrzewania pęcherzyków Graafa i hamowaniu owulacji
 • zmniejszeniu perystaltyki jajowodów, co utrudnia migrację plemników i komórki jajowej
 • zmianie funkcjonowania błony śluzowej macicy (endometrium), co prowadzi do uniemożliwienia zagnieżdżenia się zarodka w sytuacji, kiedy doszłoby do połączenia komórki jajowej z plemnikiem
 • zmianie gęstości śluzu szyjki macicy, co utrudnia transport i migrację plemników.

Jak stosować lek Vibin?

Każde opakowanie środka antykoncepcyjnego Vibin zawiera 28 tabletek ułożonych w określonej kolejności. Pierwsze 21 żółtych tabletek zawiera substancje czynne, czyli niewielką ilość dwóch hormonów żeńskich. Pozostałe 7 białych tabletek to tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Ze względu na obecność dwóch różnych substancji czynnych, Vibin jest określany jako złożony hormonalny lek antykoncepcyjny.

Całe opakowanie zawierające 28 tabletek jest przeznaczone do stosowania w pełnym cyklu miesiączkowym. Po zakończeniu przyjmowania ostatniej tabletki z jednego blistra, kolejnego dnia należy rozpocząć kolejny, nowy blister. Nie ma przerwy pomiędzy dwoma opakowaniami, a pierwsza tabletka w danym cyklu zawsze przyjmowana jest tego samego dnia tygodnia, co pierwsza tabletka w poprzednim cyklu.

Kiedy przyjmować tabletki Vibin? O jakiej porze?

Stosuje się jedną tabletkę na dobę, o tej samej porze, zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze. Pacjentka powinna pilnować, by nie pomylić zażywania tabletek żółtych i białych, bowiem mają one różny skład. Tabletkę w razie konieczności należy popić wodą, może być ona zażywana podczas posiłku lub niezależnie od jedzenia. Lekarze ginekolodzy zalecają, by doustne środki antykoncepcyjne przyjmować regularnie o tej samej porze, najlepiej wieczorem.

Zmiana kolejności stosowania tabletek Vibin – co zrobić?

Tabletki antykoncepcyjne Vibin powinno przyjmować się zgodnie z kolejności oznaczoną na blistrze. Nie należy mylić tabletek żółtych i białych. W sytuacji, kiedy dojdzie do zamiany kolejności tabletek, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Czy podczas stosowania tabletek placebo powinno wystąpić krwawienie?

Tak, w 7-dniowym czasie stosowania tabletek placebo, które nie zawierają substancji czynnej, powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj pojawia się ono około 2-3 dnia od zażycia ostatniej żółtej tabletki. Długość jego trwania może być różna w różnych cyklach.

Co zrobić, jeśli krwawienie z odstawienia nie pojawiło się?

Nie w każdym cyklu musi pojawić się krwawienie w okresie stosowania tabletek placebo. Jeśli jednak mimo prawidłowego stosowania żółtych tabletek z hormonami, krwawienie z odstawienia nie pojawiło się w dwóch kolejnych cyklach, może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Przed zastosowaniem kolejnego opakowania leku Vibin należy skontaktować się ze swoim lekarzem. Specjalista powinien wykluczyć ciążę oraz zbadać przyczynę braku krwawienia.

Lek Vibin – pominięcie tabletki. Co zrobić?

Gdy pacjentka pominie jedną z białych tabletek Vibin stosowaną w czwartym tygodniu cyklu, wówczas nie ma to wpływu na działanie leku. Pominiętą tabletkę należy wyrzucić, a kolejną przyjąć zgodnie ze zwykłą porą i schematem na blistrze.

Jeśli kobieta zapomni o przyjęciu żółtej tabletki zawierającej substancje czynne, wówczas powinna dokładnie zapoznać się z informacjami w ulotce Vibin oraz w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze swoim lekarzem.

Jeśli od pominięcia tabletki nie minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć zgodnie ze schematem na blistrze i o zwykłej porze. W takim przypadku skuteczność antykoncepcyjna leku nie jest zmniejszona.

Jeśli minęło zaś więcej niż 12 godzin od zwykłej pory przyjęcia tabletki, należy postępować zgodnie z zaleceniem producenta w ulotce. Tryb postępowania jest bowiem zależny od tygodnia cyklu oraz liczby tabletek, które zostały pominięte.

Plamienia i krwawienia w czasie stosowania żółtych tabletek – co mogą oznaczać?

Kobieta powinna mieć świadomość, że przez pierwsze kilka miesięcy stosowania środka antykoncepcyjnego Vibin mogą pojawić się nieoczekiwane krwawienia w czasie zażywania żółtych tabletek zawierających substancje czynne. To normalne i nie powinno niepokoić.

Jednak w sytuacji, kiedy pojawia się plamienie lub krwawienia w okresie stosowania białych tabletek placebo w okresie dłuższym niż kilka pierwszych miesięcy, powinno to zaniepokoić i warto w takiej sytuacji poinformować o tym lekarza. Podobnie jeśli krwawienia śródcykliczne stają się coraz bardziej obfite lub pojawiają się dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia stosowania tabletek Vibin, lekarz powinien zbadać przyczynę takiego stanu. Podobnie, jak w przypadku innych leków, np. Microgynon 21.

Czy lek Vibin można stosować jako środek antykoncepcyjny po porodzie?

Stosowanie antykoncepcji po porodzie i w okresie karmienia piersią wymaga indywidualnego podejścia i dopasowania w każdym przypadku odpowiedniego preparatu. Większość doustnych hormonalnych leków antykoncepcyjnych (w tym także lek Vibin) nie jest zalecana do stosowania w okresie karmienia piersią. Preparaty te mogą wpływać na ilość i skład mleka, ponadto ich niewielkie ilości mogą przenikać do mleka. Jeśli kobieta chce zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę w okresie karmienia piersią, powinna porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Czy antykoncepcja hormonalna chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie, podobnie jak inne środki antykoncepcyjne oparte na zmianie procesów hormonalnych, tak lek Vibin nie chroni przed wirusem HIV (AIDS) ani innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Jedyną skuteczną metodą antykoncepcji dla kobiet, która przed tym zabezpiecza, są prezerwatywy.

Opis produktu – ulotka leku Vibin 3 mg + 0,03 mg

Podobne leki