Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznej i bezpiecznej ochrony przed zajściem w ciążę? Sięgnij po dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne Vibin o potwierdzonej skuteczności działania. Dowiedz się więcej o leku z opisu poniżej, skonsultuj się ze specjalistą lub zamów e-receptę na tabletki Vibin na receptomat.pl
postać / dawka | tabletki powlekane 3 mg + 0,03 mg |
substancja czynna | drospirenon (drospirenonum), etynyloestradiol (ethinylestradiolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański |
Vibin nie jest objęty refundacją. Występuje pod postacią tabletek powlekanych do stosowania doustnego, w opakowaniach po 28 i 84 sztuk, w dawce 0,03 mg + 3 mg.
Cena leku może różnić się w zależności od apteki i może ulec zmianie w przyszłości.
Lek Vibin należy do hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zawiera dwie substancje czynne, będące syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych.
Sprawdź opinie pacjentów o Vibin.
Te hormony sterydowe (drospirenon z grupy progestagenów i etynyloestradiol z grupy estrogenów) wielokierunkowo wpływające na procesy fizjologiczne, chroniąc kobietę przed zajściem w ciążę. Ich mechanizm działania opiera się na:
Tabletki Vibin to tabletki antykoncepcyjne. Stosowane są w celu zapobiegania zajścia w ciążę.
Vibin zawiera złożoną substancję czynną - drospirenon i etynyloestradiol.
Tabletki żółte - każda tabletka powlekana zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.
Tabletki białe (tabletki placebo) - nie zawierają substancji czynnych.
Tabletki zawierające substancje czynne (tabletki żółte):
Tabletki placebo (tabletki białe):
Każde opakowanie środka antykoncepcyjnego Vibin zawiera 28 tabletek ułożonych w określonej kolejności. Pierwsze 21 żółtych tabletek zawiera substancje czynne, czyli niewielką ilość dwóch hormonów żeńskich.
Pozostałe 7 białych tabletek to tzw. tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Ze względu na obecność dwóch różnych substancji czynnych, Vibin jest określany jako złożony hormonalny lek antykoncepcyjny.
Całe opakowanie zawierające 28 tabletek jest przeznaczone do stosowania w pełnym cyklu miesiączkowym. Po zakończeniu przyjmowania ostatniej tabletki z jednego blistra, kolejnego dnia należy rozpocząć kolejny, nowy listek Vibin z następnego opakowania preparatu. Nie ma przerwy pomiędzy dwoma opakowaniami, a pierwsza tabletka w danym cyklu zawsze przyjmowana jest tego samego dnia tygodnia, co pierwsza tabletka w poprzednim cyklu.
Stosuje się jedną tabletkę na dobę, o tej samej porze, zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze. Pacjentka powinna pilnować, by nie pomylić zażywania tabletek żółtych i białych, bowiem mają one różny skład. Tabletkę w razie konieczności należy popić wodą, może być ona zażywana podczas posiłku lub niezależnie od jedzenia. Lekarze ginekolodzy zalecają, by doustne środki antykoncepcyjne przyjmować regularnie o tej samej porze, najlepiej wieczorem.
Tabletki antykoncepcyjne Vibin powinno przyjmować się zgodnie z kolejności oznaczoną na blistrze. Nie należy mylić tabletek żółtych i białych. W sytuacji, kiedy dojdzie do zamiany kolejności tabletek, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.
Gdy pacjentka pominie jedną z białych tabletek Vibin stosowaną w czwartym tygodniu cyklu, wówczas nie ma to wpływu na działanie leku. Pominiętą tabletkę należy wyrzucić, a kolejną przyjąć zgodnie ze zwykłą porą i schematem na blistrze.
Jeśli kobieta zapomni o przyjęciu żółtej tabletki zawierającej substancje czynne, wówczas powinna dokładnie zapoznać się z informacjami w ulotce Vibin oraz w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze swoim lekarzem.
Jeśli od pominięcia tabletki nie minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a kolejną przyjąć zgodnie ze schematem na blistrze i o zwykłej porze. W takim przypadku skuteczność antykoncepcyjna leku nie jest zmniejszona.
Jeśli minęło zaś więcej niż 12 godzin od zwykłej pory przyjęcia tabletki, należy postępować zgodnie z zaleceniem producenta w ulotce. Tryb postępowania jest bowiem zależny od tygodnia cyklu oraz liczby tabletek, które zostały pominięte.
Im więcej tabletek pominięto i im mniej czasu minęło od okresu przyjmowania tabletek placebo, tym większe istnieje ryzyko zajścia w ciążę.
Nie należy stosować leku, jeśli:
Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli:
Tak, w 7-dniowym czasie stosowania tabletek placebo, które nie zawierają substancji czynnej, powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj pojawia się ono około 2-3 dnia od zażycia ostatniej żółtej tabletki. Długość jego trwania może być różna w różnych cyklach.
Nie w każdym cyklu musi pojawić się krwawienie w okresie stosowania tabletek placebo. Jeśli jednak mimo prawidłowego stosowania żółtych tabletek z hormonami, krwawienie z odstawienia nie pojawiło się w dwóch kolejnych cyklach, może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Przed zastosowaniem kolejnego opakowania leku Vibin należy skontaktować się ze swoim lekarzem. Specjalista powinien wykluczyć ciążę oraz zbadać przyczynę braku krwawienia.
Kobieta powinna mieć świadomość, że przez pierwsze kilka miesięcy stosowania środka antykoncepcyjnego Vibin mogą pojawić się nieoczekiwane krwawienia w czasie zażywania żółtych tabletek zawierających substancje czynne. To normalne i nie powinno niepokoić.
Jednak w sytuacji, kiedy pojawia się plamienie lub krwawienia w okresie stosowania białych tabletek placebo w okresie dłuższym niż kilka pierwszych miesięcy, powinno to zaniepokoić i warto w takiej sytuacji poinformować o tym lekarza. Podobnie jeśli krwawienia śródcykliczne stają się coraz bardziej obfite lub pojawiają się dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia stosowania tabletek Vibin, lekarz powinien zbadać przyczynę takiego stanu. Podobnie, jak w przypadku innych leków, np. Microgynon 21.
Nie, podobnie jak inne środki antykoncepcyjne oparte na zmianie procesów hormonalnych, tak lek Vibin nie chroni przed wirusem HIV (AIDS) ani innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Jedyną skuteczną metodą antykoncepcji dla kobiet, która przed tym zabezpiecza, są prezerwatywy.
Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Stosowanie antykoncepcji po porodzie i w okresie karmienia piersią wymaga indywidualnego podejścia i dopasowania w każdym przypadku odpowiedniego preparatu. Większość doustnych hormonalnych leków antykoncepcyjnych (w tym także lek Vibin) nie jest zalecana do stosowania w okresie karmienia piersią. Preparaty te mogą wpływać na ilość i skład mleka, ponadto ich niewielkie ilości mogą przenikać do mleka. Jeśli kobieta chce zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę w okresie karmienia piersią, powinna porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.
Vibin, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.
Do częstych działań niepożądanych Vibin (mogą występować u mniej niż 1 na 10 osób) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1 000 osób) to:
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Vibin.
Różnica pomiędzy jednym lekiem, a drugim polega na mniejszej zawartości jednego ze składników leku, tj.: etynyloestradiol. W leku Vibin jego ilość jest większa, niż w leku Vibin Mini.
Nie. Lek Vibin wydawany jest tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.
Jeśli kobieta chce opóźnić okres tabletkami antykoncepcyjnymi nie powinna robić przerwy pomiędzy cyklami i przerwy w przyjmowaniu tabletek.
Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania tabletek Vibin.