Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Axia

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Pigułki antykoncepcyjne Axia zawierają dwa żeńskie hormony płciowe: etynyloestradiol i drospirenon, które współdziałając, skutecznie zapobiegają zapłodnieniu i zajściu w ciążę. Regularne stosowanie antykoncepcji hormonalnej pomaga dodatkowo wyregulować cykle i zmniejszyć bolesność miesiączek. Każde opakowanie leku Axia zawiera 21 tabletek. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Podstawowe informacje o leku Axia:

  • nazwa: Axia

  • dawka: 0,02 mg + 3 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek, 63 tabletki

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna Axia – jak działa?

Każda tabletka Axia zawiera w składzie syntetyczne pochodne dwóch żeńskich hormonów płciowych: etynyloestradiolu i drospirenonu. Substancje te współdziałają w organizmie kobiety i chronią przed zajściem w ciążę. Działają poprzez zahamowanie dojrzewania komórek jajowych, co sprawia, że nie dochodzi do owulacji, a w konsekwencji – uniemożliwia zapłodnienie. Hormony działają dodatkowo poprzez zmianę właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia przemieszczanie się plemników.

Tabletki Axia – jak stosować? Jak brać?

Każde opakowanie leku zawiera 21 tabletek ułożonych w ściśle określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Aby ułatwić kontrolę nad poprawnością przyjmowanych tabletek, są one oznaczone kolejnymi dniami tygodnia.

Pierwszego dnia cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę z blistra, a następnie przez 21 kolejnych dni stosować po jednej na dobę, zażywając codziennie o tej samej porze. Pigułkę należy połknąć w całości, nie żuć i nie rozgryzać, w razie potrzeby popijając wodą.

Po zażyciu wszystkich tabletek z opakowania następuje 7 dni przerwy, kiedy nie stosuje się żadnych pigułek. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Trwa ono zazwyczaj kilka dni. Ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, kobieta powinna zażyć pierwszą tabletkę z nowego blistra, niezależnie od faktu, czy krwawienie zakończyło się, czy nadal trwa.

Tabletki antykoncepcyjne Axia – bez recepty czy na receptę?

Złożone doustne środki antykoncepcyjne są w Polsce dostępne na receptę. Lekarz na podstawie badań, stanu zdrowia i historii choroby jest w stanie dobrać metodę antykoncepcji hormonalnej, która jest najlepiej dopasowana i bezpieczna dla konkretnej pacjentki.

Axia – kiedy krwawienie powinno się pojawić?

W czasie 7-dniowej przerwy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, które jest fizjologiczną reakcją organizmu. Pojawia się najczęściej w 2-gim lub 3-cim dniu od zażycia ostatniej tabletki z opakowania. Trwa kilka dni i przyjmuje postać od niewielkiego plamienia po obfitą miesiączkę. Nowe opakowanie leku Axia należy rozpocząć w odpowiednim dniu, nawet jeśli krwawienie z odstawienia nadal trwa. Powinno zakończyć się w ciągu dwóch pierwszych dni przyjmowania tabletek.

Pigułki antykoncepcyjne Axia – plamienie podczas zażywania tabletek – co oznacza?

W czasie pierwszych trzech miesięcy stosowania leku mogą pojawić się plamienia także w dniach przyjmowania tabletek. W tym okresie to normalne i nie powinno niepokoić. Jeżeli jednak plamienia pojawiają się także w kolejnych miesiącach, lub pojawią się dopiero po pewnym czasie, należy ten fakt zgłosić lekarzowi i spróbować wspólnie ustalić przyczynę.

Antykoncepcja hormonalna Axia – bez recepty czy na receptę?

Doustne złożone środki antykoncepcyjne są w Polsce dostępne wyłącznie na receptę. To ważne, aby dopiero na podstawie wywiadu lekarskiego, oceny zdrowia pacjentki i badań, specjalista wybrał dla pacjentki lek, który będzie dla niej bezpieczny i najlepiej dopasowany do jej potrzeb. Tabletki Axia są dostępne wyłącznie na receptę.

Axia – brak krwawienia podczas przerwy. Czy oznacza ciążę?

Jeśli wszystkie tabletki z opakowania były przyjmowane prawidłowo i nie wystąpiły czynniki mogące wpływać na skuteczność leku (np. przyjmowane leki, ostra biegunka, wymioty, pominięcie tabletki), wówczas jest bardzo niskie prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży. Pojedyncze przypadki, kiedy krwawienie nie pojawi się, nie muszą być jednoznaczne z zajściem w ciążę.

Jeżeli jednak krwawienie nie pojawi się w dwóch cyklach z rzędu, wówczas przed rozpoczęciem nowego opakowania kobieta powinna skonsultować się z lekarzem i wykonać badania, które mają wykluczyć ciążę. Brak krwawienia dwa razy z rzędu może bowiem oznaczać, że doszło do zapłodnienia i rozwoju ciąży.

Axia – pominięcie tabletki. Czy trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Jeśli tabletka Axia nie została przyjęta o zwyczajnej, ustalonej porze, wówczas kluczowe jest sprawdzenie, ile czasu minęło od pominiętej tabletki oraz w którym tygodniu przyjmowania leku to nastąpiło.

Jeśli od zwyczajnej pory przyjęcia tabletki minęło mniej niż 12 godzin, wówczas kobieta powinna jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną zażyć o zwyczajnej porze. W takich przypadkach nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia, bowiem skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana.

Jeżeli jednak czas od pominiętej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy sprawdzić w ulotce leku, jak należy postąpić. Zazwyczaj jest potrzebne dodatkowe zabezpieczenie podczas stosunku seksualnego, np. w postaci prezerwatyw. Największe ryzyko zajścia w ciążę jest związane z pominięciem tabletki na początku i na końcu cyklu.

Axia a ciąża, skuteczność tabletek

Stosowane doustnie złożone środki antykoncepcyjne mają bardzo wysoką skuteczność antykoncepcyjną, określaną przez wskaźnik Pearla. Tego rodzaju preparaty mają bardzo niski wskaźnik niepowodzeń. Przy regularnym stosowaniu ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niskie.

Należy jednak pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne Axia stosuje się w celu zapobiegania ciąży, nie są metodą antykoncepcji awaryjnej (to tzw. tabletki „po”).

Opis produktu – ulotka leku Axia 0,02 mg + 3 mg