Najważniejsze informacje:
Axia to złożony, doustny środek antykoncepcyjny, który skutecznie chroni przed zajściem w ciążę. Dowiedz się więcej o produkcie z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli szukasz dodatkowych informacji, umów się na e-wizytę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę online na tabletki Axia.
postać / dawka | tabletki powlekane, 0,02 mg + 3 mg |
substancja czynna | etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A 05-152 Czosnów Polska |
Axia nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek powlekanych, w dawce 0,02 mg + 3 mg, w opakowaniach po 21 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Axia to tabletki antykoncepcyjne zawierające w składzie syntetyczne pochodne dwóch żeńskich hormonów płciowych: etynyloestradiolu i drospirenonu.
Sprawdź opinie pacjentek o Axia.
Substancje czynne leku współdziałają w organizmie kobiety i chronią przed zajściem w ciążę. Działają poprzez zahamowanie dojrzewania komórek jajowych, co sprawia, że nie dochodzi do owulacji, a w konsekwencji – uniemożliwia zapłodnienie. Hormony działają dodatkowo poprzez zmianę właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia przemieszczanie się plemników.
Inne zamienniki leku dostępne na receptę to między innymi: Asubtela, Axia Conti, Axia Forte, Daylette, Drosfemine.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - etynylestradiol i drospirenon. Każda tabletka powlekana zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.
Pozostałe składniki leku to:
Każde opakowanie leku zawiera 21 tabletek ułożonych w ściśle określonej kolejności, w jakiej należy je przyjmować. Aby ułatwić kontrolę nad poprawnością przyjmowanych tabletek, są one oznaczone kolejnymi dniami tygodnia. Stosowanie leku Axia powinno odbywać się regularnie.
Pierwszego dnia cyklu należy przyjąć pierwszą tabletkę z blistra, a następnie przez 21 kolejnych dni stosować po jednej na dobę, zażywając codziennie o tej samej porze. Pigułkę należy połknąć w całości, nie żuć i nie rozgryzać, w razie potrzeby popijając wodą.
Po zażyciu wszystkich tabletek z opakowania następuje 7 dni przerwy, kiedy nie stosuje się żadnych pigułek. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Trwa ono zazwyczaj kilka dni. Ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, kobieta powinna zażyć pierwszą tabletkę z nowego blistra, niezależnie od faktu, czy krwawienie zakończyło się, czy nadal trwa.
Jeśli tabletka Axia nie została przyjęta o zwyczajnej, ustalonej porze, wówczas kluczowe jest sprawdzenie, ile czasu minęło od pominiętej tabletki oraz w którym tygodniu przyjmowania leku to nastąpiło.
Jeśli od zwyczajnej pory stosowania leku Axia minęło mniej niż 12 godzin, wówczas kobieta powinna jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną zażyć o zwyczajnej porze. W takich przypadkach nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia, bowiem skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana.
Jeżeli jednak czas od pominiętej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy sprawdzić w ulotce leku, jak należy postąpić. Zazwyczaj jest potrzebne dodatkowe zabezpieczenie podczas stosunku seksualnego, np. w postaci prezerwatyw. Największe ryzyko zajścia w ciążę jest związane z pominięciem tabletki na początku i na końcu cyklu.
Przerwanie stosowania leku Axia
W przypadku chęci zajścia w ciążę można przestać przyjmować tabletki antykoncepcyjne w dowolnym momencie.
Nie należy stosować leku Axia, jeśli pacjentka:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tabletek należy zachować, jeśli pacjentka:
W czasie 7-dniowej przerwy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, które jest fizjologiczną reakcją organizmu. Pojawia się najczęściej w 2-gim lub 3-cim dniu od zażycia ostatniej tabletki z opakowania. Trwa kilka dni i przyjmuje postać od niewielkiego plamienia po obfitą miesiączkę. Nowe opakowanie leku Axia należy rozpocząć w odpowiednim dniu, nawet jeśli krwawienie z odstawienia nadal trwa. Powinno zakończyć się w ciągu dwóch pierwszych dni przyjmowania tabletek.
W czasie pierwszych trzech miesięcy stosowania leku mogą pojawić się plamienia także w dniach przyjmowania tabletek. W tym okresie to normalne i nie powinno niepokoić. Jeżeli jednak plamienia pojawiają się także w kolejnych miesiącach, lub pojawią się dopiero po pewnym czasie, należy ten fakt zgłosić lekarzowi i spróbować wspólnie ustalić przyczynę.
Jeśli wszystkie tabletki z opakowania były przyjmowane prawidłowo i nie wystąpiły czynniki mogące wpływać na skuteczność leku (np. przyjmowane leki, ostra biegunka, wymioty, pominięcie tabletki), wówczas jest bardzo niskie prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży. Pojedyncze przypadki, kiedy krwawienie nie pojawi się, nie muszą być jednoznaczne z zajściem w ciążę.
Jeżeli jednak krwawienie nie pojawi się w dwóch cyklach z rzędu, wówczas przed rozpoczęciem nowego opakowania kobieta powinna skonsultować się z lekarzem i wykonać badania, które mają wykluczyć ciążę. Brak krwawienia dwa razy z rzędu może bowiem oznaczać, że doszło do zapłodnienia i rozwoju ciąży.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:
Nie wolno stosować leku Axia w ciąży. Jeśli pacjenta podczas stosowania leku dowie się, że jest w ciąży powinna przerwać przyjmowanie tabletek i skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Nie zaleca się przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w trakcie karmienia piersią.
Stosowane doustnie złożone środki antykoncepcyjne mają bardzo wysoką skuteczność antykoncepcyjną, określaną przez wskaźnik Pearla. Tego rodzaju preparaty mają bardzo niski wskaźnik niepowodzeń. Przy regularnym stosowaniu ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niskie.
Należy jednak pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne Axia stosuje się w celu zapobiegania ciąży, nie są metodą antykoncepcji awaryjnej (to tzw. tabletki „po”).
Axia, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Do częstych działań niepożądanych Axia (mogą występować u mniej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Axia (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 pacjentów) to:
Do rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 1000 osób) zalicza się:
Jeśli w czasie stosowania leku Axia wystąpią objawy niepożądane i będą utrzymywać się przez dłuższy czas, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Lekarz może podjąć decyzję o zaprzestaniu stosowania leku Axia.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 30°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Axia.
Złożone doustne środki antykoncepcyjne są w Polsce dostępne na receptę. Lekarz na podstawie badań, stanu zdrowia i historii choroby jest w stanie dobrać metodę antykoncepcji hormonalnej, która jest najlepiej dopasowana i bezpieczna dla konkretnej pacjentki.