Swędzenie skóry w przebiegu łuszczycy – jak sobie z nim radzić?

Swędzenie skóry w przebiegu łuszczycy

Swędzenie skóry w przebiegu łuszczycy – jak sobie z nim radzić?

Najważniejsze informacje:

  • Świąd skóry to jeden z typowych i najbardziej dokuczliwych objawów łuszczycy.
  • Intensywne swędzenie często prowadzi do nieustannego drapania, co może zaostrzać objawy choroby i powodować uszkodzenia naskórka.
  • Świąd w łuszczycy jest spowodowany stanem zapalnym i suchością skóry, które są charakterystyczne dla tego schorzenia.
  • Chory może doświadczać innych objawów, takich jak łuszczenie się naskórka, zaczerwienienie i pieczenie skóry.
  • Pomóc mogą regularne nawilżanie i unikanie czynników drażniących, a w niektórych przypadkach stosowanie leków, np. przeciwświądowych.

Swędzenie w łuszczycy to objaw, który nie tylko znacząco obniża komfort życia chorych, ale również może przyczyniać się do pogorszenia stanu skóry. Choć nie ma możliwości całkowitego wyleczenia łuszczycy (choroba ma charakter przewlekły), odpowiednia pielęgnacja skóry, unikanie czynników wywołujących objawy i stosowanie odpowiednich leków mogą przynieść ulgę od dokuczliwego świądu. 

Świąd skóry przy łuszczycy. Czy łuszczyca swędzi? 

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, której może towarzyszyć swędzenie. Wiele osób cierpiących na to schorzenie doświadcza świądu w obszarach, gdzie występują zmiany skórne, wynikające z zaburzonego procesu regeneracji naskórka. Chociaż przyczyny łuszczycy nie są do końca znane, to uważa się ją za chorobę o podłożu autoimmunologicznym, na rozwój której wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe.

Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki

Swędzenie skóry w łuszczycy może występować w różnych miejscach. Obserwowane jest swędzenie na owłosionej skórze głowy, dłoni, swędzenie skóry na plecach czy swędzenie nóg. Uczucie to jest zwykle spowodowane stanem zapalnym i suchością skóry, które są typowe dla łuszczycy. Swędzenie może mieć różny charakter – od sporadycznego uczucia dyskomfortu po uporczywe, przewlekłe swędzenie

Świąd w kontekście łuszczycy można postrzegać podwójnie. Z jednej strony jest to symptom, który bezpośrednio wpływa na samopoczucie chorego, z drugiej zaś – czynnik ryzyka pogłębiający objawy choroby. Uporczywy świąd może prowadzić do drapania, którego skutkiem są podrażnienia i infekcje skóry

Dlatego tak ważne jest stosowanie metod, które pozwolą zredukować świąd. Kluczem do sukcesu jest tutaj regularność w działaniu.

Przyczyny świądu skóry w łuszczycy

Swędzenie skóry w przebiegu łuszczycy jest problemem, z którym zmaga się duża część chorych. Łuszczyca, jako zapalna choroba autoimmunologiczna, charakteryzuje się nadmiernym namnażaniem się komórek naskórka. Prowadzi to do powstawania charakterystycznych, łuszczących się zmian. Towarzyszyć im może świąd, mający różne źródła. 

Jednym z głównych powodów występowania świądu są wspomniane zmiany skórne, które występują w łuszczycy. Choroba objawia się czerwonymi grudkami i wykwitami, które są efektem nadmiernego wzrostu naskórka. Zmiany te mogą uszkodzić warstwę lipidową skóry, prowadząc do zwiększonej utraty wilgoci i suchości, co nasila świąd. Stan zapalny, który jest charakterystyczny dla tej choroby autoimmunologicznej, prowadzi do przewlekłych podrażnień zakończeń nerwowych, co skutkuje odczuwaniem świądu. 

Świąd skóry w łuszczycy może być związany również z cholestazą, czyli zaburzeniem wydzielania żółci, które prowadzi do nieprawidłowego przepływu żółci z wątroby do jelit. Gromadzenie się kwasów żółciowych w organizmie wywołuje różne objawy skórne, w tym intensywny świąd. Zaburzenie równowagi biochemicznej w organizmie może zaostrzać stan zapalny związany z łuszczycą.

Na nasilenie swędzenia wpływają również czynniki zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne (ekspozycja na słońce lub zimno) czy używanie niewłaściwych kosmetyków. Również zaburzenia hormonalne, reakcje alergiczne, choroby ogólnoustrojowe i przewlekły stres mają istotny wpływ na zaostrzenie objawów łuszczycy.

Intensywne drapanie, które często jest reakcją na uporczywy świąd, może prowadzić do uszkodzeń naskórka i zwiększać ryzyko infekcji. 

Suchość i świąd skóry – objawy w przebiegu łuszczycy

Jednym z najczęstszych objawów łuszczycy jest zaczerwienienie skóry i jej swędzenie. Zmiany skórne charakteryzują się intensywną czerwoną barwą, a ich powierzchnia pokryta jest srebrzystymi łuskami, które mogą się łuszczyć, co dodatkowo nasila nieprzyjemne uczucie świądu. Obserwowane są też drobne kropelkowate krwawienia.

Pobierz aplikację
Pobierz aplikację

Receptomat w telefonie!

W miejscach dotkniętych łuszczycą występują swędzące zmiany na skórze. Uczucie to może mieć charakter zarówno sporadyczny, jak i przewlekły – chorzy mogą doświadczać napadów swędzenia w różnych porach dnia, w tym w nocy, co wpływa na jakość snu i ogólne samopoczucie. Dolegliwość ta może się nasilać w okresach zaostrzenia choroby skóry i ustępować podczas remisji

Swędzące zmiany na skórze – dlaczego nie należy ich drapać?

Drapanie skóry dotkniętej łuszczycą może przynieść natychmiastową ulgę w odczuwanym swędzeniu, jednak w dłuższej perspektywie przynosi wiele negatywnych konsekwencji. Głównym powodem, dla którego nie należy drapać skóry, jest to, że może to prowadzić do odpadania łusek, które są charakterystyczne dla tej choroby.

Podczas drapania skóry dochodzi do uszkodzenia naskórka, co sprzyja wprowadzaniu bakterii do uszkodzonej skóry. Tak powstałe infekcje mogą prowadzić do dalszego podrażnienia i stanów zapalnych, co z kolei potęguje uczucie swędzenia.

W efekcie, zmiany skórne mogą stać się bardziej widoczne, a łuski mogą odklejać się w sposób niekontrolowany, co przyczynia się do zaostrzenia objawów i zwiększenia dyskomfortu chorego.

Dokuczliwy świąd w łuszczycy – łagodzenie

Istnieje kilka metod łagodzenia świądu w łuszczycy. Konsultacja z dermatologiem to niezbędny krok, który pozwala ustalić odpowiednie leczenie i pielęgnację. Jak radzić sobie ze swędzeniem skóry?

Pielęgnacja i nawilżanie skóry

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest konieczna w łagodzeniu objawów łuszczycy. Używanie nawilżających kremów i maści wspomaga regenerację naskórka i zmniejsza suchość, co z kolei redukuje uczucie świądu. Warto wybierać preparaty, które zawierają składniki takie jak kwas hialuronowy, gliceryna czy masło shea. Skutecznie zatrzymują one wilgoć w skórze i pomagają w odbudowie bariery lipidowej.

W przypadku nasilonego swędzenia można sięgnąć po preparaty zawierające składniki łagodzące, takie jak aloes czy pantenol. Te naturalne substancje mają kojące działanie na skórę, przez co zmniejszają uczucie dyskomfortu.

Domowe sposoby na swędzenie skóry mogą obejmować stosowanie naturalnych olejów, takich jak olej kokosowy lub migdałowy, które działają kojąco i odżywiają skórę. Nakładanie oleju na obszary dotknięte łuszczycą nie tylko nawilża, ale także może pomóc w redukcji stanów zapalnych.

Leczenie miejscowe

Jako leczenie miejscowe łuszczycy najczęściej wykorzystuje się kortykosteroidy, które pomagają w redukcji stanu zapalnego. Kremy lub maści zawierające hydrokortyzon, betametazon czy mometazon, mogą skutecznie łagodzić świąd. Podobnie inhibitory kalcyneuryny – takrolimus i pimekrolimus, zmniejszają stan zapalny i mogą być stosowane na delikatnych obszarach skóry, takich jak twarz.

Leki przeciwświądowe

Mentol i kamfora to składniki często stosowane w preparatach łagodzących świąd w łuszczycy. Mentol działa chłodząco, co przynosi natychmiastową ulgę, a jego właściwości przeciwświądowe pomagają złagodzić uczucie dyskomfortu. Kamfora ma z kolei działanie przeciwbólowe i łagodzące, przez co wspiera procesy gojenia i zmniejsza stan zapalny.

W leczeniu łuszczycy, w przypadku silnego swędzenia skóry, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych, które działają na receptory histaminowe, redukując uczucie świądu i hamując odruch drapania. Leki te mogą być szczególnie skuteczne, jeśli swędzenie skóry jest związane z reakcjami alergicznymi lub nadwrażliwością.

Fototerapia

Terapia UV jest nowoczesną metodą leczenia łuszczycy, która może znacznie zredukować objawy choroby, w tym swędzenie skóry. Leczenie światłem UVB polega na naświetlaniu dotkniętych zmian skórnych promieniami ultrafioletowymi, co zmniejsza stan zapalny i przyspiesza regenerację naskórka

Unikanie drażniących substancji

Unikanie drażniących substancji jest ważnym elementem pielęgnacji skóry u osób z łuszczycą, szczególnie w kontekście łagodzenia świądu. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol, parabeny, siarczany (np. SLS) i sztuczne zapachy, które mogą podrażniać skórę i zaostrzać objawy choroby. Zaleca się też ograniczenie kąpieli w gorącej wodzie, ponieważ mogą one prowadzić do dalszego podrażnienia i nasilenia świądu. Warto również zwrócić uwagę na detergenty używane do prania odzieży, wybierając te hipoalergiczne, stworzone specjalnie dla wrażliwej skóry

Techniki relaksacyjne

Techniki relaksacyjne odgrywają istotną rolę w łagodzeniu swędzenia skóry, ponieważ stres często nasila objawy łuszczycy (zwiększając produkcję hormonów prozapalnych). Warto wprowadzić do codziennego życia techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy ćwiczenia oddechowe. Regularne praktykowanie tych technik może pomóc w obniżeniu poziomu stresu i poprawie ogólnego samopoczucia, co może mieć korzystny wpływ na stan skóry.

Dieta

Zbilansowana dieta również ma znaczenie w walce z uporczywym świądem skóry. Jedzenie bogate w kwasy omega-3, witaminy i antyoksydanty, wspomaga organizm w walce ze stanem zapalnym. Produkty takie jak ryby, orzechy, nasiona, owoce i warzywa powinny być podstawą diety osób z łuszczycą. Dodatkowo, warto unikać pokarmów, które mogą wywoływać stany zapalne, takich jak przetworzona żywność, cukry i tłuszcze trans.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące swędzenia skóry w przebiegu łuszczycy.

Czy łuszczyca swędzi?

Tak, swędzenie skóry jest częstym objawem łuszczycy.

Co może być przyczyną swędzenia skóry?

Przyczyną świądu w łuszczycy mogą być m.in. stan zapalny, suchość skóry i stres.

Jakie są objawy swędzenia skóry?

Swędzenie skóry może powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry, a w przypadku drapania prowadzić do infekcji.

Co na swędzenie skóry może pomóc w łuszczycy?

Zaleca się stosowanie nawilżających kosmetyków do pielęgnacji, leków przeciwświądowych i leków miejscowych oraz terapii UV.

Czym jest łuszczyca stawowa?

Łuszczyca stawowa jest powiązana z łuszczycą skóry. To zapalne schorzenie stawów występuje u niektórych osób z łuszczycą, zazwyczaj po pojawieniu się swędzących zmian skórnych, choć czasami może wystąpić nawet przed nimi.

Bibliografia
  1. Romańska-Gocka K., Farmakoterapia łuszczycy, Katedra i Klinika Dermatologii Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK, Toruń, 2009
  2. Nowak A., Popko M., Klimowicz A., Preparaty pochodzenia roślinnego w pielęgnacji skóry u chorych z łuszczycą, Postępy Fitoterapii, 2016
  3. Krajewska J., Pielęgnacja skóry w łuszczycy, Lek w Polsce, 2015
  4. Szepietowski J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Placek W., Rudnicka K., Reich A., Leczenie łuszczycy – rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, cz. II łuszczyca umiarkowana do ciężkiej, 2014
  5. Partyka A., Czopek A., Stanisz-Wallis K., Zagórska A., Zastosowanie leków biologicznych w terapii łuszczycy, Postepy Hig Med Dosw, 2018