Kłykciny kończyste to wstydliwy problem - choroba przenoszona drogą płciową może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Obejmujące okolice intymne, odbyt, a niekiedy również jamę ustną i gardło zmiany skórne, wymagają podjęcia leczenia pod okiem specjalisty. Ten, oprócz przyjmowania leków na kłykciny kończyste, może zalecić również wykonanie zabiegu. Jakie zabiegi stosuje się w tej chorobie?
Kłykciny kończyste są wynikiem zakażenia typem 6 i 11 wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Przybierają postać nieregularnych, różowo-brązowych grudek o brodawkowatym charakterze, które z czasem mogą zlewać się, tworząc większe zmiany. Najczęstszym objawem schorzenia są dolegliwości bólowe oraz świąd miejsc zajętych chorobowo - okolic intymnych, odbytu lub jamy ustnej i gardła.
Obserwujesz u siebie niepokojące zmiany skórne, świadczące o infekcji wirusem HPV? Umów się na konsultację z lekarzem przez serwis Receptomat.pl. W trakcie wizyty, oprócz e-recepty na leki przeciw brodawkom płciowym (np. Condyline), uzyskasz również zalecenia zabiegowe.
Kłykciny kończyste - jak je leczyć, gdy farmakologia to za mało?
Zdarza się, że leczenie farmakologiczne kłykcin kończystych nie jest wystarczające. W przypadku rozległych zmian skórnych, których nie da się usunąć za pomocą leków, konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznego zabiegu.
Skuteczne leczenie kłykcin jest bardzo trudne - zwłaszcza dlatego, że może dochodzić do nawrotów choroby. Dlatego u wielu pacjentów zaleca się wsparcie leczenia farmakologicznego zabiegami. Ich zaletą jest trwałość uzyskanych efektów. Kłykciny kończyste są dzięki nim całkowicie usuwane w bardzo precyzyjny sposób. To pozwala zapobiec chorobie w przyszłości.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że pacjenci nie muszą obawiać się bólu przy zabiegach - te wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Dzięki leczeniu zabiegowemu możliwe jest usunięcie wielu kłykcin naraz. Ważny jest również komfort psychiczny pacjentów - wyleczenie nieestetycznych i powodujących dyskomfort kłykcin daje im szansę odzyskać pewność siebie w kontaktach seksualnych. Po zabiegu wyleczony pacjent może wrócić szybko do codziennej aktywności.
Współczesna medycyna oferuje szereg szybkich, skutecznych i bezbolesnych zabiegów, które są wykorzystywane w usuwaniu kłykcin kończystych. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.
Jednym ze sposobów na kłykciny kończyste jest ich usuwanie laserem. Laseroterapia stanowi precyzyjną metodę, która pozwala na usunięcie nawet najmniejszych kłykcin. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym - prowadzący go lekarz kieruje wiązkę światła na zmianę w postaci brodawki, która w efekcie ulega odparowaniu i koagulacji. Zabieg przy użyciu lasera jest w pełni bezpieczny, nie uszkadza się w jego trakcie zdrowych tkanek okolicznych. Usuniętą zmianę można dodatkowo wykorzystać do badania histopatologicznego.
Koszt laserowego usunięcia zmian z okolic intymnych, w zależności od liczby stwierdzonych zmian, wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Usuwanie kłykcin kończystych na NFZ nie jest możliwe.
U pacjentów, w przypadku których leczenie farmakologiczne kłykcin kończystych nie przyniosło pożądanych efektów, lekarz może zalecić również zastosowanie krioterapii. Jest to zabieg polegający na zamrażaniu zmian skórnych ciekłym azotem. Podobnie jak laseroterapia, przebiega on w znieczuleniu miejscowym. Do brodawki przykłada się specjalny aplikator o ujemnej temperaturze. W wyniku jego działania dochodzi zamrożenia zmian skórnych - brodawki są tym sposobem niszczone.
e-Konsultacja z Receptą Online