Chlamydia w gardle – objawy, przyczyny, leczenie

Najważniejsze informacje:

  • Chlamydia trachomatis to bakteryjna infekcja przenoszona drogą płciową, która może dotyczyć różnych części ciała. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 
  • Chociaż bakteria najczęściej wywołuje zapalenie układu moczowo-płciowego, to u zakażonych rozwinąć może się również chlamydiowe zapalenie gardła
  • Chlamydia w gardle zwykle przenoszona jest poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą – zwykle podczas stosunków oralnych. 
  • Chlamydia gardła może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy (ból gardła, dyskomfort przy przełykaniu, rzadziej podwyższona temperatura ciała) często są niespecyficzne lub też mogą nie występować wcale. 
  • Leczenie chlamydii gardła polega na przyjmowaniu antybiotyków – azytromycyny lub doksycykliny, które hamują rozwój bakterii i usuwają objawy zakażenia.
Chlamydia w gardle

Chlamydiowe zapalenie gardła może być wynikiem stosunków oralno-genitalnych z osobą zakażoną bakterią Chlamydia trachomatis. Ten bytujący wewnatrzkomórkowo patogen bardzo często przez długi czas rozwija się niezauważalnie – wywołana nim choroba jest rzadka, zwykle ma łagodny lub bezobjawowy przebieg. Nieleczona chlamydia gardła może jednak prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest zrozumienie objawów i przyczyn chlamydiozy. Wczesna diagnoza i antybiotykoterapia są kluczowe dla skutecznego zwalczania chlamydii gardła.

Chlamydia trachomatis w gardle (chlamydiowe zapalenie gardła)

Chlamydiozy to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie z rzędu Chlamydiales. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem spośród chlamydii jest Chlamydia trachomatis, która wywołuje zapalenia układu moczowo-płciowego (zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy), a niekiedy dodatkowo zapalenie spojówek. 

Możliwy jest również rozwój bakterii chlamydia w gardle. Chlamydia gardła jest zdecydowanie mniej powszechna niż układów moczowego i płciowego. Nierozpoznane lub nieleczone właściwe zakażenie chlamydią w innych obszarach ciała może także do przeniesienia bakterii do gardła w trakcie kontaktu seksualnego.

Do problemów z gardłem prowadzić może również zakażenie innym rodzajem chlamydii – Chlamydia pneumoniae. Wywołuje ona atypowe zapalenie płuc, mające przebieg łagodny, ze skąpymi objawami ze strony układu oddechowego. Zakażenie bakterią Chlamydia pneumoniae to choroba przenoszona drogą kropelkową, co odróżnia ją od chlamydiowego zapalenia gardła

Chlamydia w gardle – objawy stanu zapalnego

Chlamydia trachomatis wywołuje szerokie spektrum objawów ze strony układu moczowo-płciowego oraz spojówek. Objawy rzadszej chlamydii w gardle mogą być różnorodne i często trudne do zidentyfikowania, co wynika z ich niespecyficznego charakteru

Chorzy mogą doświadczać łagodnego lub nasilonego bólu gardła, a także trudności i uczucia dyskomfortu podczas połykania, co jest związane ze stanem zapalnym. Obrzęk i zaczerwienienie – również te symptomy przypominają inne choroby gardła. 

Może też pojawić się nadmierna produkcja śluzu w gardle oraz nieprzyjemny zapach z ust. Niektórym pacjentom może także dokuczać suchy kaszel, będący wynikiem wynikiem podrażnienia gardła. Stosunkowo rzadko występuje gorączka.

Przyczyny chlamydii w gardle – zakażenie bakteryjne

Chlamydia w gardle jest najczęściej przenoszona drogą płciową poprzez kontakt seksualny (szczególnie oralny). Bakterie Chlamydia trachomatis przenikają poprzez błony śluzowe i uszkodzoną skórę.

Do zakażenia dochodzi podczas stosunków seksualnych z partnerem, który jest nosicielem bakterii Chlamydia trachomatis. Podczas takiego kontaktu bakterie mogą przenikać do gardła i wywoływać infekcję, której objawami są ból gardła, dyskomfort przy przełykaniu, a niekiedy również kaszel.

W wielu przypadkach zakażenia chlamydią, również w gardle, mogą przebiegać bezobjawowo, co czyni je wyjątkowo podstępnymi i trudnymi do zidentyfikowania infekcjami bakteryjnymi. Aby ustalić prawdziwą przyczynę choroby gardła, niezbędne jest przeprowadzenie specjalnych testów.

Rozpoznanie chlamydii w gardle – diagnostyka zakażenia

Chlamydia w gardle może być trudna do zdiagnozowania ze względu na mało charakterystyczne objawy, podobne do innych infekcji. Może też prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona.

Z tego powodu istotną rolę odgrywa możliwie szybkie rozpoznanie zakażenia i wdrożenie antybiotykoterapii, która jest jedynym sposobem na zwalczenie bakterii chlamydia w gardle. 

Najlepszą metodą na potwierdzenie infekcji jest przeprowadzenie testu laboratoryjnego. Próbki mogą być pobierane w formie wymazu gardł w celu analizy pod mikroskopem lub za pomocą testów molekularnych (test PCR). W rozpoznaniu zakażeń Chlamydia trachomatis pomocne są też badania serologiczne (wykrywające przeciwciała IGG).

Leczenie chlamydii w gardle – antybiotyki na chlamydiozę

Leczenie chlamydii w gardle polega na przyjmowaniu antybiotyków, leków wydawanych na receptę. Najczęściej stosowanymi lekami są azytromycyna lub doksycyklina. Ich działanie polega na hamowaniu rozwoju bakterii, co powoduje ustąpienie objawów zakażenia.

Schemat leczenia (czas stosowania leku i jego dawkowanie) są ustalane przez lekarza, uwzględniając przebieg infekcji oraz indywidualne potrzeby pacjenta. 

Aby zapewnić skuteczność leczenia, należy zrealizować kompletny, przepisany przez lekarza cykl antybiotykoterapii. Wcześniejsze odstawienie leku na Chlamydię trachomatis w gardle – nawet przy wcześniejszym ustąpieniu objawów – może powodować nawrót infekcji i przyczyniać się do rozwoju powikłań.

Po zakończonym leczeniu chlamydii w gardle zalecane są badania kontrolne. Pozwalają one upewnić się, że infekcja została wyleczona i nie doszło do powikłań.

Chlamydia gardła. Profilaktyka zakażeń bakteryjnych

Przechorowanie chlamydiozy nie zapewnia trwałej odporności na zakażenie bakteryjne. Możliwe jest ponowne zakażenie Chlamydią trachomatis mimo wyleczenia choroby. W przypadku osób aktywnych seksualnie zalecane jest stosowanie prezerwatywy podczas każdego kontaktu seksualnego, co pozwala w znaczący sposób zminimalizować ryzyko zakażenia. 

Istotną metodą zapobiegania rozwojowi chlamydii w gardle jest unikanie niezabezpieczonych kontaktów seksualnych. Ważne jest również regularne wykonywanie testów na choroby przenoszone drogą płciową (nazywane chorobami wenerycznymi). 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania dotyczące chlamydii w gardle.

Po jakim czasie pojawiają się objawy chlamydii w gardle?

Pierwsze objawy chlamydiozy gardła pojawią się dopiero po okresie inkubacji. Ten wynosi od około siedmiu do dziewięciu dni. W tym czasie chorobotwórcze bakterie namnażają się, wywołując takie symptomy, jak bolesność gardła czy suchy kaszel.

Jak długo trwa leczenie chlamydii w gardle?

Leczenie Chlamydii trachomatis i wywołanego nią zapalenia gardła trwa co najmniej 7 dni (do dwóch tygodni). Przebycie chlamydiozy nie chroni przed ponownym wystąpieniem infekcji, dlatego konieczne jest całkowite wyleczenie zakażenia w ramach antybiotykoterapii.

Kto jest narażony na rozwój chlamydii gardła?

Osoby prowadzące aktywne życie seksualne, zwłaszcza bez stosowania prezerwatyw, są szczególnie narażone na zakażenie chlamydią w gardle. Czynnikami ryzyka są też wielokrotne zmiany partnerów seksualnych oraz stosowanie używek, co może prowadzić do ryzykownych zachowań seksualnych zwiększających możliwość zakażenia.

e-Konsultacja z Receptą Online Chlamydia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.