Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Macromax

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego antybiotyku o szerokim spektrum działania, także na choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydioza? Dowiedz się więcej o leku Macromax z azytromycyną z opisu poniżej i ulotki producenta. Na teleporadę umówisz się na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Macromax.

Podstawowe informacje o leku Macromax:

 • nazwa: Macromax

 • dawka: 500 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: azytromycyna (azithromycinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 2 tabl., 3 tabl., 6 tabl.

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Antybiotyki, Leki przeciwbakteryjne, Leczenie chlamydii

Macromax – antybiotyk doustny o szerokim spektrum działania

To lek stosowany w zakażeniach bakteryjnych o różnym pochodzeniu. Zalecany do stosowania m.in. w chorobach bakteryjnych górnych i dolnych dróg oddechowych, zatok, ucha środkowego, skóry oraz w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, np. tych wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Lek w dawce 500 mg azytromycyny wydawany jest wyłącznie na receptę.

Antybiotyk z azytromycyną Macromax – jak działa?

Substancją czynną tego preparatu jest azytromycyna. To lek należący do antybiotyków makrolidowych, będący półsyntetyczną pochodną erytromycyny. Jej działanie polega na hamowaniu syntezy białek budujących komórki bakterii. Prowadzi to do zahamowania wzrostu i zapobiega dalszemu namnażaniu się drobnoustrojów. Azytromycyna działania bakteriostatycznie i (w pewnych przypadkach) bakteriobójczo, ma szerokie spektrum działania, stosowana jest doustnie. Azytromycyna szybko się wchłania i przenika do krwi i tkanek organizmu, utrzymując w nich wysokie stężenie przez stosunkowo długi czas. Dzięki temu lek jest skuteczny przy krótkim czasie terapii.

Macromax – na co działa, na co się stosuje? Wskazania

Ten antybiotyk jest zalecany do zwalczania zakażeń bakteryjnych wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę. Lekarz może zalecić stosowanie Macromax w przypadku:

 • zapalenia zatok

 • infekcji bakteryjnych górnych dróg oddechowych, w tym jest zalecany do stosowania w przebiegu zapalenia migdałków i bakteryjnego zapalenia gardła

 • infekcji dolnych dróg oddechowych, w tym ostrego zapalenia oskrzeli (oraz przy zaostrzeniu przewlekłej postaci tej choroby), przy lekkim do umiarkowanie ciężkiego zapalenia płuc (w tym także śródmiąższowe zapalenie płuc)

 • ostrych stanów zapalnych ucha środkowego

 • infekcji bakteryjnych skóry i tkanek miękkich, wśród leczonych chorób wymienia się: różę, wtórne ropne zapalenie skóry, liszajec, rumień wędrujący w przebiegu boreliozy, trądzik pospolity u dorosłych o umiarkowanym nasileniu chorób bakteryjnych przenoszonych drogą płciową, w tym niepowikłane zakażenia Chlamydia trachomatis.

Jak stosować antybiotyk Macromax – dawkowanie

Tabletki stosuje się doustnie, raz na dobę, połykając je w całości. Można je przyjmować niezależnie od posiłku, popijając wodą.

Macromax jest przeznaczony dla dorosłych, osób w podeszłym wieku oraz dzieci i młodzieży, u których masa ciała przekracza 45 kg. Różne są zalecenia w zależności od wskazania – dawkowanie i długość terapii jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta. Ogólne zalecenia co do dawek leku znajdują się w oryginalnej ulotce Macromax.

Zazwyczaj terapia lekiem trwa kilka dni, jednak w przypadku leczenia trądziku pospolitego u dorosłych może wynosić nawet 9 tygodni.

Jak wygląda leczenie chlamydii antybiotykiem Macromax?

Lek można stosować przy niepowikłanych zakażeniach wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Stosuje się zazwyczaj 1 g azytromycyny (2 tabletki po 500 mg) w pojedynczej dawce. Po zaleconym przez lekarza czasie należy wykonać badania kontrolne, aby sprawdzić, czy terapia była skuteczna i przyniosła zamierzone efekty.

Antybiotyk Macromax – czy można stosować u dzieci?

Lek można stosować u dzieci pod nadzorem lekarza, jednak należy odpowiednio dopasować postać leku do stanu, wagi i umiejętności dziecka. Zaleca się, aby dzieciom podawać raczej Macromax w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej (20 mg i 100 mg) niż tabletek powlekanych do połknięcia. Ma to chronić dziecko przed zakrztuszeniem. Tabletki powlekane o dawce 100 mg można stosować dopiero u dzieci, których masa ciała jest większa niż 45 kg.

Macromax a prowadzenie pojazdów

Czy podczas stosowania tego antybiotyku (np. na chlamydię) można kierować pojazdami? Trzeba pamiętać, że zażywanie leku może powodować pojawienie się działań niepożądanych. Nie u każdego pacjenta one wystąpią, dlatego warto najpierw ocenić wpływ leku na organizm konkretnej osoby. Lek może wywoływać zawroty głowy lub drgawki, co może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia kierującego pojazdem i osób w otoczeniu.

Czy antybiotyk Macromax może być stosowany w ciąży, np. podczas leczenia chlamydiozy?

Należy z dużą ostrożnością podchodzić do stosowania jakichkolwiek leków podczas ciąży. Stosowanie każdego preparatu powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Lek Macromax zawiera azytromycynę, która oddziałuje na cały organizm. Preparat wyjątkowo może być stosowany na chlamydię w ciąży, ale tylko w sytuacji, kiedy specjalista oceni, że korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla dziecka.

Aby leczyć chlamydię w ciąży, należy wybrać razem z lekarzem metodę leczenia, która będzie bezpieczna dla przebiegu ciąży i rozwijającego się płodu.

Tabletki Macromax – bez recepty czy na receptę?

Antybiotyki z azytromycyną (do których należy Macromax) są dostępne wyłącznie na receptę. Dotyczy to każdego dawkowania i postaci leku.

Opis produktu – ulotka leku Macromax 500 mg