Chlamydia u mężczyzn – objawy, przyczyny, leczenie

Najważniejsze informacje:

  • Chlamydioza jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową, która może powodować infekcje u kobiet i mężczyzn.
  • Za rozwój chlamydiozy u kobiet i mężczyzn odpowiada przede wszystkim bakteria Chlamydia trachomatis.
  • Chlamydioza u mężczyzn przybiera zwykle postać zapalenia cewki moczowej i wiąże się z takimi objawami jak np. wyciek wydzieliny z cewki moczowej, pieczenie i świąd ujścia cewki, jak również ból podczas oddawania moczu.
  • Nieleczona chlamydia u mężczyzn może prowadzić do bezpłodności lub zapalenia gruczołu krokowego (prostaty).
Chlamydia u mężczyzn

Chlamydioza to choroba przenoszona drogą płciową, która wywoływana jest przez bakterie z rzędu Chlamydiales, w tym głównie Chlamydia trachomatis. Niestety, wiele kobiet i mężczyzn przechodzi ją bezobjawowo, co sprawia, że dziś chlamydia stanowi jedną z głównych przyczyn niepłodności na świecie. Dowiedz się, jak objawia się chlamydia u mężczyzn i na czym polega jej leczenie.

Chlamydioza u mężczyzn i kobiet – co to za choroba?

Chlamydiozy to zakażenia wywoływane przez bakterie należące do rzędu Chlamydiales, które są rozpowszechnione na całym świecie. Wśród nich wyróżniamy kilka patogenów, które mają zdolność do wywoływania chorób u ludzi:

  • Chlamydia pneumoniae – przenoszona drogą kropelkową, przyczyniająca się do rozwoju zapalenia dróg oddechowych;
  • Chlamydia psittaci – bakteria, którą człowiek może zarazić się od ptaków. Patogen może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc, poronienia czy infekcje dróg rodnych u kobiet;
  • Chlamydia trachomatis – odpowiedzialna za szereg różnorodnych schorzeń, takich jak jaglica, zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrzy, u kobiet zapalenie szyjki macicy oraz zapalenie spojówek. Wśród innych, mniej powszechnych chorób wywoływanych przez ten patogen znajduje się ziarniniak weneryczny, jak również zapalenie spojówek i zapalenie płuc u noworodków.

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn najpowszechniejszym gatunkiem bakterii z rzędu Chlamydies jest bakteria Gramm-ujemna Chlamydia trachomatis, która przenosi się drogą płciową i może występować u obu płci. Oprócz wymienionych wyżej chorób niektóre szczepy tej bakterii mogą powodować również Lymphogranuloma venereum, czyli chorobę weneryczną związaną z uszkodzeniami narządów płciowych i węzłów chłonnych.

Zakażenie Chlamydia Trachomatis u mężczyzn – jak i kiedy?

Do zakażenia chlamydią dochodzi zwykle wskutek kontaktu seksualnego – pochwowego lub analnego, w sytuacji, gdy jeden z partnerów jest nosicielem patogenu. Choroba może być też przenoszona m.in. podczas dzielenia się zabawkami erotycznymi z innymi osobami, jak również kontaktu z genitaliami zakażonej osoby. Pierwsze objawy chlamydii u mężczyzn mogą pojawić się około 1-3 tygodni od zakażenia. Warto jednak podkreślić, że większość zakażeń (około 50% w przypadku mężczyzn) przebiega bezobjawowo, przez co osoby zakażone nieświadomie przenoszą ją na swoich partnerów seksualnych.

Każda osoba, która jest aktywna seksualnie, jest narażona na zakażenie chlamydią i przenoszenie jej na drugą osobę. Co ważne, wśród czynników ryzyka, które zwiększają szanse na zachorowanie u mężczyzn, wymienia się:

  • młody wiek – najbardziej narażeni są nastolatkowie oraz osoby pomiędzy 20.-24. rokiem życia;
  • rasa czarna;
  • wczesne rozpoczęcie aktywności seksualnej;
  • posiadanie wielu partnerów seksualnych;
  • brak stosowania antykoncepcji barierowej.

Chlamydia – objawy u mężczyzn

Chlamydia u mężczyzn objawia się głównie jako zapalenie cewki moczowej. Charakterystyczne objawy zakażenia Chlamydią to wówczas wodna, śluzowa lub ropna wydzielina z cewki moczowej. Dodatkowo pacjenci mogą doświadczać uczucia pieczenia oraz świądu w okolicy ujścia cewki moczowej. Do objawów należą również problemy związane z mikcją, które mogą manifestować się jako dyskomfort towarzyszący oddawaniu moczu. U części mężczyzn może rozwinąć się też zapalenie najądrza, które objawia się głównie jednostronnym bólem jąder, tkliwością, obrzękiem oraz gorączką.

Chociaż w większości przypadków chlamydioza u mężczyzn przebiega bezobjawowo, to czasami może też powodować stany zapalne odbytnicy, które objawiają się bólem, nieprzyjemnym uczuciem pieczenia w okolicy odbytu, krwawieniem oraz śluzowo-ropną wydzieliną obserwowaną w trakcie defekacji.

Jak diagnozować objawy chlamydii u mężczyzn?

Aby zdiagnozować chlamydiozę u mężczyzn, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań laboratoryjnych, wykorzystujących techniki molekularne, które pozwalają na identyfikację DNA bakterii odpowiedzialnych za infekcję, takie jak reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR). Ponadto stosuje się metody immunologiczne, które umożliwiają wykrycie obecności przeciwciał skierowanych przeciwko chlamydiom, w tym immunofluorescencję bezpośrednią (DFA), test enzymatyczny związany z immunosorbentem (ELISA) oraz ligazową reakcję łańcuchową (LCR).

Materiał do badań w przypadku mężczyzn pobiera się z różnych miejsc, w zależności od potencjalnego miejsca zakażenia, w tym z moczu, wymazów z cewki moczowej, odbytu, a także z wewnętrznych powierzchni powiek, co pozwala na wykrycie nosicielstwa patogenu.

Chlamydioza – leczenie u mężczyzn

W leczeniu chlamydiozy u mężczyzn kluczowe jest zastosowanie odpowiednich antybiotyków z grupy tetracyklin, makrolidów lub fluorochinolonów. Istotne jest, aby w procesie leczenia uwzględniać jednoczesną terapię obu partnerów seksualnych, co zwiększa szanse na pełne wyeliminowanie infekcji. W trakcie leczenia zaleca się również unikanie aktywności seksualnej.

Po kilku tygodniach od zakończenia antybiotykoterapii zalecane jest przeprowadzenie ponownych badań diagnostycznych. Celem tego postępowania jest potwierdzenie, że zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis zostało całkowicie wyeliminowane.

Chlamydia na penisie – powikłania

Wśród najczęstszych powikłań zakażenia chlamydią u mężczyzn wymienić można:

  • zapalenie najądrza – bakterie Chlamydia trachomatis stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia najądrzy u mężczyzn poniżej 35. roku życia, a głównym czynnikiem etiologicznym jest bakteria Chlamydia trachomatis. Objawy tej choroby pojawiają się zwykle w ciągu kilku tygodni od zapalenia cewki moczowej i dotyczą jednej strony ciała. Są to: ból promieniujący do pachwiny, a także zauważalne jest powiększenie samego najądrza. Dodatkowo mogą wystąpić takie symptomy jak obrzęk oraz zaczerwienienie skóry worka mosznowego, a także gorączka;
  • zapalenie gruczołu krokowego – przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny, jednak pacjent może doświadczać okresowych dolegliwości;
  • zwężenie cewki moczowej – obecnie bardzo rzadkie;
  • zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów) – stan zapalny stawów, który rozwija się po około 6 tygodniach od zapalenia narządów płciowych. Objawia się m.in. bólem, podwyższoną temperaturą w miejscu zajętego stawu, obrzękiem, zaczerwienieniem i ograniczeniem ruchomości;
  • zespół Fitz-Hugh-Curtisa – ograniczone zapalenie otrzewnej, któremu towarzyszy ból z prawej strony jamy brzusznej, nudności, wymioty oraz gorączka.

Co ważne, nieleczona chlamydioza u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niepłodności.

Chlamydioza u mężczyzn – jak się nie zarazić?

W celu zapobiegania chlamydiozie kluczowe jest ograniczenie ryzyka poprzez zmniejszenie ilości partnerów seksualnych oraz konsekwentne używanie prezerwatyw podczas stosunków. Zaleca się również unikanie przygodnych kontaktów seksualnych o charakterze przypadkowym. W sytuacji, gdy pojawiają się podejrzenia zakażenia, niezbędne jest wstrzymanie się od aktywności seksualnej i niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem.

Regularne przeprowadzanie testów przesiewowych jest zalecane przez lekarzy, szczególnie dla osób, które utrzymują kontakty seksualne z różnymi partnerami. Testy wykrywające bakterię Chlamydia trachomatis są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące chlamydii u mężczyzn.

Chlamydia objawy u mężczyzn – po jakim czasie?

Chlamydia u mężczyzn przebiega zwykle w formie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Po około 2-3 tygodniach od zakażenia objawia się wodnisty, śluzowo-ropny lub ropny wyciek z cewki moczowej.

Jak sprawdzić, czy mam chlamydię?

Największą skuteczność w wykrywaniu obecności chlamydii jest badanie molekularne, czyli badanie DNA, znane jako badanie PCR lub test diagnostyczny.

Czy chlamydiozę na penisie da się wyleczyć?

Rokowania w leczeniu chlamydiozy na penisie są dobre, pod warunkiem że choroba zostanie w odpowiednim momencie zdiagnozowana.

Chlamydia penis – do czego prowadzi nieleczona choroba?

Nieleczona chlamydioza u mężczyzn przyczynia się do rozprzestrzeniania bakterii po całym organizmie oraz infekowania innych narządów. Z tego powodu tak ważne jest wczesne wykrycie patogenu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

e-Konsultacja z Receptą Online Chlamydia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.