Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Azycyna

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz antybiotyku o szerokim spektrum działania, który jest skuteczny w leczeniu chorób układu oddechowego, zakażeń skóry i chorób wenerycznych? Dowiedz się więcej o Azycynie z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie jakichkolwiek pytań – omów się na teleporadę do specjalisty. Zamów e-receptę na Azycynę na Receptomat.pl. 

Podstawowe informacje o leku Azycyna:

 • nazwa: Azycyna

 • dawka: 250 mg, 500 mg, 200 mg / 5 ml

 • postać: tabletki powlekane, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

 • substancja czynna: azytromycyna (azithromycinum)

 • postać / dostępne wielkości opakowań: tabletki powlekane 250 mg (3 tabletki, 6 tabletek), tabletki powlekane 500 mg (2, 3, 6 i 12 tabletek), granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (200 mg / 5 ml) (20 ml, 30 ml, 37,5 ml)

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Antybiotyki, Leki przeciwbakteryjne, Leczenie chlamydii

Azycyna – antybiotyk o wielokierunkowym działaniu w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych

To doustnie podawany antybiotyk o szerokim spektrum działania. Jest stosowany w zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, przy infekcjach skóry i tkanek miękkich oraz w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową (np. przy leczeniu chlamydii). Wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 45 kg, działa bakteriobójczo na wrażliwe na niego drobnoustroje. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę.

Azycyna antybiotyk – jak działa?

Azycyna jest lekiem, którego substancją czynną jest azytromycyna. To antybiotyk należący do grupy makrolidów, ma szerokie spektrum działania bakteriobójczego na wrażliwe drobnoustroje. To lek stosowany zarówno w leczeniu zakażeń bakteryjnych o charakterze ogólnoustrojowym, jak i tych zlokalizowanych w obrębie jednego lub kilku układów lub narządów. Ten antybiotyk stosuje się doustnie, szybko wchłania się w organizmie i przenika do tkanek. Dzięki długiemu okresowi półtrwania w tkankach, możliwe jest skrócenie czasu leczenia do okresu zaledwie 1-5 dni.

Lek Azycyna – na co się stosuje? Wskazania

Azytromycyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Jest skuteczna w zabijaniu bakterii, które wykazują wrażliwość na tę substancję. Stosuje się ją zarówno w leczeniu zakażeń ogólnoustrojowych, jak i w przypadku chorób związanych z konkretnym układem lub narządem.

Na co stosuje się Azycynę? Wskazania obejmują:

 • ostre zapalenie ucha środkowego
 • zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych, w tym: zapalenie zatok, stany zapalne migdałków, bakteryjne zapalenie gardła,

 • infekcje bakteryjne w obrębie dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli i zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc w natężeniu od lekkiego do umiarkowanie ciężkiego (w tym śródmiąższowego)

 • infekcje bakteryjne tkanek miękkich i skóry: liszajec, róża, wtórne ropne zapalenie skóry, rumień wędrujący występujący w przebiegu boreliozy, trądzik pospolity u dorosłych o umiarkowanym nasileniu

 • choroby bakteryjne przenoszone drogą płciową: niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis.

Jak stosować antybiotyk Azycyna? Dawkowanie

Długość trwania terapii i dawkowanie jest uzależnione od rodzaju zakażenia, nasilenia objawów, wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz wielu innych czynników. Lekarz na podstawie wywiadu i historii choroby zdecyduje, jak powinna wyglądać terapia w konkretnym indywidualnym przypadku.

Lek stosuje się doustnie, przeznaczony jest dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 45 kg. W zakażeniach dolnych i górnych dróg oddechowych oraz w leczeniu rumienia wędrującego terapia może trwać od 3 do 5 dni, dawki zależne od zaleceń lekarza. Podczas leczenia trądziku pospolitego u dorosłych terapia trwa zazwyczaj 3 dni + 9 tygodni, dawkowanie również ustala specjalista. Szczegółowe informacje na temat zalecanych dawek można znaleźć w ulotce leku Azycyna.

W terapii niepowikłanych zakażeń chlamydią, leczenie opiera się na zastosowaniu 1 g azytromycyny (4 tabletki powlekane po 250 mg) w pojedynczej dawce.

Stosowanie Azycyny u dzieci – od jakiego wieku można stosować?

Według ulotki ten lek z azytromycyną można stosować u dzieci o masie ciała powyżej 45 kg. Trudno tu o określenie konkretnej granicy wieku, wyznacznikiem jest masa ciała. Nie zaleca się podawania tego antybiotyku dzieciom o niższej masie, ponieważ skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tego preparatu w tej grupie wiekowej nie zostały dotychczas zbadane.

Dla młodszych dzieci, które mogą mieć problem z połykaniem tabletek, zaleca się podawanie leku w postaci zawiesiny doustnej.

Czy tabletki Azycyna można stosować w czasie ciąży? Czy wskazaniem do jego zażywania może być chlamydia w ciąży?

Stosowanie jakichkolwiek preparatów podczas ciąży i karmienia piersią powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Specjalista na podstawie stanu zdrowia pacjentki oraz potencjalnych zagrożeń zdrowotnych ocenia, czy konkretny preparat (w tym antybiotyk) powinien być przyjmowany w ciąży lub w okresie karmienia.

Jeśli kobieta jest w ciąży, karmi piersią lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna powiedzieć o tym lekarzowi i rozważyć razem potencjalne ryzyko zażywania leku. W niektórych przypadkach specjalista może rozważyć stosowanie leku w ciąży, ale tylko wtedy, gdy korzyść dla kobiety przewyższa ryzyko zdrowotne dla dziecka.

Warto wiedzieć, że substancja czynna leku (azytromycyna) przenika do mleka kobiecego i może mieć wpływ na organizm dziecka karmionego piersią.

Antybiotyk Azycyna – bez recepty czy na receptę?

Lek zawiera substancję czynną o szerokim spektrum działania na organizm. Tego rodzaju preparaty należące do grupy antybiotyków powinny być podawane wyłącznie po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, po ocenie stanu zdrowia i wykonaniu określonych badań diagnostycznych, zawsze pod kierunkiem specjalisty.

Dawkowanie, czas trwania i długość terapii każdorazowo jest dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta, a przyjmowanie leku odbywa się pod kontrolą lekarza. Lek Azycyna jest dostępny wyłącznie na receptę, zarówno w postaci tabletek o różnej zawartości substancji czynnej, jak i w postaci zawiesiny doustnej.

Czy antybiotyk Azycyna jest skuteczna w leczeniu zakażeń chlamydią?

Jednym ze wskazań stosowania leku jest zakażenie bakterią, którą jest chlamydia. Antybiotyk Azycyna jest zalecany do stosowania przy niepowikłanych infekcjach tym drobnoustrojem. Stosuje się doustną pojedynczą dawkę leku (1 g w postaci 4 tabletek po 250 g).

Opis produktu – ulotka leku Azycyna