Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Unidox solutab

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Szukasz skutecznego antybiotyku na zakażenia bakteryjne, pomocne także w leczeniu chorób skóry, dróg oddechowych czy układu moczowo-płciowego (np. na chlamydiozę)? Dowiedz się więcej o Unidox Solutab z opisu poniżej i ulotki producenta. W razie pytań – umów się na telekonsultację na Receptomat.pl, tam zamówisz też e-receptę na Unidox Solutab.

Podstawowe informacje o leku Unidox Solutab:

 • nazwa: Unidox Solutab

 • dawka: 100 mg

 • postać: tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej

 • substancja czynna: doksycyklina (doxycyclinum)

 • dostępne wielkości opakowań: 10 tabletek

 • status: lek na receptę (RX)

 • kategoria: Antybiotyki, Leki przeciwbakteryjne, Leczenie chlamydii

Unidox Solutab – skuteczny antybiotyk o szerokim spektrum działania na zakażenia bakteryjne

Doksycyklina należy do grupy antybiotyków działających na wiele drobnoustrojów. Stosowana jest w terapii wielu chorób – od zakażeń układu oddechowego, pokarmowego, moczowo-płciowego, przez infekcje bakteryjne skóry i wiele innych poważnych chorób o podłożu bakteryjnym. Lek dostępny jest w dawce 100 mg w postaci tabletek. Unidox Solutab jest dostępny wyłącznie na receptę.

Antybiotyk z doksycykliną Unidox Solutab – jak działa?

Doksycyklina jest substancją czynną leku Unidox Solutab. Jest to półsyntetyczny antybiotyk należący do tetracyklin, których mechanizm działania polega na hamowaniu tworzenia się białek bakteryjnych. To długo działająca substancja, która hamuje wzrost i namnażanie się bakterii wrażliwych na doksycyklinę. To antybiotyk o szerokim spektrum działania, podawany doustnie, stosowany u dorosłych i u dzieci od 8. r.ż. w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych różnego pochodzenia.

Antybiotyk Unidox Solutab - na co działa? Na co się stosuje? Wskazania

Lek z doksycykliną ma szerokie spektrum zastosowania w leczeniu zakażeń bakteryjnych na drobnoustroje wrażliwe na ten antybiotyk. Na co stosuje się Unidox Solutab?

 • zakażenia układu moczowo-płciowego, w tym choroby bakteryjne przenoszone drogą płciową, m.in. infekcje wywołane przez Chlamydia trachomatis (infekcje chlamydią u mężczyzn i u kobiet), nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej; jest też jednym z leków możliwych do stosowania w leczeniu rzeżączki i kiły w leczeniu ziarniniaka pachwinowego, ziarnicy wenerycznej i wrzodu miękkiego

 • łagodne zapalenie płuc niewymagające leczenia szpitalnego, także to wywołane przez Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia psittaci

 • zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli

 • infekcje bakteryjne układu pokarmowego

 • zakażenia bakteryjne skóry, w tym: leczenie trądziku pospolitego, jeśli przypadek wymaga użycia antybiotyków

 • borelioza

 • gorączka Q wywoływana przez bakterie Coxiella burnetti

 • infekcje bakteryjne narządu wzroku (w tym także zapalenie spojówek spowodowane przez Chlamydia trachomatis)

 • riketsjoza

 • inne choroby o podłożu bakteryjnym, takie jak: tularemia, dżuma, dur powrotny, wąglik, bruceloza, ornitoza, leptospiroza, pastereloza

 • leczenie malarii wywołanej przez Plasmodium falciparum (odporne na chlorochinę) oraz w profilaktyce tej choroby.

Należy pamiętać, aby nie stosować antybiotyków z grupy tetracyklin w przebiegu zakażeń bakteriami z rodzaju Salmonella.

Zawiesina Unidox Solutab - jak brać, jak stosować? Dawkowanie

Lek jest zalecany do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 8. roku życia. W przedziale wiekowym między 8 a 12 lat dawkę ustala się na podstawie masy ciała dziecka.

Dawkowanie dla dzieci w wieku powyżej 12 lat i dorosłych wygląda następująco:

 • w pierwszej dobie jednorazowo lub w dwóch podzielonych dawkach podaje się 200 mg leku

 • w kolejnych dniach stosuje się 100 mg / dobę.

W cięższych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu dawki 200 mg przez cały okres leczenia. Długość terapii zależy od rodzaju zakażenia.

Chlamydia - jak długo leczenie Unidox Solutab? Dawkowanie

Dawkowanie w przypadku specyficznych zakażeń jest różne w zależności od rodzaju infekcji. Przy zakażeniach układu moczowo-płciowego, np. wywołanych przez Chlamydia trachomatis, stosuje się dwa razy na dobę 100 mg leku Unidox Solutab, a leczenie chlamydiozy trwa zazwyczaj 7 dni.

Leczenie chlamydii Unidox Solutab – czy jest skuteczne?

Tak, antybiotyk z doksycykliną wykazuje skuteczność w leczeniu infekcji bakteriami Chlamydia trachomatis, jeśli jest stosowany prawidłowo, zgodnie z zaleceniami oraz chorobotwórcze bakterie nie należą do grupy szczepów opornych.

Lek z doksycykliną Unidox Solutab – u dzieci czy można stosować?

Lek może być podawany dzieciom powyżej 8. roku życia i młodzieży, jednak tylko w przypadkach, kiedy inne leki z różnych powodów nie mogą być podane: są niedostępne, prawdopodobnie nie będą skuteczne lub są przeciwwskazane dla tego pacjenta.

U dzieci w wieku między 8 a 12 lat dawkowanie Unidox Solutab określa się na podstawie masy ciała. Dzieci o masie ciała równej lub mniejszej 45 kg stosuje się kolejno:

 • pierwszego dnia terapii 4,4 mg/kg m.c. (w jednej dawce lub w dwóch podzielonych)

 • od drugiego dnia terapii podaje się 2,2 mg/kg m.c. (w jednej dawce lub w dwóch podzielonych)

W cięższych przypadkach zakażeń można podawać dawkę do 4,4 mg/kg m.c. przez cały okres leczenia antybiotykiem.

U dzieci, których masa ciała jest większa niż 45 kg dawki są takie same jak dla dorosłych. Długość trwania terapii ustala lekarz.

Unidox Solutab - jak zrobić zawiesinę? Przygotowanie leku

Lek jest dostępny w postaci tabletki do przygotowania zawiesiny. Jak ją przygotować? W niewielkiej ilości wody (minimum 50 ml) należy rozmieszać tabletkę aż do uzyskania jednorodnej zawiesiny. Otrzymany płyn należy wypić od razu po przygotowaniu. Ważne, aby nie połykać tabletki przed rozmieszaniem w wodzie.

Kiedy pić zawiesinę Unidox Solutab – czy można w trakcie posiłku?

Zaleca się, aby zawiesinę przyjmować w czasie posiłku. Warto pamiętać, aby lek zażywać doustnie w pozycji stojącej lub siedzącej, aby uniknąć zakrztuszenia. Co więcej, pacjent powinien pamiętać, aby nie przyjmować leku tuż przed snem i po zażyciu go nie kłaść się przez co najmniej 30 minut. To ważne, aby zawiesina mogła spłynąć jak najszybciej do żołądka, co zapobiega podrażnieniu gardła i przełyku.

Jak długo trwa leczenie antybiotykiem Unidox Solutab?

Stosowanie doksycykliny trwa zazwyczaj od 5 do 10 dni. O długości trwania terapii i podawanej dawce za każdym razem decyduje lekarz na podstawie wywiadu, stanu zdrowia pacjenta i wyników badań diagnostycznych. Unidox Solutab należy stosować co najmniej jeszcze przez 1-2 doby po ustąpieniu objawów. Warto pamiętać, aby nie przerywać leczenia, nawet jeśli objawy choroby ustąpiły. Do całkowitego wyleczenia należy zażyć wszystkie zalecone przez lekarza dawki leku.

Przy niektórych dolegliwościach lekarz może zdecydować o wydłużeniu leczenia, nawet po zakończeniu stosowania pierwszej terapii.

Lek przeciwbakteryjny Unidox Solutab - czy ten antybiotyk można stosować w ciąży?

Tetracykliny wykazują negatywny wpływ na rozwój płodu, dlatego nie należy stosować leku w ciąży. W przypadku, gdy pojawi się chlamydia w ciąży, należy wspólnie z lekarzem znaleźć terapię, która będzie bezpieczna zarówno dla kobiety, jak i dla rozwijającego się płodu.

Opis produktu – ulotka leku Unidox Solutab 100 mg