Chlamydia u dzieci – jak rozpoznać, objawy, leczenie

Najważniejsze informacje:

  • Chlamydiozy to grupa chorób zakaźnych wywołanych przez bakterie z rodziny Chlamydia, z którymi zmagają się głównie osoby aktywne seksualnie. Zakażenie może dotknąć również dzieci zakażonych przez matkę podczas porodu.
  • W grupie najmłodszych pacjentów obserwowane jest też zakażenie Chlamydia pneumoniae u dzieci – bakterią przenoszoną drogą kropelkową.
  • Bakteria chlamydia u dzieci może prowadzić m.in. do noworodkowego zapalenia spojówek, zapalenia płuc oraz zakażenia narządów płciowych.
  • Leczenie chlamydii u dziecka polega na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii.
Chlamydia u dzieci

Chlamydioza, choć często kojarzona z infekcją przenoszoną drogą płciową u dorosłych, stanowi także ważny problem zdrowotny u dzieci. Infekcja ta występuje głównie u noworodków i może prowadzić do poważnych komplikacji, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy, metody diagnozowania oraz skuteczne strategie leczenia chlamydii u dzieci.

Chlamydioza u dzieci – co to za choroba?

Chlamydia stanowi rodzaj bakterii gram-ujemnych, które mogą być przenoszone pomiędzy ludźmi lub zwierzętami, powodując chorobę określaną jako chlamydioza. Chociaż drobnoustroje te wywołują infekcje głównie u osób dorosłych aktywnych seksualnie, to zdarza się, że mogą mieć istotne znaczenie dla dzieci oraz niemowląt. Najpopularniejsze formy chlamydii to:

  • Chlamydia trachomatis – odpowiada za wywołanie choroby wenerycznej określanej powszechnie jako chlamydioza;
  • Chlamydia pneumoniae – przenosi się drogą kropelkową i atakuje głównie górne oraz dolne drogi oddechowe.

Istnieje również trzeci patogen, Chlamydia psittaci, który przenosi się przez kontakt z chorym ptactwem (wskutek wydzielin zakażonych ptaków, np. poprzez wdychanie aerozolu zawierającego pył odchodów), powodując ornitozę. Powikłaniem ornitozy może być m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz uszkodzenie zastawek serca.

Chlamydia trachomatis u dzieci i niemowląt – drogi zakażenia

Do zakażenia przez bakterię Chlamydia trachomatis dochodzi przeważnie podczas porodu – z zakażonej matki na noworodka. Choroba może przyjmować wówczas kilka postaci:

  • noworodkowe zapalenie spojówek – w większości przypadków infekcja przebiega bezobjawowo. Charakterystyczne symptomy pojawiają się natomiast zwykle w ciągu 5-14 dni po porodzie i są to: podrażnienie spojówek, zaczerwienienie i obrzęk powiek, śluzowo-ropna wydzielina. Zakażenie może ustąpić samoistnie w ciągu kilku miesięcy i rzadko wiąże się z powikłaniami;
  • zapalenie płuc Chlamydia trachomatis stanowi jeden z najczęstszych powodów zapalenia płuc u niemowląt. Objawy chlamydii pojawiają się wówczas między 4. a 11. tygodniem życia dziecka. U niemowlęcia obserwuje się wówczas: nieżyt błony śluzowej gardła, suchy kaszel, ból głowy przyspieszony oddech oraz trudności w oddychaniu;
  • zapalenia układu moczowo-płciowego, w tym m.in. zapalenie cewki moczowej;
  • ziarniniak weneryczny pachwin, który występuje jednak endemicznie w krajach tropikalnych;
  • jaglica – uznawana za główną przyczynę ślepoty o podłożu zakaźnym na całym świecie. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzieliną z oczu, nosa lub gardła osoby zakażonej, a także poprzez dotykanie przedmiotów skażonych bakterią. W przypadku dzieci do 10. roku życia infekcja ta zazwyczaj wywołuje łagodne zapalenie spojówek, które ma tendencję do samoistnego ustępowania. Niejednokrotnie zakażenie u dzieci nie wywołuje żadnych objawów.

Zakażenie Chlamydia pneumoniae u dzieci

Szacuje się, że zakażenie Chlamydia pneumoniae dotyka około 40% dzieci w wieku szkolnym. Do infekcji dochodzi drogą kropelkową, a bakteria jest przenoszona z człowieka na człowieka. Na początek do komórek chorego wnikają formy inwazyjne bakterii (tzw. ciałka elementarne), które po 6-8 godzinach przekształcają się do postaci pierwotnej, aby na koniec ulec podziałom. Z ciałek pierwotnych uwalniane są ciałka wtrętowe, które w dalszym etapie, jako ciałka elementarne, mają zdolność do zarażania kolejnych komórek.

Chlamydia pneumoniae u dzieci sprzyja rozwojowi zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, których powikłaniem często jest zapalenie płuc. Schorzenia, które mogą być wywołane przez ten patogen, to:

  • zapalenie gardła;
  • zapalenie ucha;
  • chlamydiowe zapalenie płuc;
  • zapalenie krtani;
  • zapalenie błon śluzowych nosa;
  • zapalenie oskrzeli.

Chlamydia u dzieci – objawy

Infekcja wywołana przez bakterię Chlamydia trachomatis już podczas ciąży stanowi poważne zagrożenie, mogąc prowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Z tego względu niezwykle istotne jest, aby jak najszybciej podjąć leczenie i wyeliminować zakażenie jeszcze przed narodzinami dziecka. Chlamydia trachomatis jest też głównym czynnikiem etiologicznym zapalenia spojówek u noworodków, które może rozwinąć się nawet w przypadku, gdy błony płodowe nie zostały uszkodzone.

Zakażenie Chlamydia trachomatis u dzieci może spowodować szerokie spektrum objawów, w tym:

  • stan zapalny spojówek;
  • obrzęk i zaczerwienienie powiek;
  • wydzielinę, która może mieć charakter od wodnistego do śluzowo-ropnego. W przypadku przewlekłego przebiegu infekcji, poza śluzowo-ropną wydzieliną, mogą wystąpić również błony rzekome oraz krwista wydzielina.

Chlamydia pneumoniae może być z kolei przyczyną zapalenia płuc u dzieci. Chociaż gorączka lub stan podgorączkow nie są typowe w przebiegu infekcji u noworodków, to obserwuje się u nich:

  • ostry, przerywany kaszel (nawet do 2-6 tygodni);
  • trzeszczenia i rzężenia w płucach;
  • czasami świszczący, suchy kaszel;
  • ból głowy;
  • katar;
  • przekrwienie bądź zapalenie spojówek;
  • ból gardła;
  • wystąpienie drgawek;
  • zapalenie krtani;
  • ostre zapalenie ucha środkowego;
  • zapalenie zatok;
  • u noworodków obserwuje się przypadki bezdechu.

Co ważne, Chlamydophila pneumoniae jest czynnikiem etiologicznym zapalenia płuc, które może przebiegać bezobjawowo, w formie łagodnej lub ciężkiej. Diagnostyka tego typu zapalenia płuc może być wyzwaniem, ponieważ wymaga odróżnienia od innych atypowych form tej choroby oraz od zapalenia płuc o etiologii wirusowej. W przypadku dzieci zakażenia górnych dróg oddechowych w 6–22% są spowodowane przez chlamydie.

Chlamydia u dzieci – jakie badania wykonać?

W celu zdiagnozowania chlamydii u dzieci głównie wykorzystuje się metody hodowlane oraz badania serologiczne. Wprowadzenie testów opartych na technologii kwasów nukleinowych (NAAT) pozwoliło na rozszerzenie zakresu badań przesiewowych w populacji w kierunku wykrywania infekcji chlamydiowej.

Badania te umożliwiają precyzyjne i szybkie identyfikowanie obecności patogenu, co jest kluczowe dla wczesnego rozpoznania i skutecznego leczenia. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się infekcji wśród dzieci oraz zapobieganie długoterminowym powikłaniom zdrowotnym.

Leczenie – chlamydia u dzieci i niemowląt

W leczeniu zapalenia spojówek wywołanego przez Chlamydia trachomatis zaleca się stosowanie erytromycyny podawanej doustnie. W sytuacji, gdy pacjent cierpi na zapalenie płuc, leczenie może obejmować zarówno erytromycynę, jak i azytromycynę. W przypadku infekcji narządów płciowych zalecane są doksycyklina lub azytromycyna, jednak dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia preferowana jest erytromycyna.

Jeżeli istnieje podejrzenie zakażenia bakterią Chlamydia pneumoniae, przeprowadza się badanie serologiczne, w tym test mikroimmunofluorescencji (MIF). W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku tego testu w leczeniu stosuje się erytromycynę, azytromycynę lub klarytromycynę. Dzieci, które ukończyły 8 lat, mogą być leczone doksycykliną.

Chlamydia u dziecka – profilaktyka sposobem na uniknięcie poważnych powikłań

Zapobieganie zakażeniu chlamydią u dzieci jest kluczowe dla ochrony ich zdrowia. Niezwykle ważna w tym kontekście jest wiedza na temat zdrowego stylu życia, higieny osobistej oraz zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi, która może pomóc w zapobieganiu zakażeniom. Dlatego ważne jest, aby zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe były odpowiednio edukowane na temat chorób przenoszonych drogą płciową i innych infekcji. Zakażeniu Chlamydia trachomatis można zapobiec również poprzez przebywanie w związku monogamicznym przez kobietę będącą w ciąży oraz zachowanie higieny w sytuacjach intymnych (m.in. niedzielenie się zabawkami erotycznymi z innymi oraz mycie ich po użyciu, nakładanie prezerwatywy na wibrator).

Nieleczona chlamydia lub nieprawidłowo leczone zakażenie chlamydią u dzieci może prowadzić do rozwoju poważnych komplikacji zdrowotnych. Wśród najbardziej niepokojących skutków wymienić należy:

  • astmę oskrzelową;
  • zapalenia wsierdzia lub mięśnia sercowego wskutek zakażenia Chlamydia pneumoniae.

Z tego względu doświadczenie chlamydiozy może mieć długotrwały i negatywny wpływ na stan zdrowia dziecka w przyszłości. Aby uniknąć takich konsekwencji, kluczowe jest przeprowadzenie właściwych badań diagnostycznych, gdy istnieje podejrzenie zakażenia.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące chlamydii u dzieci.

Czy dzieci mogą mieć chlamydię?

Stosunki płciowe to nie jedyna droga przenoszenia chlamydii. Ryzyko stanowi również sytuacja, w której kobieta w ciąży jest nosicielką bakterii Chlamydia trachomatis i zaraża nią dziecko. Co więcej, u najmłodszych pacjentów obserwuje się też zakażenie Chlamydia pneumoniae, przenoszone drogą kropelkową.

Chlamydia - objawy u dzieci. Co powinno zaniepokoić rodzica?

Objawy chlamydii u dziecka mogą być trudne do zauważenia lub mylone z innymi schorzeniami. Uwagę rodzica powinny zwrócić jednak takie symptomy jak zbyt długi przebieg infekcji górnych dróg oddechowych, której towarzyszy przewlekły kaszel, katar, chrypka oraz trudności w oddychaniu.

Chlamydia pneumoniae - objawy u dziecka. Jak rozpoznać?

Oprócz typowych objawów infekcji górnych dróg oddechowych dzieci zakażone Chlamydia pneumoniae mogą zmagać się z zapaleniem krtani lub zapaleniem gardła, które często towarzyszy chlamydiozie.

Chlamydia u dziecka kaszel - czy sam zniknie?

Ze względu na fakt, że chlamydioza to bakteryjna choroba przenoszona drogą kropelkową lub płciową, jej objawy mogą zmniejszyć się dopiero po wdrożeniu odpowiednio dobranej antybiotykoterapii.

Czy nieleczona chlamydia u dziecka jest niebezpieczna?

Nieleczona chlamydia u dziecka może być bardzo niebezpieczna i prowadzić do różnych powikłań zdrowotnych, głównie ze strony układu moczowo-płciowego, krążenia oraz oddechowego.

e-Konsultacja z Receptą Online Chlamydia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.