e-Konsultacja z Receptą Online

Doxycyclinum Polfarmex

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Doxycyclinum Polfarmex? Cena, refundacja

Cena leku Doxycyclinum Polfarmex zależy od lokalizacji zakupu i apteki. 

  • Cena leku Doxycyclinum Polfarmex wynosi 10,85 zł (100%).
  • Cena leku Doxycyclinum Polfarmex z refundacją 50% wynosi 5,43 zł.
  • Doxycyclinum Polfarmex jest refundowany. Dla seniorów oraz dzieci jest bezpłatny, o ile pacjent ma wskazania do refundacji leku.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie. 

Doxycyclinum Polfarmex — jak działa, na co i dla kogo?

Doxycyclinum Polfarmex jest lekiem przeciwbakteryjnym, który stosuje się w leczeniu różnorodnych infekcji wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na doksycyklinę. Lek ten znajduje zastosowanie w terapii zakażeń dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz zapalenie zatok, gdzie patogenami są często Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae czy Klebsiella pneumoniae. Ponadto doksycyklinę wykorzystuje się w leczeniu zakażeń dróg moczowych spowodowanych przez szczepy Klebsiella spp., Enterobacter spp., Escherichia coli, Enterococcus faecalis.

W obszarze chorób przenoszonych drogą płciową, doksycyklinę stosuje się w przypadku niepowikłanych zakażeń cewki moczowej, zakażeń szyjki macicy lub odbytu wywołanych przez Chlamydia trachomatis, a także w leczeniu nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej oraz innych infekcji, takich jak wrzód miękki czy ziarniniak pachwinowy. Lek ten może być również wykorzystywany jako alternatywa dla penicyliny w leczeniu kiły i rzeżączki.

W zakresie zakażeń układu pokarmowego doksycyklinę stosuje się w leczeniu biegunek podróżnych oraz jako wspomaganie w terapii ostrych jelitowych pełzakowic i cholery. 

W przypadku zakażeń narządu wzroku lek ten jest stosowany przeciwko szczepom gonokoków, gronkowców, Haemophilus influenzae oraz w leczeniu jaglicy i wtrętowego zapalenia spojówek.

Doksycyklinę wykorzystuje się również w terapii riketsjoz, w tym gorączki Q, gorączki gór skalistych, duru plamistego oraz zapalenia wsierdzia wywołanego przez Coxiella spp. Lek ten jest także stosowany w leczeniu zakażeń tkanek miękkich, w tym wywołanych przez Clostridium spp. i Propionibacterium acnes.

Wśród innych zastosowań doksycykliny wymienia się leczenie boreliozy z Lyme, papuzicy, brucelozy (w skojarzeniu ze streptomycyną), dżumy, tularemii, zakażeń o etiologii Pseudomonas pseudomallei oraz malarii. Lek ten jest również stosowany jako alternatywa w leczeniu leptospirozy, zgorzeli gazowej oraz tężca.

Doksycyklinum Polfarmex ma również zastosowanie profilaktyczne w zapobieganiu malarii, biegunce podróżnych oraz leptospirozie.

Przed rozpoczęciem terapii doksycykliną konieczne jest przeprowadzenie badania lekowrażliwości izolowanego drobnoustroju. W przypadku otrzymania wyników antybiogramu może okazać się niezbędne dostosowanie leczenia poprzez zmianę leku. Decyzja o zastosowaniu doksycykliny powinna być podjęta z uwzględnieniem oficjalnych wytycznych dotyczących stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Doxycyclinum Polfarmex — skład leku 

Substancją czynną leku Doxycyclinum Polfarmex w formie kapsułek jest doksycyklina w ilości 100 mg, która jest dostarczana w postaci doksycykliny hyklanu oraz substancja pomocnicza: laktoza jednowodna, której zawartość w jednej kapsułce wynosi 110 mg.

Doxycyclinum Polfarmex — dawkowanie

Stosowanie leku Doxycyclinum Polfarmex wymaga dostosowania dawki do diagnozy klinicznej i mikrobiologicznej, a także do kondycji ogólnej pacjenta. 

  • Dawkowanie dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się rozpocząć od 200 mg pierwszego dnia, podzielonych na jedną lub dwie dawki (100 mg co 12 godzin), po czym kontynuować dawkę podtrzymującą wynoszącą 100 mg dziennie. W przypadku ciężkich zakażeń zaleca się utrzymanie dawki 200 mg przez cały okres terapii.
  • W przypadku malarii opornej na chlorochinę zaleca się dawkę 200 mg dziennie przez minimum 7 dni w połączeniu z chininą. 
  • W leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak niepowikłane zakażenia rzeżączkowe (z wyjątkiem zakażeń odbytu u mężczyzn), zakażenia cewki moczowej, wewnątrzszyjkowe lub odbytu wywołane przez Chlamydia trachomatis, oraz nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej przez Ureaplasma urealyticum, stosuje się 100 mg co 12 godzin przez 7 dni. 
  • W przypadku ostrego zapalenia jąder i najądrza, zalecane jest podawanie 100 mg co 12 godzin przez 10 dni. Dla leczenia kiły pierwszorzędowej i drugorzędowej u osób uczulonych na penicylinę (z wyjątkiem kobiet w ciąży), stosuje się 200 mg dwa razy na dobę przez 14 dni.
  • Profilaktyka malarii u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 lat polega na stosowaniu 100 mg dziennie, rozpoczynając 1-2 dni przed wyjazdem do rejonu zagrożonego, kontynuując przez cały okres pobytu oraz przez 4 tygodnie po powrocie. 
  • W przypadku biegunki podróżnych zaleca się 200 mg pierwszego dnia podróży (jednorazowo lub w dwóch dawkach po 100 mg), a następnie 100 mg dziennie podczas pobytu, nie dłużej niż przez 21 dni. 
  • W profilaktyce leptospirozy stosuje się 200 mg raz w tygodniu w czasie pobytu w rejonie występowania choroby (do 21 dni) oraz jednorazowo 200 mg po zakończeniu podróży.
  • Dawkowanie u dzieci poniżej 12 roku życia jest przeciwwskazane. U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności modyfikacji dawki, jednak należy zwrócić uwagę na zwiększoną wrażliwość na działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. U pacjentów z niewydolnością nerek nie wymaga się zmiany dawkowania, natomiast u osób z niewydolnością wątroby zaleca się ostrożność, zwłaszcza przy długotrwałym leczeniu, stosowaniu dużych dawek lub terapii równoległej z innymi lekami hepatotoksycznymi, zaleca się regularne monitorowanie czynności wątroby.

Czas trwania terapii powinien być dostosowany do rodzaju infekcji; zaleca się kontynuowanie podawania doksycykliny przez 24-48 godzin po ustąpieniu objawów. W przypadku zakażeń wywołanych przez β-hemolizujące paciorkowce grupy A terapia powinna trwać co najmniej 10 dni.

Doxycyclinum Polfarmex — przeciwwskazania, środki ostrożności  

Przeciwwskazania do stosowania leku Doxycyclinum Polfarmex:

  • nadwrażliwość na doksycyklinę, inne tetracykliny lub substancje pomocnicze,
  • dzieci poniżej 12. roku życia,
  • ciąża,
  • karmienie piersią.

Środki ostrożności:
Stosowanie doksycykliny wymaga ostrożności u pacjentów z niewydolnością wątroby lub przyjmujących leki hepatotoksyczne. U osób z niewydolnością nerek, mimo różnic w wydalaniu leku, okres półtrwania doksycykliny nie różni się znacząco od osób z prawidłową funkcją nerek, a hemodializa nie wpływa na ten okres. Należy jednak monitorować stężenie mocznika we krwi, aby wykryć ewentualne działanie przeciwanaboliczne.

Doksycyklina może wpływać na rozwój zębów i kości, dlatego jej stosowanie jest niewskazane w ostatnim trymestrze ciąży, okresie okołoporodowym i we wczesnym dzieciństwie. Może również powodować nadwrażliwość na światło, zaleca się unikanie nadmiernego nasłonecznienia lub korzystania z solarium.

Nadmierny rozwój niewrażliwych drobnoustrojów, takich jak Candida, może wystąpić podczas terapii. W przypadku zakażenia należy przerwać stosowanie doksycykliny i rozpocząć odpowiednie leczenie. Szerokospektralne antybiotyki mogą wywołać rzekomobłoniaste zapalenie jelit, co wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej i ewentualnego leczenia.

Pacjenci z chorobami wenerycznymi powinni być badani pod kątem kiły przed rozpoczęciem terapii. Doksycyklina może nasilać objawy miastenii, toczenia rumieniowatego lub porfirii. Zgłaszano przypadki nadciśnienia śródczaszkowego oraz zapalenia i owrzodzenia przełyku, szczególnie przy przyjmowaniu leku przed snem lub z niewystarczającą ilością płynu.

Pozostałe informacje:
Lek zawiera laktozę, więc nie jest zalecany dla osób z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcja z innymi lekami 

Ponieważ lek Doxycyclinum Polfarmex może wchodzić w interakcję z innymi lekami, należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub planowanych do przyjmowania lekach. Leki, które mogą wchodzić w interakcję z Doxycyclinum Polfarmex, to m.in.:

  • Antacidy (zawierające jony glinu, wapnia, magnezu) oraz preparaty zawierające jony żelaza, cynku lub bizmutu mogą obniżać absorpcję doksycykliny. Zaleca się przyjmowanie tych substancji co najmniej 2 godziny przed lub po doksycyklinie.
  • Antybiotyki beta-laktamowe (np. penicyliny) mogą mieć zmniejszone działanie przeciwbakteryjne w połączeniu z doksycykliną; nie zaleca się ich jednoczesnego stosowania.
  • Leki przeciwzakrzepowe (pochodne kumaryny) i doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika) mogą mieć nasilone działanie przy jednoczesnym stosowaniu z doksycykliną; konieczna może być kontrola glukozy i parametrów krzepnięcia oraz dostosowanie dawek.
  • Metoksyfluran (środek znieczulający) może wykazywać zwiększoną nefrotoksyczność przy jednoczesnym stosowaniu z doksycykliną; unikać stosowania metoksyfluranu u pacjentów leczonych doksycykliną.
  • Cyklosporyna może mieć nasilone działanie toksyczne; zaleca się monitorowanie stężenia cyklosporyny w surowicy przy jednoczesnym podawaniu z doksycykliną.
  • Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą być mniej skuteczne; zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji niehormonalnych.
  • Leki indukujące enzymy mikrosomalne (np. barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna) mogą przyspieszać metabolizm doksycykliny, co może skutkować zmniejszeniem jej efektywności; rozważyć zwiększenie dawki doksycykliny.
  • Alkohol może skracać okres półtrwania doksycykliny.
  • Teofilina podawana równocześnie z doksycykliną może zwiększać ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.
  • Doksycyklina może wpływać na wyniki testów wykrywających katecholaminy w moczu.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie Doxycyclinum Polfarmex w ciąży:
Zaleca się unikania doksycykliny w okresie ciąży. Badania na zwierzętach wskazują na przenikanie tetracyklin przez barierę łożyskową i ich akumulację w tkankach płodu. Mimo iż doksycyklina wykazuje niższe powinowactwo do tkanek rosnących niż inne tetracykliny, nie można wykluczyć jej potencjalnie toksycznego wpływu na rozwój płodu. Stosowanie doksycykliny w ostatnim trymestrze ciąży oraz wczesnym okresie życia dziecka może prowadzić do przebarwień i uszkodzeń zębów.

Stosowanie podczas karmienia piersią:
Doksycyklina przechodzi do mleka matki. W związku z ryzykiem wystąpienia u niemowląt reakcji nadwrażliwości na światło, infekcji drożdżakowych oraz negatywnego wpływu na rozwój kości i zębów, zaleca się zaprzestanie karmienia piersią podczas terapii tym lekiem.

Doxycyclinum Polfarmex — skutki uboczne 

Wszystkie produkty lecznicze niosą ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy. 

Przyjmowanie leku Doxycyclinum Polfarmex może wywoływać objawy niepożądane, które występują z różną częstotliwością:

  • Często (mniej niż 1 na 10 osób): Zaburzenia żołądka i jelit, takie jak nudności, wymioty, brak łaknienia, biegunka, zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy, trudności w połykaniu, zmiany zapalne okolic odbytu. Zmiany skórne, takie jak wysypka. 
  • Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 osób): Zaburzenia krwi, takie jak niedokrwistość hemolityczna, neutropenia, małopłytkowość, eozynofilia. Zaburzenia żołądka i jelit, takie jak rzekomobłoniaste zapalenie jelita. Zaburzenia skóry, takie jak złuszczające zapalenie skóry. 
  • Rzadko (mniej niż 1 na 1000 osób): Zaburzenia układu immunologicznego, takie jak reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie osierdzia czy reakcja polekowa z eozynofilią. Zaburzenia układu nerwowego, takie jak wypukłe ciemiączko u niemowląt, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego u starszych dzieci i osób dorosłych. Zaburzenia widzenia, takie jak podwójne widzenie oraz mroczki. Zaburzenia serca, takie jak zapalenie osierdzia. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych, takie jak uszkodzenie wątroby (możliwe z zapaleniem trzustki). Zaburzenia skóry, takie jak nadwrażliwość na światło, wysypka czy fotoonycholiza. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, takie jak zaburzenia rozwoju zębów lub trwałe przebarwienia szkliwa. Zaburzenia nerek i dróg moczowych, takie jak zwiększone stężenie mocznika we krwi.
  • Bardzo rzadko (mniej niż 1 na 10 000 osób): Zaburzenia endokrynologiczne, takie jak przebarwienia tarczycy po długim stosowaniu Doxycyclinum Polfarmex. Zaburzenia słuchu, takie jak szumy uszne. 
  • Częstość nieznana: Możliwe zakażenia skóry i nabłonków przez bakterie i grzyby, objawiające się swędzeniem odbytu, zapaleniem jamy ustnej, języka, zewnętrznych narządów płciowych oraz pochwy; gronkowcowe zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy. Zaburzenia krwi, takie jak porfiria. Zaburzenia układu immunologicznego, takie jak niedociśnienie, duszność, tachykardia, plamica anafilaktyczna, objawy choroby posurowiczej. Zaburzenia układu nerwowego, takie jak czerwienienie twarzy. Zaburzenia żołądka i jelit, takie jak bóle brzucha, zapalenie i owrzodzenie przełyku. Zaburzenia skóry, takie jak świąd, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona czy toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, takie jak bóle mięśni i stawów. Zaburzenia ogólne, takie jak złe samopoczucie. 

Przechowywanie leku

Przechowywanie leku Doxycyclinum Polfarmex powinno odbywać się w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Ważne jest, aby miejsce przechowywania było niedostępne dla dzieci. 


Inne leki na chlamydię:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Doxycyclinum Polfarmex (6)

Doxycyclinum Polfarmex to antybiotyk z grupy tetracyklin, stosowany w terapii infekcji bakteryjnych. Wskazania do jego użycia obejmują zakażenia dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc, choroby przenoszone drogą płciową oraz infekcje układu pokarmowego. Jego działanie polega na hamowaniu syntezy białek w komórkach bakteryjnych, co prowadzi do zahamowania ich wzrostu i rozmnażania.

Doksycyklina, czyli główny składnik leku Doxycyclinum Polfarmex, jest antybiotykiem półsyntetycznym należącym do grupy tetracyklin. Jest to związek uzyskany poprzez izolację z mikroorganizmów i następnie modyfikację chemiczną.

Doksycyklina zawarta w leku Doxycyclinum Polfarmex nie powinna być podawana równocześnie z preparatami zawierającymi jony metali, takimi jak wapń, żelazo, glin, czy magnez, ze względu na ryzyko interakcji farmakologicznych.

Ze względu na możliwość wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, należy przyjmować preparat w trakcie posiłku.

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania leku Doxycyclinum Polfarmex. Alkohol może zmniejszyć działanie leku.

Dostępne na receptę zamienniki leku Doxycyclinum Polfarmex, to m.in.: Doxycyclinum TZF, Unidox Solutab.

e-Konsultacja z Receptą Online
Doxycyclinum Polfarmex

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.