Chlamydia w ciąży – czy jest groźna?

Najważniejsze informacje:

  • Chlamydioza to choroba weneryczna o podłożu bakteryjnym, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.
  • Infekcje spowodowane bakterią Chlamydia trachomatis często przebiegają bezobjawowo, jednak mogą powodować problemy z zajściem w ciążę, kłopoty z jej utrzymaniem, a nawet zakażenia dziecka podczas porodu.
  • Zakażenie chlamydią w ciąży leczy się przy pomocy specjalnie dobranych antybiotyków, które są bezpieczne dla kobiety i płodu.
Chlamydia w ciąży

Chlamydia jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, która może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza w przypadku ciąży. Infekcja spowodowana przez Chlamydia trachomatis może być bezobjawowa lub wywoływać niespecyficzne objawy, co często sprawia, że jest trudna do zdiagnozowania. Warto jednak podkreślić, że nieleczone zakażenie chlamydią w ciąży może spowodować groźne powikłania zarówno dla kobiety, jak i jej nienarodzonego dziecka. Dowiedz się, jak objawia się chlamydia w ciąży i jak się przed nią uchronić.

Chlamydia a ciąża

Jak wynika z badań, wiele przypadków związanych z płodnością ma swoje źródło w powikłaniach stanów zapalnych wywołanych zakażeniem bakterią Chlamydia trachomatis. Efektem nieleczonej infekcji u kobiet jest m.in. problem z drożnością jajników, natomiast u mężczyzn diagnozuje się zbyt małą liczbę plemników lub ich brak w ejakulacie. Oznacza to, że zakażenie chlamydią może powodować problemy z zajściem w ciążę, a nawet prowadzić do bezpłodności.

Z czego to wynika? Chlamydioza może przyczyniać się do rozwoju różnych procesów zapalnych w organizmie (m.in. wywołać zapalenie szyjki macicy), a także prowadzić do powstania zrostów w jajowodach, które często skutkują niedrożnością jajowodów. U mężczyzn zaniedbane infekcje chlamydiowe mogą skutkować uszkodzeniem przewodów najądrza i nasieniowodów, co z kolei wpływa na ich częściową lub całkowitą niedrożność. Ponadto zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis może indukować wytwarzanie autoprzeciwciał skierowanych przeciwko plemnikom, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie i zdolność do zapłodnienia.

Chlamydia a ciąża – jak można się zarazić?

Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis jest częstym następstwem niezabezpieczonych stosunków seksualnych z nosicielem patogenu. Szczególnie narażone na infekcję są osoby, które utrzymują kontakty seksualne z licznymi partnerami. Symptomy związane z chlamydiozą ujawniają się u około 20% zakażonych kobiet i u połowy mężczyzn, zwykle w ciągu trzech tygodni od momentu zarażenia. Warto jednak zaznaczyć, że u wielu osób obserwowana jest bezobjawowa postać zakażenia, co sprzyja jej rozprzestrzenianiu się w populacji i zwiększa ryzyko przeniesienia na kolejnych partnerów seksualnych.

Wśród innych typów bakterii z rodzaju Chlamydia wyróżnić można Chlamydia pneumoniae, znaną również jako Chlamydophila pneumoniae, która przenosi się drogą kropelkową i może prowadzić do zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych (m.in. zapalenie płuc). Istnieje też Chlamydia psittaci, czyli Chlamydophila psittaci, przenoszona przez ptaki, która może być przyczyną zapalenia płuc u ludzi.

Chlamydia w ciąży – objawy choroby

Zakażenie Chlamydia trachomatis może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w różnych częściach układu rozrodczego i moczowego, w tym m.in. zapalenia cewki moczowej oraz zapalenie szyjki macicy. W przypadku kobiet, które uprawiają niezabezpieczony seks analny, może dojść do zapalenia odbytnicy. Do typowych objawów chlamydiozy należy nieprawidłowa wydzielina z pochwy o żółtym zabarwieniu oraz uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu.

Jeżeli infekcja przedostanie się do wyższych odcinków układu płciowego, takich jak macica czy jajowody, może to skutkować bólem w dolnej części brzucha oraz w okolicy krzyżowej. Dodatkowo pacjentki mogą doświadczać nudności, gorączki, dyskomfortu podczas stosunku seksualnego oraz krwawień występujących pomiędzy cyklami menstruacyjnymi. Takie objawy mogą wskazywać na zapalenie narządów miednicy mniejszej, określane jako zapalenie przydatków.

Chlamydioza u kobiet w ciąży – diagnostyka

W celu potwierdzenia zakażenia Chlamydia trachomatis niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań diagnostycznych. Do najbardziej wiarygodnych metod należą testy laboratoryjne, które obejmują analizę krwi, moczu, nasienia, a także wymazy z pochwy, szyjki macicy, ujścia cewki moczowej czy odbytu. Wśród dostępnych testów, największą precyzję oferuje badanie DNA za pomocą techniki Real-Time PCR, która umożliwia wykrycie patogenu na poziomie molekularnym.

Ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji rutynowe badania wykluczające obecność chlamydii przeprowadza się u wszystkich kobiet spodziewających się dziecka. Zaleca się, aby pierwsze badanie zostało przeprowadzone jak najwcześniej w trakcie ciąży, a kolejne powinno mieć miejsce w trzecim trymestrze. W przypadku wykrycia bakterii chlamydia niezbędne jest natychmiastowe rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Podczas przygotowania do badania diagnostycznego istotne jest, aby pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim, materiał do testów nie powinien być pobierany w okresie krwawienia miesiączkowego, ani w czasie stosowania leków dopochwowych. Ponadto rzetelność wyników może zostać zakłócona, jeśli pacjent w okresie poprzedzającym badanie przyjmował antybiotyki lub inne środki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Chlamydia w ciąży – leczenie

Zakażenie Chlamydia trachomatis jest stanem, który można łatwo i skutecznie wyleczyć. W przypadku kobiet w ciąży zazwyczaj zaleca się zastosowanie jednorazowej dawki azytromycyny (1 gram doustnie) lub kurację amoksycyliny w dawce 500 mg, trzy razy dziennie przez tydzień, jednak to lekarz na podstawie objawów i oceny stanu zdrowia kobiety decyduje o przebiegu leczenia i zalecanych lekach na chalmydię w ciąży.

W ciąży stosuje się antybiotyki, które są bezpieczne zarówno dla przyszłych matek, jak i ich nienarodzonych dzieci, a także charakteryzują się dobrą tolerancją przez pacjentki. Ważne jest, aby kobiety w ciąży unikały leków z grupy doksycyklin oraz chinolonów. W procesie leczenia niezbędne jest, aby terapię podjęto jednocześnie u obu partnerów seksualnych.

Podczas terapii zaleca się powstrzymanie od aktywności seksualnej – przez okres 7 dni od momentu przyjęcia jednorazowej dawki leku lub do czasu zakończenia całego tygodniowego cyklu leczenia. Po zakończeniu kuracji ciężarne powinny poddać się badaniu kontrolnemu po upływie 3 tygodni, a następnie ponownie po 3 miesiącach. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ma na celu zapobieżenie transmisji zakażenia na dziecko podczas porodu.

Chlamydia w ciąży: zagrożenie dla matki i noworodka

Chociaż często zdarza się, że objawy zakażenia chlamydią w ciąży nie są widoczne lub są jedynie minimalne, konsekwencje takiego stanu mogą być bardzo poważne zarówno dla ciężarnej, jak i jej nienarodzonego dziecka. Nieleczone zakażenie chlamydialne prowadzi do zwiększenia ryzyka rozwoju zapalenia narządów miednicy mniejszej (o około 10-15%). To z kolei może prowadzić do przewlekłych bólów w obrębie miednicy, problemów z zajściem w ciążę oraz do ciąży pozamacicznej. Ponadto infekcja może wywołać reaktywne zapalenie stawów, które charakteryzuje się zajęciem jednego lub kilku stawów, najczęściej kolanowych i skokowych, w sposób asymetryczny.

Warto również dodać, że nieleczone zakażenie Chlamydia trachomatis w ciąży może być przyczyną porodu przedwczesnego. Po narodzinach dziecka bakterie mogą być przekazane noworodkowi, co grozi rozwojem poważnych schorzeń, takich jak zapalenie płuc lub zapalenie spojówek.

Chlamydia w ciąży – jak zapobiec chorobie?

W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia chlamydią istotne jest stosowanie się do określonych środków zapobiegawczych. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów ochrony jest używanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych, co stanowi barierę przed przenoszeniem chorób o podłożu wenerycznym. Zaleca się także powstrzymanie od aktywności seksualnej w przypadku występowania symptomów sugerujących infekcję. Regularne przeprowadzanie testów diagnostycznych również jest kluczowe, zwłaszcza dla osób, które utrzymują kontakty seksualne z wieloma partnerami.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące chlamydii u kobiet.

Czy chlamydia utrudnia zajście w ciążę?

Zakażenie Chlamydia trachomatis może powodować problemy z zajściem w ciążę, a w niektórych przypadkach nawet prowadzić do niepłodności.

Czy chlamydia powoduje poronienia?

Chlamydia w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia poronień - również tych nawracających. Co więcej, choroba ta może przyczynić się do zapalenia błon płodowych i przedwczesnego porodu.

Jakie upławy przy chlamydii w ciąży?

Jednym z głównych objawów zakażenia chlamydią w ciąży jest nieprawidłowa wydzielina z pochwy koloru żółtego.

Czy można zarazić się chlamydią bez stosunku?

Tak, istnieje ryzyko zakażenia chlamydią bez stosunku, np. w wyniku przenoszenia bakterii na noworodka podczas porodu.

Chlamydia pneumoniae w ciąży - jak leczyć?

Leczeniem z wyboru w przypadku zakażenia Chlamydia pneumoniae jest antybiotykoterapia. Warto jednak podkreślić, że z uwagi na ryzyko szkodliwego wpływu na ciężarną oraz jej dziecko terapia zawsze powinna być ustalana podczas konsultacji z lekarzem ginekologiem.

e-Konsultacja z Receptą Online Chlamydia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.