5 rzeczy, których nie wiesz o depresji. Poznaj fakty

Depresja, objawiająca się spadkiem nastroju, brakiem energii i utratą zainteresowań, to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do samobójstwa. Czego jeszcze prawdopodobnie nie wiesz o depresji? Przedstawiamy najciekawsze, przydatne informacje na jej temat!

5 faktów o depresji, które warto znać

Chociaż świadomość depresji ciągle rośnie, nadal wiele osób posiada zbyt małą wiedzę na temat tej choroby. Oto kilka faktów, które są pomocne w zrozumieniu najczęstszego zaburzenia psychicznego, jakim jest depresja.

1. Coraz więcej osób choruje na depresję

Depresja jest zaburzeniem, które dotyka coraz większą liczbę osób – zarówno dorosłych, jak również dzieci, młodzieży i seniorów. WHO szacuje, że do roku 2030 depresja stanie się najczęstszą z występujących chorób. Obecnie choruje na nią co najmniej 350 milionów ludzi na całym świecie.

Depresja to wyjątkowo „demokratyczna” choroba, ponieważ doświadczają jej ludzie bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Pomimo powszechnego występowania depresji, w bardzo wielu przypadkach jest ona nierozpoznana i nieleczona.

Czego Nie Wiesz O Depresji
Czego nie wiesz o depresji

2. Depresja to więcej niż chwilowy smutek

Depresja bywa błędnie utożsamiana z chwilowym smutkiem, który może pojawiać się na skutek konkretnych wydarzeń, takich jak utrata bliskiej osoby, ciężka choroba, brak pracy czy problemy rodzinne. Z depresją jest inaczej – występujące w niej obniżenie nastroju nie jest niczym wywołane i może utrzymywać się przez bardzo długi czas.

Chorobie, poza smutkiem, towarzyszą również inne objawy, takie jak brak energii, utrata zainteresowań, problemy z koncentracją, trudność w podejmowaniu decyzji, pesymistyczne widzenie przyszłości, a także dolegliwości fizyczne – bóle głowy i mięśni, zaburzenia trawienia oraz zmęczenie wywołane problemami ze snem. Nieleczona depresja może prowadzić poważnych powikłań zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

3. Na depresję częściej chorują kobiety

Na depresję zapada trzykrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że ryzyko zachorowania na depresję u kobiet wynosi 20 do 25%, a u mężczyzn natomiast od 7 do 12%. Zdaniem lekarzy, zwiększona podatność kobiet na depresję związana jest z hormonami – ich znaczne wahania mogą prowadzić do rozwoju choroby

Choć to panie częściej próbują odebrać sobie życie na skutek choroby, to próby te są skuteczniejsze w przypadku panów. Ci rzadziej sięgają też po specjalistyczną pomoc. 

4. Dieta i ruch pomagają w walce z depresją

Walkę z depresją można wspomagać poprzez aktywność fizyczną – ruch poprawia nasz nastrój dzięki stymulowaniu wytwarzania naturalnych substancji w organizmie. Wydzielane podczas ćwiczeń serotonina, dopamina i noradrenalina skutecznie łagodzą napięcie mięśniowe i redukują stres.

W zwalczaniu depresji ważną rolę odgrywa również właściwa dieta – jak wskazują eksperci, istnieje zależność między dietą ubogą w wartościowe składniki odżywcze a rozwojem choroby. Dieta stosowana w depresji, która wpłynie na poprawę nastroju chorego, powinna być bogata w warzywa i owoce, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo.

5. Depresja jest chorobą uleczalną

Na koniec, najważniejszy fakt – depresję można i warto skutecznie leczyć. W tym celu u chorych stosuje się przede wszystkim farmakoterapię. Przyjmowane w jej ramach antydepresanty, których zadaniem jest wyrównanie poziomu neuroprzekaźników mózgowych, przynoszą chorym ulgę od smutku, niepokoju i rozdrażnienia.

Pierwsze efekty przyjmowania leków przeciwdepresyjnych widoczne są po około 2 tygodniach ich stosowania. Leczenie depresji przy pomocy antydepresantów trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy. Farmakoterapię często uzupełnia się psychoterapią, a zwłaszcza terapią poznawczo-behawioralną, w której pacjent pracuje nad zmianą negatywnych wzorców myślowych.

e-Konsultacja z Receptą Online Depresja

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.