Otrzymałeś pozytywny wynik w kierunku wykrycia bakterii chlamydia, a może cierpisz z powodu niepokojących objawów wskazujących na zakażenie? Sprawdź, do jakiego lekarza powinieneś się udać. Jak wygląda opieka lekarska dzieci zakażonych chlamydią? Czy kobieta w ciąży z potwierdzoną chlamydiozą powinna skonsultować się z ginekologiem czy wenerologiem?

Zakażenie chlamydią – do jakiego lekarza zgłosić objawy?
Rozpoznaniem i leczeniem chlamydiozy zajmuje się specjalista chorób przenoszonych drogą płciową – wenerolog. Ze względu na różne postacie zakażenia, obejmujące np. choroby płuc, zapalenie stawów, infekcje dróg oddechowych, leczenie może przebiegać z włączeniem innego specjalisty np. pulmonologa, urologa, reumatologa. Konsultacja u wenerologa zalecana jest w przypadku wystąpienia niepokojących objawów układu moczowo-płciowego lub podejrzenia kontaktu z osobą zakażoną. Na wizytę powinny się zdecydować również osoby potencjalnie zdrowe, u partnera których stwierdzono chlamydiozę.
U wielu pacjentów myśl o wizycie u wenerologa budzi lęk i obawę przed badaniem. Doskonałym rozwiązaniem dla osób krępujących się pierwszej wizyty jest e-konsultacja zdalna, która pomoże przełamać barierę wstydu. Taką formę umożliwia serwis Receptomat.pl, za którego pośrednictwem pacjent ma możliwość kontaktu ze specjalistą i otrzymania e-recepty na lek (np. Azycyna).
Opieka kobiet w ciąży
Chlamydioza w ciąży stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia noworodka. Do przeniesienia bakterii z matki na dziecko dochodzi podczas porodu. Rozwój patogenu w organizmie noworodka postępuje bardzo szybko, prowadząc do szeregu groźnych powikłań. Na bardzo wczesnym etapie ciąży chlamydioza może doprowadzić do zahamowania wzrostu płodu, a nawet do poronienia.
Chlamydia u kobiet w ciąży może przybrać zarówno formę bezobjawową, jak i ciężką, w której pacjentka będzie wymagać hospitalizacji. Opieką kobiety w ciąży z potwierdzoną chlamydiozą zajmuje się lekarz ginekolog i wenerolog.
Każda kobieta będąca w ciąży powinna poddać się badaniu w kierunku wykrycia chlamydii. Pierwsze testy należy wykonać na najwcześniejszym etapie ciąży. Powtórzenie badań jest zalecane w 3 trymestrze ciąży. Do diagnostyki pobierany jest wymaz z cewki moczowej lub szyjki macicy.
Po wykryciu bakterii chlamydia trachomatis kluczowe jest szybkie wdrożenie leczenia. Terapia polega na podawaniu pacjentce antybiotyku od 7 do 10 dni. Po miesiącu od zakończenia leczenia należy powtórzyć testy. Jeśli obecność bakterii u kobiety w ciąży została stwierdzona zbyt późno i niemożliwe jest podjęcie leczenia antybiotykiem, wówczas od momentu urodzenia noworodek pozostaje pod ścisłą obserwacją specjalisty i wymaga hospitalizacji.
Leczenie dzieci zakażonych chlamydią
Najczęściej do zakażenia noworodka dochodzi podczas akcji porodowej, a pierwsze objawy pojawiają się kilkanaście godzin później. Jednak u niektórych dzieci aktywność bakterii może ujawnić się dopiero po wielu miesiącach.
Objawy, które powinny wzbudzić niepokój rodzica to m.in.:
- przekrwienie lub obrzęk spojówek,
- gęsta wydzielina wodnista lub ropna z nosa,
- ostry kaszel napadowy,
- charakterystyczne rzężenie podczas kaszlu,
- bezdech.
Umiejscawiający się w płucach patogen prowadzi do rozwoju atypowego zapalenia płuc, które w początkowym stadium może być mylone z wirusowym zapaleniem. Dlatego kluczowa jest wieloetapowa diagnostyka, również w kierunku chlamydii. Dzieci zakażone bakterią poddawane są terapii antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym. Wystąpienie pierwszych, niepokojących objawów należy zgłosić do lekarza rodzinnego. W zależności od stopnia rozwoju zakażenia i powikłań, dziecko powinno pozostawać pod kontrolą specjalisty chorób zakaźnych lub pulmonologa.
Chlamydioza jest chorobą wymagającą leczenia pod kontrolą specjalisty. Niepokojące objawy w pierwszej kolejności można skonsultować z lekarzem rodzinnym. Po wykonaniu testu potwierdzającego obecność bakterii należy skierować się do wenerologa lub lekarza chorób zakaźnych.