Co może osłabić skuteczność tabletki antykoncepcyjnej? Sprawdź czynniki

Antykoncepcja hormonalna jest bardzo popularnym środkiem zapobiegania ciąży. Są bardzo proste w stosowaniu i skuteczne – przy właściwym stosowaniu sięga ona 99,8%. Zdarzają się jednak sytuacje, w których skuteczność tabletek może się obniżyć – warto wtedy wiedzieć, jak należy postępować. Dowiedz się, co może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, i co robić w takim przypadku.

Co Oslabia Skutecznosc Dzialania Tabletek
Co osłabia skuteczność działania tabletek

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej

Zapomniałaś o tabletce antykoncepcyjnej – co dalej? Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Pominięcie tabletki może zdarzyć się każdemu. Często wiąże się z dużym stresem i strachem przed zajściem w ciążę u partnerów. Czy zawsze po pominięciu tabletki muszę się dodatkowo zabezpieczać? Nie, ponieważ ryzyko obniżenia skuteczności antykoncepcji zależy od czasu, który minął od pominięcia ostatniej tabletki i od tygodnia cyklu, w którym ono nastąpiło. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Od przyjęcia ostatniej tabletki minęło mniej niż 12 godzin

W tej sytuacji przyjmij pominiętą tabletkę jak najszybciej, w momencie, w którym sobie o niej przypomniałaś. Jeżeli nie minęło 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona i następną tabletkę możesz przyjąć o standardowej porze.

Od przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 12 godzin

W tym wypadku ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Największe tego prawdopodobieństwo występuje w pierwszym i trzecim tygodniu stosowania tabletek.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu (dni 1-7)

Przyjmij pominiętą tabletkę od razu, jak tylko sobie o niej przypomnisz, nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Przez następne 7 dni stosuj dodatkową metodę zabezpieczenia, na przykład prezerwatywę. Kontynuuj przyjmowanie tabletek o standardowej porze dnia. Skuteczność antykoncepcyjna mogła zostać zaburzona, więc jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie doszło do stosunku, ryzyko ciąży może być zwiększone. W tym wypadku należy poradzić się lekarza.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2 tygodniu (dni 8-14)

Weź pominiętą tabletkę jak najszybciej, a kolejną przyjmij zgodnie z planem. W przypadku pominięcia w drugim tygodniu, skuteczność tabletek dwuskładnikowych jest zachowana, więc nie musisz stosować dodatkowych metod antykoncepcji. W przypadku minipigułek, czyli tabletek jednoskładnikowych konieczne jest stosowanie prezerwatywy przez następne 7 dni.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej 3 lub 4 tygodniu (dni 15-21/24)

W tym przypadku istnieją dwie możliwości:

Należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, a potem kontynuować przyjmowanie tabletek aż do ukończenia opakowania (schemat 21/7) lub do ukończenia tabletek aktywnych (24/4). Potem trzeba rozpocząć od razu kolejne opakowanie, pomijając 7-dniową przerwę (schemat 21/7) lub tabletki placebo (24/4). W tym czasie mogą się pojawić krwawienia lub plamienie między cyklami.

Można przestać przyjmować tabletki z aktualnie stosowanego opakowania i od razu rozpocząć 7-dniową przerwę (21/7) lub przyjmowanie tabletek placebo (24/4). Potem należy zacząć stosować tabletki z kolejnego opakowania.

Pominięcie więcej niż jednej tabletki aktywnej

Wraz ze wzrostem ilości pominiętych tabletek zwiększa się ryzyko ciąży. Jeżeli pominęłaś więcej niż jedną tabletkę zawierającą hormony, jak najszybciej zgłoś się do lekarza po poradę – każdą taką sytuację trzeba rozważyć indywidualnie.

Tabletki antykoncepcyjne a wymioty

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się wymioty jako efekt uboczny terapii lub w wyniku zatrucia pokarmowego. Przyjmuje się, że tabletki antykoncepcyjne wchłaniają się przez ok. 3-4 godziny. Z tego powodu, jeżeli wymioty wystąpiły u ciebie w ciągu 4 godzin od wzięcia tabletki, to mogła się ona nie wchłonąć całkowicie. W takim wypadku skuteczność antykoncepcji może się obniżyć. Po ustąpieniu wymiotów czy biegunki powinnaś przyjąć dodatkowo kolejną tabletkę z opakowania. Jeżeli wymioty pojawiły się po co najmniej 4 godzinach, postępuj tak jak dotychczas, czyli przyjmij kolejną tabletkę o standardowej porze – skuteczność antykoncepcji została zachowana.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Jesteś na imprezie, a zazwyczaj wieczorem przyjmujesz swoje tabletki antykoncepcyjne. Czy możesz bez obaw napić się swojego ulubionego wina? Alkohol nie wykazuje bezpośrednio interakcji ze składnikami tabletek antykoncepcyjnych. Jednak pod wpływem zbyt dużej ilości alkoholu mogą pojawić się nudności i wymioty, które utrudniają ich wchłanianie. Dodatkowo przewlekłe nadużywanie alkoholu zaburza pracę wątroby, a tabletki antykoncepcyjne mogą być dla niej dodatkowym obciążeniem

Antykoncepcja hormonalna a leki

Wiele leków może obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Dlaczego tak się dzieje? Niektóre leki są aktywatorami enzymów wątrobowych, które przyspieszają metabolizm innych leków. Mogą więc zwiększyć wątrobowy rozkład składników tabletki antykoncepcyjnej, co w efekcie zmniejsza ich stężenie we krwi i osłabia skuteczność antykoncepcji. Do leków o takim działaniu należą na przykład antybiotyki, niektóre leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne.

Czy zioła mogą obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Mogłoby się wydawać, że herbatki ziołowe są obojętne dla przyjmowanych leków i mają jedynie zalety. Niestety, wiele ziół (dziurawiec, lukrecja, senes, babka płesznik, pluskwica groniasta, kruszyna) ma działanie potencjalnie zmniejszające skuteczność antykoncepcji. Dziurawiec zawiera hiperycynę, która przyspiesza metabolizm tabletek antykoncepcyjnych w wątrobie. Senes ma działanie przeczyszczające, więc może upośledzić wchłanianie składników tabletki. Bezpiecznymi ziołami, które możesz stosować razem z antykoncepcją hormonalną to skrzyp, pokrzywa, mięta i rumianek.

Antykoncepcja a sok z grejpfruta

Sok z grejpfruta spowalnia metabolizm tabletek antykoncepcyjnych i może powodować problemy z jej wchłanianiem. W efekcie może to prowadzić do zbyt niskiego stężenia hormonów i zwiększa ryzyko niechcianej ciąży. Również inne soki z cytrusów mogą mieć takie działanie, dlatego najlepiej jest zawsze popijać leki wodą.

Wiele okoliczności, z których często nie zdajemy sobie sprawy, może mieć wpływ na skuteczność antykoncepcji. Niektórych sytuacji nie da się przewidzieć, jednak o ile jest to możliwe, należy unikać czynników mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji. Musisz pamiętać, że jedynie prawidłowo stosowana terapia hormonalna daje gwarancję oczekiwanej ponad 99,5% ochrony przed zapłodnieniem.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.