3 kroki przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna ma wiele zalet – jest skuteczna i prosta w stosowaniu, jednak w trakcie jej przyjmowania mogą wystąpić skutki uboczne. Niektóre stany chorobowe zwiększają ryzyko ich pojawienia się. Przy pomocy tylko trzech kroków dowiesz się, czy stosowanie antykoncepcji będzie dla Ciebie bezpieczne. 

Stosowanie Antykoncepcji Hormonalnej
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Krok 1. Wykluczenie obecności przeciwwskazań do terapii hormonalnej

Tak jak w przypadku wielu leków, istnieje kilka ważnych przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jednym z nich jest występowanie w przeszłości lub obecnie zakrzepów (choroba zakrzepowo-zatorowa) w kończynach dolnych lub płucach. Dodatkowymi przeciwwskazaniami są cukrzyca, nadciśnienie, otyłość oraz choroby serca (niewydolność, zawał, choroba niedokrwienna serca). Wadą tabletek antykoncepcyjnych jest to, że mogą przyczyniać się do rozwoju tych stanów i chorób. Z tego powodu przed rozpoczęciem terapii konieczne jest ich wykluczenie za pomocą badań.

Antykoncepcja hormonalna – jakie badania krwi wykonać?

Do najczęściej wykonywanych badań krwi należą morfologia (szczególnie ocena liczby i parametrów płytek krwi), ocena poziomu glukozy, parametry krzepnięcia takie jak APTT i PT oraz ocena funkcji wątroby za pomocą oznaczenia ALT i AST. Dodatkowo można wykonać badanie moczu i stężenie kreatyniny, aby ocenić funkcję nerek. Wszelkie odchylenia od normy w tych badaniach wymagają konsultacji z lekarzem – mogą świadczyć o obecności przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji. W takim wypadku wymagana jest dalsza diagnostyka i leczenie przed rozpoczęciem terapii hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna – pomiar masy ciała i BMI

Przed rozpoczęciem terapii należy dokonać pomiaru masy ciała i obliczyć BMI – jeżeli jest ono wyższe niż 30, antykoncepcja może nie być odpowiednio skuteczna. Dzieje się tak, ponieważ otyłość powoduje nadmierne magazynowanie składników tabletek hormonalnych w tkance tłuszczowej i zawartość hormonów we krwi jest zbyt niska, aby wywołać efekt antykoncepcyjny. Z tego względu, jeżeli twoje BMI jest zbyt wysokie, przed rozpoczęciem terapii zalecana jest utrata wagi poprzez zmianę nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej.

Pomiar ciśnienia tętniczego

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego. Występuje zwykle przy co najmniej kilkuletnim stosowaniu antykoncepcji, jednak w przypadku kobiet z obecnością czynników ryzyka (palenie papierosów, wysokie stężenie cholesterolu, otyłość) może wystąpić wcześniej. Kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną powinny regularnie kontrolować wartość ciśnienia tętniczego. Jeżeli masz zbyt wysokie ciśnienie, przed rozpoczęciem antykoncepcji powinnaś uregulować je za pomocą zmiany stylu życia lub leków.

Krok 2. Wykluczenie ciąży

Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych kobieta, która wcześniej współżyła, powinna wykonać test ciążowy. Tyczy się to również kobiet, które stosowały inne metody antykoncepcji, na przykład prezerwatywę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ antykoncepcja hormonalna w ciąży ma negatywny wpływ na rozwój płodu – może powodować wystąpienie ciężkich wad wrodzonych lub poronienie.

Krok 3. Antykoncepcja hormonalna – badanie ginekologiczne

Każda kobieta przed przepisaniem pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych powinna być dokładnie zbadana przez ginekologa. Lekarz zwykle wykona badanie piersi, USG narządów rodnych i cytologię. Wszystkie te badania są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają wykryć zmiany nowotworowe, których wzrost i rozwój jest przyspieszany przez estrogeny zawarte w antykoncepcji hormonalnej. Obecność choroby nowotworowej jest więc bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji.

Aby stosowanie przez ciebie antykoncepcji hormonalnej było bezpieczne, musisz się upewnić, czy nie masz przeciwwskazań do jej stosowania. Branie tabletek antykoncepcyjnych, kiedy obecne są przeciwwskazania, nasila ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych, na przykład choroby zakrzepowo-zatorowej. Badanie krwi, test ciążowy i badanie ginekologiczne pozwalają z dużym prawdopodobieństwem ocenić, czy możesz rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, np. Vines.

e-Konsultacja z Receptą Online Antykoncepcja hormonalna

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.