Czy można kupić antykoncepcję bez recepty? Podpowiadamy

Czy można kupić antykoncepcję bez recepty? Podpowiadamy
Chciałabyś zacząć współżyć i jednocześnie nie wiesz, jakie metody antykoncepcji są ogólnodostępne? Czy antykoncepcja hormonalna może być dostępna bez recepty? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Prezerwatywy, czyli antykoncepcja mechaniczna bez recepty
Prezerwatywy dzięki swojej powszechności i dostępności są jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Kupisz je tak naprawdę w każdej drogerii i aptece. Sprzedawane są także w większych i mniejszych sklepach spożywczych, głównie przy kasach. Antykoncepcja mechaniczna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn – dostępne są również prezerwatywy dla kobiet, a także kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe.
Dużą zaletą prezerwatyw jest fakt, że oprócz ochrony przed zapłodnieniem, zapobiegają również przenoszeniu chorób wenerycznych. Dodatkowo mogą być z powodzeniem stosowane u kobiet, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, ponieważ prezerwatywy nie ingerują w gospodarkę hormonalną organizmu. Stosowane zgodnie z zaleceniami mają skuteczność 2 w skali Pearla, jest ona zatem dość wysoka. Jednak zakres skuteczności prezerwatyw jest bardzo szeroki – od 2 do 15 w skali Pearla. Obniżenie skuteczności wynika z możliwości pęknięcia prezerwatywy w czasie stosunku, a także zależy od jej nieprawidłowego przechowywania (na przykład w portfelu lub kieszeni). Niektóre kobiety skarżą się również na obniżoną przyjemność odczuwaną podczas stosunku z prezerwatywą – można temu w pewnym stopniu zaradzić, wybierając prezerwatywy cienkie lub posiadające wypustki.
Przejdź e-konsultację i zapytaj o e-receptę na Twoje leki
Chemiczne środki antykoncepcyjne bez recepty
Na rynku dostępne są globulki, żele, kremy i pianki, które zawierają substancje działające plemnikobójczo. Jest to tania i łatwo dostępna metoda antykoncepcji, na którą nie musisz posiadać recepty. Substancje zawarte w tego typu produktach nie uszkadzają materiału genetycznego plemników, co jest niezwykle istotne w przypadku, gdyby jednak doszło do zapłodnienia. Niestety metoda ta ma bardzo niską skuteczność i zalecane jest, aby stosować ją w połączeniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi, na przykład z prezerwatywą.
Antykoncepcja hormonalna na receptę
Tabletki antykoncepcyjne, plastry i inne metody antykoncepcji hormonalnej w Polsce dostępne są tylko na receptę. Z tego powodu wiele kobiet ma do niej utrudniony dostęp – regularne wizyty u ginekologa mogą być kosztowne i nie każda może sobie na nie pozwolić. Również nie we wszystkich mniejszych miejscowościach przyjmuje ginekolog, zatem stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiązałoby się z dodatkowymi kosztami dojazdów do lekarza w większych miastach.
Według zalecenia Amerykańskiego Kolegium Ginekologów i Położników (ACOG) takie formy antykoncepcji powinny być dostępne bez recepty, dzięki czemu mogłaby z niej korzystać większa grupa kobiet. Oczywiście przy takim rozwiązaniu nie można zapominać o konieczności regularnego badania się u ginekologa.
Jeżeli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz stosować antykoncepcji na receptę, istnieje wiele alternatyw, za pomocą których możesz kontrolować swoją płodność. Metody mechaniczne i chemiczne, stosowane zgodnie z zaleceniami, są skutecznymi formami zapobiegania ciąży, powszechnie dostępnymi bez recepty.
Podobne wpisy o antykoncepcji hormonalnej:
Warto wiedzieć
- Owulacja – co to jest, objawy, kiedy występuje, ile trwa
- Jak opóźnić okres? Jak przesunąć miesiączkę?
- Jak przyspieszyć okres? Jak wywołać spóźniającą się miesiączkę?
- Tabletki antykoncepcyjne – skutki uboczne. Jakie i kiedy mogą wystąpić?
- Dni płodne – kiedy są, jak obliczyć, objawy
- Test ciążowy – jak działa, rodzaje, kiedy zrobić
- Czy tabletki antykoncepcyjne działają od pierwszego dnia ich stosowania? Sprawdź!
- Sprawdź 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej
- Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych – poznaj środki dwuskładnikowe i jednoskładnikowe
- Jak stosować tabletki antykoncepcyjne? Sprawdź co jest ważne
- Co może osłabić skuteczność tabletki antykoncepcyjnej? Sprawdź czynniki
- 3 kroki przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej
- Fakty i mity na temat antykoncepcji – rozwiewamy wątpliwości
- Antykoncepcja hormonalna tylko, żeby uniknąć ciąży? Na jakie choroby jest stosowana?
- Nowe tabletki antykoncepcyjne – co może wskazywać, że są do mnie źle dopasowane?
- Wpływ antykoncepcji hormonalnej na libido. Jak podnieść?
- Tabletki antykoncepcyjne kiedyś i dziś – sprawdź co się zmieniło
- 5 błędów, które popełniają kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną
- O co zapyta Cię ginekolog przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych?
- Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża – czy wpływa na płodność i kiedy przestają działać?