Jak rozpoznać niedobór witaminy B?

Witaminy z grupy B stale muszą być dostarczane z pożywieniem. Nie mamy możliwości ich zmagazynowania i użycia, gdy chwilowo występuje deficyt. Niedobory bardzo szybko dają o sobie znać w postaci nieprzyjemnych objawów neurologicznych, skórnych, tych ze strony układu pokarmowego, a nawet psychiatrycznych. W jaki sposób nasze ciało daje znać o braku poszczególnych witamin?

Jak objawiają się niedobory poszczególnych witamin?

Każda z witamin spełnia w organizmie określoną rolę. Brak którejkolwiek z nich zaburza różnego rodzaju procesy zachodzące w naszym ciele. Niedobory mogą przejawiać się w następujący sposób:

Niedobór B1 

Niewłaściwa podaż witaminy B1 w diecie może spowodować chorobę beri-beri. To poważne zaburzenie pracy układu nerwowego. Do pierwszych jego objawów zalicza się brak apetytu, uczucie permanentnego zmęczenia i osłabienie. W dalszym etapie dochodzi do zaniku mięśni, obrzęku kończyn, a nawet niewydolności krążenia.

Niedobór B2  

Kiedy borykamy się z ostrą nadwrażliwością na światło lub silnymi zawrotami głowy, może się okazać, że mamy zbyt niski poziom witaminy B2. Podobnie wtedy, gdy często w kącikach ust pojawiają się nam zajady, a wargi pękają. Co istotne, niedostateczny poziom ryboflawiny blokuje prawidłowe wchłanianie innych witamin z tej grupy, mianowcie B3 i B6.

Objawy Niedoboru Witaminy B
Objawy niedoboru witaminy B

Niedobór B3   

Zmiany w obrębie jamy ustnej, szczególnie języka, ale też stany zapalne na skórze, to pierwsze sygnały organizmu o zbyt niskim poziomie niacyny. W cięższych przypadkach jej brak prowadzi do rozwoju bardzo poważnej choroby – pelagry. Wiąże się ona z bardzo nasiloną biegunką, licznymi zmianami skórnymi, zaburzeniami psychicznymi. Z niedoborami witaminy B3 często zmagają się diabetycy, osoby z problemami wątrobowymi (w tym alkoholicy), ale też osoby niedożywione.

Niedobór B5 

Niedobory kwasu pantotenowego obecnie są rzadko spotykane ze względu na jego powszechne występowanie w wielu produktach. Niemniej braki powodują silne zmiany skórne, tworzenie trudno gojących się ran, zaburzenia ze strony układy pokarmowego. Grupami, wśród których zdarzają się najczęstsze przypadki deficytu tej witaminy są osoby w podeszłym wieku oraz kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. 

Niedobór B6 

Niewystarczający poziom pirydoksyny skutkować może niedokrwistością. Dochodzi też do znacznego spadku odporności, a pacjent podatny jest na częste infekcje. Wahania nastroju, apatia lub nerwowość również mogą wskazywać na braki witaminy B6. 

Niedobór B7  

Czyli popularna biotyna. Jej niedostatek pacjenci łączą głównie z nadmiernym wypadaniem włosów, ale też brwi i rzęs, a także ze zbyt wczesnym siwieniem. Niedobór może powodować też problemy skórne takie jak: stany zapalne, łuszczycę, liszaj płaski czy zmiany łojotokowe. 

Niedobór B9  

Kwas foliowy jest bardzo ważnym składnikiem w diecie nie tylko przyszłej mamy, ale każdego z nas. Deficyt doprowadza do zaburzenia mowy i wzroku, a także problemów z pamięcią oraz koncentracją. W przypadku kobiet w ciąży niedobór folianów sprzyja poronieniom, a także niedokrwistości – również często spotykanej wśród przyszłych mam.

Niedobór B12  

Charakterystyczną konsekwencją niedoboru witaminy B12 w organizmie jest niedokrwistość, u podłoża której leżą zaburzenia syntezy DNA w komórkach układu czerwonokrwinkowego. Do jej ogólnych objawów należą: osłabienie, nieustanne zmęczenie, problemy z koncentracją, bladość. Inne symptomy niedoboru to problemy neurologiczne, psychiczne oraz te ze strony układu pokarmowego.

Co robić, gdy borykamy się z objawami niedoboru witaminy B?

Powyższe symptomy mogą być wynikiem niedoborów różnych witamin w obrębie grupy B. Stąd, w celu ustalenia, z jakim brakiem faktycznie się borykamy, należy przeprowadzić badania diagnostyczne. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia większość objawów wynikających z niedoboru ustępuje.

e-Konsultacja z Receptą Online Niedobory witamin z grupy B (B1, B2, B12)

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.