Milgamma N
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Lek Milgamma N w postaci roztworu do wstrzykiwań zawiera witaminy z grupy B, które stosuje się w przypadku chorób układu nerwowego.
- Milgamma N zawiera substancje czynne — cyjanokobalaminę (witaminę B12), pirydoksynę (witaminę B6) oraz tiaminę (witaminę B1).
- Lek Milgamma N może być stosowany u osób dorosłych.
- Ten lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | choroby układu nerwowego, niedobory witamin z grupy B |
postać | roztwór do wstrzykiwań |
dawka | 100 mg + 100 mg + 1 mg/2 ml |
substancja czynna | Cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) + Pirydoksyna (Pyridoxini hydrochloridum) + Tiamina (Thiamini hydrochloridum) |
podmiot odpowiedzialny | Wörwag Pharma |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Milgamma N? Cena, refundacja
Zastrzyki Milgamma N nie są refundowane. Ich cena 100% zależy od apteki i wynosi od ok. 19,50 zł do ok. 41,60 zł. Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Milgamma N – jak działa, na co i dla kogo?
Milgamma N jest lekiem przeznaczonym do stosowania u pacjentów dorosłych. Jego zastosowanie obejmuje szeroki zakres schorzeń układu nerwowego różnego pochodzenia. Wśród wskazań do stosowania wymienia się zapalenie nerwów, neuralgie oraz polineuropatie, w tym te wywołane przez cukrzycę czy nadużywanie alkoholu. Lek w postaci zastrzyków z witaminami z grupy B (B1, B6, B12) jest również stosowany w przypadku mialgii, czyli bólu mięśni, a także w sytuacjach takich jak zespół korzonkowy, zespół napięcia karku, ból barku oraz niektóre formy pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego. Ponadto Milgamma N znajduje zastosowanie w leczeniu półpaśca, porażenia nerwu twarzowego oraz jako środek o działaniu wzmacniającym.
Milgamma N – skład leku
Milgamma N zawiera jako substancje czynne: tiaminy chlorowodorek (witamina B1) w ilości 100 mg, pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6) również w dawce 100 mg oraz cyjanokobalaminę (witamina B12) w ilości 1 mg, wszystkie zawarte w 2 ml roztworu do wstrzykiwań.
W składzie substancji pomocniczych znajduje się alkohol benzylowy (40 mg) oraz lidokainy chlorowodorek (20 mg). Dodatkowo roztwór zawiera składniki służące do dostosowania fizjologicznego pH, w tym sodu wodorotlenek, potasu heksacyjanożelazian III, sodu polifosforan, a także wodę do wstrzykiwań.
Milgamma N – dawkowanie
Podawanie leku Milgamma N wymaga przestrzegania zaleceń dotyczących drogi aplikacji oraz dawkowania. Lek jest przeznaczony do iniekcji domięśniowej. W przypadku niezamierzonego podania dożylnego konieczna jest obserwacja medyczna, która może odbywać się w warunkach szpitalnych, adekwatnie do nasilenia ewentualnych objawów.
Dawkowanie Milgamma N ustalane jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego. W sytuacjach wymagających szybkiego osiągnięcia wysokiego stężenia leku we krwi, w stanach bólowych o dużym nasileniu, stosuje się początkową dawkę jednego wstrzyknięcia (2 ml) dziennie. Po złagodzeniu objawów ostrej fazy lub w przypadku mniej intensywnych dolegliwości zaleca się jedno wstrzyknięcie 2 do 3 razy w tygodniu.
Nie ma potrzeby modyfikacji dawki dla osób starszych oraz pacjentów z niewydolnością nerek. Brak jest wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, dlatego nie zaleca się jego użycia w tej grupie wiekowej. Podobnie, z uwagi na brak danych, nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Monitorowanie terapii przez lekarza powinno odbywać się w regularnych, tygodniowych odstępach. Zaleca się, aby jak najszybciej przejść na leczenie doustne. W przypadku zastosowania dawki większej niż zalecana, co jest mało prawdopodobne ze względu na kontrolę medyczną, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.
Milgamma N – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Milgamma N:
- nadwrażliwość na chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny, cyjanokobalaminę lub inne składniki leku,
- zaburzenia przewodnictwa serca,
- niewyrównana niewydolność serca,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- wiek poniżej 18 lat.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Milgamma N konieczna jest konsultacja z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką. Lek jest przeznaczony do podawania domięśniowego i nie powinien być podawany dożylnie. W przypadku przypadkowego wstrzyknięcia dożylnego wymagana jest obserwacja medyczna. Długotrwałe stosowanie leku, przekraczające sześć miesięcy, może prowadzić do neuropatii. Osoby starsze nie wymagają specjalnych środków ostrożności.
Interakcja z innymi lekami
Podczas stosowania leku należy zachować ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu innych substancji. Szczególną uwagę zaleca się zwrócić na:
- Roztwory zawierające siarczyny: mogą prowadzić do rozkładu witaminy B1 i inaktywacji innych witamin.
- 5-fluorouracyl: stosowany w terapii onkologicznej.
- Izoniazyd (INH): lek przeciwgruźliczy, który może wpływać na metabolizm witaminy B1.
- D-penicylaminę: używana w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, może oddziaływać z witaminą B1.
- Estrogeny w doustnych środkach antykoncepcyjnych: długotrwałe stosowanie może wpływać na poziom witamin.
- Epinefrynę: lek na ciężkie reakcje alergiczne, może oddziaływać z witaminą B1.
- Norepinefrynę: stosowana w leczeniu depresji i hipotensji, może oddziaływać z witaminą B1.
- Sulfonamidy: antybiotyki, które mogą wpływać na metabolizm witaminy B1.
- L-dopa: lek na chorobę Parkinsona, może oddziaływać z witaminą B1.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Stosowanie leku Milgamma N w ciąży:
Stosowanie leku Milgamma N jest przeciwwskazane w czasie ciąży.
Stosowanie leku Milgamma N podczas karmienia piersią:
Witaminy B1, B6 i B12 przechodzą do mleka matki, przy czym wysokie dawki witaminy B6 mogą obniżać produkcję mleka. Nie zaleca się stosowania Milgamma N podczas laktacji.
Milgamma N – skutki uboczne
Możliwe działania niepożądane leku Milgamma N:
Rzadkie (występujące nie częściej niż u 1 na 1 000 pacjentów):
• reakcje alergiczne, wysypka, obrzęk oczu, spłycony oddech.
Bardzo rzadkie (występujące nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
• kołatanie serca,
• nadmierne pocenie się, trądzik, reakcje skórne, świąd, pokrzywka.
Częstość nieznana:
• zawroty głowy i senność,
• bradykardia i zaburzenia rytmu serca,
• wymioty,
• skurcze.
Przechowywanie leku Milgamma N
Lek Milgamma N należy umieścić w miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci, co zapobiega przypadkowemu użyciu przez osoby nieupoważnione. Zakres temperatur, w jakim produkt powinien być przechowywany, to 2-8ºC, co wskazuje na konieczność umieszczenia go w lodówce. Aby zabezpieczyć produkt przed negatywnym wpływem promieniowania świetlnego, konieczne jest utrzymanie go w oryginalnym opakowaniu.
Inne leki na niedobory witamin z grupy B (B1, B2, B12):
Leki dostępne na receptę, będące zamiennikami Milgamma N to m.in. Bexon, Neiraxin B, Neurovit Fast.
Podczas stosowania leku Milgamma N na choroby układu nerwowego nie zaleca się spożywania alkoholu.
Milgamma N roztwór do wstrzykiwań zawiera witaminy z grupy B, które mogą być stosowane w przypadku chorób układu nerwowego, jak porażenie nerwu twarzowego czy półpasiec.
Nie, aby Milgamma N zastrzyki z witaminami z grupy B mogły zachować swoje właściwości, powinny być przechowywane w lodówce.
Nie, zastrzyki Milgamma N 100 mg + 100 mg + 1 mg dostępne są wyłącznie na podstawie ważnej recepty.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.