Neurovit
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

- Neurovit to złożony lek zawierający wysokie dawki witamin B1, B6 i B12, które są kluczowe dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych.
- Lek stosuje się w leczeniu wspomagającym w chorobach nerwów obwodowych różnego pochodzenia, w tym m.in.: nerwobóle, polineuropatia, zapalenie nerwów obwodowych. Składniki leku mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzą zmiany zwyrodnieniowe.
- Z uwagi na zawartą w leku wysoką dawkę witamin z grupy B, lek można stosować tylko u dorosłych osób, nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Szukasz leku z wysoką dawką witamin B1, B6 i B12, które wspierają działanie układu nerwowego? Sprawdź, na co stosuje się Neurovit w opisie poniżej i w ulotce producenta. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie tego leku.
dostępność | na receptę |
przypadłość | zaburzenia układu nerwowego spowodowane niedoborem witamin z gruby B |
postać | tabletki powlekane |
dawka | 100 mg + 200 mg + 0,20 mg |
substancja czynna | Tiamina (Thiamini hydrochloridum) + Pirydoksyna (Pyridoxini hydrochloridum) + Cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) |
podmiot odpowiedzialny | G.L. Pharma GmbH Schloβplatz 1 A-8502 Lannach Austria |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Neurovit? Cena, refundacja
Lek w tym momencie nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych.
- Neurovit tabletki – cena za opakowanie 20 tabletek waha się w przedziale 15-20 zł, a za opakowanie 100 tabletek leku należy zapłacić ok. 55-60 zł.
Neurovit – jak działa, na co i dla kogo
Neurovit – działanie
Neurovit jest lekiem złożonym, który zawiera trzy substancje czynne – ważne dla funkcjonowania komórek nerwowym witaminy z grupy B, czyli: B1, B6 i B12 (chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny oraz cyjanokobalamina). Te witaminy wspierają przemiany białek i węglowodanów, łagodzą stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. Wspomagają krążenie i mają działanie przeciwbólowe i przeciwalergiczne.
Neurovit – wskazania
Neurovit – na co? Neurovit lek stosuje się wspomagająco w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Neurovit pomaga uzupełnić niedobór witamin z grupy B (B1, B6, B12), co pomaga stymulować procesy zdrowienia w tkankach nerwowych.
Preparat zawiera wysoką dawkę witamin, dlatego powinien być stosowany wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza i pod jego nadzorem. Lek stosuje się w terapii krótko- lub długoterminowej. O schemacie i długości leczenia decyduje lekarz.
Neurovit na nerwobóle
Neurovit ze względu na działanie przeciwbólowe przyjmowany jest podczas nerwobóli. O długości terapii zadecyduje lekarz prowadzący.
Neurovit – dla kogo?
Ten lek z witaminami z grupy B jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych pacjentów, wydawany na receptę z przepisu lekarza.
Neurovit – zamienniki
Do zamienników leku z tą samą substancją czynną należą m.in.: Bexon, Neurovit Fast.
Inny lek stosowany na niedobór witam z grupy B, to m.in. Milgamma 100.
Neurovit – zamienniki bez recepty
Obecnie na rynku nie ma zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.
Neurovit tabletki – skład leku
Substancjami czynnymi leku są / jedna tabletka powlekana zawiera:
- tiaminy chlorowodorek (Thiamini hydrochloridum) (witamina B1) / 100 mg
- pirydoksyny chlorowodorek (Pyridoxini hydrochloridum) (witamina B6) / 200 mg
- cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) (witamina B12) / 0,20 mg
Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%.
Neurovit – dawkowanie
Neurovit – jak stosować ten lek? Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Jak stosować tabletki Neurovit? Dawkowanie, schemat leczenia oraz długość terapii lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie jego dolegliwości, objawów i historii choroby.
Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka na dobę. W uzasadnionych przypadkach, na wyraźne polecenie lekarza, dawka dobowa może być zwiększona do 1 tabletki, którą należy przyjmować 3 razy na dobę.
Tabletki należy przyjmować po posiłkach, w całości, popijając niewielką ilością płynu.
Neurovit – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania leku Neurovit:
Nie należy stosować leku Neurovit jeśli:
- pacjent ma alergię na tiaminy chlorowodorek (witamina B1),
- pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6),
- cyjanokobalaminę (witamina B12)
- lub inny składnik leku.
Środki ostrożności:
W przypadku, gdy przyjmowana długotrwale dobowa dawka witaminy B6 przewyższa 50 mg lub przyjmowana krótkotrwale dawka przewyższa 1 g witaminy B6, to może pojawić się uczucie kłucia i mrowienia w stopach lub rękach (są to objawy obwodowej neuropatii czuciowej lub parestezje).
Jeżeli u pacjenta wystąpi uczucie kłucia lub mrowienia lub inne działania niepożądane, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci modyfikację dawkowania lub zaleci odstawienie leku.
Interakcja z innymi lekami
To ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania tabletek Neurovit poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych w przeszłości i obecnie, a także o tych, które pacjent planuje stosować. Może to mieć wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo terapii.
- Witamina B1 (tiamina) może okazać się nieskuteczna, jeśli stosowana jest razem z cytostatykiem 5-fluorouracylem (zawartej w leku stosowanym w terapii nowotworów).
- Leki neutralizujące (stosowane w nadkwasowości żołądka) obniżają wchłanianie witaminy B1 przez organizm.
- Długoterminowe zażywanie niektórych leków moczopędnych (jak np. furosemid), może powodować niedobory witaminy B1, z uwagi na większe wydalanie witaminy B1 z moczem.
- Jednoczesne zażywanie leku Neurovit z L-dopą (lek stosowany w chorobie Parkinsona) może obniżać skuteczność L-dopy.
- Może wzrastać zapotrzebowanie na witaminę B6, jeśli równolegle z lekiem Neurovit stosowane są leki obniżające stężenie witaminy B6 w organizmie.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Nie zaleca się przyjmowania leku w okresie ciąży lub w czasie karmienia piersią. To ważne, aby zapotrzebowanie na witaminy z grupy B było pokrywane przez zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Lek zawiera wysoką dawkę witamin, jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w okresie niedoborów i tylko na wyraźne zalecenie lekarza.
Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do mleka kobiecego. Należy także wiedzieć, że nadmiar tych witam w organizmie kobiety może zmniejszać wydzielanie mleka.
Neurovit – skutki uboczne
Tak jak każdy inny lek, także Neurovit może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Zgłaszano następujące działania niepożądane po krótko- lub długoterminowym zażywaniu tego leku.
Rzadko pojawiające się działania niepożądane Neurovit (które mogą wystąpić u 1 do 10 osób na 10 000 pacjentów stosujących ten lek):
- nudności;
- ból głowy;
- zawroty głowy.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane Neurovit (mogą wystąpić statystycznie u mniej niż 1 na 10 000 osób) to reakcje nadwrażliwości jak potliwość, szybkie bicie serca oraz reakcje skórne (przyjmujące postać świądu i pokrzywki).
Działania niepożądane, których częstość nie może zostać ustalona na podstawie dostępnych danych:
- Przyjmowanie dawek większych niż 50 mg witaminy B6 na dobę przez dłuższy okres (dłużej niż 6-12 miesięcy) może prowadzić do wystąpienia neuropatii obwodowej (zaburzenia nerwów powodujące uczucie kłucia lub mrowienia).
Przechowywanie leku
Neurovit Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Opakowanie leku należy trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Inne leki na niedobory witamin z grupy B (B1, B2, B12):
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Neurovit (13)
- Neurovit bez recepty czy na receptę - jaka jest dostępność leku?
Lek Neurovit na niedobór witamin B jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
- Neurovit a tycie. Czy można przytyć podczas terapii lekiem Neurovit?
Wśród działań niepożądanych producent nie wymienia nadwagi lub otyłości jako skutków ubocznych przyjmowania leku Neurovit.
- Neurovit a alkohol. Czy można pić alkohol podczas stosowania leku Neurovit?
Nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas przyjmowania leku, bowiem zmniejsza on wchłanianie witaminy B1.
- Neurovit zastrzyki. Czy lek występuje w formie roztworu do wstrzykiwań?
Neurovit występuje również w formie roztworu do wstrzykiwań pod nazwą Neurovit Fast.
- Neurovit na nerwicę. Czy lek jest skuteczny na nerwicę?
Nerwica nie należy do bezpośrednich wskazań stosowania leku Neurovit z witaminami B.
- Neurovit - depresja. Czy lek można stosować przy depresji?
Neurovit nie jest lekiem wskazanym w leczeniu depresji.
- Neurovit czy Milgamma? Który lek wybrać?
To lekarz decyduje o wyborze odpowiedniego leku z witaminami B. Specjalista na podstawie historii choroby pacjenta i wyników badań zaleci stosowanie odpowiedniego preparatu. Oba leki dostępne są wyłącznie na receptę.
- Na co pomaga Neurovit? Wskazania
Neurovit jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń układu nerwowego, szczególnie tych spowodowanych niedoborem witamin z grupy B.
- Po jakim czasie działa Neurovit?
Efekty stosowania Neurovitu najczęściej widoczne są po kilku tygodniach regularnego przyjmowania leku.
- Jak wygląda dawkowanie leku Neurovit?
Dawkowanie leku Neurovit każdorazowo ustalane jest na podstawie rodzaju dolegliwości, nasilenia objawów i stopnia niedoboru witamin z grupy B. Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka na dobę.
- Z czym nie łączyć leku Neurovit?
Składniki leku Neurovit mogą wchodzić w interakcje z innymi preparatami, co może wpłynąć na ich wchłanianie, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Leku nie należy łączyć m.in. z: 5-fluorouracylem, lekami neutralizującymi kwas żołądkowy, niektórymi leki moczopędnymi, L-dopą i niektórymi lekami obniżającymi stężenie witaminy B6 w organizmie.
- Jakie są możliwe skutki uboczne leku Neurovit?
Rzadkie działania niepożądane leku Neurovit to nudności, bóle i zawroty głowy. Bardzo rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości. Wszystkie skutki uboczne Neurovitu należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.
- Neurovit - COVID. Czy lek wpływa na koronawirusa?
Na ten moment nie ma informacji o wpływie leku na COVID-19.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
