Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online
Receptomat

Neurovit

Najważniejsze informacje:

  • Neurovit to złożony lek zawierający wysokie dawki witamin B1, B6 i B12, które są kluczowe dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych.
  • Lek stosuje się w leczeniu wspomagającym w chorobach nerwów obwodowych różnego pochodzenia, w tym m.in.: nerwobóle, polineuropatia, zapalenie nerwów obwodowych. Składniki leku mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzą zmiany zwyrodnieniowe.
  • Z uwagi na zawartą w leku wysoką dawkę witamin z grupy B, lek można stosować tylko u dorosłych osób, nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Szukasz skutecznego leku z wysoką dawką witamin B1, B6 i B12, które wspierają działanie układu nerwowego? Sprawdź, na co stosuje się Neurovit w opisie poniżej i w ulotce producenta. Jeśli masz dodatkowe pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Neurovit.

postać / dawka
tabletki powlekane 100 mg + 200 mg + 0,20 mg
substancja czynna
tiamina + pirydoksyna + cyjanokobalamina (Thiamini hydrochloridum + Pyridoxini hydrochloridum + Cyanocobalaminum)
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
zaburzenia układu nerwowego spowodowane niedoborem witamin z gruby B
podmiot odpowiedzialny
G.L. Pharma GmbH Schloβplatz 1 A-8502 Lannach Austria

Informacje o leku - do pobrania:

  • Neurovit - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

  • Neurovit - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Neurovit? Cena, refundacja

Lek w tym momencie nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych.

  • Neurovit tabletki - cena za opakowanie 20 tabletek waha się w przedziale 15-20 zł, a za opakowanie 100 tabletek leku należy zapłacić ok. 55-60 zł.

Neurovit - jak działa, na co i dla kogo

Neurovit - działanie

Neurovit jest lekiem złożonym, który zawiera trzy substancje czynne - ważne dla funkcjonowania komórek nerwowym witaminy z grupy B, czyli: B1, B6 i B12 (chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny oraz cyjanokobalamina). Te witaminy wspierają przemiany białek i węglowodanów, łagodzą stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. Wspomagają krążenie i mają działanie przeciwbólowe i przeciwalergiczne.

Sprawdź opinie pacjentów o Neurovit.

Neurovit - wskazania

Neurovit - na co? Neurovit lek stosuje się wspomagająco w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Neurovit pomaga uzupełnić niedobór witamin z grupy B (B1, B6, B12), co pomaga stymulować procesy zdrowienia w tkankach nerwowych. 

Preparat zawiera wysoką dawkę witamin, dlatego powinien być stosowany wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza i pod jego nadzorem. Lek stosuje się w terapii krótko- lub długoterminowej. O schemacie i długości leczenia decyduje lekarz.

Neurovit na nerwobóle

Neurovit ze względu na działanie przeciwbólowe przyjmowany jest podczas nerwobóli. O długości terapii zadecyduje lekarz prowadzący.

Neurovit - dla kogo?

Ten lek z witaminami z grupy B jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych pacjentów, wydawany na receptę z przepisu lekarza.

Neurovit - zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną należą m.in.: Bexon, Neurovit Fast.

Inny lek stosowany na niedobór witam z grupy B, to m.in. Milgamma 100

Inny popularny lek z naszej bazy to Nimesil.

Neurovit - zamienniki bez recepty

Obecnie na rynku nie ma zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.

Neurovit tabletki - skład leku

Substancjami czynnymi leku są / jedna tabletka powlekana zawiera:

  • tiaminy chlorowodorek (Thiamini hydrochloridum) (witamina B1) / 100 mg
  • pirydoksyny chlorowodorek (Pyridoxini hydrochloridum) (witamina B6) / 200 mg
  • cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) (witamina B12) / 0,20 mg

Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%. 

Neurovit – dawkowanie

Neurovit - jak stosować ten lek? Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak stosować tabletki Neurovit? Dawkowanie, schemat leczenia oraz długość terapii lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie jego dolegliwości, objawów i historii choroby. 

Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka na dobę. W uzasadnionych przypadkach, na wyraźne polecenie lekarza, dawka dobowa może być zwiększona do 1 tabletki, którą należy przyjmować 3 razy na dobę.

Tabletki należy przyjmować po posiłkach, w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Neurovit – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania leku Neurovit:

Nie należy stosować leku Neurovit jeśli:

  • pacjent ma alergię na tiaminy chlorowodorek (witamina B1), 
  • pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6), 
  • cyjanokobalaminę (witamina B12) 
  • lub inny składnik leku.

Środki ostrożności:

W przypadku, gdy przyjmowana długotrwale dobowa dawka witaminy B6 przewyższa 50 mg lub przyjmowana krótkotrwale dawka przewyższa 1 g witaminy B6, to może pojawić się uczucie kłucia i mrowienia w stopach lub rękach (są to objawy obwodowej neuropatii czuciowej lub parestezje)

Jeżeli u pacjenta wystąpi uczucie kłucia lub mrowienia lub inne działania niepożądane, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci modyfikację dawkowania lub zaleci odstawienie leku.

Interakcja z innymi lekami

To ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania tabletek Neurovit poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych w przeszłości i obecnie, a także o tych, które pacjent planuje stosować. Może to mieć wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo terapii. 

  • Witamina B1 (tiamina) może okazać się nieskuteczna, jeśli stosowana jest razem z cytostatykiem 5-fluorouracylem (zawartej w leku stosowanym w terapii nowotworów).
  • Leki neutralizujące (stosowane w nadkwasowości żołądka) obniżają wchłanianie witaminy B1 przez organizm.
  • Długoterminowe zażywanie niektórych leków moczopędnych (jak np. furosemid), może powodować niedobory witaminy B1, z uwagi na większe wydalanie witaminy B1 z moczem.
  • Jednoczesne zażywanie leku Neurovit z L-dopą (lek stosowany w chorobie Parkinsona) może obniżać skuteczność L-dopy.
  • Może wzrastać zapotrzebowanie na witaminę B6, jeśli równolegle z lekiem Neurovit stosowane są leki obniżające stężenie witaminy B6 w organizmie.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się przyjmowania leku w okresie ciąży lub w czasie karmienia piersią. To ważne, aby zapotrzebowanie na witaminy z grupy B było pokrywane przez zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Lek zawiera wysoką dawkę witamin, jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w okresie niedoborów i tylko na wyraźne zalecenie lekarza. 

Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do mleka kobiecego. Należy także wiedzieć, że nadmiar tych witam w organizmie kobiety może zmniejszać wydzielanie mleka.

Neurovit - skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także Neurovit może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Zgłaszano następujące działania niepożądane po krótko- lub długoterminowym zażywaniu tego leku. 

Rzadko pojawiające się działania niepożądane Neurovit (które mogą wystąpić u 1 do 10 osób na 10 000 pacjentów stosujących ten lek):

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane Neurovit (mogą wystąpić statystycznie u mniej niż 1 na 10 000 osób) to reakcje nadwrażliwości jak potliwość, szybkie bicie serca oraz reakcje skórne (przyjmujące postać świądu i pokrzywki).

Działania niepożądane, których częstość nie może zostać ustalona na podstawie dostępnych danych:

  • Przyjmowanie dawek większych niż 50 mg witaminy B6 na dobę przez dłuższy okres (dłużej niż 6-12 miesięcy) może prowadzić do wystąpienia neuropatii obwodowej (zaburzenia nerwów powodujące uczucie kłucia lub mrowienia).  

Przechowywanie leku

Neurovit Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Opakowanie leku należy trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Neurovit.

Neurovit bez recepty czy na receptę? Dlaczego witamina B1 jest na receptę?

Nadmiar witaminy B1 może powodować ciężkie objawy niepożądane. Dlatego lek należy przyjmować tylko i wyłącznie pod kontrolą specjalisty.

Neurovit a tycie. Czy można przytyć podczas terapii lekiem Neurovit?

Nieznany jest związek pomiędzy stosowaniem leku Neurovit a zmianą masy ciała.

Neurovit a alkohol. Czy można pić alkohol podczas stosowania leku Neurovit?

Nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas przyjmowania leku, bowiem zmniejsza on wchłanianie witaminy B1.

Neurovit - COVID. Czy lek wpływa na koronawirusa?

Na ten moment nie ma informacji o wpływie leku na COVID-19.

Neurovit zastrzyki. Czy lek występuje w formie roztworu do wstrzykiwań?

Neurovit występuje również w formie roztworu do wstrzykiwań pod nazwą Neurovit Fast.

Neurovit na nerwicę. Czy lek jest skuteczny na nerwicę?

W leczeniu nerwicy stosuje się dwa rodzaje leków: leki przeciwlękowe (anksjolityczne) oraz leki przeciwdepresyjne. Neurovit należy do leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dlatego nie będzie skuteczny przy nerwicy.

Neurovit - depresja. Czy lek można stosować przy depresji?

Podobnie jak przy nerwicy - lek należy do preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dlatego nie będzie skuteczny na depresję.

Neurovit czy Milgamma? Który lek wybrać?

Zarówno jeden, jak i drugi lek stosowany jest w leczeniu chorób układu nerwowego. Lekarz powinien zadecydować, który lek będzie odpowiedni dla organizmu pacjenta. 

Inne najpopularniejsze leki na niedobór witaminy B1, B6 i B12