2534$post_parent:
e-Konsultacja z Receptą Online

Neurovit

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek Neurovit? Cena, refundacja

Lek w tym momencie nie jest objęty refundacją i występuje pod postacią tabletek powlekanych.

 • Neurovit tabletki – cena za opakowanie 20 tabletek waha się w przedziale 15-20 zł, a za opakowanie 100 tabletek leku należy zapłacić ok. 55-60 zł.

Neurovit – jak działa, na co i dla kogo

Neurovit – działanie

Neurovit jest lekiem złożonym, który zawiera trzy substancje czynne – ważne dla funkcjonowania komórek nerwowym witaminy z grupy B, czyli: B1, B6 i B12 (chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny oraz cyjanokobalamina). Te witaminy wspierają przemiany białek i węglowodanów, łagodzą stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. Wspomagają krążenie i mają działanie przeciwbólowe i przeciwalergiczne.

Neurovit – wskazania

Neurovit – na co? Neurovit lek stosuje się wspomagająco w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Neurovit pomaga uzupełnić niedobór witamin z grupy B (B1, B6, B12), co pomaga stymulować procesy zdrowienia w tkankach nerwowych. 

Preparat zawiera wysoką dawkę witamin, dlatego powinien być stosowany wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza i pod jego nadzorem. Lek stosuje się w terapii krótko- lub długoterminowej. O schemacie i długości leczenia decyduje lekarz.

Neurovit na nerwobóle

Neurovit ze względu na działanie przeciwbólowe przyjmowany jest podczas nerwobóli. O długości terapii zadecyduje lekarz prowadzący.

Neurovit – dla kogo?

Ten lek z witaminami z grupy B jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych pacjentów, wydawany na receptę z przepisu lekarza.

Neurovit – zamienniki

Do zamienników leku z tą samą substancją czynną należą m.in.: Bexon, Neurovit Fast.

Inny lek stosowany na niedobór witam z grupy B, to m.in. Milgamma 100

Neurovit – zamienniki bez recepty

Obecnie na rynku nie ma zamienników leku z tą samą substancją czynną i dostępnych bez recepty.

Neurovit tabletki – skład leku

Substancjami czynnymi leku są / jedna tabletka powlekana zawiera:

 • tiaminy chlorowodorek (Thiamini hydrochloridum) (witamina B1) / 100 mg
 • pirydoksyny chlorowodorek (Pyridoxini hydrochloridum) (witamina B6) / 200 mg
 • cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) (witamina B12) / 0,20 mg

Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%. 

Neurovit – dawkowanie

Neurovit – jak stosować ten lek? Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak stosować tabletki Neurovit? Dawkowanie, schemat leczenia oraz długość terapii lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie jego dolegliwości, objawów i historii choroby. 

Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka na dobę. W uzasadnionych przypadkach, na wyraźne polecenie lekarza, dawka dobowa może być zwiększona do 1 tabletki, którą należy przyjmować 3 razy na dobę.

Tabletki należy przyjmować po posiłkach, w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Neurovit – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania leku Neurovit:

Nie należy stosować leku Neurovit jeśli:

 • pacjent ma alergię na tiaminy chlorowodorek (witamina B1), 
 • pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6), 
 • cyjanokobalaminę (witamina B12) 
 • lub inny składnik leku.

Środki ostrożności:

W przypadku, gdy przyjmowana długotrwale dobowa dawka witaminy B6 przewyższa 50 mg lub przyjmowana krótkotrwale dawka przewyższa 1 g witaminy B6, to może pojawić się uczucie kłucia i mrowienia w stopach lub rękach (są to objawy obwodowej neuropatii czuciowej lub parestezje)

Jeżeli u pacjenta wystąpi uczucie kłucia lub mrowienia lub inne działania niepożądane, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci modyfikację dawkowania lub zaleci odstawienie leku.

Interakcja z innymi lekami

To ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania tabletek Neurovit poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych w przeszłości i obecnie, a także o tych, które pacjent planuje stosować. Może to mieć wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo terapii. 

 • Witamina B1 (tiamina) może okazać się nieskuteczna, jeśli stosowana jest razem z cytostatykiem 5-fluorouracylem (zawartej w leku stosowanym w terapii nowotworów).
 • Leki neutralizujące (stosowane w nadkwasowości żołądka) obniżają wchłanianie witaminy B1 przez organizm.
 • Długoterminowe zażywanie niektórych leków moczopędnych (jak np. furosemid), może powodować niedobory witaminy B1, z uwagi na większe wydalanie witaminy B1 z moczem.
 • Jednoczesne zażywanie leku Neurovit z L-dopą (lek stosowany w chorobie Parkinsona) może obniżać skuteczność L-dopy.
 • Może wzrastać zapotrzebowanie na witaminę B6, jeśli równolegle z lekiem Neurovit stosowane są leki obniżające stężenie witaminy B6 w organizmie.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się przyjmowania leku w okresie ciąży lub w czasie karmienia piersią. To ważne, aby zapotrzebowanie na witaminy z grupy B było pokrywane przez zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Lek zawiera wysoką dawkę witamin, jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w okresie niedoborów i tylko na wyraźne zalecenie lekarza. 

Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do mleka kobiecego. Należy także wiedzieć, że nadmiar tych witam w organizmie kobiety może zmniejszać wydzielanie mleka.

Neurovit – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także Neurovit może powodować działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Zgłaszano następujące działania niepożądane po krótko- lub długoterminowym zażywaniu tego leku. 

Rzadko pojawiające się działania niepożądane Neurovit (które mogą wystąpić u 1 do 10 osób na 10 000 pacjentów stosujących ten lek):

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane Neurovit (mogą wystąpić statystycznie u mniej niż 1 na 10 000 osób) to reakcje nadwrażliwości jak potliwość, szybkie bicie serca oraz reakcje skórne (przyjmujące postać świądu i pokrzywki).

Działania niepożądane, których częstość nie może zostać ustalona na podstawie dostępnych danych:

 • Przyjmowanie dawek większych niż 50 mg witaminy B6 na dobę przez dłuższy okres (dłużej niż 6-12 miesięcy) może prowadzić do wystąpienia neuropatii obwodowej (zaburzenia nerwów powodujące uczucie kłucia lub mrowienia).  

Przechowywanie leku

Neurovit Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Opakowanie leku należy trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. 


Inne leki na niedobory witamin z grupy B (B1, B2, B12):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Neurovit (8)

Nadmiar witaminy B1 może powodować ciężkie objawy niepożądane. Dlatego lek należy przyjmować tylko i wyłącznie pod kontrolą specjalisty.

Nieznany jest związek pomiędzy stosowaniem leku Neurovit a zmianą masy ciała.

Nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas przyjmowania leku, bowiem zmniejsza on wchłanianie witaminy B1.

Na ten moment nie ma informacji o wpływie leku na COVID-19.

Neurovit występuje również w formie roztworu do wstrzykiwań pod nazwą Neurovit Fast.

W leczeniu nerwicy stosuje się dwa rodzaje leków: leki przeciwlękowe (anksjolityczne) oraz leki przeciwdepresyjne. Neurovit należy do leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dlatego nie będzie skuteczny przy nerwicy.

Podobnie jak przy nerwicy – lek należy do preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dlatego nie będzie skuteczny na depresję.

Zarówno jeden, jak i drugi lek stosowany jest w leczeniu chorób układu nerwowego. Lekarz powinien zadecydować, który lek będzie odpowiedni dla organizmu pacjenta.

e-Konsultacja z Receptą Online
Neurovit

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.