Receptomat | e-Recepta w 5 min

e-Recepta Online
Neurovit

Wypełnij prosty Formularz,
Odbierz SMS w 5 minut,
Pokaż Kod w Aptece.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Neurovit

Szukasz skutecznego leku z wysoką dawką witamin B1, B6 i B12, które wpierają działanie układu nerwowego? Sprawdź, na co stosuje się Neurovit w opisie poniżej i w ulotce producenta. Jeśli masz dodatkowe pytania, umów się na teleporadę do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Neurovit.

Spis treści

Neurovit – informacje o leku:

 • dawki: 100 mg + 200 mg + 0,20 mg

 • postać: tabletki powlekane

 • substancja czynna: tiamina + pirydoksyna + cyjanokobalamina (Thiamini hydrochloridum + Pyridoxini hydrochloridum + Cyanocobalaminum)

 • kategoria: Leki - witaminy z grupy B

Tabletki Neurovit - lek z wysoką dawką witamin z grupy B, wspierający pracę układu nerwowego

 • Złożony lek zawierający wysokie dawki witamin B1, B6 i B12, które są kluczowe dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych.

 • Lek stosuje się w leczeniu wspomagającym w chorobach nerwów obwodowych różnego pochodzenia, w tym m.in.: nerwobóle, polineuropatia, zapalenie nerwów obwodowych. Składniki leku mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzą zmiany zwyrodnieniowe.

 • Z uwagi na zawartą w leku wysoką dawkę witamin z grupy B, lek można stosować tylko u dorosłych osób, nie jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Neurovit – opis i właściwości

Lek stosuje się wspomagająco w leczeniu zaburzeń układu nerwowego. Neurovit pomaga uzupełnić niedobór witamin z grupy B (B1, B6, B12), co pomaga stymulować procesy zdrowienia w tkankach nerwowych. 

Preparat zawiera wysoką dawkę witamin, dlatego powinien być stosowany wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza i pod jego nadzorem. Lek stosuje się w terapii krótko- lub długoterminowej. O schemacie i długości leczenia decyduje lekarz.

Neurovit - co zawiera? Witaminy z grupy B – jak działają na komórki nerwowe?

Neurovit jest lekiem złożonym, który zawiera trzy substancje czynne - ważne dla funkcjonowania komórek nerwowym witaminy z grupy B, czyli: B1, B6 i B12 (chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny oraz cyjanokobalamina). Te witaminy wspierają przemiany białek i węglowodanów, łagodzą stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe. Wspomagają krążenie i mają działanie przeciwbólowe i przeciwalergiczne. 

Neurovit – skład leku

Substancjami czynnymi leku są / jedna tabletka powlekana zawiera:

 • tiaminy chlorowodorek (Thiamini hydrochloridum) (witamina B1) / 100 mg

 • pirydoksyny chlorowodorek (Pyridoxini hydrochloridum) (witamina B6) / 200 mg

 • cyjanokobalamina (Cyanocobalaminum) (witamina B12) / 0,20 mg

Pozostałe składniki to: skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%.

Neurovit – dla kogo, wskazania, działanie

Lek jest przeznaczony do stosowania w zaburzeniach układu nerwowego spowodowanych niedoborem witamin z grupy B. Lekarz może zalecić leczenie wspomagające tym preparatem w przypadku leczenia depresji, nerwicy, porażenia nerwu, różnych schorzeń nerwów obwodowych, a w szczególności polineuropatii, zapalenia nerwów obwodowych i nerwobóli.

Ten lek z witaminami z grupy B jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych pacjentów, wydawany na receptę z przepisu lekarza.

W leczeniu depresji i bólu kręgosłupa stosuje się także Pramolan, czy Nimesil.

Neurovit – dawkowanie

Jak stosować tabletki Neurovit? Dawkowanie, schemat leczenia oraz długość terapii lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie jego dolegliwości, objawów i historii choroby. 

Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka na dobę. W uzasadnionych przypadkach, na wyraźne polecenie lekarza, dawka dobowa może być zwiększona do 1 tabletki, którą należy przyjmować 3 razy na dobę.

Tabletki należy przyjmować po posiłkach, w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Neurovit – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Neurovit jeśli pacjent ma alergię na tiaminy chlorowodorek (witamina B1), pirydoksyny chlorowodorek (witamina B6), cyjanokobalaminę (witamina B12) lub inny składnik leku.

W przypadku, gdy przyjmowana długotrwale dobowa dawka witaminy B6 przewyższa 50 mg lub przyjmowana krótkotrwale dawka przewyższa 1 g witaminy B6, to może pojawić się uczucie kłucia i mrowienia w stopach lub rękach (są to objawy obwodowej neuropatii czuciowej lub parestezje). Jeżeli u pacjenta wystąpi uczucie kłucia lub mrowienia lub inne działania niepożądane, należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci modyfikację dawkowania lub zaleci odstawienie leku.

Neurovit – interakcja z innymi lekami

To ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania tabletek Neurovit poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych w przeszłości i obecnie, a także o tych, które pacjent planuje stosować. Może to mieć wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo terapii. 

 • Witamina B1 (tiamina) może okazać się nieskuteczna, jeśli stosowana jest razem z cytostatykiem 5-fluorouracylem (zawartej w leku stosowanym w terapii nowotworów).

 • Leki neutralizujące (stosowane w nadkwasowości żołądka) obniżają wchłanianie witaminy B1 przez organizm.

 • Długoterminowe zażywanie niektórych leków moczopędnych (jak np. furosemid), może powodować niedobory witaminy B1, z uwagi na większe wydalanie witaminy B1 z moczem.

 • Jednoczesne zażywanie leku Neurovit z L-dopą (lek stosowany w chorobie Parkinsona) może obniżać skuteczność L-dopy.

 • Może wzrastać zapotrzebowanie na witaminę B6, jeśli równolegle z lekiem Neurovit stosowane są leki obniżające stężenie witaminy B6 w organizmie.

Neurovit – stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Nie zaleca się przyjmowania leku w okresie ciąży lub w czasie karmienia piersią. To ważne, aby zapotrzebowanie na witaminy z grupy B było pokrywane przez zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Lek zawiera wysoką dawkę witamin, jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w okresie niedoborów i tylko na wyraźne zalecenie lekarza. 

Witaminy B1, B6 i B12 przenikają do mleka kobiecego. Należy także wiedzieć, że nadmiar tych witam w organizmie kobiety może zmniejszać wydzielanie mleka. 

Neurovit – skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także Neurovit może wywoływać działania niepożądane. Trzeba jednak pamiętać, że nie u każdego pacjenta one wystąpią. Zgłaszano następujące działania niepożądane po krótko- lub długoterminowym zażywaniu tego leku. 

Rzadko pojawiające się skutki uboczne (które mogą wystąpić u 1 do 10 osób na 10 000 pacjentów stosujących ten lek):

 • nudności;

 • ból głowy;

 • zawroty głowy.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (mogą wystąpić statystycznie u mniej niż 1 na 10 000 osób) to reakcje nadwrażliwości jak potliwość, szybkie bicie serca oraz reakcje skórne (przyjmujące postać świądu i pokrzywki).

Działania niepożądane, których częstość nie może zostać ustalona na podstawie dostępnych danych:

 • Przyjmowanie dawek większych niż 50 mg witaminy B6 na dobę przez dłuższy okres (dłużej niż 6-12 miesięcy) może prowadzić do wystąpienia neuropatii obwodowej (zaburzenia nerwów powodujące uczucie kłucia lub mrowienia). 

Neurovit – przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w temperaturze nie wyższej niż 25°C. Opakowanie leku należy trzymać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.  

Neurovit – producent, podmiot odpowiedzialny, wytwórca, ulotka

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca: G.L. Pharma GmbH, Schloβplatz 1, A-8502 Lannach, Austria

Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego w Polsce: G.L. Pharma GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce, Al. Jana Pawła II 61, 01-031 Warszawa

Ile kosztuje lek Neurovit? Cena na receptę

100 tabletek leku kosztuje około 55-60 zł. Dostępne są także mniejsze opakowania. Cena Neurovit 20 tabletek waha się w przedziale 15-20 zł. Lek w tym momencie nie jest objęty refundacją.

Najcześciej zadawane pytania

Pytania dotyczące leku Neurovit, które najczęściej zadają nasi pacjenci.

Czy lek Neurovit z witaminami z grupy B można stosować u dzieci i młodzieży?

Nie, z uwagi na wysoką dawkę witamin zawartych w tym leku, nie zaleca się podawania go dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Neurovit a alkohol

Czy można pić alkohol podczas stosowania leku? Nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci podczas przyjmowania leku, bowiem zmniejsza on wchłanianie witaminy B1.

Neurovit zastrzyki - kiedy stosuje się?

Lek występuje także w postaci roztworu do wstrzykiwań. Zawiera zmodyfikowane dawki poszczególnych witamin i jest stosowany na wyraźne zalecenie lekarza w sytuacjach, kiedy stosowanie tabletek jest niewystarczające.

Neurovit a tycie, odchudzanie

Nieznany jest związek pomiędzy stosowaniem leku Neurovit a zmianą masy ciała.

Czy Neurovit jest na receptę?

Tak, jest to lek wydawany wyłącznie na receptę z przepisu lekarza. Specjalista na podstawie historii choroby, objawów i dolegliwości pacjenta określa najlepszą możliwą terapię i zaleca konkretny schemat leczenia.

Inne najpopularniejsze leki na niedobór witaminy B1, B6 i B12