Co wypłukuje witaminę B z organizmu? Przyczyny niedoboru witaminy B

Witaminy z grupy B bardzo trudno przedawkować, ponieważ ich nadmiar jest automatycznie wydalany z organizmu wraz z moczem. Choć na co dzień przyjmujemy je w pożywieniu, nie brakuje osób borykających się z ich niedoborem. Dlaczego tak jest? Odpowiadamy poniżej.

Przyczyny niedoboru witaminy B

Zbyt monotonna dieta

Zgodnie z ogólnymi zaleceniami dietetycznymi jadłospis, aby był zdrowy, musi być zróżnicowany. Gdy dieta z różnych przyczyn pozbawiona jest produktów odzwierzęcych lub warzyw, może doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów witaminy B. Ludzie ulegają także modom na monodiety. Poza tym, że są one bardzo niezdrowe, po pewnym czasie stają się po prostu nudne. Wtedy też szczególnie chętnie sięgamy po żywność przetworzoną. Nieprawidłowo zbilansowana dieta w większości przypadków daje efekt w postaci niedoborów i wiąże się z koniecznością suplementacji w celu uzupełnienia deficytów.

Przyczyny Niedoboru Witaminy B
Przyczyny niedoboru witaminy B

Zaburzenia wchłaniania witamin

Zespół złego wchłaniania określany jest jako niezdolność organizmu do przyswajania składników odżywczych z pożywienia. Zjawisko to jest wynikiem różnego rodzaju dysfunkcji układu pokarmowego. Nie zawsze chodzi o zaburzenia  pracy poszczególnych narządów bądź dysfunkcje anatomiczne. Bardzo często przyczyną tych problemów jest nieprzestrzeganie zasad racjonalnego żywienia. Coraz gorsza jakość produktów, ale też błędy podczas przygotowywania posiłków, mogą powodować zaburzenia wchłaniania, skutkując niedoborami witamin z grupy B. Zdarza się, że wszystko robimy prawidłowo, dieta jest dobrze zbilansowana i urozmaicona, a mimo to pokarm nie jest odpowiednio trawiony i wchłaniany. Wtedy  należy pogłębić diagnostykę.

Przyjmowanie na stałe leków

Niektóre grupy leków przyjmowane długofalowo lub na stałe powodują zaburzenia we wchłanianiu witaminy B, a co za tym idzie – niedobory. Są to między innymi:

 • blokery hamujące wydzielanie kwasu solnego stosowane przy refluksie żołądkowo-przełykowym,
 • metformina stosowana przy cukrzycy typu II,
 • leki na zgagę i wrzody żołądka,
 • środki moczopędne, mogące doprowadzić do nadmiernego wydalania witaminy razem z moczem.

Genetyka

Niedobory witamin zazwyczaj kojarzone są z nieprawidłową dietą. Jednak deficyt witaminy B wcale nie musi oznaczać złego stylu życia. Jego przyczyną mogą być zaburzenia zależne od genów. Prawie połowa kobiet boryka się z zakłóconym wchłanianiem kwasu foliowego wynikającym z genetyki. 

Okresy zwiększonego zapotrzebowania

Zdarzają się różnego rodzaju sytuacje zdrowotne, które wymagają wspomagania się dodatkowymi dawkami witaminy B. Są to: 

 • leczenie oparzeń,
 • stany zapalne skóry i błon śluzowych – jama ustna, wargi,
 • zakończona antybiotykoterapia,
 • wzmocnienie organizmu, np. przy długotrwałej gorączce,
 • ciąża, karmienie piersią,
 • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • wyniszczenie spowodowane chorobą alkoholową.

Co wypłukuje witaminę B z organizmu?

Nadmiar cukru

Trawienie i metabolizowanie cukru możliwe jest dzięki udziałowi między innymi składników mineralnych i witamin z grupy B. W przypadku cukru naturalnie zawartego w produktach spożywczych procesy te przebiegają sprawnie dzięki wykorzystaniu występujących w nich witamin i soli mineralnych. Problem pojawia się z żywnością wysokoprzetworzoną. Są to produkty bogate w dodatkowy cukier, a bardzo ubogie w wartości odżywcze. Organizm, aby rozłożyć cukier, musi wykorzystywać własne zapasy witamin. Stąd bardzo krótka droga do niedoboru.

Zbyt duże ilości kawy

Jedna lub dwie filiżanki dziennie nie powinny być powodem do obaw. Jednak nadmierne spożycie kawy może doprowadzić nie tylko to wypłukiwania magnezu, ale też witamin i minerałów, w tym witaminy B. Dlatego też zapaleni kawosze muszą zadbać o dodatkową suplementację.

Alkohol

Nadużywanie alkoholu wpływa destrukcyjnie na organizm na bardzo wielu płaszczyznach. Jednym z wielu skutków nadmiernego picia jest niedobór witamin z grupy B. Alkohol oddziałuje dwojako, powodując ich deficyt. Po pierwsze powoduje zwiększone wydalanie moczu, co w konsekwencji prowadzi do odwodnienia i utraty wielu składników mineralnych oraz witamin. Po drugie nadużywanie alkoholu powoduje zaburzenia wchłaniania witaminy B

e-Konsultacja z Receptą Online Niedobory witamin z grupy B (B1, B2, B12)

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.