Wprowadzenie na rynek e-recept w styczniu 2020 roku zrodziło wiele wątpliwości związanych z zasadami ich stosowania. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące e-recept.
Recepta internetowa jest to odpowiednik klasycznej recepty papierowej. Po wizycie u lekarza możemy otrzymać papierową, drukowaną wersję takiej recepty, jednak nie jest to konieczne do jej realizacji.
Realizacja recepty online jest bardzo prosta. Podczas konsultacji lekarskiej otrzymasz unikalny kod e-recepty, który razem z twoim numerem PESEL należy podać w aptece. Farmaceuta ma dostęp do systemu Ministerstwa Zdrowia, w którym znajduje się Twoja recepta. Dzięki temu szybko i sprawnie otrzymasz swoje leki.
Tradycyjną, papierową receptę można było zrealizować tylko w jednej aptece. Często zdarza się sytuacja, że apteka nie ma leku na stanie. Jeżeli był on przepisany na receptę papierową, konieczne było jego zamówienie i oczekiwanie na dostawę. Opóźniało to niestety rozpoczęcie leczenia.
Istotną przewagą e-recepty nad receptą tradycyjną jest fakt, że całego zamówienia nie musisz realizować w jednej aptece. Jeżeli w jednej placówce nie ma któregoś z leków na e-recepcie, możesz go dostać w innej aptece. Jest to szczególnie korzystne w przypadku, kiedy potrzebujesz przyjąć lek już tego samego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku przepisania przez lekarza kilku opakowań tego samego leku, należy wszystkie wykupić w jednej aptece.
Lekarz może przepisać receptę cyfrową na każdy przyjmowany przez Ciebie lek. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju leku i schematu terapeutycznego może się zmieniać termin ważności e-recepty. Zwykle standardowa e-recepta jest ważna przez 30 dni od momentu wystawienia. Recepta online na antybiotyk ma ważność tylko 7 dni, natomiast jeśli chorujesz przewlekle, możesz otrzymać e-receptę ważną nawet 365 dni. Lekarz może przepisać także tabletki "dzień po", np. EllaOne.
Internetowe konto pacjenta jest dostępne dla każdego obywatela polskiego pod adresem https://pacjent.gov.pl/. Mając je, możesz sprawdzić, jakie leki zostały Ci przepisane na e-recepcie, a także, jak długo jest ważna. Masz tam również dostęp do e-skierowań na wizyty lekarskie, szczepienia czy pobyty w szpitalu realizowane na NFZ. Co jest istotne, Internetowe Konto Pacjenta nie jest niezbędne do otrzymania e-recepty. Przychodzi jednak z pomocą, kiedy zapomniałeś kodu recepty lub zgubiłeś wydruk skierowania do specjalisty.
Mając IKP możesz również ustawić sobie powiadomienia SMS o nowych receptach z odpowiednimi kodami. Do założenia IKP potrzebny Ci będzie Profil Zaufany – możesz się zalogować na niego za pośrednictwem swojego banku lub założyć go w odpowiednim urzędzie.
Swoje internetowe recepty i skierowania możesz mieć zawsze w swoim telefonie. Wystarczy, że pobierzesz aplikację mObywatel. Podczas realizacji e-recepty przy pomocy aplikacji nie musisz podawać farmaceucie swojego numeru PESEL – wystarczy, że pokażesz kod QR.
Recepty online są określane rewolucją w rozwoju telemedycyny. Aby ją otrzymać, nie musisz udawać się osobiście do przychodni czy centrum medycznego – lekarz może ją wystawić na odległość, na przykład po odbyciu teleporady. Wygodnym rozwiązaniem są również platformy e-konsultacyjne. Aby otrzymać e-receptę wystarczy wypełnić krótki formularz. Wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo popularna opcja uzyskania przedłużenia e-recepty na antykoncepcję hormonalną czy leki stosowane przewlekle w niedoczynności tarczycy i innych jednostkach chorobowych.
e-Konsultacja z Receptą Online