Najczęstsze pytania o e-receptę

Wprowadzenie na rynek e-recept w styczniu 2020 roku zrodziło wiele wątpliwości związanych z zasadami ich stosowania. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące e-recept.

Co to jest e-recepta?

Recepta internetowa jest to odpowiednik klasycznej recepty papierowej. Po wizycie u lekarza możemy otrzymać papierową, drukowaną wersję takiej recepty, jednak nie jest to konieczne do jej realizacji.

Jak zrealizować e-receptę? Realizacja krok po kroku.

Realizacja recepty online jest bardzo prosta. Podczas konsultacji lekarskiej otrzymasz unikalny kod e-recepty, który razem z twoim numerem PESEL należy podać w aptece. Farmaceuta ma dostęp do systemu Ministerstwa Zdrowia, w którym znajduje się Twoja recepta. Dzięki temu szybko i sprawnie otrzymasz swoje leki.

Czy e-receptę można zrealizować w różnych aptekach?

Tradycyjną, papierową receptę można było zrealizować tylko w jednej aptece. Często zdarza się sytuacja, że apteka nie ma leku na stanie. Jeżeli był on przepisany na receptę papierową, konieczne było jego zamówienie i oczekiwanie na dostawę. Opóźniało to niestety rozpoczęcie leczenia.

Istotną przewagą e-recepty nad receptą tradycyjną jest fakt, że całego zamówienia nie musisz realizować w jednej aptece. Jeżeli w jednej placówce nie ma któregoś z leków na e-recepcie, możesz go dostać w innej aptece. Jest to szczególnie korzystne w przypadku, kiedy potrzebujesz przyjąć lek już tego samego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku przepisania przez lekarza kilku opakowań tego samego leku, należy wszystkie wykupić w jednej aptece. 

Pytania O E Recepte
Pytania o e-receptę

Na jakie leki otrzymam e-receptę?

Lekarz może przepisać receptę cyfrową na każdy przyjmowany przez Ciebie lek. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju leku i schematu terapeutycznego może się zmieniać termin ważności e-recepty. Zwykle standardowa e-recepta jest ważna przez 30 dni od momentu wystawienia. Recepta online na antybiotyk ma ważność tylko 7 dni, natomiast jeśli chorujesz przewlekle, możesz otrzymać e-receptę ważną nawet 365 dni. Lekarz może przepisać także tabletki „dzień po”, np. EllaOne.

Co to jest IKP? Czy muszę je zakładać?

Internetowe konto pacjenta jest dostępne dla każdego obywatela polskiego pod adresem https://pacjent.gov.pl/. Mając je, możesz sprawdzić, jakie leki zostały Ci przepisane na e-recepcie, a także, jak długo jest ważna. Masz tam również dostęp do e-skierowań na wizyty lekarskie, szczepienia czy pobyty w szpitalu realizowane na NFZ. Co jest istotne, Internetowe Konto Pacjenta nie jest niezbędne do otrzymania e-recepty. Przychodzi jednak z pomocą, kiedy zapomniałeś kodu recepty lub zgubiłeś wydruk skierowania do specjalisty.

Mając IKP możesz również ustawić sobie powiadomienia SMS o nowych receptach z odpowiednimi kodami. Do założenia IKP potrzebny Ci będzie Profil Zaufany – możesz się zalogować na niego za pośrednictwem swojego banku lub założyć go w odpowiednim urzędzie.

E-recepta aplikacja na telefon – jak działa?

Swoje internetowe recepty i skierowania możesz mieć zawsze w swoim telefonie. Wystarczy, że pobierzesz aplikację mObywatel. Podczas realizacji e-recepty przy pomocy aplikacji nie musisz podawać farmaceucie swojego numeru PESEL – wystarczy, że pokażesz kod QR.

Czy e-receptę dostanę wyłącznie w gabinecie lekarskim?

Recepty online są określane rewolucją w rozwoju telemedycyny. Aby ją otrzymać, nie musisz udawać się osobiście do przychodni czy centrum medycznego – lekarz może ją wystawić na odległość, na przykład po odbyciu teleporady.

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.