Kto może przepisać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Czasami zdarza się sytuacja, że potrzebujemy szybko zdobyć receptę na stosowaną przez nas antykoncepcję hormonalną. Kto jest uprawniony do wystawiania e-recept na tabletki antykoncepcyjne? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Lekarz ginekolog

Bez wątpienia lekarzem, który powinien przepisać e-receptę na pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych jest ginekolog. Bezsprzecznie ma on największe doświadczenie w dobieraniu antykoncepcji hormonalnej i jest w stanie ocenić, jaki preparat będzie dla pacjentki najlepszy. Dodatkowo doskonale wie, jakie badania pacjentka powinna wykonać, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania tej formy antykoncepcji, na przykład obecność choroby zakrzepowo-zatorowej. Recepty na kolejne opakowania swojego leku możesz także uzyskiwać u swojego lekarza ginekologa, jednak istnieją też inne opcje uzyskania e-recepty.

Lekarz internista, lekarz pierwszego kontaktu

Czasami zdarza się sytuacja, kiedy lekarz ginekolog jest poza naszym zasięgiem – może być na urlopie albo mieć zbyt odległe terminy przyjęć. W takiej sytuacji możesz poszukać ratunku u innego ginekologa, ale również u lekarzy z innych specjalności – najwygodniej postarać się o e-receptę u swojego lekarza rodzinnego czy internisty. Tutaj jednak najlepiej będzie, jak pokażesz lekarzowi dowód na to, że faktycznie przyjmowałaś wcześniej tabletki antykoncepcyjne i że są one dla Ciebie bezpieczne. Jak to zrobić? Poproś swojego ginekologa o wypisanie zaświadczenia o przyjmowanej antykoncepcji, możesz także uzyskać wyniki wykonanych badań diagnostycznych. Kolejnym sposobem jest przygotowanie screenów z poprzednich e-recept. Może Ci się to wydawać przesadą – przecież doskonale wiesz, że przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne. Jednak dla niektórych lekarzy Twoje zapewnienia słowne mogą niestety być niewystarczające do przepisania recepty.

Kto Moze Przepisac Tabletki Antykoncepcyjne
Kto może przepisać tabletki antykoncepcyjne

Lekarze innej specjalności

Teoretycznie każdy lekarz, niezależnie od jego specjalizacji, może przedłużyć e-receptę na tabletki antykoncepcyjne. W takim razie czy lekarz alergolog lub gastrolog mogą przepisać antykoncepcję hormonalną? Tak! Na przykład będąc na wizycie u dermatologa możesz go poprosić o przepisanie dodatkowej e-recepty na swoje tabletki antykoncepcyjne. Najlepiej jest, tak jak w przypadku wizyty u internisty, mieć jakiś dowód na to, że przyjmujesz określone tabletki – może to być poprzednia recepta (również zrzut ekranu poprzednich e-recept) lub zaświadczenie od ginekologa. Wtedy lekarz wystawiający e-receptę będzie wiedział, że preparat jest dla Ciebie bezpieczny i nie ma przeciwwskazań, abyś go stosowała. 

E-receptę na tabletki antykoncepcyjne otrzymasz zatem nie tylko od lekarza ginekologa – jest to możliwe także u lekarzy innych specjalności, niezwiązanych ze zdrowiem intymnym kobiet.

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.