E-recepta straciła ważność  – co zrobić?

Recepta online, tak samo jak tradycyjna recepta, ma określony termin realizacji. Jak długo e-recepta zachowuje ważność? Co zrobić w przypadku przegapienia terminu jej realizacji? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Ile jest ważna e-recepta?

Okres ważności e-recepty jest taki sam, jak w przypadku tradycyjnej recepty papierowej. Zwykle należy ją zrealizować w ciągu 30 dni od wystawienia, ale wszystko zależy od rodzaju przepisywanego leku i schematu terapeutycznego. Lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty z późniejszą datą realizacji – wtedy lek możesz wykupić w ciągu 30 dni od daty na recepcie. Są jednak leki, dla których termin ważności jest krótszy lub dłuższy niż standardowe 30 dni. E-recepta na antybiotyk jest ważna tylko przez 7 dni, natomiast na realizację recepty na preparaty immunologiczne mamy 120 dni od daty wystawienia.

Wygodnym rozwiązaniem w przypadku osób chorych przewlekle są recepty online przepisywane na 365 dni terapii – w takim wypadku recepta jest ważna przez rok od momentu wystawienia. Jeżeli otrzymasz taką receptę, pamiętaj o tym, że pierwsze opakowanie leku musisz wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Jednorazowo możesz wykupić zapas leku na 180 dni terapii.

E Recepta Stracila Waznosc
E-recepta straciła ważność

Czy moja recepta jest ważna?

W jaki sposób można sprawdzić, czy e-recepta, którą otrzymaliśmy, jest ważna? Jest to bardzo proste – wystarczy, że po zalogowaniu w serwisie pacjent.gov.pl spojrzysz na datę wystawienia i datę realizacji. Data wystawienia jest zawsze dniem, w którym otrzymałeś e-receptę. Jeżeli pole dotyczące daty realizacji nie zostało wypełnione przez lekarza, oznacza to, że twoja recepta jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia. Jeśli w tym polu znajduje się data poprzedzona przez „od”, oznacza to, że twoja recepta jest ważna przez 30 dni od tego terminu. Natomiast w przypadku e-recept na 365 dni, w polu „data realizacji” znajdzie się termin odległy o rok od daty wystawienia, do którego należy taką receptę zrealizować.

Recepta online straciła ważność – co robić?

E-recepta, której termin realizacji upłynął, staje się nieważna. Niestety nie możesz jej już zrealizować w aptece. Jeżeli twoja e-recepta straciła ważność, skontaktuj się z lekarzem, od którego ją otrzymałeś, ponieważ termin jej realizacji może zostać zmieniony tylko przez lekarza, który ją wystawił. Recepty online mają tę zaletę nad receptami papierowymi, że nie ma potrzeby odbierania ich osobiście – kod do e-recepty możesz otrzymać w wiadomości SMS lub na adres mailowy. Sposób uzyskania takiej recepty należy jednak indywidualnie uzgodnić z lekarzem.

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.