Czy lekarz może odmówić Ci wystawienia e-recepty?

Recepty online od stycznia 2020 roku są dominującą formą przepisywania leków. Na pytanie, czy lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od sytuacji. Przeanalizujmy kilka scenariuszy, w jakich możesz się znaleźć.

Lekarz POZ, u którego jesteś pierwszy raz, odmawia wystawienia recepty na brane przez Ciebie leki

Według prawa lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie ma obowiązku wystawiać recept na żądanie pacjenta. Jednak w przypadku, kiedy chorujesz przewlekle i nie przyjmowanie leków może spowodować pogorszenie Twojego stanu zdrowia lub stanowić zagrożenie życia, lekarz jest zobowiązany udzielić świadczenia medycznego – to znaczy wypisać receptę. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że sama słowna deklaracja o obecności choroby może być dla lekarza niewystarczająca. Aby uniknąć nieporozumień, warto wziąć od swojego lekarza prowadzącego zaświadczenie o przyjmowanych lekach, a dodatkowo printscreeny lub wydruki poprzednich recept z IKP i wyniki Twoich badań. W przeciwnym wypadku lekarz może wymagać wykonania ponownej diagnostyki, potwierdzającej obecność choroby przewlekłej.

Odmowa Wystawienia E Recepty
Odmowa wystawienia e-recepty

Lekarz POZ nie chce wypisać e-recepty na lek, którego wcześniej nie przyjmowałeś

Wyobraźmy sobie teraz sytuację – dopadło cię okropne przeziębienie, masz katar, kaszel, gorączkę i czujesz się fatalnie. Idziesz do lekarza pierwszego kontaktu i prosisz od razu o antybiotyk, bo uważasz, że nic innego Ci nie pomoże. Czy w takiej sytuacji lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty? Tak, jeżeli na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia stwierdzi, że potrzebujesz innego leczenia, na przykład kiedy infekcja nie jest bakteryjna, a wirusowa. Lekarz kieruje się tutaj twoim dobrem – antybiotyk nie działa na wirusy, a ich stosowanie wbrew zaleceniom przyczynia się do rozwoju antybiotykooporności wśród bakterii. We wszystkich analogicznych sytuacjach lekarz ma prawo wypisać inny lek niż tego żąda pacjent, mając na względzie dobro chorego.

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.