Czy lekarz może odmówić Ci wystawienia e-recepty?

Recepty online od stycznia 2020 roku są dominującą formą przepisywania leków. Na pytanie, czy lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od sytuacji. Przeanalizujmy kilka scenariuszy, w jakich możesz się znaleźć.

Lekarz POZ, u którego jesteś pierwszy raz, odmawia wystawienia recepty na brane przez Ciebie leki

Według prawa lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie ma obowiązku wystawiać recept na żądanie pacjenta. Jednak w przypadku, kiedy chorujesz przewlekle i nie przyjmowanie leków może spowodować pogorszenie Twojego stanu zdrowia lub stanowić zagrożenie życia, lekarz jest zobowiązany udzielić świadczenia medycznego – to znaczy wypisać receptę. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że sama słowna deklaracja o obecności choroby może być dla lekarza niewystarczająca. Aby uniknąć nieporozumień, warto wziąć od swojego lekarza prowadzącego zaświadczenie o przyjmowanych lekach, a dodatkowo printscreeny lub wydruki poprzednich recept z IKP i wyniki Twoich badań. W przeciwnym wypadku lekarz może wymagać wykonania ponownej diagnostyki, potwierdzającej obecność choroby przewlekłej.

Odmowa Wystawienia E Recepty
Odmowa wystawienia e-recepty

Lekarz POZ nie chce wypisać e-recepty na lek, którego wcześniej nie przyjmowałeś

Wyobraźmy sobie teraz sytuację – dopadło cię okropne przeziębienie, masz katar, kaszel, gorączkę i czujesz się fatalnie. Idziesz do lekarza pierwszego kontaktu i prosisz od razu o antybiotyk, bo uważasz, że nic innego Ci nie pomoże. Czy w takiej sytuacji lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty? Tak, jeżeli na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia stwierdzi, że potrzebujesz innego leczenia, na przykład kiedy infekcja nie jest bakteryjna, a wirusowa. Lekarz kieruje się tutaj twoim dobrem – antybiotyk nie działa na wirusy, a ich stosowanie wbrew zaleceniom przyczynia się do rozwoju antybiotykooporności wśród bakterii. We wszystkich analogicznych sytuacjach lekarz ma prawo wypisać inny lek niż tego żąda pacjent, mając na względzie dobro chorego.

Czy zawsze dostanę e-receptę korzystając z platformy e-konsultingowej?

Platformy do e-konsultacji dają możliwość uzyskania e-recepty bez wychodzenia z domu. Po wypełnieniu formularza, zastępującego wywiad lekarski, specjalista możę przepisać potrzebny Ci lek. Jednak w przypadku, kiedy z Twojej ankiety wynika, że posiadasz przeciwwskazania do stosowania danego leku, lekarz wstrzyma wypisanie e-recepty i zaleci Ci skontaktowanie się ze specjalistą. Wszystko to wynika ze specyfiki całkowicie zdalnych konsultacji – ze względu na brak możliwości przeprowadzenia bardziej szczegółowego wywiadu oraz badania, lekarz nie może ryzykować wypisania Tobie leku, który może nie być dla Ciebie całkowicie bezpieczny.