Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
EllaOne

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

EllaOne


ellaoneChcesz uniknąć nieplanowanej ciąży? Sięgnij po tabletkę ellaOne stosowaną w awaryjnych sytuacjach. To lek hormonalny, który zapobiega zajściu w ciążę po stosunku bez zabezpieczenia. Porozmawiaj ze specjalistą na temat bezpieczeństwa i skuteczności tego leku. Przeczytaj poniżej opis i ulotkę ellaOne, umów się na konsultację z lekarzem i zamów e-receptę w receptomat.pl.

Podstawowe informacje o leku ellaOne 30 mg:

  • nazwa: ellaOne®
  • dawka: 30 mg
  • postać: tabletka powlekana
  • substancja czynna: octan uliprystalu (ulipristal acetate)
  • dostępne wielkości opakowań: 30 mg (1 tabl.)
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: antykoncepcja awaryjna > tabletka „dzień po”

Tabletka ellaOne – lek antykoncepcji hormonalnej stosowany w awaryjnych sytuacjach

Tabletka ellaOne jest lekiem zaliczanym do antykoncepcji awaryjnej, do stosowania w przypadkach nagłych. Tę tabletkę „dzień po” kobieta może zastosować w ciągu maksymalnie 5 dni (120 godzin) od stosunku płciowego, by uchronić się przed nieplanowaną ciążą. Lek ellaOne określany jest także jako „pigułka po”, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zawiodła zastosowana metoda antykoncepcji.

EllaOne – kiedy chroni przed zajściem w ciążę?

To tabletka z kategorii „dzień po”, która jest przeznaczona do stosowania w awaryjnych sytuacjach, by uchronić kobietę przed nieplanowaną ciążą. Stosuje się ją wyłącznie doraźnie, w sytuacji gdy doszło do stosunku, ale stale stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła (np. gdy tabletka nie została przyjęta zgodnie z zaleceniami lub doszło do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy). ellaOne to tabletka awaryjna i nie można jej traktować jako metody stałej antykoncepcji.

Warto pamiętać, że tabletka po ellaOne jest nieskuteczna w sytuacji, kiedy już doszło do owulacji lub zapłodnienia. Substancja w niej zawarta zapobiega owulacji lub opóźnia ją, kiedy jednak ta już miała miejsce, wówczas lek nie jest przydatny jako metoda zapobiegająca ciąży.

Tabletka ellaOne – kto może ją stosować?

Jest to pigułka PO odpowiednia dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, u których zachodzi owulacja. Zaliczają się do tego grona także osoby młodociane. Może ją stosować każda kobieta, która odbyła stosunek bez zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Należy jednak pamiętać, że receptę na ellaOne lub Escapelle może wydać jedynie lekarz po konsultacji z pacjentką.

Jak działa tabletka antykoncepcyjna „dzień PO” ellaOne?

Tabletka antykoncepcyjna ellaOne zawiera substancję czynną octan uliprystalu, która wpływa na aktywność progesteronu - hormonu, który naturalnie występuje w organizmie kobiety, a jego obecność jest niezbędna do wystąpienia owulacji (jajeczkowania). Zastosowanie leku z tą substancją powoduje zahamowanie lub opóźnienie owulacji, co zapobiega zajściu w ciążę w przypadku, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła.

Kiedy najpóźniej można zażyć tabletkę PO ellaOne?

Tabletkę antykoncepcji awaryjnej „dzień po” należy zastosować jak najszybciej pod odbyciu stosunku płciowego, najlepiej podczas pierwszej doby, w ciągu maksymalnie 5 dni (120 godzin) po stosunku. Czas ten jest związany z przeżywalnością spermy w organizmie kobiety do 5 dni po odbyciu stosunku. Nie ma znaczenia, w którym dniu cyklu miesiączkowego zastosuje się tabletkę ellaOne – można ją zażyć w dowolnym dniu cyklu.

Jak stosować tabletkę awaryjną ellaOne?

Tabletkę PO stosuje się doustnie. Jedną tabletkę należy przyjąć najpóźniej 5 dni (120 godzin) od odbycia stosunku płciowego. Kobieta powinna zastosować lek bez opóźnień, w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku (można stosować przed, w trakcie lub po posiłku).

Jest to środek antykoncepcyjny, który powinien być stosowany wyłącznie w przypadkach nagłych. Za każdym razem przyjęcie tabletki powinno zostać poprzedzone szczegółową ankietą medyczną i konsultacją z lekarzem specjalistą, który po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjentki, zdecyduje o zasadności stosowania tabletki ellaOne.

Kiedy kobieta nie może zastosować tabletki ellaOne?

Warto pamiętać, aby przed zastosowaniem tego leku skonsultować się z lekarzem oraz dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań, które wykluczają stosowanie tabletki ellaOne u konkretnej pacjentki. Także podczas konsultacji z lekarzem lub ankiety medycznej należy poinformować o stanie zdrowia, schorzeniach (przebytych i przewlekłych) oraz o regularnie przyjmowanych lekach.

Do przeciwwskazań stosowania ellaOne do zapobiegania ciąży należą sytuacje, gdy pacjentka ma uczulenie na octan uliprystalu lub którykolwiek ze składników tego leku. Należy też zachować ostrożność i poinformować lekarza, gdy występują u kobiety pierwsze objawy ciąży, w przypadku występowania ciężkiej astmy lub ciężkich chorób wątroby. Wszystkie przeciwwskazania oraz stany, w których należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tabletek po ellaOne są dostępne w ulotce informacyjnej dla pacjenta.

Czy antykoncepcyjny lek hormonalny ellaOne jest skuteczny?

EllaOne to lek określany także jako „pigułka po” o wysokiej skuteczność średnio około 98% (na 100 kobiet, które zastosują ten lek, w przybliżeniu 2 z nich zajdą w ciążę). Należy pamiętać, że antykoncepcja w przypadkach nagłych nie zawsze jest skuteczna.

Jak tabletka awaryjna ellaOne wpływa na działanie stale przyjmowanych środków antykoncepcyjnych?

Zastosowanie jednej pigułki PO ellaOne ma wpływ na działanie i skuteczność stosowanych regularnie środków antykoncepcyjnych, takich jak plastry lub pigułki. Ten lek może tymczasowo zmniejszyć ich skuteczność. Dlatego po zażyciu tabletki ellaOne można kontynuować normalne stosowanie stale przyjmowanych środków antykoncepcji hormonalnej, jednak już do końca obecnego cyklu należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia w postaci prezerwatyw.

EllaOne na receptę czy bez recepty?

Na terenie Unii Europejskie ellaOne bez recepty jest dostępna w wielu krajach. W Polsce, po nowelizacji aktów prawnych zmieniających dostępność leku z przepisu lekarza, wymagana jest recepta na ten lek antykoncepcji awaryjnej. Lekarz ginekolog może wystawić e-receptę na ellaOne po przeanalizowaniu ankiety medycznej i konsultacji z pacjentką.

Czy tabletka ellaOne może służyć do przerywania ciąży?

Nie, to metoda antykoncepcji awaryjnej, która polega na zapobieganiu wystąpienia owulacji. Jeśli nie dojrzeje komórka jajowa i nie zostanie uwolniona z jajnika, wówczas nie może dojść do zapłodnienia. Kiedy jednak owulacja już nastąpiła, tabletka ellaOne nie służy przerywaniu ciąży.

Czy ten lek antykoncepcyjny chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Antykoncepcja awaryjna z ellaOne (podobnie jak Escapelle) ma na celu zapobieganie nieplanowanej ciąży, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne w nagłych przypadkach mogą zabezpieczyć się przed ciążą, jeśli preparat został zastosowany w odpowiednim momencie, zanim doszło do owulacji. Natomiast ellaOne nie jest środkiem do przerywania ciąży ani nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak np. opryszczka narządów płciowych, chlamydioza, kłykciny kolczyste, kiła, rzeżączka, wirus HIV. Przed infekcjami drogą płciową chronią z dużą skutecznością jedynie prezerwatywy.

Opis produktu – ulotka leku ellaOne 30 mg (dla opakowania 1 tabl.)

Podobne leki