Receptomat » EllaOne
EllaOne
Wypełnij formularz medyczny, aby rozpocząć e-konsultację bez wychodzenia z domu.
- Pomoc przy antykoncepcji awaryjnej
- Zapytaj o zastosowanie EllaOne
- Usługi medyczne są dostępne 7 dni w tygodniu

Najważniejsze informacje:
- ellaOne to tabletka „dzień po” stosowana w celu zapobiegania ciąży po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.
- Tabletka awaryjna ellaOne powinna być przyjęta maksymalnie w ciągu 5 dni (120 godzin) po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, aby uchronić przed zapłodnieniem.
- Ta pigułka „dzień po” jest dostępna wyłącznie na receptę.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj opis poniżej i ulotkę leku.
- dostępność na receptę
- wskazania antykoncepcja awaryjna, tabletka „dzień po”
- postać tabletka powlekana
- dawka 30 mg
- substancja czynna Octan uliprystalu (Ulipristal acetate)
- podmiot odpowiedzialny LABORATOIRE HRA PHARMA, 200 avenue de Paris, 92320 CHATILLON, Francja
Informacje o leku - do pobrania:
Ulotki z dnia: 15 maja, 2023-
Data publikacji15 maja, 2023
-
Ostatnia aktualizacja30 kwietnia, 2025
-
Weryfikacja merytorycznafarmaceuta
- leki przeciwpadaczkowe (np.: prymidon, fenobarbital, fenytoina, fosfenytoina, karbamazepina, okskarbazepina i barbiturany),
- leki stosowane w leczeniu gruźlicy (np.: ryfampicyna, ryfabutyna),
- leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV (rytonawir, efawirenz, newirapina),
- lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych (gryzeofulwina),
- leki ziołowe zawierające ziele dziurawca (Hypericum perforatum).
- mdłości,
- ból żołądka, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty;
- bolesne miesiączkowanie, bóle miednicy, wrażliwość piersi;
- ból głowy, zawroty głowy, wahania nastroju;
- bóle mięśni, bóle pleców, zmęczenie.
- biegunka, zgaga, gazy, suchość w ustach;
- nietypowe lub nieregularne krwawienie z pochwy, mniejszy lub większy popęd płciowy, obfite lub przedłużające się krwawienie miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego, podrażnienie pochwy lub upławy;
- uderzenia gorąca;
- zaburzenia apetytu, zaburzenia emocjonalne, niepokój, pobudzenie, zaburzenia snu, senność, migrena, zaburzenia wzrokowe;
- grypa;
- trądzik, zmiany skórne, świąd;
- gorączka, dreszcze, złe samopoczucie.
- ból lub świąd narządów płciowych, ból podczas seksu, pęknięcie torbieli jajnika, nietypowo niewielkie krwawienie miesiączkowe;
- spadek koncentracji, zawroty głowy, drżenie, dezorientacja, omdlenia;
- odbiegające od normy uczucie w oku, przekrwienie oczu, światłowstręt;
- suchość w gardle, zaburzenia smaku;
- pokrzywka (swędząca wysypka), pragnienie.
O leku
Ile kosztuje lek ellaOne? Cena, refundacja
Koszt tabletki awaryjnej ellaOne to ok. 95 – 100 zł. Ten lek antykoncepcji awaryjnej nie jest objęty refundacją. Cena może nieznacznie różnić się w aptekach, koszt może ulec zmianie w przyszłości.
Tabletka ellaOne – jak działa, na co i dla kogo?
Tabletka ellaOne jest lekiem antykoncepcji hormonalnej zaliczanym do antykoncepcji awaryjnej, do stosowania w przypadkach nagłych. Tę tabletkę „dzień po” kobieta może zastosować w ciągu maksymalnie 5 dni (120 godzin) od stosunku płciowego, by uchronić się przed nieplanowaną ciążą. Lek ellaOne określany jest także jako „pigułka po”, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zawiodła zastosowana metoda antykoncepcji.
ellaOne – kiedy chroni przed zajściem w ciążę?
Stosuje się ją wyłącznie doraźnie, w sytuacji gdy doszło do stosunku, ale stale stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła (np. gdy tabletka nie została przyjęta zgodnie z zaleceniami lub doszło do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy). ellaOne to tabletka awaryjna i nie można jej traktować jako metody stałej antykoncepcji.
Warto pamiętać, że tabletka po ellaOne jest nieskuteczna w sytuacji, kiedy już doszło do owulacji lub zapłodnienia. Substancja w niej zawarta zapobiega owulacji lub opóźnia ją, kiedy jednak ta już miała miejsce, wówczas lek nie jest przydatny jako metoda zapobiegająca ciąży.
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lekJak działa tabletka antykoncepcyjna „dzień PO” ellaOne?
Tabletka antykoncepcyjna ellaOne zawiera substancję czynną octan uliprystalu, która wpływa na aktywność progesteronu – hormonu, który naturalnie występuje w organizmie kobiety, a jego obecność jest niezbędna do wystąpienia owulacji (jajeczkowania). Zastosowanie leku z tą substancją powoduje zahamowanie lub opóźnienie owulacji, co zapobiega zajściu w ciążę w przypadku, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła.
Tabletka ellaOne – kto może ją stosować?
Jest to pigułka PO odpowiednia dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, u których zachodzi owulacja. Zaliczają się do tego grona także osoby młodociane. Może ją stosować każda kobieta, która odbyła stosunek bez zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Należy jednak pamiętać, że receptę na ellaOne może wydać jedynie lekarz po konsultacji z pacjentką.
ellaOne – skuteczność. Czy ta tabletka awaryjna jest skuteczna?
EllaOne to lek określany także jako „pigułka po” o wysokiej skuteczność średnio około 98% (na 100 kobiet, które zastosują ten lek, w przybliżeniu 2 z nich zajdą w ciążę). Należy pamiętać, że antykoncepcja w przypadkach nagłych nie zawsze jest skuteczna.
Jak tabletka awaryjna ellaOne wpływa na działanie stale przyjmowanych środków antykoncepcyjnych?
Zastosowanie jednej „pigułki PO” ellaOne ma wpływ na działanie i skuteczność stosowanych regularnie środków antykoncepcyjnych, takich jak plastry lub pigułki. Ten lek może tymczasowo zmniejszyć ich skuteczność. Dlatego po zażyciu tej tabletki można kontynuować normalne stosowanie stale przyjmowanych środków antykoncepcji hormonalnej, jednak już do końca obecnego cyklu należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia w postaci prezerwatyw.
Lek ellaOne – zamienniki
Inny lek antykoncepcji awaryjnej dostępny na receptę zawierający octan uliprystalu to m.in.: Misstala. Inne leki antykoncepcyjne stosowane w awaryjnych sytuacjach to m.in. Escapelle.
ellaOne – skład leku
Substancją czynną jest octan uliprystalu. Każda tabletka zawiera 30 miligramów octanu uliprystalu. Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, powidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
ellaOne – jak stosować
Tabletkę PO stosuje się doustnie. Przyjmować tabletkę ellaOne należy najpóźniej 5 dni (120 godzin) od odbycia stosunku płciowego. Kobieta powinna zastosować lek bez opóźnień, w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku (można stosować przed, w trakcie lub po posiłku).
Jest to środek antykoncepcyjny, który powinien być stosowany wyłącznie w przypadkach nagłych. Za każdym razem przyjęcie tabletki powinno zostać poprzedzone szczegółową ankietą medyczną i konsultacją z lekarzem specjalistą, który po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjentki, zdecyduje o zasadności stosowania tabletki ellaOne.
Kiedy najpóźniej można zażyć „tabletkę po” ellaOne?
Tabletkę antykoncepcji awaryjnej „dzień po” należy zastosować jak najszybciej pod odbyciu stosunku płciowego, najlepiej podczas pierwszej doby, w ciągu maksymalnie 5 dni (120 godzin) po stosunku. Czas ten jest związany z przeżywalnością spermy w organizmie kobiety do 5 dni po odbyciu stosunku. Nie ma znaczenia, w którym dniu cyklu miesiączkowego zastosuje się tabletkę ellaOne – można ją zażyć w dowolnym dniu cyklu.
ellaOne – przeciwwskazania, środki ostrożności
Kiedy kobieta nie może zastosować tabletki ellaOne? Warto pamiętać, aby przed zastosowaniem tego leku skonsultować się z lekarzem oraz dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań, które wykluczają stosowanie tabletki ellaOne u konkretnej pacjentki. Także podczas konsultacji z lekarzem lub ankiety medycznej należy poinformować o stanie zdrowia, schorzeniach (przebytych i przewlekłych) oraz o regularnie przyjmowanych lekach.
Do przeciwwskazań stosowania ellaOne do zapobiegania ciąży należą sytuacje, gdy pacjentka ma uczulenie na octan uliprystalu lub którykolwiek ze składników tego leku. Należy też zachować ostrożność i poinformować lekarza, gdy występują u kobiety pierwsze objawy ciąży, w przypadku występowania ciężkiej astmy lub ciężkich chorób wątroby. Wszystkie przeciwwskazania oraz stany, w których należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tabletek po ellaOne są dostępne w ulotce informacyjnej dla pacjenta.
Interakcja z innymi lekami
Przed zastosowaniem leku ellaOne należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Warto pamiętać, że niektóre preparaty mogą wpływać na wchłanianie i skuteczność tabletki ellaOne. Może to mieć miejsce, jeśli kobieta stosowała którykolwiek z poniższych leków w ciągu ostatnich 4 tygodni:
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
ellaOne a ciąża
Jeśli miesiączka spóźnia się, wówczas przed przyjęciem leku ellaOne należy wykonać test ciążowy w celu wykluczenia istnienia ciąży. Należy pamiętać, że ten lek zapobiega zajściu w ciążę w przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia, ale nie jest tabletką poronną i nie przerywa zaistniałej ciąży. Przed stosowaniem antykoncepcji awaryjnej zaleca się konsultację lekarską.
W przypadku ciąży ważne jest skonsultowanie się w lekarzem i zbadanie, czy nie pojawiła się ciąża pozamaciczna. Jak w przypadku każdej ciąży lekarz sprawdzi prawidłowy jej przebieg. Jak dotąd, nie ma dowodów na wpływ tego leku na ciążę powstałą mimo zażycia tabletki ellaOne.
ellaOne a karmienie piersią
Jeśli kobieta karmi piersią, nie należy karmić przez okres jednego tygodnia od zastosowania tego leku. Zaleca się w tym czasie stosowanie laktatora w celu utrzymania produkcji mleka, nie należy jednak podawać tego mleka dziecku. Nie jest znany wpływ karmienia dziecka piersią w ciągu tygodnia po zażyciu tabletki.
ellaOne – skutki uboczne
Tak jak każdy lek, również tabletka ellaOne może powodować skutki uboczne. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego one wystąpią.
Objawy, takie jak: ból brzucha i wrażliwość piersi oraz nudności (w przypadku występowania wymiotów) mogą być również objawami ciąży. W sytuacji ich występowania, należy przed przyjęciem leku wykonać test ciążowy.
Częste działania niepożądane ellaOne (które mogą pojawić się u 1 na 10 osób):
Niezbyt częste działania niepożądane (które mogą wystąpić u 1 na 100 osób):
Wśród rzadkich działań niepożądanych leku (mogą pojawić się u 1 na 1000 osób) wymienia się:
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze nie wyższej niż 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
Pytanie o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Najnowsze odpowiedzi
Czy jest dostępna ellaOne bez recepty?

Nie, ellaOne jest dostępna wyłącznie na receptę.
Czy tabletka ellaOne może służyć do przerywania ciąży?

Nie, ellaOne nie służy do przerywania ciąży. Zapobiega uwolnieniu komórki jajowej i zapłodnieniu.
Jak działa tabletka "dzień po" ellaOne?

Tabletka „po” ellaOne zawiera octan uliprystalu, który hamuje lub opóźnia owulację. Uniemożliwia to połączenie komórki jajowej z plemnikiem (zapłodnienie).
Czy pigułka "dzień po" ellaOne to tabletka wczesnoporonna?

Nie, ellaOne nie jest tabletką wczesnoporonną, tylko tabletką „dzień po” (antykoncepcją awaryjną po niezabezpieczonym stosunku).
Jak uzyskać receptę na ellaOne?

Aby uzyskać receptę na ellaOne, należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Konsultacja może odbyć się stacjonarnie lub online.
Jakie są skutki uboczne tabletki "dzień po" EllaOne?

Do najczęstszych skutków ubocznych ellaOne należą nudności, wymioty, bóle i dyskomfort brzucha, bolesne miesiączkowanie, tkliwość piersi, bóle i zawroty głowy, a także bóle mięśniowe.
EllaOne - ile utrzymuje się w organizmie?

Większość leku jest wydalana z organizmu w ciągu 1-2 dni od momentu przyjęcia. EllaOne może być zastosowana w ciągu 120 godzin (5 dni) od niezabezpieczonego stosunku.
EllaOne czy Escapelle - który lek wybrać? Która lepsza?

Istnieją ważne różnice między ellaOne i Escapelle, które mogą wpłynąć na wybór preparatu. EllaOne zawiera octan uliprystalu i zachowuje skuteczność do 120 godzin od stosunku, natomiast Escapelle jest oparta na lewonorgestrelu i może być zastosowana do 72 godzin od stosunku.
EllaOne a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania leku?

Spożywanie alkoholu podczas stosowania ellaOne nie jest zalecane ze względu na ryzyko wystąpienia wymiotów. Jeśli dojdzie do nich w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki, należy przyjąć kolejną dawkę.
Jaka jest cena tabletki "dzień po" ellaOne? Ile kosztuje?

Cena tabletki ellaOne wynosi zazwyczaj między 100 zł a 150 zł.
Tabletka "po" ellaOne - jak działa ten lek?

Tabletka „dzień po” ellaOne opóźnia lub hamuje owulację, tym samym zapobiegając zapłodnieniu. Ze względu na taki mechanizm działania jest skuteczna tylko do momentu zajścia owulacji.
Jaka jest skuteczność ellaOne? Czy działa po 48 h?

Skuteczność tabletki ellaOne jest największa, jeśli zostanie ona przyjęta jak najszybciej po stosunku. Lek działa do 120 godzin, jednak z czasem jego skuteczność się zmniejsza.
EllaOne - jakie są skutki uboczne po 2 tygodniach?

Skutki uboczne ellaOne są zazwyczaj krótkoterminowe i nie występują po 2 tygodniach.
Czy ellaOne jest na receptę?

Tak, tabletka „po” ellaOne jest dostępna wyłącznie na receptę.
Ile po stosunku należy zażyć ellaOne, aby zapobiec ciąży?

EllaOne zapobiega ciąży, jeśli zostanie przyjęta do 120 godzin (5 dni) od stosunku.
Zastosowanie ellaOne w dni płodne. Czy przyjmować ellaOne po owulacji?

Lek można stosować w dni płodne. ellaOne chroni przed zajściem w ciążę tylko przed owulacją.
Jak stosować ellaOne? Dawkowanie

Zaleca się przyjęcie doustnie jednej tabletki ellaOne w całości w ciągu 120 godzin od stosunku. Jeśli w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki wystąpią wymioty, należy zastosować kolejną dawkę.
Tabletka "dzień po" ellaOne - co to za lek?

EllaOne to tabletka „dzień po”, którą można zastosować do 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku lub niepowodzenia innej metody antykoncepcji (np. pęknięcia prezerwatywy). Lek zapobiega owulacji.
Z czym nie łączyć leku ellaOne?

Istnieje wiele leków, które mogą hamować działanie tabletki ellaOne i zmniejszać jej skuteczność (np. leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, przeciwwirusowe), dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych preparatach.
Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na ellaOne?

Na stronie Receptomat.pl można przejść konsultację i otrzymać e-receptę na ellaOne. Pacjent dostanie także zalecenia co do dawkowania i czasu trwania terapii.
Czy ellaone zapobiega zagnieżdżeniu zarodka?

Nie, ellaOne nie zapobiega zagnieżdżeniu zarodka, tylko hamuje lub opóźnia owulację.