e-Konsultacja z Receptą Online

EllaOne

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.

Ile kosztuje lek ellaOne? Cena, refundacja

Koszt tabletki awaryjnej ellaOne to ok. 95 – 100 zł. Ten lek antykoncepcji awaryjnej nie jest objęty refundacją. Cena może nieznacznie różnić się w aptekach, koszt może ulec zmianie w przyszłości. 

Tabletka ellaOne – jak działa, na co i dla kogo?

Tabletka ellaOne jest lekiem antykoncepcji hormonalnej zaliczanym do antykoncepcji awaryjnej, do stosowania w przypadkach nagłych. Tę tabletkę „dzień po” kobieta może zastosować w ciągu maksymalnie 5 dni (120 godzin) od stosunku płciowego, by uchronić się przed nieplanowaną ciążą. Lek ellaOne określany jest także jako „pigułka po”, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zawiodła zastosowana metoda antykoncepcji.

ellaOne – kiedy chroni przed zajściem w ciążę?

Stosuje się ją wyłącznie doraźnie, w sytuacji gdy doszło do stosunku, ale stale stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła (np. gdy tabletka nie została przyjęta zgodnie z zaleceniami lub doszło do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy). ellaOne to tabletka awaryjna i nie można jej traktować jako metody stałej antykoncepcji.

Warto pamiętać, że tabletka po ellaOne jest nieskuteczna w sytuacji, kiedy już doszło do owulacji lub zapłodnienia. Substancja w niej zawarta zapobiega owulacji lub opóźnia ją, kiedy jednak ta już miała miejsce, wówczas lek nie jest przydatny jako metoda zapobiegająca ciąży.

Jak działa tabletka antykoncepcyjna „dzień PO” ellaOne?

Tabletka antykoncepcyjna ellaOne zawiera substancję czynną octan uliprystalu, która wpływa na aktywność progesteronu – hormonu, który naturalnie występuje w organizmie kobiety, a jego obecność jest niezbędna do wystąpienia owulacji (jajeczkowania). Zastosowanie leku z tą substancją powoduje zahamowanie lub opóźnienie owulacji, co zapobiega zajściu w ciążę w przypadku, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła.

Tabletka ellaOne – kto może ją stosować?

Jest to pigułka PO odpowiednia dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, u których zachodzi owulacja. Zaliczają się do tego grona także osoby młodociane. Może ją stosować każda kobieta, która odbyła stosunek bez zabezpieczenia lub gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Należy jednak pamiętać, że receptę na ellaOne może wydać jedynie lekarz po konsultacji z pacjentką.

ellaOne – skuteczność. Czy ta tabletka awaryjna jest skuteczna?

EllaOne to lek określany także jako „pigułka po” o wysokiej skuteczność średnio około 98% (na 100 kobiet, które zastosują ten lek, w przybliżeniu 2 z nich zajdą w ciążę). Należy pamiętać, że antykoncepcja w przypadkach nagłych nie zawsze jest skuteczna.

Jak tabletka awaryjna ellaOne wpływa na działanie stale przyjmowanych środków antykoncepcyjnych?

Zastosowanie jednej „pigułki PO” ellaOne ma wpływ na działanie i skuteczność stosowanych regularnie środków antykoncepcyjnych, takich jak plastry lub pigułki. Ten lek może tymczasowo zmniejszyć ich skuteczność. Dlatego po zażyciu tej tabletki można kontynuować normalne stosowanie stale przyjmowanych środków antykoncepcji hormonalnej, jednak już do końca obecnego cyklu należy stosować dodatkowe metody zabezpieczenia w postaci prezerwatyw.

Lek ellaOne – zamienniki

Inny lek antykoncepcji awaryjnej dostępny na receptę zawierający octan uliprystalu to m.in.: Misstala. Inne leki antykoncepcyjne stosowane w awaryjnych sytuacjach to m.in. Escapelle.

ellaOne – skład leku

Substancją czynną jest octan uliprystalu. Każda tabletka zawiera 30 miligramów octanu uliprystalu. Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, powidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

ellaOne – jak stosować

Tabletkę PO stosuje się doustnie. Przyjmować tabletkę ellaOne należy najpóźniej 5 dni (120 godzin) od odbycia stosunku płciowego. Kobieta powinna zastosować lek bez opóźnień, w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku (można stosować przed, w trakcie lub po posiłku).

Jest to środek antykoncepcyjny, który powinien być stosowany wyłącznie w przypadkach nagłych. Za każdym razem przyjęcie tabletki powinno zostać poprzedzone szczegółową ankietą medyczną i konsultacją z lekarzem specjalistą, który po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjentki, zdecyduje o zasadności stosowania tabletki ellaOne.

Kiedy najpóźniej można zażyć „tabletkę po” ellaOne?

Tabletkę antykoncepcji awaryjnej „dzień po” należy zastosować jak najszybciej pod odbyciu stosunku płciowego, najlepiej podczas pierwszej doby, w ciągu maksymalnie 5 dni (120 godzin) po stosunku. Czas ten jest związany z przeżywalnością spermy w organizmie kobiety do 5 dni po odbyciu stosunku. Nie ma znaczenia, w którym dniu cyklu miesiączkowego zastosuje się tabletkę ellaOne – można ją zażyć w dowolnym dniu cyklu.

ellaOne – przeciwwskazania, środki ostrożności

Kiedy kobieta nie może zastosować tabletki ellaOne? Warto pamiętać, aby przed zastosowaniem tego leku skonsultować się z lekarzem oraz dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań, które wykluczają stosowanie tabletki ellaOne u konkretnej pacjentki. Także podczas konsultacji z lekarzem lub ankiety medycznej należy poinformować o stanie zdrowia, schorzeniach (przebytych i przewlekłych) oraz o regularnie przyjmowanych lekach.

Do przeciwwskazań stosowania ellaOne do zapobiegania ciąży należą sytuacje, gdy pacjentka ma uczulenie na octan uliprystalu lub którykolwiek ze składników tego leku. Należy też zachować ostrożność i poinformować lekarza, gdy występują u kobiety pierwsze objawy ciąży, w przypadku występowania ciężkiej astmy lub ciężkich chorób wątroby. Wszystkie przeciwwskazania oraz stany, w których należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tabletek po ellaOne są dostępne w ulotce informacyjnej dla pacjenta.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku ellaOne należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty. Warto pamiętać, że niektóre preparaty mogą wpływać na wchłanianie i skuteczność tabletki ellaOne. Może to mieć miejsce, jeśli kobieta stosowała którykolwiek z poniższych leków w ciągu ostatnich 4 tygodni:

 • leki przeciwpadaczkowe (np.: prymidon, fenobarbital, fenytoina, fosfenytoina, karbamazepina, okskarbazepina i barbiturany),
 • leki stosowane w leczeniu gruźlicy (np.: ryfampicyna, ryfabutyna),
 • leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV (rytonawir, efawirenz, newirapina),
 • lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych (gryzeofulwina),
 • leki ziołowe zawierające ziele dziurawca (Hypericum perforatum).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

ellaOne a ciąża

Jeśli miesiączka spóźnia się, wówczas przed przyjęciem leku ellaOne należy wykonać test ciążowy w celu wykluczenia istnienia ciąży. Należy pamiętać, że ten lek zapobiega zajściu w ciążę w przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia, ale nie jest tabletką poronną i nie przerywa zaistniałej ciąży. Przed stosowaniem antykoncepcji awaryjnej zaleca się konsultację lekarską.

W przypadku ciąży ważne jest skonsultowanie się w lekarzem i zbadanie, czy nie pojawiła się ciąża pozamaciczna. Jak w przypadku każdej ciąży lekarz sprawdzi prawidłowy jej przebieg. Jak dotąd, nie ma dowodów na wpływ tego leku na ciążę powstałą mimo zażycia tabletki ellaOne.

ellaOne a karmienie piersią

Jeśli kobieta karmi piersią, nie należy karmić przez okres jednego tygodnia od zastosowania tego leku. Zaleca się w tym czasie stosowanie laktatora w celu utrzymania produkcji mleka, nie należy jednak podawać tego mleka dziecku. Nie jest znany wpływ karmienia dziecka piersią w ciągu tygodnia po zażyciu tabletki.

ellaOne – skutki uboczne

Tak jak każdy lek, również tabletka ellaOne może powodować skutki uboczne. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego one wystąpią. 

Objawy, takie jak: ból brzucha i wrażliwość piersi oraz nudności (w przypadku występowania wymiotów) mogą być również objawami ciąży. W sytuacji ich występowania, należy przed przyjęciem leku wykonać test ciążowy. 

Częste działania niepożądane ellaOne (które mogą pojawić się u 1 na 10 osób):

 • mdłości,
 • ból żołądka, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty;
 • bolesne miesiączkowanie, bóle miednicy, wrażliwość piersi;
 • ból głowy, zawroty głowy, wahania nastroju;
 • bóle mięśni, bóle pleców, zmęczenie.

Niezbyt częste działania niepożądane (które mogą wystąpić u 1 na 100 osób):

 • biegunka, zgaga, gazy, suchość w ustach;
 • nietypowe lub nieregularne krwawienie z pochwy, mniejszy lub większy popęd płciowy, obfite lub przedłużające się krwawienie miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego, podrażnienie pochwy lub upławy;
 • uderzenia gorąca;
 • zaburzenia apetytu, zaburzenia emocjonalne, niepokój, pobudzenie, zaburzenia snu, senność, migrena, zaburzenia wzrokowe;
 • grypa;
 • trądzik, zmiany skórne, świąd;
 • gorączka, dreszcze, złe samopoczucie.

Wśród rzadkich działań niepożądanych leku (mogą pojawić się u 1 na 1000 osób) wymienia się:

 • ból lub świąd narządów płciowych, ból podczas seksu, pęknięcie torbieli jajnika, nietypowo niewielkie krwawienie miesiączkowe;
 • spadek koncentracji, zawroty głowy, drżenie, dezorientacja, omdlenia;
 • odbiegające od normy uczucie w oku, przekrwienie oczu, światłowstręt;
 • suchość w gardle, zaburzenia smaku;
 • pokrzywka (swędząca wysypka), pragnienie.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze nie wyższej niż 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.


Inne leki antykoncepcji awaryjnej:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku EllaOne (8)

Na terenie Unii Europejskie ellaOne bez recepty jest dostępna w wielu krajach. W Polsce, po nowelizacji aktów prawnych zmieniających dostępność leku z przepisu lekarza, wymagana jest recepta na ten lek antykoncepcji awaryjnej. Lekarz ginekolog może wystawić e-receptę na ellaOne po przeanalizowaniu ankiety medycznej i konsultacji z pacjentką.

Nie, to metoda antykoncepcji awaryjnej, która polega na zapobieganiu wystąpienia owulacji. Jeśli nie dojrzeje komórka jajowa i nie zostanie uwolniona z jajnika, wówczas nie może dojść do zapłodnienia. Kiedy jednak owulacja już nastąpiła, tabletka ellaOne nie służy przerywaniu ciąży.

ellaOne nie jest tabletką wczesnoporonną, zapobiega zapłodnieniu, ale nie chroni przed ciążą, jeśli doszło już do zapłodnienia.

Antykoncepcja awaryjna z ellaOne (podobnie jak Escapelle) ma na celu zapobieganie nieplanowanej ciąży, ale nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne w nagłych przypadkach mogą zabezpieczyć się przed ciążą, jeśli preparat został zastosowany w odpowiednim momencie, zanim doszło do owulacji. Natomiast ellaOne nie jest środkiem do przerywania ciąży ani nie chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak np. opryszczka narządów płciowych, chlamydioza, kłykciny kolczyste, kiła, rzeżączka, wirus HIV. Przed infekcjami drogą płciową chronią z dużą skutecznością jedynie prezerwatywy.

Oba leki mają podobną zasadę działania – hamują owulację. Escapelle dodatkowo powoduje także zmiany w endometrium (błonie śluzowej macicy). Oba leki są zaliczane do grupy „tabletek dzień PO”. Mają różne substancje czynne. Escapelle należy zażyć w ciągu 72 godzin po stosunku. W tym czasie skuteczność zapobiegania zajściu w ciążę jest wyżej oceniana dla octanu uliprystalu zawartego w tabletce ellaOne.

Najwyższą skuteczność zapobiegania ciąży uzyskuje się po zażyciu tabletki ellaOne w ciągu 24 godzin po stosunku bez zabezpieczenia. Jednak lek jest skuteczny jest przez 5 dni (tyle są w stanie przeżyć plemniki w drogach rodnych kobiety).

Jak alkohol wpływa na działanie leku? I alkohol i lek są metabolizowane w wątrobie, więc picie alkoholu w czasie działania leku może zaburzać wchłanianie substancji czynnej. Dlatego nie należy pić alkoholu, jeśli stosuje się tę tabletkę.

Lek utrzymuje się w organizmie i wykazuje skuteczność przez 5 dni. Skutki uboczne mogą być odczuwane po zażyciu ellaOne przez 5-7 dni, przy czym zazwyczaj słabną z upływem czasu od zażycia tabletki. Po 2 tygodniach rzadko odczuwane są działania niepożądane tego leku.

W przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia podczas lub po owulacji istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Wówczas stosowanie tabletki „dzień po” nie zabezpieczy przed ciążą, bowiem lek ma zahamować owulację i uniemożliwić zapłodnienie. Jeśli doszło do owulacji, może dojść też do zapłodnienia, a tabletka ellaOne nie jest lekiem wczesnoporonnym.

e-Konsultacja z Receptą Online
EllaOne

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem Nasz lekarz będzie wymagał przeprowadzenia konsultacji w formie telefonicznej lub za pośrednictwem czatu.