EllaOne
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

EllaOne – tabletka „dzień po”
- EllaOne to tabletka „dzień po” stosowana w celu zapobiegania ciąży po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.
- Tabletka awaryjna ellaOne powinna być przyjęta maksymalnie w ciągu 5 dni (120 godzin) po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, aby uchronić przed zapłodnieniem.
- Lek ellaOne jest dostępny wyłącznie na receptę. Podczas konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na tabletkę ellaOne.
dostępność | na receptę |
przypadłość | antykoncepcja |
postać | tabletka powlekana |
dawka | 30 mg |
substancja czynna | Octan uliprystalu (Ulipristal acetate) |
Informacje o leku - do pobrania:
EllaOne to lek hormonalny, który zapobiega zajściu w ciążę po stosunku bez zabezpieczenia. Porozmawiaj ze specjalistą na temat bezpieczeństwa i skuteczności tego leku. Przeczytaj poniżej opis i ulotkę leku, poznaj działanie i możliwe skutki uboczne tej tabletki awaryjnej. W razie pytań umów się na telekonsultację do lekarza na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na ellaOne.
EllaOne – co to za lek?
Tabletka antykoncepcyjna ellaOne jest przeznaczona do stosowania w sytuacjach nagłych, czyli po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy zastosowana metoda okazała się zawodna (np. doszło do pęknięcia prezerwatywy). Lek zawiera octan uliprystalu, który opóźnia owulację i tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo zapłodnienia. Musi być zastosowany niezwłocznie po kontakcie płciowym, a najpóźniej w ciągu 5 dni. Nie jest to metoda antykoncepcji przeznaczona do stałego stosowania. W przypadku leku ellaOne, skuteczność ocenia się w taki sposób, że na 100 kobiet, które zastosują lek, około 2 zajdą w ciążę.
Na co stosuje się ellaOne?
Antykoncepcję awaryjną ellaOne stosuje się w celu zapobiegania ciąży wyłącznie doraźnie, w sytuacji gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia lub gdy zastosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła (np. gdy tabletka nie została przyjęta zgodnie z zaleceniami lub doszło do pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy). EllaOne to tabletka awaryjna i nie można jej traktować jako metody stałej antykoncepcji.
Jak działa ellaOne?
Tabletka antykoncepcyjna ellaOne to tzw. “tabletka dzień po”, która zawiera substancję czynną octan uliprystalu, która wpływa na aktywność progesteronu. Progesteron to hormon naturalnie występujący w organizmie kobiety, a jego obecność jest niezbędna do wystąpienia owulacji (jajeczkowania). Zastosowanie leku z tą substancją powoduje zahamowanie lub opóźnienie owulacji, co zapobiega zajściu w ciążę w przypadku, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Warto pamiętać, że tabletka po ellaOne jest nieskuteczna w sytuacji, kiedy już doszło do owulacji lub zapłodnienia. Substancja w niej zawarta zapobiega owulacji lub opóźnia ją, kiedy jednak ta już miała miejsce, wówczas lek nie jest przydatny jako metoda zapobiegająca ciąży.
Dla kogo jest przeznaczony lek ellaOne?
Tabletka „po” ellaOne jest odpowiednia dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, w tym młodocianych.
Co wchodzi w skład leku ellaOne?
Każda tabletka ellaOne zawiera substancję czynną octan uliprystalu w ilości 30 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, powidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
Lek ellaOne zawiera laktozę.
EllaOne – zamienniki
Tabletka ellaOne nie ma zamiennika.
EllaOne – dawkowanie
Tabletkę “dzień po” ellaOne stosuje się doustnie. Należy ją przyjąć, w ciągu najpóźniej 5 dni (120 godzin) od odbycia stosunku płciowego. Czas ten jest związany z przeżywalnością spermy w organizmie kobiety do 5 dni po odbyciu stosunku. Lek można zastosować w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku (można stosować przed, w trakcie lub po posiłku).
Jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia leku wystąpią wymioty, należy natychmiast przyjąć kolejną tabletkę. W przypadku stosunku płciowego bez zabezpieczenia po przyjęciu tabletki ellaOne, nie jest zapewniona ochrona antykoncepcyjna. Po zastosowaniu leku do czasu wystąpienia kolejnej miesiączki należy stosować prezerwatywy podczas każdego stosunku płciowego.
To normalne, że po przyjęciu tabletki „dzień po” ellaOne dojdzie do opóźnienia miesiączki o kilka dni. Jeśli opóźnienie przekracza 7 dni, menstruacja jest nietypowo skąpa lub obfita, występuje ból brzucha, wrażliwość piersi, nudności lub wymioty, pacjentka może być w ciąży. W takiej sytuacji powinna niezwłocznie wykonać test ciążowy. W przypadku ciąży należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości jak stosować ellaOne, należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku ellaOne, przedawkowanie
Nie informowano dotąd o szkodliwych skutkach po przyjęciu zbyt dużej liczby tabletek ellaOne, jednak w przypadku przedawkowania należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
EllaOne – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku ellaOne – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na octan uliprystalu lub inny składnik leku.
Środki ostrożności:
Jeśli którykolwiek z poniższych stanów dotyczy pacjentki, powinna ona poinformować o tym lekarza, farmaceutę lub inny fachowy personel medyczny przed przyjęciem ellaOne:
- opóźnienie miesiączki lub objawy ciąży (tj. powiększenie piersi, poranne nudności),
- ciężka astma,
- ciężka choroba wątroby.
Antykoncepcja awaryjna powinna być zastosowana u wszystkich kobiet niezwłocznie po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jeśli pomimo zażycia tabletki ellaOne pacjentka zajdzie w ciążę, powinna zwrócić się do lekarza po dalsze zalecenia.
Tabletka „dzień po” może tymczasowo obniżyć skuteczność środków antykoncepcyjnych stosowanych na stałe (np. plastrów, pigułek). Po przyjęciu ellaOne można kontynuować stosowanie antykoncepcji hormonalnej, jednak należy dodatkowo stosować prezerwatywy przy każdym stosunku płciowym, aż do rozpoczęcia kolejnego cyklu miesiączkowego. W nagłej sytuacji nie należy zażywać ellaOne w połączeniu z innymi tabletkami antykoncepcyjnymi do doraźnego stosowania zawierającymi lewonorgestrel.
Pigułka „dzień po” nie zapewnia ochrony przed zakażeniem wirusem HIV ani chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku ellaOne z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie ellaOne w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku opóźniania się miesiączki przed przyjęciem leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę bądź wykonać test ciążowy. EllaOne ma zapobiegać zajściu w ciążę. Tabletka nie powoduje przerwania istniejącej ciąży i nie ma wpływu na ciążę powstałą mimo zastosowania leku. Lekarz powinien sprawdzić, czy powstała ciąża nie jest pozamaciczna. Jest to szczególnie istotne u kobiet z ostrym bólem brzucha, krwawieniem, ciążą pozamaciczną w przeszłości, przebytym zabiegiem operacyjnym na jajowodzie oraz przewlekłym zakażeniem narządów płciowych.
Po zastosowaniu leku w okresie laktacji nie należy karmić piersią przez tydzień. W tym czasie należy używać laktatora w celu podtrzymania produkcji pokarmu, jednak należy wyrzucać mleko.
ellaOne a prowadzenie pojazdów
U niektórych kobiet po przyjęciu ellaOne mogą wystąpić zawroty głowy, senność, nieostre widzenie lub obniżenie koncentracji. W takiej sytuacji należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
EllaOne – skutki uboczne
Stosując lek ellaOne należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każda pacjentka ich doświadczy.
Objawy, takie jak ból brzucha, wrażliwość piersi, nudności, wymioty i złe samopoczucie mogą być również objawami ciąży. W sytuacji ich występowania, należy przed przyjęciem leku wykonać test ciążowy.
Częste działania niepożądane ellaOne (które mogą pojawić się u 1 na 10 osób):
- mdłości,
- ból żołądka, uczucie dyskomfortu w brzuchu, wymioty,
- bolesne miesiączkowanie, bóle miednicy, wrażliwość piersi,
- ból głowy, zawroty głowy, wahania nastroju,
- bóle mięśni, bóle pleców, zmęczenie.
Dla leku ellaOne (tabletka „dzień po”) skutki uboczne występujące niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób) to:
- biegunka, zgaga, gazy, suchość w ustach,
- nietypowe lub nieregularne krwawienie z pochwy, mniejszy lub większy popęd płciowy, obfite lub przedłużające się krwawienie miesiączkowe, zespół napięcia przedmiesiączkowego, podrażnienie pochwy lub upławy,
- uderzenia gorąca,
- zaburzenia apetytu, zaburzenia emocjonalne, niepokój, pobudzenie, zaburzenia snu, senność, migrena, zaburzenia wzrokowe,
- grypa,
- trądzik, zmiany skórne, świąd,
- gorączka, dreszcze, złe samopoczucie.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek ellaOne?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek ellaOne? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek ellaOne (tabletka „po”) znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku ellaOne nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
EllaOne to tabletka „dzień po”, zawierająca octan ulipryprystalu. Jest to środek antykoncepcyjny opóźniający lub hamujący owulację. Powinien być stosowany wyłącznie w przypadkach nagłych, tj. po stosunku bez zabezpieczenia lub jeśli zastosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Lek należy przyjąć jak najszybciej, w ciągu maksymalnie 5 dni od stosunku. E-receptę na lek ellaOne można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki antykoncepcji awaryjnej:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku EllaOne (21)
- Czy jest dostępna ellaOne bez recepty?
Nie, ellaOne jest dostępna wyłącznie na receptę.
- Czy tabletka ellaOne może służyć do przerywania ciąży?
Nie, ellaOne nie służy do przerywania ciąży. Zapobiega uwolnieniu komórki jajowej i zapłodnieniu.
- Jak działa tabletka "dzień po" ellaOne?
Tabletka „po” ellaOne zawiera octan uliprystalu, który hamuje lub opóźnia owulację. Uniemożliwia to połączenie komórki jajowej z plemnikiem (zapłodnienie).
- Czy pigułka "dzień po" ellaOne to tabletka wczesnoporonna?
Nie, ellaOne nie jest tabletką wczesnoporonną, tylko tabletką „dzień po” (antykoncepcją awaryjną po niezabezpieczonym stosunku).
- Jak uzyskać receptę na ellaOne?
Aby uzyskać receptę na ellaOne, należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Konsultacja może odbyć się stacjonarnie lub online.
- Jakie są skutki uboczne tabletki "dzień po" EllaOne?
Do najczęstszych skutków ubocznych ellaOne należą nudności, wymioty, bóle i dyskomfort brzucha, bolesne miesiączkowanie, tkliwość piersi, bóle i zawroty głowy, a także bóle mięśniowe.
- EllaOne - ile utrzymuje się w organizmie?
Większość leku jest wydalana z organizmu w ciągu 1-2 dni od momentu przyjęcia. EllaOne może być zastosowana w ciągu 120 godzin (5 dni) od niezabezpieczonego stosunku.
- EllaOne czy Escapelle - który lek wybrać? Która lepsza?
Istnieją ważne różnice między ellaOne i Escapelle, które mogą wpłynąć na wybór preparatu. EllaOne zawiera octan uliprystalu i zachowuje skuteczność do 120 godzin od stosunku, natomiast Escapelle jest oparta na lewonorgestrelu i może być zastosowana do 72 godzin od stosunku.
- EllaOne a alkohol - czy można pić alkohol podczas stosowania leku?
Spożywanie alkoholu podczas stosowania ellaOne nie jest zalecane ze względu na ryzyko wystąpienia wymiotów. Jeśli dojdzie do nich w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki, należy przyjąć kolejną dawkę.
- Jaka jest cena tabletki "dzień po" ellaOne? Ile kosztuje?
Cena tabletki ellaOne wynosi zazwyczaj między 100 zł a 150 zł.
- Tabletka "po" ellaOne - jak działa ten lek?
Tabletka „dzień po” ellaOne opóźnia lub hamuje owulację, tym samym zapobiegając zapłodnieniu. Ze względu na taki mechanizm działania jest skuteczna tylko do momentu zajścia owulacji.
- Jaka jest skuteczność ellaOne? Czy działa po 48 h?
Skuteczność tabletki ellaOne jest największa, jeśli zostanie ona przyjęta jak najszybciej po stosunku. Lek działa do 120 godzin, jednak z czasem jego skuteczność się zmniejsza.
- EllaOne - jakie są skutki uboczne po 2 tygodniach?
Skutki uboczne ellaOne są zazwyczaj krótkoterminowe i nie występują po 2 tygodniach.
- Czy ellaOne jest na receptę?
Tak, tabletka „po” ellaOne jest dostępna wyłącznie na receptę.
- Ile po stosunku należy zażyć ellaOne, aby zapobiec ciąży?
EllaOne zapobiega ciąży, jeśli zostanie przyjęta do 120 godzin (5 dni) od stosunku.
- Zastosowanie ellaOne w dni płodne. Czy przyjmować ellaOne po owulacji?
Lek można stosować w dni płodne. ellaOne chroni przed zajściem w ciążę tylko przed owulacją.
- Jak stosować ellaOne? Dawkowanie
Zaleca się przyjęcie doustnie jednej tabletki ellaOne w całości w ciągu 120 godzin od stosunku. Jeśli w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki wystąpią wymioty, należy zastosować kolejną dawkę.
- Tabletka "dzień po" ellaOne - co to za lek?
EllaOne to tabletka „dzień po”, którą można zastosować do 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku lub niepowodzenia innej metody antykoncepcji (np. pęknięcia prezerwatywy). Lek zapobiega owulacji.
- Z czym nie łączyć leku ellaOne?
Istnieje wiele leków, które mogą hamować działanie tabletki ellaOne i zmniejszać jej skuteczność (np. leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, przeciwwirusowe), dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych preparatach.
- Jak wygląda konsultacja on-line, po której można uzyskać e-receptę na ellaOne?
Na stronie Receptomat.pl możesz przejść konsultację z lekarzem i otrzymać e-receptę na ellaOne. Specjalista wyjaśni, jak prawidłowo zastosować tabletkę.
- Czy ellaone zapobiega zagnieżdżeniu zarodka?
Nie, ellaOne nie zapobiega zagnieżdżeniu zarodka, tylko hamuje lub opóźnia owulację.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
