E-recepta w telefonie? Czyli jakie aplikacje mogą Ci się przydać do jej realizacji i rezerwacji leków

Recepta w formie elektronicznej stała się złotym standardem wypisywania leków. Istnieją sposoby, aby korzystanie z niej stało się jeszcze prostsze – sprawdź, jak przenieść e-recepty do swojego telefonu!

Aplikacja mObywatel

Aplikacja mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Jest ona połączona z Internetowym Kontem Pacjenta (IKP), dzięki czemu masz w niej dostęp do swoich e-recept. Dodatkową zaletą korzystania z aplikacji jest możliwość zrealizowania recepty bez podawania numeru PESEL. Aplikacja mObywatel przechowuje także Twoje e-skierowania do szpitala czy ośrodków rehabilitacyjnych. Możesz również sprawdzić w niej terminy planowanych świadczeń refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta w poradni POZ czy lekarza specjalisty.

Jak zrealizować e-receptę za pomocą mObywatel? Jest to niezwykle proste. Aby rozpocząć korzystanie, musisz najpierw pobrać aplikację na Google Play lub App Store. Upewnij się także, że posiadasz Profil Zaufany, ponieważ jest on niezbędny do uzyskania dostępu do Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli już pobrałeś aplikację, będąc w aptece kliknij w zakładkę eRecepta. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z kodem QR widniejącym na recepcie. Farmaceuta zeskanuje go i bardzo szybko uzyska dostęp do przepisanych Tobie leków. Jeżeli nie chcesz pokazywać swojego telefonu, możesz wypowiedzieć kod e-recepty, jednak w takim wypadku musisz również podać swój numer PESEL.

E-recepta w SMS i wiadomości e-mail

Jeżeli nie chcesz instalować dodatkowej aplikacji na swoim telefonie, możesz otrzymywać informacje o swojej e-recepcie w wiadomości SMS i e-mail. Aby mieć taką możliwość, musisz mieć założony Profil Zaufany i dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Po zalogowaniu do IKP kliknij w „Moje konto”, a następnie „Edytuj swoje dane”. W odpowiednich rubrykach podaj swój numer telefonu i adres e-mail. Dzięki temu po wystawieniu e-recepty dostaniesz powiadomienie SMS i wiadomość na adres mailowy, w którym dodatkowo będzie załączony Twoja e-recepta w formacie pdf. Jest to niezwykle przydatne – kod recepty masz zawsze w telefonie i nie musisz się obawiać, jeśli zgubisz wydruk od lekarza czy zapomnisz kodu. Dodatkowo mając receptę online w formie PDF, możesz pokazać farmaceucie sam kod kreskowy, dzięki czemu zrealizujesz ją bez podawania swojego numeru PESEL i kodu recepty.

E Recepta W Telefonie
E-recepta w telefonie

Aplikacje do rezerwacji leków

Istnieje kilka aplikacji na Twojego smartfona, dzięki którym w bardzo prosty sposób zarezerwujesz potrzebne leki, zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jedną z nich jest KtoMaLek, dostępna zarówno na system operacyjny Android, jak i iOS. Aby zarezerwować lek, wystarczy w wyszukiwarce wpisać swój adres zamieszkania, tak aby aplikacja mogła szukać wśród aptek w Twojej okolicy. Następnie wpisz nazwę preparatu, a potem wybierz aptekę, która najbardziej Ci odpowiada i zarezerwuj w niej leki. Za swoje tabletki zapłacisz dopiero przy odbiorze leku. Na podobnej zasadzie działa aplikacja GdziePoLek, również dostępna na iOS i Android. Dodatkowo wiele aptek sieciowych stworzyło swoje aplikacje, za pomocą których możesz zarezerwować leki. Jedyną wadą takich aplikacji jest to, że lek możesz odebrać jedynie w aptece należącej do danej sieci, co może być problemem dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach.

Obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby zrealizować e-receptę oraz zamówić potrzebny lek. Obydwie rzeczy możesz zrobić za pomocą swojego telefonu, przy pomocy kilku aplikacji.

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.