Czy e-recepta jest legalna?

W ostatnim czasie po wizycie u lekarza znacznie częściej dostajemy e-receptę zamiast tradycyjnej recepty papierowej. Co to jest recepta online? Czy jest legalna? Nowe rozwiązania przynoszą zwykle wiele pytań – postaramy się na nie odpowiedzieć.

E-recepta – co to? Jak działa?

Recepta elektroniczna jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnej recepty wystawianej na papierze. Oprócz wszystkich standardowych elementów, takich jak dane osoby wystawiającej (lekarza) czy danych na temat leków, każda e-recepta posiada unikalny kod, który jest potrzebny do jej realizacji. E-recepta ma taką samą ważność jak recepta papierowa – można więc stwierdzić, że jest jej zamiennikiem.

E-recepta – legalność

Od stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek w pierwszej kolejności wystawiać receptę elektroniczną. Każda wystawiona e-recepta jest legalna, niezależnie od tego, czy otrzymałeś ją w gabinecie lekarski, czy zdalnie, korzystając z teleporady lub konsultacji on-line. Legalną e-receptę wystawi każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji. Po wystawieniu recepta online trafia do systemu Ministerstwa Zdrowia, do którego ma dostęp zdecydowana większość aptek. Aby zrealizować e-receptę wystarczy podać farmaceucie jej kod i numer PESEL. Większość e-recept jest ważna 30 dni od daty wystawienia, natomiast lekarz może wydłużyć jej ważność do 365 dni.

Czy Recepta Online Jest Legalna
Czy recepta online jest legalna

Korzyści recept online

Recepty online mają wiele zalet. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne – lekarz oszczędza czas w gabinecie, a Ty nie musisz się martwić, że przez pośpiech zgubisz receptę papierową. Kod recepty otrzymasz zwykle w wiadomości SMS lub na maila, więc możesz ją zrealizować w dowolnym momencie. E-recepta jest również zawsze czytelna – masz gwarancję otrzymania właściwych leków.

Stosowanie e-recept gwarantuje również anonimowość. W jaki sposób? Tylko farmaceuta w aptece z dostępem do systemu Ministerstwa Zdrowia jest w stanie ją odczytać. Daje to poczucie komfortu w przypadku, kiedy nie chcesz, aby osoby z twojego otoczenia dowiedziały się, na jakie leki otrzymałaś receptę. W szczególności jest to przydatne w przypadku recept na tabletki „dzień po”, takie jak EllaOne czy Escapelle, wokół których krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Czasami jest to również wygodne w przypadku leków psychotropowych, stosowanych w leczeniu depresji czy schizofrenii. 

E-recepty online to całkowicie bezpieczne i legalne rozwiązanie. Ich wygoda stosowania przemawia zarówno do lekarzy, jak i pacjentów.

e-Konsultacja z Receptą Online Erecepta

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.