Receptomat | e-Recepta w 5 min

Czy e-recepta jest legalna?

W ostatnim czasie po wizycie u lekarza znacznie częściej dostajemy e-receptę zamiast tradycyjnej recepty papierowej. Co to jest recepta online? Czy jest legalna? Nowe rozwiązania przynoszą zwykle wiele pytań – postaramy się na nie odpowiedzieć.

E-recepta – co to? Jak działa?

Recepta elektroniczna jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnej recepty wystawianej na papierze. Oprócz wszystkich standardowych elementów, takich jak dane osoby wystawiającej (lekarza) czy danych na temat leków, każda e-recepta posiada unikalny kod, który jest potrzebny do jej realizacji. E-recepta ma taką samą ważność jak recepta papierowa – można więc stwierdzić, że jest jej zamiennikiem.

E-recepta - legalność

Od stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek w pierwszej kolejności wystawiać receptę elektroniczną. Każda wystawiona e-recepta jest legalna, niezależnie od tego, czy otrzymałeś ją w gabinecie lekarski, czy zdalnie, korzystając z teleporady lub konsultacji on-line. Legalną e-receptę wystawi każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji. Po wystawieniu recepta online trafia do systemu Ministerstwa Zdrowia, do którego ma dostęp zdecydowana większość aptek. Aby zrealizować e-receptę wystarczy podać farmaceucie jej kod i numer PESEL. Większość e-recept jest ważna 30 dni od daty wystawienia, natomiast lekarz może wydłużyć jej ważność do 365 dni.Czy e-recepta jest legalna

Korzyści recept online

Recepty online mają wiele zalet. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne – lekarz oszczędza czas w gabinecie, a Ty nie musisz się martwić, że przez pośpiech zgubisz receptę papierową. Kod recepty otrzymasz zwykle w wiadomości SMS lub na maila, więc możesz ją zrealizować w dowolnym momencie. E-recepta jest również zawsze czytelna – masz gwarancję otrzymania właściwych leków.

Stosowanie e-recept gwarantuje również anonimowość. W jaki sposób? Tylko farmaceuta w aptece z dostępem do systemu Ministerstwa Zdrowia jest w stanie ją odczytać. Daje to poczucie komfortu w przypadku, kiedy nie chcesz, aby osoby z twojego otoczenia dowiedziały się, na jakie leki otrzymałaś receptę. W szczególności jest to przydatne w przypadku recept na tabletki „dzień po”, takie jak EllaOne czy Escapelle, wokół których krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Czasami jest to również wygodne w przypadku leków psychotropowych, stosowanych w leczeniu depresji czy schizofrenii. 

E-recepty online to całkowicie bezpieczne i legalne rozwiązanie. Ich wygoda stosowania przemawia zarówno do lekarzy, jak i pacjentów. Dzięki e-receptom łatwo i szybko uzyskasz legalną receptę. Recepty online dały również możliwość e-konsultacji lekarskich, podczas których otrzymasz leki bez wychodzenia z domu i czekania w długich kolejkach do specjalisty.

e-Konsultacja z Receptą Online

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Publikacje o e-recepcie